Per 'I'elegraat. HOOGHEEMRAADSCHAP VAN RIJNLAND. VEREEMGING VOOR CHRISTELIJKE BELANGEN. EVANG ELIE-PREDIKING De maatschappij voor de dienst der huurrijtuigen betaalt thans 3 frs. daags aan nieuwe koetsiers: zij is er daardoor in geslaagd weder een groot aantal rijtuigen in gebruik te brengen en hoopt haar personeel weldra ge heel voltallig te hebben, zonder aan de eischen barer vorige koetsiers toe te geven. Te Chaumon was dezer dagen een bediende bezig om bij een wjjn- kooper eene pijp voorloop af te lappen. Een gedeelte van het vocht stroomde op den grond. De vrouw van den wijnkoopcr bragt, om den bediende op merkzaam hierop te maken, een brandende kaars bij hel fust. De vloeistof vatte vlam men riep dadelijk om hulp en weldra waren 15 personen in den kelder verzameld; plotseling sprong de pijp en 15 personen werden met het brandend vocht overstroomd. Het was een vreeselijk gezigl die lieden, in vuurzuilen herschapen, over de straal te zien snellen. Te vergeefs werd hulp aangebragt. Tien der ongelukkigen zijn onder vreeselijke smarten gestorven. Men wanhoopt aan het behoud der vijf overigen. Uit Rome meldt men, dat aldaar op den 17den de 19de verjaardag is gevierd van de verkiezing van Paus Pius IX. Op de gelukwenschen van den kardinaal-deken heeft de Paus geantwoord, dat de beproevingen, die zijne regering ondervindt, nog zeer zwaar zijn, doordien ecnige vol ken, gelijk de Hebreeuwen, naar de eenheid willen streven. Aan verschei dene staalkundige veroordeelden is door den Paus gratie verleend, en aan den ridder Fausli vcrligling van straf toegestaan. PUUIbSEM. BERLIJN 02 Junij. Naar men uit Weenen meldt heeft graaf MensdorfF thans de laatste depêche van den lieer von Bismarck beantwoord. In dit antwoord wordt Pruisscns voorstel lot verwijdering van den hertog von Augustenburg be paald van de hand gewezen. Wat betreft de door Pruissen verlangde ge lijke behandeling der pretendenten (Oldenburg en Augustenburg) wordt ge zegd dat zulk eene gelijkheid onuitvoerbaar was, vermits ook Pruissen lol de pretendenten behoorde, en niet alleen troepen in de hertogdommen had, maar ook aan de regering des lands deel nam. De rededoor den heer von Bismarck bjj de sluiting der kamers ge houden heeft allcrwege eenen ongunstigen indruk gemaakt, de feodale partij niet medegerekenden men acht hel niet onwaarschijnlijk, dat er eene ont binding op volgen zal. Aan de tweede kamer wordt, wegens hare hou ding, veel lof toegezwaaid. De /V. Frankf. ZetVzegt: de kamer heeft stand vastig en trouw den strijd gestreden. Zij heeft zich zelfs door het lokaas van vergrooting van grondgebied niet laten verleidenhoezeer het denkbeeld van inlijving ook algemeen in Pruissen bijval vond. Sleeswijk-Holslcin zou de klip worden, waarop het bewustzijn der Pruissische volksvertegenwoor digers schipbreuk ging lijden, wanneer, tot geluk van Duitschland en van Pruissens eigen toekomst, hel niet juist von Bismarck geweest ware, die der veld winnende inlijvingszucht de anders zoo gewenschte bevrediging had aangeboden. In den persoon des gevers herkende men nog te regter tijd het gevaar van hel geschenk, en men begreep te regt, dat het streven van von Bismarck nimmer het streven van het Pruissische volk kon zjjn. Ter gelegenheid van de verjaaring van den veldslag van Waterloo zijn ridderorden verleend aan den kleinzoon van Blucher en aan de zonen van Gneisenatt, Ziethen en Hulling. Tc Wiesbaden is op den 18don het gedenkteeken onthuld voor de bij Quatre-Bras en Waterloo gesneuvelde Nassausche strijders. Van de 800 nog levende veteranen woonden 650 de plegtigheid bij. Te Bronswijk had den 16dc" eene rouwplegtigheid plaats; hel was de gedenkdag van het sneuvelen van den hertog Frederik Willem bij Quatrc- Bras. Te Gotha is door ecnige afgevaardigen in den landdag het voorstel gedaan, om aan de waardigste en behoeftigste veteranen uit dien lijd van staatswege een behoorlijk pensioen voor hun leven te verleenen- PARIJS, 21 Jnnjj. De Moniteur zegt aangaande de gclukwenschin- gen van het corps diplomatique, dat daarin een nieuw bewijs ligt van de sympathie der mogendheden jegens den keizer, zoowel als van het vertrou wen op de belangelooze en verzoenende bedoelingen zijner staatkunde. De Fransche troepen hebben generaal Conora hij Mazatlan geslagen. Er zijn heden 1525 rijtuigen der maatschappijen in gebruik gesteld. De dagbladen geven aan de koetsiers den raad om hunne eischen te matigen en de rijtuigen met de nieuwe koetsiers vrij te laten circuleren. PARIJS, 22 Junij. De Moniteur meldt dat het Spaansche ministerie Narvaez is afgetreden, en maarschalk O'Dontiell een nieuw kabinet zamen- gesleld heeft. PETERSBURG, 22 Junij. Bij kciz. besluit is gelast de nitgifte van vier nieuwe seriën schatkistbilletten ten bedrage van 12 millioen, tot dekking van het tekort dat in 1865 verwacht wordt. INCtEZONDEIV. Opmerking: van een Oud-Strijder. Voor een paar dagen ontmoette ik een oud gediende, die mij te kennen gaf onder de ruilerjj van het Nederlandsche leger gestaan en mede om de zege bij Waterloo gestreden te hebben, zoodat hij dezer dagen ook hel voorrcgl zou genieten het heugelijk 50-jarig feest te mogen medevieren. De man wandelt nog al eens buiten de stad soms maakt hij zelfs groote wan delingen langs de boerenwoningen maar ik zal in het midden laten of hij vraagt. Hoezeer dankbaar, dat Item op 71-jarigen leeftijd nog het geluk beschoren is dien gewigtigen dag te mogen beleven, liet hij zich echter volgenderwtjze nil: «Een feestmaal om u de waarheid te zeggen, mjjne vingers staan er verkeerd voor en voor gebak en uitgezochte lekkernijen deugt mijn verhemelte niemendal; en zoo zullen er velen zijn. Zoudt gij wel willen geloovcndat ik liever aan uwe tafel at?Als de Iteeren ons, behoeftige oud-gedienden, eens met een nieuw pak kleêren, ik zal ereis ver onderstellen met een ferme winterjas hadden bedacht, zon ik al best in in ij ii schik zijn geweest, want zeker, zoo'u duur feestmaal is voor ons veel te hoog en ik houd het er voor dat er een boel zoo over zullen denken." In den toon waarop hij dit zeide lag geen zweem van ontevredenheid of spijt, integendeel als oud-strijder was hij zeer verheugd; maar zijne opmer king, dacht mij, was zoo kwaad niet wat het feestmaal betreft en zijn wensch in het bijzonder stellig niet ongegrond want zijn zomerjas (als bjj onder dien naam mogt doorgaan) zag er reeds zóó pover uil, dat daardoor ongetwijfeld liet verlangen naar een winterjas was ontslaan als niet bezit tende eenig kieedingstuk wat er naar gelijkt. Zoo ik den man na den feestelijkeii dag weder mogt ontmoeten, zal ik eens trachten te vernemen of hij niet van gevoelen is veranderd. Een Landbewoner. Burgerlijke ^lanb. Van 15 tot en met 21 Junij 1865. BEVALLEN: J. C. P. Schneider, geb. Janssen, D. A. Hoefnagelgeb. Redel, D.S. A. van Rijn, geb. SonneveldtZ. J. Lagas, geb. Nievaart, Z. W.Zweerroan, geb. ImmerzeelZ. J van der Reyden geb. Snijders Z. B. Prachtgeb. Kelderman Z. J. M. de Meeregeb. van DaalenZ. W. Baartgeb. DoolZ. en D.tweel. P. J. Mcijersgeb. Rnys, D E. P. M. Slcenstraten geb. van Hensen D J. Mieremetgeb. KlinkhamerZ. 11. C. Boon geb. DionelD. C. Zaalberg geb. Buitendijk Z. M. van Dam geb. Haverkamp, Z. C. Larrewijn, geb. Blansjee, Z. J. E. Smit, geb. Fiege, Z. M. Kuivenhoven, geb. van Buuren, Z. M. Nieuwenburggeb. Smit, Z. D. van der Klaauwgeb. de VelZ. H. van Haarlem geb. Hcns- sen D. K. J. Vorst, geb. Hoppenbrouwer, D. J. M van de Pavord Smits, geb. Hepp, D. J. van Sonsbcek geb. van der Wilk D. N. van Geer, geb. VisserZ. A. van der Linden geb. de HaasD. C. Verhoog, geb. Holdorp, Z. J. C. llemerik, geb. W'endel, Z. J. Kriek geb. van der Linden, D. GEHUWD II. de Voswedr. en M. J. van der Wiere w'edc. G. Flentrop jm. en L. B. Verdoorn jd. J. Meletjm. en S. M. Vavier, jd. N. J. Olgaar wedr. en J. Scheen, jd. G. van Leeuwen jm. en J. M. van Wijk jd. M. van Djjk jm. en E. van Wunnikjd. OVERLEDEN: M. Pardon D.3 j. en 6 m. C. H. Harlwijk D.10 d. J. ArnoldttsD.5 j. en bijna 10 ui. J. van Weerlee, I).12 j. en 8 m. M. van Wjjk D.ruim 13 m. J. A. Harlwijk D.13 d. H. C. Amnierlaan D.7 w. J. C. Wijsman D.15 d. P. W. van der Weyden1).4 w. B. L. de Jong, Z.1 j. en 8 m. Jolt3 van Berkel43 j. J. Keyzergeb. Lip- pert64 j. N. Buis geb. van den Eykel48 jH. J. Slok D.5 w. J. Siljee, l).,7tn. A. J. van Hoeken 61 j. A.M. ArkevcldD.6 w. J. A. TerduZ.5 m. P. TeunisscD.3 j. en 4 m. H. J. P. Snoek D.12 d. A. 51. Peelers D.ruim 4 m. Rena Joha van Erp23 j. J. Stakenburg. D. 11 j. en 6 m. Henr« Reinske van der Mark24 j. C. WallaartD.ruim 10 m. P. J. de Wilde, Z.5 ui. AKAliKMlE-NTEllW», PROWOTIEN AAN DE LETDSCHE HOOGESCHOOL. Den 228ten Jnnij de heer A. F. J. II. Leurs, van Roermond, in de region, met stellingen. ABVERTEA' TIEN, Ondertrouwd: C. L. de 11EGER, Leiden, 23 Junij 1865. van Utrecht, en Receptie 25 Jnnij 1865. W. H. WESTDIJK. Eenige kennisgeving. Voorspoedig bevallen van een welgeschapen Dochter M. P. HAVERMANS, geliefde Echtgenoot van Leyden, 21 Junij 1865. J. L. BRUN1NG. De DIJKGRAAF van RIJNLAND brengt ter kennis van de Ingelanden van hel Hoogheemraadschap, dat er op Vrijdag den 30stc" Junjj a. s.in hel Gemcenlandshuis te Leiden, des voormiddags ten 10| ureeene Verecnigde Vergadering zal worden gehouden. De Dijkgraaf van Rijnland, II. C. J. HOOG. op ZONDAG 25'Junij 1865, des avonds ten zes ure, door Ds. A. COUVÉE At. Pied. te Doesborgh. ZAAL, Noordeinde. Bij vonnis van de arrondissemenls-Reglbank te Leidendd. 20 Junij 1865, is GERR1T BRONSGEEST, Tapper, wonende te Leiden, verklaard in Staat van Faillissement, aanvang genomen hebbende den 19df" dezer maand. Zjjnde tol Regter-Commissaris in dat Faillissement benoemd de Edel-Achtb. Heer mr. II. P. J. TOLLENSRegter in voorschreven Regtbank en lol Curator de Ondergcleekende, Advocaat, wonende onder Soeterwoude. Tevens worden alle bekende en onbekende schuldeischersde bevoorregle en de pand- of bypotheekhebbendc daaronder'begrepenopgeroepen om te verschijnen op Zaturdag den 8slc" Julij, 's namiddags ten een uur, in eene der lokalen van het Regtsgebouw op het Rapenburg te Leiden, ten einde over te gaan tot de verificatie der schuldvorderingen. Mr. M. G. BENTFORT, Curator. De Districts Commissie van hel Fonds ter aanmoediging en ondersteuning van de gewapende dienst in de Nederlandenalhier, nam de vrijheid namens het Hoofdbestuur van genoemd Fonds te Amsterdam, ook in de Leydsche Courant van 25 Mei II., n°. 59, aan de ingezetenen dezer stad kenbaar te maken de behoefte waarin dat Fonds verkeert in de hoop door buitenge wone giften, ter gelegenheid van hel vijftigjarig bestaan dier Instelling, meerder in staal te worden gesteld om oude verminkte krijgslieden daarin op te nemen. Door vele plaatsen in ons Vaderland zijn reeds daartoe ruime bijdragen gegeven, waardoor over dit jaar aan de regthebbenden op de W'a- lerloogifl ƒ10 extra zal worden uitbetaald. Met dankbaarheid maakt zij melding eener gift van den Heer B. F. K. bij den Heer Mr. II. ObreenLid der Districls-Commissie, ontvangen, grootƒ25.— uitmakende met een vroeger ontvangen gift van- 2 50 ƒ27.50. Mogt dit weldadig voorbeeld ook anderen opwekken tot dit doel hunne bijdragen te verleenen en onze stad, ook in deze, eene waardige plaats bckleeden. Namens de Districls-Commissie voornoemd, J HARTEVEI.T, Lid en Secretaris.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 3