LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG 16 JUNIJ. N". 74}' STADS-BERIGTEN. 1805, De Courant wordt Maandag, /Woensdag en Frijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. N De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BURGEMEESTER en WETHOUDERS, ontwarende dat onderscheidene ingezetenen van Ininne bereidwilligheid deden blijken om aan de strijders van de jaren 1813—1815, indien zich de behoefte daartoe mogt opdoen, den 26s,en en 27s,en dezer maand ten hunnent nachtverblijf te verleenen noodigen de zoodanigen uit, zulks tijdig aan den Bode-Stadhuisbewaardcr te willen opgeven, zich voorbehoudende van hun loffelijk aanbod, naar ge lang der omstandighedengebruik te maken. Burgemeester en Wethouders van Let/den, D. T1EBOEL SLEGENBEEKBurgemeester. Leyden 15 Junij 1865. v. PUTTKAMMER, Secretaris. Be BURGEMEESTER van LEYDEN doel te weten, dat dagelijks, uitge zonderd de Zondagen, des voormiddags tusschen 10 en 1 uur, de Pas poorten voor de Miliciens dezer gemeente, behoorende tot de ligling van den jare 1860, verkrijgbaar zijn ter Gemeentesecretarie, mits men zich in persoon, en voorzien van hel zakboekje, daartoe aanmelde. De Burgemeester voornoemd Leyden 15 Junij 1865. D. T1EBOEL S1EGENBEEK. Oproeping van de er lof gangers der fSationale Militie tot het bijioonen der Inspectie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN Gezien het besluit van den Commissaris des Konings in de Provincie Zuidholland van den 19den April 1865, A. N». 2491 (2de Afd.), PB. N». 44, mitsgaders het nader besluit van den 2dln Mei daaraanvolgende, A. N'. 2805, 2dcAfd., ten opzigle dezer gemeente, houdende regeling van het onderzoek der verlofgangers van de Militie te land Roepen dien ten gevolge op, al de binnen deze gemeente met onbepaald verlof aanwezige manschappen der nationale militie, om te verschijnen in de Lakenhal aan den Ouden Singel, ten einde door den Luitenant-KolonelMilitie-Commissaris, te worden geïnspecteerden wel de verlofgangers, behoorende tot de ligling van 1861, op Vrijdag, den 238tcn Junij 1865, des morgens ten 9 ure; die, behoorende tot de ligtingen van 1862 en 1863, mede op dien dag, des namiddags ten 1 ure, en voorts de verlofgangers, behoorende tot de ligting van 1864, op Zaturdag, den 24sleD Junij 1865, des morgens ten 9 ure; in uniform gekleeden voorzien van de kleeding- en uitrusting-stukken, hun bij het vertrek met verlof medegegeven alsmede van hunne zakboekjes en verlofpassen. En vermanen wijders Burgemeester en Wethouders de betrokkene verlofgangers aan deze oproeping naauwkeurig te beantwoordente zorgen dat hunne kleeding en uitrusting in goeden staat worden voorgesteld, als ook gedurende de inspectie en bij bet gaan naar en terugkeeren van de daartoe bestemde plaats zich ordelijk te gedragen, daar ongeregeldheden als anderzins, zoo lang zij in uniform zijn gekleed, worden gestraft volgens het Criminele Wetboek en het reglement van krijgstucht voor het krijgsvolk te lande, en alzoo zich te vrijwaren voorde toepassing der strafbepalingen vermeld bij de artikelen 130, 141-145 der Wet van 19 Aug. 1861 (Staatsblad tl". 72). En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders van Leyden, Leyden, 10 Junij 1865. D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester, v. PUTTKAMMER, Secretaris. BINNENLANDSGIIE BEKiÜTEN. LEYDEN.. 15 Jtinij. De Staatscourant bevat het volgende PROGRAMMA voor de feestelijke vereeniging te Leyden van de Oud- Strijders die in Nederlandsche dienst aan de krijgsverrigtingen in 1813 1815 hebben deel genomen, en ter viering van den 50sle" ver jaardag der instelling van de Militaire Willemsorde op den 27"'™ Jtinij 1865. EERSTE AFDEEL1NG. Art. 1. Maandag den 26stc" Junij, des namiddags ten 6 are, wordt de opening van het feest door kanonschoten aangekondigd. Art. 2. De oud-strijders, te Leyden aanwezig, en die, welke uit de verschillende provinciën met de spoortreinen zullen aankomen, vereenigen zich op gemeld tijdstip in het locaal Zomerzorggelegen ter zijde van het stationsgebouw te Leyden. Zij worden derhalve verzocht de reis zoodanig te regelen, dal zij gebruik kunnen maken van den extra-trein, welke op genoemden dag, des namiddags ten 4 15 ure uit Amsterdam vertrekt en on geveer ten 6 ure te Leyden aankomtof van den extra-treindie des na middags ten 4.30 ure van Rotterdam zal vertrekken en mede ongeveer ten 6 ure te Leyden zal arriveren. Eene eerewach!te verstrekken door de infanterie der bezetting, de muziek der schutterij en een detachement artil lerie te paardbevinden zich des namiddags ten 5.45 ure voor het locaal Zomerzorg. Art. 3. Eene deputatie uit de commissie, met de regeling van het feest belast, bevindt zich mede ter genoemde plaatse, ten einde de oud-strijders te ontvangen en naar hel Invalidenhuis te geleiden. De optogl derwaarts geschiedt in de volgende orde: a. een detachement artillerie te paard; b. de muziek der schutterij; c. de cerewacht bedoeld in art. 2; d. de deputatie uit de commissie lot de feestregelinge. de oud-strijders, waarvan die met de Militaire Willemsorde versierd aan hel hoofd marcheren; een detache ment artillerie te paard. De trein zal den navolgenden weg nemenRhjjns- burgsche poort, SteenstraatBeestenmarkt, Paardesteeg; Kort Rapen burg, Breedestraat, KorenbrugsleegBurgsteeg, Nieuwstraat, Hoogland- sche Kerkgrachl. Art. 4. Aangekomen in het Invalidenhuis, alwaar zich mede eene cere wacht vau de infanterie der bezetting zal bevinden, worden de oud-strij ders ontvangen door den president en verdere leden der feest-commissie alsmede door hel corps invaliden. Aldaar worden hun eenigc vcrverschin- gen aangeboden, waarbij de muziek zich nu en dan doet hooren. Daarna wordt aan diegenen, welke huisvesting hebben verlangd, hun logies aangc- gewezen, hetzij in het Invalidenhuis, hetzij elders. Art. 5. De troepen, in art. 3 genoemd, rukken in zoodra zulks door den president der feest-commissie zal worden bevolen. TWEEDE AFDEELING. Art. 6. Dingsdag den 27sle" Junij wordt des morgens ten 8 ure hel feest van den dag aangekondigd door hel lossen van kanonschoten en liet bespe len van het carillon. Art. 7. Ten 8.2 ure vertrekken uit 's Gravenhage met den spoortrein een bat. grenadiers en een bat. jagers met het vaandel en de muziek van het corps. Te Leyden aangekomen, plaatsen deze zich op of nabij het Stations plein in orde van parade, tol ontvangst der ridders en der overige oud- strijders, die met de spoortreinen iets later zullen aankomen. De ridders alsmede de oud-strijders uil AmsterdamHaarlemUtrecht en uit de pro vincie Zuidholland worden verzocht gebruik te maken van de morgentrei- ntn welke ten 9.10 ure uit Amsterdam en teil 9.5 ure uit Rotterdam ver trekken. Bij aankomst van voormelden spoortreinen zal zich ook op het Stationsplein moeten bevinden een escadron van het 2d0 reg. dragonders met de muziek van het corps, daartoe den vorigen dag uit 's Gravenhage reeds te Leyden gearriveerd. Art. 8. De oud-strijders en ridders te Leyden aanwezig vereenigen zich ten 10 ure aan het Invalidenhuis, alwaar zich alsdan ook de schutterij en de troepen van het garnizoen moeten bevinden. Art. 9. De ridders en de oud-strijders, in Zomerzorg vereenigd, wor den naar de Ruïne geleid in de navolgende orde: a. een detachement dra gonders; b. het hal. grenadiers met de muziek; c. eene deputatie uit de commissie tot de feestviering; d. de ridders en de oud-strjjderse. het bat. jagers; een detachement dragonders met de muziek. De trein zal den volgenden neg nemen: Rhijnshurgsche poort, Steenstraat, Beestenmarkt, PaardensteegKort Rapenburg, Rapenburg, Ruïne. Art. 10. De ridders en de oud-strijdersin het Invalidenhuis vereenigd, begeven zich met de troepen van het garnizoen eveneens naar de Ruïne in de navolgende orde: a. eet: detachement veldartillerie te paard; b. een bat. schutterij met de muziek; c eene deputatie uit de feestcommissie; d. de rid ders en de oud-strijderse. het bat. infanterie een detachement veldartillerie te paard. De trein neemt den volgenden weg: Uooglandsche Kerkgrachl, Nieuwstraat, Burgsteeg, Koreubrugsteeg, BreedestraatSteenschuur, Ruïne. Art. 11. Bij aankomst van de in artt. 9 en 10 vermelde ridders en oud- strijders op de Ruïne begeven zich de ridders in de ridderzaal, alwaar zij door hel kapittel der orde worden ontvangen. De oud strijders blijven ver eenigd op de Ruïne en scharen zich aldaar, om. nadat de ridders weder de ridderzaal verlaten zullen hebbenzich met dezen naar dc St. Pieterskerk te begeven. Art. 12. Zoodra de ridders de ridderzaal verlatenwordt de optogt ge regeld, om ziclt naar de Si. Pieterskerk te hegeventot liet aanltooren eener redevoering, welke aldaar zal worden gehouden. De optogt zal in de volgende orde plaats hebben: a een detachement veldartillerie Ie paard; b liet bat. schutterij met de muziek; c. hel bal. grenadiers; d. de com missie tol de feestviering, e. hel corps muziekanten van hel reg. grena diers en jagers, het kapittel van de Militaire Willemsorde, g. de ridders, waarvan die van 1813 1815 aan het hoofd marcheren; h. de oud-strijders van 1813—1815, gevolgd door de invaliden uit liet gesticht; i. het bat. jagers; k. liet bat. infanterie; l. het escadron dragonders met de muziek. De optogl zal den volgenden weg nemen: Nieuwsteegbrug, Nieuwstecg. Art. 13. De personen in het voorgaand artikel onder de letters d, f, g en h aangewezen hegeven zich in de kerk naar de plaatsen, die hun door de commissarissen zullen worden aangewezen. De troepen bij o, b en c genoemd stellen zich in orde van parade, links en regis van den ingang der kerk aan de noordzijde. De overige troepen stellen zich in gesloten ko- loiine op hel Sl. Pietersplein, in de kerk wordt de komst van Z. M afge wacht, zijnde door HD. bepaald dat zulks ten één ure zal plaats hebben. Z. M wordt aldaar ontvangen door het kapittel der Militaire Willemsorde en de commissie met de feestregeling belast. Z. M. binnengeleid zijnde, beklimt de feestredenaar het spreekgestoelte en spreekt de redevoering uit. Art. 14. Na het einde van de redevoering wordt Z M. uitgeleide gedaan door hel kapittel en de commissie met de feestregeling belast. Na het ver trek van Z. M. stellen de troepen zich weder in kolonne, in de orde bij art. 12 aangewezen, waarna zij, die zich in de kerk bevinden, door de deur aan de noordzijde het gebouw verlaten en hunne plaatsen in den op togt hernemen. De trein keert naar de Ruïne terug langs den volgenden weg: S'. Pielerstraat en gracht, Overwelfde Voldcrsgrachl, Rapenburg, Breedestraat, Steenschuur, Ruïne. Art. 15. Op de Ruïne aangekomen, stellen de troepen zich onmiddellijk in orde van parade, met het front naar de ridderzaal. De ridders en de oud-strijders plaatsen zich in twee of meer gelederen tegenover de troepen, het kapittel der Militaire Willemsorde en de feestcommissie in liet midden, een weinig voorwaarts. Omtrent het defileren der troepen worden door den kommanderettden oiFicier op de parade de orders gevraagd aan Z. K. II. prins Frederik der Nederlanden.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1