DER KINDEREN COMP., ach leren en drukte lien) zondanig dat een der sabels op den grond viel; de moordenaar bad echter de vrije beweging zijner polsgewrichten behouden, en dientengevolge kon hij nog verscheidene steken toebrengen met eene badé- badé, welke hij in plaats van de verloren sabel uit zjjn gordel gelrokken had. Gedurende deze worsteling zag de oppasser de kleeding van den lieer Nieuweuhuys rood van bloed geverwd, en spande hij daarop zijne uiterste krachten in ooi den radja omver te werpen; ook de heer Nieuwenhuys, zijne ontvangene wonden niet onmiddelijk voelende, bleef meêworsielen. Eindelijk, op het hulpgeroep van een jeugdigen klerk, die in dezelfde kamer zat te schrijven en onmiddeljjk door een venster gesprongen was om hulp te halen, stormde de secretaris, de heer ldzardi, met een paar lieden het kantoor binnenverwondde den moordenaar met dezelfde sabelwelke deze nog in de hand had, en gaf hem een paar steken met een kris, welke toe vallig op zijne schrijftafel gelegen had. Eerst toen liet de radja den heer Nieuwenhuys los en werd verder overmand. Hoewel de heer Nieuwenluiys een diepen steek in de borst en eenige wonden op de armen had gekregen is zijn toestand gunstig. ïPei* Telegraaf. PARIJS, 12 Junij. De kamer van afgevaardigden heeft heden het budget van den minister van buiten), zaken en twee afdeelingen van hel budget van binnen), zaken aangenomen, de laatste na eenige beraadslagingen over de verkiezingen. NEW-YORK., 3 Junij. Eene groote expeditie is naar Texas vertrokken. Het bevel betreffende de reispassen is ingetrokken. Davis is naar Washing ton overgebragt. Generaal Sherman heeft een dagorder aan het leger uit gevaardigd, waarin hij de soldaten vermaant tol de werkzaamheden des vredes terug te keeren en niet in vreemde landen avonturen te zoeken. PARIJS, 13 Junij. De minister van marine heeft aan de maritime pre fecten en kommandauten der havens kennis gegeven dat de regering de zui delijke stalen van Noord-Amerika niet meer als oorlogvoerende partij erkent. dacht had. Groote landstreken zijn er wildernissen geworden, voormaals bloeijende steden verlaten boerderijen en landhuizen verdwenen zonder ander spoor dan half verbrand houtwerk te laten en er is menig fatsoen lijk man, die vroeger duizenden balen katoen inoogstte en nu bljjde is als hij in zjjne nooddruft kan voorzien door ligten arbeid op de landerijen, welke hij voorheen in eigendom had. De negers, die gedurende den oorlog meerendeels getrouw aan hunne meesters warenzijn nu eensklaps weer barstig, onbeschoft en onhandelbaar geworden. De neger heeft ontzag voor magt. lltj beminde zijnen meester, omdat deze voor hem de verpersoonlij king van rijkdom en gezag was; was er iels dal h(j haatte, dan was het de blanke, die om den broode werken moest en geene magt noch geld had. Thans, nu de negers hunne gewezen meesters arm en hulpbehoevend zien, verachten zij hen, gelijk voorheen den blanken arbeider; zij nemen stuk ken van verlaten plantages in bezit, verjagen de aldaar achtergebleven blanke vrouwen en kinderen, en geven blijken van eene gezindheid die vrees voor de toekomst baren moet. Het berigt, door enkele Amerikaansche dagbladen verspreid, volgens hetwelk Jefferson Davis op het fort Monroe met buitengewone gestrengheid, of wei met wreedheid zou worden behandeld, wordt thans tegengesproken. De voormalige president van het Zuiden wordt wel oplettend bewaakt en alle voorzorgen zijn genomen om eene ontvlugting te beletten, maar hel is on waar, dat hij in ketenen zou zijn geklonken. Te Mobile is een artillerie-depót in de lucht gesprongendoor welke ontploffing, naar men opgeeft, ongeveer 300 mensclien het leven verloren hebben en eene schade is veroorzaakt van meer dan 5 millioen dollars. KRANK KM li. PARIJS, 11 Junij. De keizer is Zaturdag middag bij zijne aankomst alhier met geestdrift begroet. Des avonds waren vele gebouwen verlicht. De generaal Mellinet is, in de plaats van wijlen den maarschalk Magnan, tot grootmeester der vrijmetselaarsorde hier te lande verkozen. Het voorstel bij de herziening van de statuten der orde gedaan, om tiet artikel, waarin het geloof aan God en aan de onsterfelijkheid uitgesproken wordt te schrappen, is met 130 tegen 80 stemmen verworpen, met dien verstande evenwel, dat degenen, die bedenkingen tegen dat artikel hebben, evenwel leden van de orde kunnen zijn. Rij de gehouden wedrennen heeft de Gladiateurhetzelfde paard dat den eersten prijs bij de Derby-wedrennen in Engeland behaalde, den groo- len prjjs van 100,000 fr. behaald. H. M. dê keizerin-regentes heeft aan Rosa Bonhcur, wegens hare ver- diensten in de schilderkunst, de ridderorde van hel Legioen van Eer ge schonken. Men verzekert, dat de Moniteur eerstdags een brief zal bevatten van den keizer aan de keizerin, om haar dank te betuigen voordewjjze, waarop zij zich van hare pligten als regentes heeft gekweten. Bcriglen uit Mexico deelen mede dat er in die stad in den nacht tus- schcn 3 en 4 Mei een brand heeft plaats gehad, waarbij twee officieren en een zouaaf van het Fransche leger zijn omgekomen. De kolonel Tourre, van hel 3dc reg. zouaven had zichop het vernemen dat zich op de eerste verdieping van hel brandende huis zouaven bevonden, in dat gebouw bege ven om zijne manschappen uit het gevaar, dal hen dreigde, te redden. Hp werd gevolgd door den luit. Haueix de la Brousse, den kwartiermeester Lherbier en den zouaaf Schlinker. Naauwelijks waren zij op de eerste ver dieping gekomen, toen de brandende vloer onder hunne voelen instortte en zij in de vlammen vielen. Alleen de kwartiermeester is gered. Den luite nant en den zouaaf heeft men in een toestand gevondendie alle hoop op hun behoud onmogelijk maakte, zoodat zij dan ook kort daarna bezweken. Wat den kolonel betreft, eerst na 36 uren zoekens vond men onder het puin zijn verkoold ligchaam. PK II I SS EN. BERLIJN 11 Junij. Men wil weten, dat de hertog van Atigiistenburg hel besluit heeft genomen, om zich tijdens de bijeenroeping der stenden uil Uolstein te verwijderen. In Zweden is een geestelijke in hechtenis genomenbeschuldigd van den avondmaals-wijn vergiftigd te hebben. Na zijn eerste verhoor maakte hij gebruik van het verlof om zich eenige oogenblikken in zijn studeerkamer op te houden en opende zich daar met een pennemes de aderen van den pols. Er was echter spoedig heelkundige hulp bij de handcn de man werd, na verbonden te zijn, naar de gevangenis teruggebragt. OOST-INDIK. BATAVIA 29 April. Op den 208tCD is het bevel over het Indisch leger uit handen van den luit -generaal C. P. Schimpf overgegaan op den benoemden luit. generaal A. J. Andresen. De raad van justitie te Batavia heeft den heer mr. L. J. A. Tollens tot eene maand gevangenis en een geldboete van ƒ250 veroordeeld, wegens hoon en laster, die hij in een stuk over de berri-berri-lijders te Buitenzorg jegens autoriteiten aldaar zoude hebben gepleegd. Volgens berigtenvan Banda ontvangen, heeft op den 28slen het vol gende plaats gehad: De Goramsche radja van Amar(Ceram), Paha-Lawang genaamdhad ruim anderhalf jaar geleden vergunning gevraagd en verkre gen, om naar Singapore te gaan, onder de voorwaarde dal hij met de eerste westmoesson in zijn land zou terugkeerenwaaraan hjj niet voldaan heeft; hij had zich op eigen gezag naar Mekka hegeven, en is daar Hadjie gewor den. Eene maand geleden is hij hier ter plaatse aangekomen en heeft zicb toen bij den resident aangemeld. De resident heeft hem toen zijn ongenoe gen te kennen gegeven en hem voorloopig in zijne betrekking geschorst en aangezegd dat het gouvernement hiervan onderrigt zou worden, liet hem toen den knop van zijn rotting, het leeken zijner waardigheid, ontnemen, omdat hij tegen de voorschriften en !s gouvernements toestemming zich naar Mekka begeven had en omdat hij, ongeveer twee jaren zijne negorij aanhaar lot overlatende, zich onwaardig en ongeschikt toonde om gezag uit te oefe nen. In den morgen van den 28sle" begaf Paha-Lawang zich ten 10 ure naar het residentiekantoor, werd, schijnbaar ongewapend, zonder argwaan te veroorzaken, door de oppassers tot den resident, den heer Nieuwenhuys, toegelaten, en maakte zich plotseling meester van twee sabels, welke aan de deur hingen en aan de oppassers toebehoorden. Hiermede gewapend viel hij den resident aan en bragt hem twee wonden toe. De oppasser, hem ge wapend in hel kantoor ziende gaan, ijlde hem achterna, omvatte hem van iaurgcrlijkc s?latiï>. ON DERTROUWD G. van Leeuwen jm. 20 j. en J. M. van Wijk jd. 25j. L. Jansen, jm. 25 j. en T. Venderbos, jd. 21 j. M. van Dijk jm. 24 j. en E. van Wunnik, jd. 21 j. J. Spilwedr. 40 j. en M S. van Rosinalen jd. 26 j. N. JOtgaar wedr. 51 j. en J. Scheen, jd. 38 j. A P. van den Berg jm. 39 j. en A. M. van der Poeljd. 33 j. C. van Deventer ,jm. 27 j en C. S. Drinhuy- zen.jd 25j. Gehouden Verkooping van onroerende goederen in het ileeren-Logement aan den Burg, Zaturdag 10 Junij. Notaris Mr. J. L. Klaverwyden. Een Huis en Erve, aan de oostzijde van de Heerengracht, met daaraan verheelde Bierbrouwerij en Mouterij, genaamd het Hert, Wijk VIII. N°. 778, 779 en 779rood Kad. Sect. C. N°. 738. Kooper de lieer II. E. Iluygens jr. qq. ƒ6100. 25ï!le Staats-Koterij. Trekking der Derde Klasse. lsle Trekking. N08. 4613 en 7618 ieder een prijs van ƒ1009. 2de N°. 13575 een prijs van ƒ2000. N08. 3383 en 13052 ieder een prijs van ƒ1500. N°. 3039 een prijs van ƒ1000. Aan het Bureau dezer Courant is voor de weduwe J. MONTAGNE nog ontvangen van H. K. ƒ5. ADVEE6TEMTIEN. Voorspoedig bevallen van eene Dochter J. F. H. van KAATllOVEN v. OVERZEE. Leiden, 10 Juni 1865. Bevallen van eene Dochter J. P. C. PLEMP LAMME. Leiden, 10 Junij 1865. Te Arnhem is op den 10deD dezer voorspoedig van eene Dochter beval len J. C. RINKES - van 1TERSON. Zeer voorspoedig bevallen van een Dochter ANNA LE POOLE MULDER. Leiden, 13 Junij 1865. Eenige kennisgeving. Heden overleed in den ouderdom van ruim 70 jaren Mejufvrouw MARIA CATHARINA PEL, Wed. wijlen den Wel-.Eerwaarden Heer N. C. Lette. Leiden, 11 Junij 1865. Voor de vele bljjken van belangstelling bij de voltrekking van ons Huwe lijk ondervonden, betuigen wij, ook namens de Familie, onzen hartclij ken dank. L. C. QUANT. Leiden, 13 Junij 1865. E. J. P. QUANT, de Brdyn. De Ondergeleekendc betuigt zijnen welmeenenden dank voor de deelne ming ondervonden zoo gedurende de ziekte als bij het overlijden zijner Echtgenoot. Leyden, 13 Junij 1865. W. DEE. Blijkens akte, op heden voor den Ondergeteekenden Notaris verleden, is, lusschen de Heeren JOHANNES DER KINDEREN, zonder beroep, en BERNARDUS ANTHONY BARKEY, Landhuurder, beide wonende te Klatten res. Soerakarta, aangegaan eene Vennootschap tot hel inhuren en exploiteren van Landerijen in Ned. Indiê en het drijven van uit- en invoer- liandelonder de Firma: voor eenen onbepaalden lijd ingegaan 1° October jl. Beider handteekening wordt vereischt lol hel opnemen van gelden. Eiland Java, A. T. LENS, Nederlandse!) Indiê. Notaris te Samttrang,

Leydse Courant | 1865 | | pagina 3