Per Telegraaf. lekt valsclie munlbillellen van tien gulden waarvan de meest in liet oog rallende kenmerken worden opgegeven te zijnhet watermerk komt ondui delijk voor, inzonderheid wal betreft de woorden: tien gulden; de bepa lingen der strafwet zijn door flaauwheid van druk onleesbaarde teekening der leeuwen van het rijkswapen aan de voor- en achterzijde, en die van den lauwerkrans om het wapen aan de achterzijde zijn van geheel andere teekening; en de woorden: »Je Mainliendrai" op de achterzijde ouder het wapen zijn in omgekeerde rigtingnamelijk van de regter naar de linker hand gesteld. Tevens is een iegelijk aangemaand om bij hel aannemen van muntbillelten van tien gulden naauwkeurig op de aangewezen kenteekenen van de valsche stukken acht te geven, ten einde zich voor de schade te beveiligen. Volgens hel Wbl. van Haarlemmermeer heeft jhr. Sleengracht van Duivenvoorde zijn voornemen te kennen gegeven, om, ter oorzaak van den toestand zijner gezondheid, zijn ontslag als hoogheemraad van Rijnland aan te vragen. Naar men verneemt, zal de jaarlijksche algemeene vergadering van de Ned. Gttstaaf-Adoif-vereeniging dit jaar te Amsterdam worden gehouden in de laatste week van de maand September. Door de licrv. gemeente te llazerswoude is toezegging van beroep ge daan aan ds. V. J. Koningsberger, pred. te Noordwjjk aan Zee; bij de herv. gemeente te Groningen is lol predikant beroepen ds. J. W. P. Feith, pred. te Deemster; bij die te Oosterwolde de cand. G. C. Klerk de Reus. Door den gemeenteraad van Haarlem is tot derden leeraar in de wis- en natuurkundige wetenschappen aan de hoogere burgerschool benoemd de heer B. C. Hazelhofl Roelfsema, phil. nat. cand. te Leyden. Te Baarn is men voornemens de herinnering aan den slag van Wa terloo en levens de komst van Htl. KK. Uil. prins en prinses Hendrik, als ambachtsheer en vrouwe van BaarnMaandag aanst. luisterrijk te vieren. Des morgens zullen de kinderen op de scholen onthaald worden en des middags zal er eene muziekuitvoering plaats hebben. Des avonds heeft hel gemeente bestuur audiëntie brj Z. K. H. op het lustslot Soestdijk verkregen, om hulde te brengen aan den nieuwen ambachtsheer. Daartoe zal hel bestuur in optogt zich naar het lustslot begeven, voorafgegaan door een piket artillerie, muziek, de zeven in de gemeente aanwezige strijders van 1813—15, enz. Z. K. II. zal worden uilgenoodigdzich door den stoet, die met fakkels verlicht zal zijn, te doen geleiden naar het gedenkteekenvoor 50 jaar ter eere van den held van Quatre-Bras opgerigt. De breede, prachtige laan daarheen zal met bengaalsch vuur verlicht wezen. Het gedenkteeken zal, keurig versierd, zijn, geplaatst lusschen twee eerebogen; illuminatie en vuur werk zal er worden ontstoken, ter herinnering aan de Junjj-dagen van 1815. Men hoopt, dal Z. K. 11. ook het versierde en geïllumineerde dorp Baarn zal bezoeken. De Arnh. C. meldt, dat de postkar van Utrecht op 's Herlogenbosch ter hoogte van Meteren is aangerand. De brievenmaal is geroofd, maar den postbode geen leed gedaan. Reeds zou een persoonvan de aanranding verdacht, aangehouden zijn. Te Goor mogt den 9ie» dezer Gecsje Slicker, weduwe H. Uterwijk, het voorregl genieten haren 1009lc" verjaardag te vieren. Deze vrouw is nog zeer vlug en in hel volle genot barer zintuigen. Te Neuzen is een soldaat van bet lsle bat. 6de reg. vermist; men heeft zijn politic-muts in het kanaal gevonden, terwijl twee andere soldaten van hetzelfde corps in de kazerne zijn gekomende handen en kapotjassen met ll'miWfr&fdRW: d.e vermiste of verslagene was een plaatsvervanger bij de iMt-hioiutpn s GRAVEN HAG t, 17 Jttntj. Z. M. heeft den schout-bij-nacht G. C. C. Pels Rijcken benoemd tol zijnen adjudant in buitengewone dienst. Tot notaris te Gendringen is benoemd de heer G. J. Kolfschoten, cand.-notarisburgemeester der gemeente Wamel. Tot griffier brj het kantongeregt te Sittard is benoemd de heer mr. G. A. H. Loix, advocaat te Eindhoven. De kapt.-luit. ter zee H. P. Klerk is eervol ontheven van het bevel over het wachtschip te Amsterdam, en het bevel daarover opgedragen aan den luit. ter zee ls,c kl. jhr. M. W. Bowier, thans non-actief; voorts is de officier van administratie 2de kl. B. L. van Daalen Welters, thans non- aclicf, geplaatst op het wachtschip te Willemsoord. De schout-bij-nacht A. D. S. Clarkson behoord hebbende tot het es kader in O. 1., is op non-activiteit gebragt. Het standbeeld van Z. M. koning Willem II, op het Buitenhof, is met groen en festoenen versierd, als eene hulde aan den held, wiens bloed in 1815 voor de onafhankelijkheid van bel vaderland vloeide. Verschillende lauwerkransen prijken op de beeidendie op het voetstuk van hel stand beeld geplaatst zijnterwijl op dat voetstuk een fraaije bloemruiker is nedergelegd. De verjaardag van 11. M. de koningin werd heden alhier pleglig ge vierd. Tegen den middag had er in de Maliebaan eene groote parade van liet garnizoen plaats. In verschillende gestichten van liefdadigheid werd de vreugdedag mede pleglig gevierd. H. M. had menige inrigting van dien aard weder bijzonder bedacht, met name het Lulhersche weeshuis. Talrijke toe bereidselen worden gemaakt voor de verlichting op heden avond. Voor eene illuminatie op morgen avond worden mede vele toebereidselen gemaakt. Vooral trekt de aandacht het standbeeld van Willem II op het Buitenhof, waaromheen, van wege vele ingezeteneneen tempel wordt opge trokken, die met groen en bloemen versierd en des avonds verlicht zal worden. De nationale zangschool alhier zal morgen in Diligentia een feest geven t. w. eene muziekale uitvoering, als hulde aan de oude strijders van i813 1815. Men rekent dat één 200 lal oude strijders te dezer gelegenheid zul len opkomen. BU1TENLANDSCHE BERIGTEN. ENGELAN LONDEN 15 Junij. De tegenwoordige parlementszitting zal waarschijnlijk op den 10den Julij worden gesloten, en het nieuwe parlement zal niet vóór hel gewone tijdstip van dén aanvang der jaarlijksche zitting, dus in het voorjaar van 1866, zamenkomen. De berigten nopens den stand der veldgewassen in Ierland luiden hoogst voldoende; aardappelen, tarwe, haver, hooi, vlas, enz. beloven een ruimen oogst. Berigten uit New-York van 8 Junij meldendat de lot r.og toe ge heim gehouden verklaringen der getuigen in hel proces tegen de van zanten- zwering beschuldigden thans zijn openbaargemaakt. Voorts nog, dat in Mexico de Fransehen Chihuahua hebben bemagtigd. Juarez was naar den kant van Nienw-Mexico gevlugt. De heer Seward, die zijne werkzaamheden heeft hervat, moet zich ver klaard hebben tegen de proclamatie van den heer Johnson, waarbij Davis wordt beschuldigd van medepligtigheid aan den moord van den heer Lincoln. Onlangs is van de regering te Washington de volgende aanschrijving uitgegaan: Daar vele landerijen in Virginia en andere vroeger oproerige stalen door de oproerige eigenaren verlaten zijn en nu door vrijgemaakten worden bebouwd, en daar de bedoelde eigenaren zich weder trachten in het bezit dier gronden te stellen en alzoo de vrijgemaakten van de vruch ten hunner vlijt te beroovenzoo wordt gelast, dat alle verlaten gronden in de bedoelde staten, welke thans door vrijgemaakten worden bebouwd, in huil bezit zullen blijven tot dat de thans aldaar te velde slaande gewas sen ingeoogst zullen zijntenzjj de vrijgemaakten den te velde staanden oogst legen toereikende vergoeding willen afstaan. FRAK R RIJ H. PARIJS, 15 Junij. Bij het wetgevend ligchaam is door 13 leden het voorstel gedaan om, bij wijze van amendement op de aanhangige staatsbegrootingde volgende bepaling te makenDoor het ministerie van financiën zal eene rekening van de kosten der Mexikaansche expeditie worden opgemaaktjaar voorjaar aanwijzende welke uitgaven voor en ten gevolge van die ouderneming ge daan zjjn. Deze rekening zal voor de opening der volgende zitting aan de leden van het wetgevend ligchaam worden medegedeeld. De keizer heeft, alvorens Algerie te verlaten, bevel gegeven om aan de officieren, onderofficieren en soldalen, die tol de expeditie legen de Arabieren behooreneene maand soldij als gratificatie te betalen. Te Touion is eene watermijn van nieuwe vinding beproefd; men zag door hare uitbarsting een groot schip in eenen oogwenk tijds oprijzen uileen spatten en zinken. De uitslag der proefneming zou, volgens een dagblad van Marseille, bewezen hebben, dat panlserschepen niet meer te vreezen zijn en dat er voortaan geene batterijen meer noodig zijn om eene haven te verdedigen. De koetsiers der fiacres hebben de dienst gestaakt en eischen hooger loon; hun voorbeeld zal, naar men zegt, door de koetsiers der omnibussen gevolgd worden. Er ontstaan daardoor groote moeijelijkheden. De verkooping der kunstgalerij van den hertog de Morny is thans af- geloopen. De schilderijen hebben opgebragl 1,699,200 fr.de kunstvoorwer pen van anderen aard 323,550 fr. Zijne 39 paardendie tevens verkocht zijn, hebben 161,425 fr. opgebragt, dat is gemiddeld 4139 fr. per paard. J. Larose, landbouwer en maire van Montreuii, en zijne vrouw heb ben voor het hof van assises leregt gestaanonder beschuldiging dat zij hunne dochter, oud 20 jaren, gedurende twee jaren opgesloten hebben ge houden en haar zoodanig mishandeld dal zij aan de gevolgen is overleden. De vrouw is lot levenslangen en Larose lot 15 jaren dwangarbeid veroordeeld. Volgens berigten uil Florence hebben te Napels, bij gelegenheid der processie van den sacramentsdag, wanordelijkheden plaats gehad, veroorzaakt doordien een aantal aanhangers der vorige regering, waaronder eenige pries ters, die oproerige kreten aanhieven, door het volk met stokslagen uiteen gejaagd werden. Er hebben eenige inhechtenisnemingen plaats gehad. I' H t I ft ft K .Ni BERLIJN 15 Junij By het rapport der commissie van het heerenhuis omtrent de begroo- t'ïmePft Tx80C?F^g^eSieenbr£?ara°.^ienZle„t\Z\t tutie, geen budget is tot stand gekomen, de regering te verzoeken tot heil des lands de uitgaven, b'enoodigd om in eene geregelde dienst te voorzien vast te stellen en af te kondigen. In hel huis van afgevaardigden heeft een der leden verlof verzocht otn de volgende interpellalien lot den minister van buitenl. zaken te rigten 1°. Is het besluit reeds genomen om de Slceswijk-Holsteinsche stenden naar de wet van 1854, en niet naar die van 1848 bijeen te roepen? 2°. Ver langt de regering de verwijdering van den erfprins van Augiislenburg uit de hertogdommen, en werkt zij, al is het ook maar indirect, daartoe mede? Uil Minden meldt men, dat in hel nabij die stad gelegen dorp Dulzen eene vechtpartij tusschen burgers en militairen heeft plaats gehad, waarbij vele personen zijn gedood. Een sterk detachement, uil de vesting naar de plaats van het onheil gezonden, heeft met veel moeite een einde aan den blocdigcn twist gemaakt. BERLIJN, 16 Junij. In hel hecrenhtiis heeft de minister van financien verklaard dat de begrooting, zooals die door de kamer van afgevaardigden is vastgesteld, door de regering niet aangenomen kan worden; zij is genood zaakt zelve eene begrooting vast te stellen, die, bij gemis van een wettig budget, als zoodanig moet worden beschouwd. De begrooting zal door het kabinet ontworpen en daarna den koning ter goedkeuring aangeboden worden. PARIJS, 16 Junij. In het wetgevend ligchaam heeft de heer Duruy de Lhome medegedeelddal de proefneming te Toulonzelfs niet in de ge dachten van den uitvinder, eene nieuwe zaak geldt. Hel betreft bier een voudig de aanwending van mijnen onder de zee. WEEN EN, 17 Junij Met zeer groote meerderheid heeft de kamer der afgevaardigden de voorstellen aangenomen tot wijziging van art. 13 der grondwetmet betrekking tot den waarborg der regten van het parlement. AKAOEIVIIE-NIIEIÏWS. PROMOTIEN AAN DE LEYDSCHE HOOGESCUOOL. Den 16dcn Jtinij de heer A. Kosters, genees- en verloskundige, van En schedé, in de heelkunde, met stellingen. ADVEKTEKTIEN. Ondertrouwd: 's GRAVEsnAGE8 Junij 1865. ANTONIUS PETRUS van den BERG, Chirurgijn en Verloskundige en ANNA MARIA van der POEL. Getrouw d Bergen op Zooh, 13 Junij 1865. Dr. J. C. KIST, van Leyden en M. R. CREYGIITON BECQUER.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 2