Uit Uirechl schrijft men aan de iUiddelb. C., dat de theologische faculteit der Utrcchische hoogcschool onlangs het besluit heeft genomen voortaar. bij akademische examens niet drie, maar vier graden aan te ne men aldus verdeeld1summa cum laude2. magna cum laude3. cum laude4. simpliciter. De inrigting voor doofstommen-onderwjjs te Rotterdam heeft van de hh. Koch en Vlierboom aldaar eene gift van 1000 ontvangen, welke som hel bedrag uitmaakt eener boete, door hen van een der Engelsche dagbla den geëischt, wegens een voor hen eerroovend berigt, in November II. in dat dagblad opgenomen. Door regenten van het Evang. Luth. weeshuis te Amsterdam is eene gilt ontvangen van 10000 frs.van mevr. de wed. A. lnsinger, te Bordeaux. De schenkster had zich herinnerddat haar overleden echtgenoot mondeling het verlangen daartoe had te kennen gegevenals eene hulde aan zijne moeder, die regentes van dat gesticht was geweest. Men meldt met zekerheid, dal door de regelings-commissie de dagen van het te Rotterdam te houden 8ste Nederlandsche taal- en letterkundig congres zijn vastgesteld op Maandag, Dingsdag en Woensdag, 11, 12 en 13 September eersik. Zondag 10 September zullen de leden plegtig ontvan gen worden. In de gemeente Haarlemmermeer zal op 20 Junij de 508te verjaardag van den slag van Waterloo mede gevierd worden door het honden van een plegtigen optogl, met muziek, volksvermakelijkheden en vuurwerk. Aan den optogl zullen deelnemen, behalve aangewezene personen van verschil lende bedrijvenverlofgangers van het leger in de gemeente te huis belioo- rende, twee balaillons rustende schutterij, landbouwers, vlasboeren, onder wijzers, dijkgraaf, heemraden, hoofdingelanden en ingelanden van den pol der, met de spade, waarmede de vader van den dijkgraaf, den heer van de Poll, het zoo belangrijke werk der droogmaking heeft begonnen, man nen met de medaille van Waarden, het metalen kruis en het eercbljjk van de Citadel voorzien en de strijders van Waterloo, geleid door eere-juffers, in verschillende Nederlandsche kleerdragt. Te Utrecht zal Vrijdag aanst. eene collecte gedaan worden voor de oude strijders van Qualre-Bras en Waterloo, die geen toelage kunnen ont vangen uit liet fonds. Uit Velzen meldt men, dat de werkzaamheden aan hel Noordzeekanaal steeds worden voortgezet; 480 man hield zich aldaar met den arbeid bezig. Nabij Zulphen is een arbeider, die op een waggon, met grind geladen, was gezeten, op den weg gevallen, en door den trein, ruim 20 waggons tellende, verpletterd. Omtrent den reeds vermelden brand te Eerbeek verneemt men nader, dat 9 gebouwen, waarvan 2 fabrieken, 3 woonhuizen, 2 bouwschuren en 2 droogschuren, in korten tijd eene prooi der vlammen werden. Ten 9 ure barstte de brand uit in de papierfabriek van den heer R. C. Huiskamp, en eerst ten ongeveer 5 ure was men dien meester. Men kent de oorzaak niet regt, maar men vermoedt dat de brand is ontstaan door een kagchel of fornuis, dienende om de papierstof te verwarmen. Het grootste gedeelte der verbrande gebouwen was tegen brandschade verzekerd. Donderdag II. werd voor hel prov. geregtshof van Drenthe behandeld de zaak van J. W. A. de Mooi en J. K. van Schenk, beschuldigd van op 24 Febr.op den weg tusschen het lsle gesticht te Veenhuizen en het huis ter Heide, na daartoe vooraf het opzet te hebben genomen, den persoon van .1. A. Stieber gezamenlijk aangevallen, van zijn geld beroofden gedood te hebben en zulks, na beiden te voren lot gevangenisstraf van meer dan één jaar veroordeeld te zijn geweest. Twintig getuigen werden gehoord en daarop de beide beschuldigden. De Mooi bekende, dat zij gezamenlijk vooraf beraamd hadden, Stieber te berooven en om het leven te brengen, dat hij Stieber op den grond geworpenhel schreeuwen belet en hem beroofd had en dal van Schenk Stieber met een stok en met een klomp geslagen eu met een mes gesneden had, en dat zij beiden daarop vertrokken waren, doch omziende en Stieber op de knieën ziende zitten, van Schenk weder naar hem toeging en hem de keel afsneed. Van Schenk ontkende, dat vooraf beraamd was, Stieber te berooven en te dooden. Wel hadden zij hel voornemen opgevat, om hem te berooven. Daartoe wilde van Schenk hem door stokslagen bedwelmen en werd het mes tot het snijden van een stok gebruikt. Ook verzekerde hij, dal de Mooi, toen zij zagen, dat Stie ber zich, na beroofd te zijn, weder halverwege had opgerigt, hem weder hielp in het verwonden van den ongelukkige, door dezen vast te houden, terwijl van Schenk hem sneed. Door het opeub. min. is tegen de beide be schuldigden de doodstraf geëischt. Te Groningen is Vrijdag II. hel nieuwe beursgebouw plegtig ingewijd. Er hadden bij die gelegenheid velerlei feestelijkheden plaats. 's GRAVENHAGE, 13 Junij. Z. M. beeft vergunning verleend aan den heer F. A. Theunissen, te Kampen, tot het dragen van het hem door Paus Pius IX geschonken rid derkruis der orde van S'. Silvester. Tot attaché bij hel Nederl. corps diplomatique is benoemd de heer W. F. H. von W'eckherlin. Tot burgemeesters zijn benoemd: Ie Blokzijl de heer A. L. Nilant; Ie Dost- en West-Souburg de heer jhr. J. H. Paspoort; te Poortvliet de heer 1'. D. van Slapele; en te Stavoren de heer N. Wentholt. Tot refter in de arrond.-regtbank te Arnhem is benoemd de heer jhr. mr. C. J C. 11. van Nispen tol Sevenaer, thans regter-plaatsvervanger in die reglbank; tot kanlonregler te Horst de heer mr. F. P. J. de Sain, thans griffier bij het kantongeregt te Siltard; lot kantonregter te Oud- Berjerland de heer mr. A.W.van der Hoop, thans griffier bij het kantongeregt aldaar, en tot kantonregter te Woerden de heer mr. A. M. Parean, thans griffier bij het kantongeregt te Wijk bij Duurstede. Tot ontvanger der directe belastingen enz. te Deintim is benoemd de heer L. Wolversthans te Putte Tot schoolopzieners in Friesland zijn benoemd: in het vierde school district de heer dr. Th. Spre'e te Veenwouden; en in het vijfde schooldistrict de heer mr. Ph. van Blom, te Heerenveen. Tot rentmeesters van het kroondomein zijn benoemd: te Tholen de heer jhr. F. C. de Casembrootlid der staten van Zeeland, en te llallem de heer J. W. van Asselt, gemeente-ontvanger te Oldebroek. Z. M. heeft goedgevonden de betrekking van directeur en kommandant der marine te Willemsoord op te dragen aan den schout-bij-nacht G. C. C. Pels Rijcken, en den kapitein ter zee J. de Haan eervol te ontheffen van de betrekking van equipagemeester der marine te Vlissingeu en op pensioen te stellen. Z. M. heeft goedgevonden: 1°. den generaal-majoor G. A. van Kerk wijk, van het corps ingenieurs, mineurs en sapeurs, eervol te ontheffen uit zjjne betrekking van chef van hel bureau der genie bij het dep. van oorlog, en hem op non-activiteit te stellen, 2°. te benoemen lot chef van genoemd bureau den kolonel W. S. van der Hart-Beek, van het corps ingenieurs, mineurs en sapeurs; 3". den l!ten luit.-adjudant P. J. C. A. Romijn, van het 2de reg. infanterie, op non-activileil te stellen; en 4°. te benoemen, bij het 4de reg. infanterie tot lslen luit. den 2den luit. E. S. E. Tiesselinck, van hel 5de reg. Heden wordt de 45,te verjaardag van Z. K. H. prins Hendrik der Ne derlanden op de gebruikelijke wijze gevierd. Ten 12 ure had er in de Ma liebaan eene groote parade van hel garnizoen plaats; tegen den middag was er b{j H11. KK. BH. prins en prinses Hendrik receptie van de leden der kon. familie, in den middag werd er ten hove groot diner gehouden. De leden van de eerste kamer zijn ter vergadering bijeen geroepen tegen Donderdag den 22s,en dezer. In de zitting van de tweede kamer van gisteren zijn de beraadslagin gen aangevangen over liet wets-oniwerp op de personele belasting. De heer van Kerkwijk had bezwaar tegen de voordragt, omdat hij, bij gebreke der noodige statistieke opgaven, de gevolgen niet kon overzien, en die de finan ciën der gemeenten wclligt zwaar treffenen aan de kleine gemeenten op onbillijke wijze zwaardere lasten dan aan de groote opleggen zouden. De heer Zylker bestreed liet wets ontwerp hoofdzakelijk op grond, dal daarbij de landbouwende stand, zijns inziens, boven mate en onbillijk werd bezwaard. De heer van der Maesen de Sombreff had mede bedenkingen legen de voor dragt, om de daarbij aangenomen grondslagen der belasting, om haren fisca len geest, en om de meerdere magt die zij aan de ambtenaren der belastin gen gaf. De heer Hollingerus Pijpers had voornamelijk bedenking tegen de voorgestelde grondslagen, en den maatstaf der belasting, die daarnaar zou geheven worden. De heer de Lom de Berg bestreed het ontwerp als fiscale bepalingen bevattende, en verkeerde grondslagen ter vaststelling der belas ting inhoudende. De heer Guljé had bezwaar tegen cenige bepalingenwelke zijns inziens strekten tol ondermijning der onschendbaarheid van de wonin gen der ingezetenen. In de zitting van heden deelde de voorzitter mede, dal hij berigt had ontvangen dal de minister van financiën door ongesteldheid verhinderd werd de zitting bij te wonen, waarvan het gevolg was dal de verdere behande ling van de wet op het personeel moest worden verdaagd. Hij stelde mits dien voor om andere werkzaamheden aan de orde te stellen tegen morgen, te beginnen met naturalisatiewettenenz. Door den heer Duller! werd voorgesteld de werkzaamheden tot nadere bijeenroeping te schorsen. Na eenige beraadslaging werd overeenkomstig het voorstel van den voorzitter besloten. Naar men verneemt heeft het onderzoek in de afdeelingen van de tweede kamer van liet wets ontwerp tot goedkeuring vau eene concessie voor de haven te Sclieveningen geenszins geleid tol een gunsligen indruk van dit wets ontwerp Onderscheidene leden trokken in twijfel, of deze voordragt, in weerwil van de aan de haven geannexeerde spoorwegverbin ding, wel als van zoodanig algemeen belang was te beschonwen, dal zij eene zoo belangrijke opoffering uit 's rijks schatkist regtvaardigde. Andere leden, die konden toegeven, dat het algemeen belang bij den aanleg eener vlugthaven te Scheveningen zeer naauw was betrokkenen dat vooral liet belang der visscherijen vorderde, dat het tot stand komen van dit werk niet langer werd vertraagd, waren evenwel van oordeel, dat op het tegenwoordig tijdstip en na de onlangs vastgestelde afschaffing der plaatselijke accjjnsen 's rijks schatkist niet met meerdere lasten mogt worden bezwaard. Zaturdag middag is een meisje, dat in liet weeshuis op het Spui ver pleegd wordt, uit een raam op de binnenplaats gevallen, ongeveer 30 voeten zij is zwaar aan hel hoofd gekwetst en verkeert in hoogst beden- kelijken toestand. BUUENLAft'DSCHË BER1GTEX. ENGELAA D. LONDEN. 11 Junij. Op den spoorweg onder de straten van Londen zijn op den tweeden Pinksterdag 83440 personen vervoerd. Vrijdag II. heeft er op nieuw eer. spoorweg-ongeluk plaats gehad. Ten 2 uur 20 min. vertrok een trein van Folkestone naar Londen. Nab(j Staplehurst ligt het spoor over eene brug, waaronder een in den zomer niet diepe stroom loopt. De sporen op de brug waren slecht nagezien en de locomotief liep uit het spoor, doch bleef op de lijn. De trein trok echter af en van de 12 of 13 wagens, waarin zich ongeveer 110 personen bevon den vielen 6 of 7 op en door elkander in het water. Men weet tot op hel oogenblik nog gecne andere bijzonderheden dan dal naar gissing 10 reizigers gedood en een 20-tal gewond werden. Omtrent den tegenwoordigen toestand van het zuiden der Vereenigde Statenmeldt de correspondent van de Times o. a. liet volgendeHet zuiden blijkt nu nog erger door den oorlog uitgeput te zijn dan men ge-

Leydse Courant | 1865 | | pagina 2