LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG 23 JUNIJ. STADS-BERIGTEN. 1865. De Courant wordt Maandag, IF oensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. Nü. 77. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. De BURGEWEESTER van LEYDEN brengt ter kennis van belangheb benden, dat de toegangbewijien tot de feestviering der oud strijders van de jaren 1813—1813, op 27 Jtinij ek.voor hen die zich tijdig tol deelname hebben aangemeld, verkrijgbaar zijn ter ge meente-secretarie, dagelijks van 10—2 uren des voormiddags. De Burgemeester voornoemd Leyder, 20 J tin ij 1865. D. 1IEBOEL S1EGEIVREEK, BURGEMEESTER er WETHOUDERS var LEYDEN herhalen hunne tiit- noodiging aan de ingezetenen, om aan de feestviering der oud strijders, op den 26s,t0 en 27slen dezer maanddoor het uitsteken van vlaggen en, aan den avond van laalslgcmeldcn dag, door eene algemcene ver lichting meerderen luister bij te zetten; onder mededeeling tevens, dat de lleeren der gebuurten, daartoe verzocht, zich ook ditmaal bereid ver klaarden tot den goeden uilslag te willen medewerken. Burgemeester en Wethouders voornoatnd, D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. Leyder, 22 Junij 1865. v. PUTTKAMMER, Secretaris. De BURGEWEESTER var LEYDEN doel te welen, dat dagelijks, uitge zonderd de Zondagen, des voormiddags tusschen 10 en 1 uur, de Pas poorten voor de Miliciens dezer gemeente, behoorende tot de ligting van den jare 1860, verkrijgbaar zijn ter Gemeente-Secretarie, mits men zich in persoon, en voorzien van het zakboekje, daartoe aanmelde. De Burgemeester voornoemd Leyder, 15 Junij 1865.D. TIEBOEL SIEGENBEEK. BINNENLANÜSCHE BERlüTEN. LEYDEN 22 Junij. In de zitting van den gemeenteraad van heden zijn benoemd tol leden van het bestuur over het werkhuis, buiten den gemeenteraad, de hit. D. A. Schretlen, A. C. Leembruggen en J. van lleukelom. Aan de orde was voorts een voorstel van hh. curatoren van hel gymnasiumaangaande de vervulling der betrekking >an leeraar in de oude talen. Na gedane oproeping van sol licitanten voor deze betrekking, op eene bezoldiging van 1200, had zich slechts een adspirant aangemeld dien men meende niet ie moeten voordragen. Echter wisten curatoren dat ecu allezius geschikt persoon bereid was de betrekking te aanvaarden, indien daaraan eene bezoldiging van 1600 werd verbonden, en die tracleineuts-verhooging werd dientengevolge hij den raad aangevraagd. Na eenige beraadslaging werd besloten de gevraagde verhoo ging van hel traclcment toe Ie staan, m iar levens lot het doen eener nieuwe oproeping, ten einde ieder daartoe bekwaam persoon de gelegenheid te ge ven zich voor de betrekking, op eene jaarwedde van j 1600, aan te mel den. De plans en voorwaarden voor den bouw van de lokalen voor de hoogere burgerschool werden goedgekeurd. Wij vernemen, dat er hij gelegenheid van de feestviering op den 27s,cn dezer, van wege de gemeente, op het exercitieveld buiten de Rijnsburgsche poort eenige volksvermakelijkheden zullen plaats hebben, die des namiddags ten half 5 ure zullen aanvangen. Des avonds, bij de algemeene illuminatie zullen zich twee muziekcorpsen doen hooren, waarvan een zal geplaatst zijn aan de Beestenmarkt en een bij de Oude Heerengracht. Maandag en Woensdag zijn voor de arrond.-reglhatik alhier de plei- dooijen gehouden in de bekende zaak tusschen de «gemeente commissie be last met het beheer der kerkelijke goederen en fondsen loebehoorende aan de Ned. lierv. gemeente" en «de gemeente-commissie van het Ned. herv. kerkgenootschap". Voor de eerste trad op de heer mr. 11. A. Neeb, advocaat alhier, en voorde tweede de heer mr. G. M. van der Linden, advocaat te 'sGravenhage. Het openb min. zal in de eerste zitting der regtbank na de vacantie, op den eersten Dingsdag in September, in deze zaak conclusie nemen. Eergisteren avond hield de Vereeniging Het Metalen Kruis 2de sectie in de zaal Harmonie eene bijeenkomst, gewijd aan de viering van het halve eeuwfeest van de overwinning bij Waterloo, eene bijeenkomst die voor de leden en de talrijke genoodigden een genotvollen avond heeft opgeleverd. De zaal was voor dit feest fraai gedecoreerd en prijkte met de bustes van de koningen Willem 1, Willem II en Willem 111. Door een der leden werd bij deze gelegenheid in proza en poezij eene schels voorgedragen van het gebeurde in die onvergetelijke dagen van Junij 1815, die veel bijval mogt verwerven. Drie van de tegenwoordige leden, oud-strijders van 1815, waren natuurlijk het middelpunt der feestvreugde. Zij werden door den secretaris op eene bijzonder hartelijke wijze toegesproken en van de zijde der aanwezigen viel hun menige ovatie ten deel. Hartelijke feestdronken werden ook gewijd aan koning en vaderland, en vooral aan de nagedachte nis van Willem II, die zich als prins van Oranje bij Waterloo de eerekroon der dapperen mogt verwerven. Een en ander werd afgewisseld door het zingen der volksliederen en andere op het feest toepasselijke gezangen. Door een bal besloten nam deze feestviering eerst laat een einde. Sedert ons laatste verslag, gegeven in de Courant van Woensdag 15 Maart II., heeft de Akademische Bibliotheek alhier wederom onderscheidene meer of minder aanzienlijke aanwinsten verkregen, deels ten geschenke, deels bij aankoop. Van Bestuurderen van Teylers Museum te Haarlem ont ving zijden laatsten druk van den Catalogus hunner Bibliotheek bezorgd door dr. Lttbach. Van hel Leesmuseum alhier de Revue universelle des Arts, 1861 1863. Uit hel buitenland, hel Bulletin de la Federation de la Société d'Horticulture de Belgique, 1860 1864; en het Reehenshafis-Bericht van het 5de Internationaal-Slatisiische Congres te Berlijn gehouden in 1863, bewerkt door dr. Engel, en nu onlangs uitgegeven. Voorts eenige vervolgen op reeds aanwezige werken en tijdschriften van binnen- en buitenlandsche geleerde genootschappen. Boekgeschenken van bijzondere personen ontvangen, zijn: van mp. Bodel Nyenhuis, eenige Theses inaugurales van de voormalige Geldersche Hoogeschool te Harderwijk, van de jaren 1804 tot 1811; van dr. M. J. de Goeje, een Catalogus der Bibliotheek te Enkhuizen, 1693, een zeldzaam stukje; van prof. J. van der Hoeven, behalve eenige andere kleinigheden, P. A. Latreille's Genera Crustaceorum et Insectorum Paris. 18061809 in vier deelen, een in zijn tijd kostbaar boekwerk; H. Burmeister, die Schöpfungderde uitgave, Leipz. 1861; en een deel van hel Bulletin de la Société Linnéenne, de Not mandie18631864; van prof. M. de Vries, een Hoogduitsch werkje van K. Nitzsch over den geschiedschrijver Po- hjbiusKiel 1842; eindelijk van den boekhandelaar-uitgever, Fr. Mul ler, te Amsterdam, de twee eerste deelen van Abr. de Wicquefort's His- toire des Provinces Unies, met behulp van een handschrift der bibliotheek, thans naar het oorspronkelijke volledig uitgegeven, van wege bet Historisch Genootschap te Utrecht, door mr. L. E. Lenting en C. A. Chais van Buren. Hunne eigene geschriften schonken, onder de buitenlanders, J. Bonomi a S. Sharpe, the alabaster Sarcophag of Oomenepthahking of Egyptnow in J. Soane's Museum, London 1864. L. Hoornaart, de Slag bij Rupel- monde (1452), uitgegeven te St. Nikolaas1864. F. Pollen, verzamelaar voor het Museum van Natuur). Historie, Note sur l'Oxynotus ferrugineus de Swainson (eene dus genaamde vogelsoort), Sainl-Denis 1865. C. H. Schulz, Lychnophora Martiusu. s. w (eene plant van dien naam), Nett- stadt 1864. en W. Wrigth, the Departure of my lady Mary from this world (eene oud-Syrische legende van Maria's hemelvaart, met Engelsche vertaling), Lond. 1865 Onder de binnenlandsche geleerden, gaven dr. H. J. Berlin, zijn stukje getiteld Licht, Liefde, Toekomst; prof. J. van der Hoeven, zijn bij gelegenheid van de wetsontwerpen op de geneeskundige staatsregeling in het licht gegeven Ernstig woord ter verdediging van het hooger onderwijs; mr. W. P. Santyn Kluit, zijne geschiedenis van de Am- sterdamsche Beurs in 1763 en 1773; dr. II. Oorlhet Menschenoffer in Israël. Haarl. 1865, ten vervolge op zijn vroeger geschreven Badldienst en prof. A. J Vilringa zijne Intreerede te Deventer gehouden. Voorts werd ontvangen van de redactie het eerste stuk van het onlangs aangevangen studenten-tijdschrift onder den titel van Fox Studiosorum; en vereerde de heer A. L. van Cattenburchvan wege de Commissie voor de Maskerade, aan de Bibliotheek een fraai gebonden pracht-exemplaar van zijn bij die gelegenheid uitgegeven werkje: 1304. Intogt der Hollanders binnen Zierikzeeonder Jonker IF illemGrave van Üostervantenz., met portret, wapenplaten en kaart. Tot de geschenken kan mede gebragt worden al het uit de opbrengst der legaten van PerizoniusStolp en Warner voor de Bibliotheek aangekochte. Aan het eerstgenoemde werden toegevoegd J. Barni, les Martyrs de la libre penséeE. Bonnemère, la France sous Louis XIV; en Ch. Words worth, Shakspeare and the Bible. Het legaat van Stolp schafte zich wijs- geerigc geschriften aan van Chalyhbus, Daub, Schopenhauer en Valke. En dat van Warner de aan de Bibliotheek nog ontbrekende Tataarsche over zetting van Abnlghasi Bahadur Chani's Historia Mongolorum et Tatarorum te Casan in 1825 in folio uitgegeven door Frühn; benevens eenige aardrijks- en geschiedkundige werken van dezen tijd, als II. Bambery's Reise in Mittelasiën J. E. Polak's Persienen Röckerath's Biblische Chronologie enz. Hierbij mag niet onvermeld blijven Abraham Bedarschi's Chotam Tochnit (Hcbrei uwsche Synonymik uit dcXIIl' eeuw), uit het eenige Leid- sclte Handschrift voor het eerst uitgegeven door G. J Polak. Aankoopen uit de gewone toelagen voor de verschillende Faculteiten wa ren, onder meer andere, voor de Theologische, de Clementina uitgegeven door P. de Lagarde; en D. F. Strauss laatste werkje over H. S Reimarus voor de Juridische, Mocleod's Elements of Political Economy; N. Hare,

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1