LEYDSCIIE COURANT. 1865, WOENSDAG 14 JUNIJ. STADS-BJSRIGTEN. De Courant wordt F rij dag uitgegeven, uit Zaturdag avond. Maandag, IF oensdag en Die van Maandag komt De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. HER-IJK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan LEYDEN, herinneren bij deze den ingezetenen dezer gemeente hunne verpligting, tol het doeo her-ijken van al de be reids te voren geijkle lengte- en inhoudsmaten en gewigtcn benevens de bij de inhoudsmaten van drooge waren behoorende strijksels. En worden zij ten dien einde opgeroepen ter bezorging der gemelde maten en gevvigten, wel schoon gemaakt en gezuiverd, aan het Lokaal van den Ijk, in de Lange Schoolsteegzullende daartoe, tegen dadelijke betaling, worden gevaceerd: Voor Wijk 1, van den 15 tot den 19 Junij. telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 1 uur, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. En wordt wijders door deze ter kennis van de belanghebbenden gebragt, dal tot jaarletter gedurende 1865 voor den ijk der maten en gewigten bepaald is de lettert). Burgemeester en Wethouders voornoemd, LeydïN, 1 Junij 1865. D. TIEBOEL SIEGENBEEK. Burgemeester t. PUTTKAMMER, Secretaris. SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te weten, dat de alpha- betische naamlijst van alle personen, die, overeenkomstig de wet van den 11 April 1827, aan de loting voor de Schutterij moeten deel nemen, ter inzage van de belanghebbenden zal liggen ter secretarie dezer gemeente, van den 15 tot den 22 Junij aanst. (deZondag uitgezonderd), van des voormiddags ten 10 tot 's namiddags ten 1 uur, en dat de loting zal plaats hebben in een der lokalen van het Raadhuisen wel: op Vrijdag den 23 Junij 1865, 's voormiddags te 10 uren. Wordende de zoodanigen welke na de laatst voorgaande inschrijving zich binnen deze gemeente met der woon hebben gevestigd, tot eene na-loting opgeroepen, mede op Vrijdag den 23 Junij 1865, 's namiddags ten 1 uur. Zullende ieder ingeschrevene bij een billet worden opgeroepen om tot de loling ter voorschreven plaatse op te komen, op den dag en het uur in deze kennisgeving uitgedrukt; terwijl de zoodanigen, die verhinderd mogten worden zeiven tot de lo ting op te komen, zich door een gemagtigde kunnen doen vertegenwoordigen, of geen gemagtigde verschijnende, zal de loling geschieden door een der leden van de Commissie uit bet Gemeentebestuur. Tevens worden de belanghebbenden ver wittigd dat bij de genoemde loting aanteekening zal worden gehouden van de re denen tot vrijstelling, die de ingeschrevenen vermeenen, krachtens het 3I,C art. der wet, te kunnen aanvoeren: waarom het voor hen, die zoodanige redenen tot vrij stelling meenen te hebben, van belang is, door personele opkomst, of, bij volstrekte beletselen, door bet zenden van een inet hunne omstandigheden wel bekenden ge magtigde, de loting niet te verzuimen. En wordt eindelijk den belanghebbenden kennelijk gemaakt, dat aan de navol genden bij de wet regt op vrijstelling is toegekend, als: 1°. die met ziekte of gebreken zijn behebt, welke ben tot den wapenhandel voor het tegenwoordig oogenblik of wel geheelongeschikt maken 2°. die kleiner zijn dan eene Ncderlandsche el en vijf honderd zeventig strepen. 3°. de geestelijken van alle gezindheden, zoo lang zij niet van stand veranderen; 4°. de professoren en lectoren aan de hoogescholen, aan de athenaca en de seminariën 5°. de studenten in de godgeleerdheid; 6°. die den rang van officier in dienst van den Staatte lande of ter zeehehben bekleed, en door eervol ontslag de dienst verlaten hebben of gepensionneerd zijn, zoo lang zij niet in een gelijken of hongeren rang bij de Schutterijen kunnen worden aangesteld 7°. die, wegens verandering van woonplaats, eervol uit de Schutterij zijn ontsla gen in den rang van Officier, voor zoo verre zij in hunnen vorigen of in een hoogeren rang niet weder kunnen worden aangesteld 8°. die in militaire dienst ter zee of te lande zijn, waardoor alleen worden bedoeld zij, die na de inschrijving in militaire dienst zijn getreden, als rustende op militairen, zoo lang zij in dienst zijn en dus niet voor ingezetenen eener be paalde gemeente kunnen gehouden worden, de verpligting niet om zich te doen inschrijven; 9°. de broeder van hem, die in persoon voor zich zelven hij de Schutterij dient; met dien verstande, dat van een gelijk getal broeders altijd de helft, en van een ongelijk getal slechts de kleinste helft tot de dienst zal worden geroepen; strekkende deze bepalingen zich echter niet uit tot zoodanige broeders, die, om welke reden ook. niet meer bij hunne ouders inwonen; terwijl voorts, in tijd van vrede, van de active dienst tevens worden vrijge steld (met de bepaling nogtans, dat zij tot de werkelijke dienst dadelijk kun nen worden opgeroepen, indien de redenen van vrijstelling ophouden, waarom zij op dealgemeene en bijzondere rollen tevens geplaatst, doch bij de reserve zoo lang in dienst gesteld worden); 10". zijdie tot de dienst der nacht- of brandwachtenen tot die der brandspui ten, zijn aangesteld, zoo lang zij met die werkzaamheden zijn belast; 11°. lijf- en huisbedienden, voor welke als dienstboden de personele belasting wordt betaald, waaronder echter niet zullen worden verstaan werkboden of zoodanige bediendendie ter uitoefening van iemands beroep of bedrijf zijn benoodigden 12°. zij, die voortdurend uit armen-kassen bedeeld, of in de armen-gestichlen opge voed of onderhouden worden. En zullen dien ten gevolge, degenen, welke op vrijstelling, uit hoofde van eene der bovengemelde redenen, aanspraak mogten vermeenen te kunnen maken, zoo wel als zij, die zich in de dienst willen doen vervangen, de hewijzen, daartoe vereischt, moeten overleggen, en in het laatste geval, de personen, met welke zij van nom- mer willen verwisselen kenbaar maken aan de Commissie, op Vrijdag den 30 Junij aanstaande, des voormiddags tnsschen 10 en 1 uur, op het Raadhuisten einde daarvan de noodipe aanteekening te doen, voor zoo veel zulks bij de loting niet inogt zijn geschiedzullende op de reclamenzoo wel als over de goed- of afkeu ring der personen, door welke men verlangt zich te doen vervangen, nader door de Commissie van onderzoek uitspraak worden gedaan. En zal deze door aanplakking en door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. TIEBOEL SIEGENBEEK., Burgemeester. Leyden, 13 Junij 1865. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BlftiXËNLANBSCHE BEUltiTElV. LEYDEN 13 Junij. Tot liet gisleren gehouden exatnen, om tot de akademisclte lessen te worden toegelaten, hadden zich 37 adspiranten aangemeld, waarvan 32 zjjn toegelaten. YVij meenen de aandacht onzer stadgenooteu te moeten vestigen op het programma van de vereischte kundigheden om lot eene der vijf klassen van de hoogere burgerschool te worden toegelatenhetwelk wij heden ont vingen en dat algemeen gratis is verkrijgbaar gesteld. Hel zal voorzeker aan allendie belang stellen in den gang van het onderwijs te dezer stede aangenaam zijn te vernemen, dal er gelegenheid bestaal tot hel verkrijgen van bovengenoemd programma bij dr. de Loos, directeur der hoogere bur gerschool. Het vauxhall en hal, van wege hel studenten-muziekgezelschap Scm- pi'c Crescendo gegevenen waarmede Zaturdag avond de akademisclte feesl- viering werd beslotenis mede lot groot genoegen der genoodigden afgc- loopen. Het schitterend verlichte feestterrein leverde weder een allerfraaist gezigt op en, opgewekt door de heerlijke toonen der muziek onder Dunklcr's leiding, heerschte er eene niet minder vrolijke stemming dan hij de vorige gelegenheid. Ook hier gaf eerst hel doorbrekend morgenlicht hel sein tot scheiden. Thans is men reeds ijverig werkzaam om het feestterrein in gereedheid te brengen voor de contra-partijdie de burgerij hh. studenten zal aanbieden. Bij den raad van administratie van liet Invalidenhuis alhier is, ter uitreiking aan de manschappen op den 18den Junij aanslaande, ontvangen: van H. een kistje sigaren van 250 stuks van den heer P. J. van der Want Az. pijpenfabriekant te Gouda, een mandje inhoudende twee gros Waterloo-pij- penen voor de bibliotheek van het geslicht een exemplaar van het boek werkje getiteld »de Vrijwilliger," van de schrijfster. De heer dr. J. P. Heije, te Amsterdam, die reeds zooveel lol verede ling van het volksgezang in Nederland deed, heeft, even als bij de Novem berfeesten in 1803, getracht de herinnering der Junij-dagen daaraan dienst baar te maken. Bij Gebr. Belinfante, te'sllage, is verschenen (overgedrukt uit het Geill. Stuivers-Magazijn)een lied, getiteld «hel woord van Wa terloo, een vredelied," dat om de schoone gedachte, de liefde der volken onderling, die er aan ten grondslag ligt, de bijzondere belangstelling ver dient. Woorden en zangwijze zijn van dr. Ueije. Bij de afzonderlijke uit gave var, dit lied is ook gevoegd eene Engelsche, Hoogdnilschc en Franschc vertaling. In de omstreken is sedert eenige dagen met den hooibouw een aan vang genomen. De opbrengst is middelmatig, daar het gras wegens de droogte niet zwaar is uitgewassen; de hoedanigheid daarentegen bevredi gend. Op de weilanden staal hel gras uitermate schraal en hunne frissche kleur is aanmerkelijk verdwenenterwijl de hoog gelegen landen dor zijn. Naar een verkwikkenden regen wordt voor de weiden en niet minder voor de tuingewassen zeer verlangd, want ook deze zijn schaarsch. De aardap pelen slaan over het algemeen goed te veld. De minister van koloniën heeft bekend gemaakldat hel voornemen bestaat aan eenige jongelieden, van goede gezondheid, vrij van voor de dienst hinderlijke gebrekenen in het bezit van hel getuigschrift van vol doend afgelegd eindexamen eener hoogere burgerschool met vijfjarigen cur sus, of wel van dat van examen A, bedoeld bij art. 59 der wet van 2 Mei 1863, houdende regeling van het middelbaar onderwijs, hel uitzigt te openen van, na de noodige opleiding, gedeeltelijk aan de polytechnische school gedeeltelijk in den vreemde, te hebben genoten, na het afleggen der bij de wel ter bekoming van het diploma van mijnen-mgenieur voorgeschreven examens, en na volbragte wetenschappelijke reis, te worden gesteld ter be schikking van den gouverneur-generaal van Ned. Indie, om Ie worden be noemd lot adspirant-ingenieur van het mijnwezen daar te lande; en dat ter tegemoetkoming in de kosten der opleiding zal worden toegekend een maand geld van 70 gedurende hel verblijf aan eene binnen- of biiitenlandsche mijn-inrigtingen een daggeld van 6 gedurende de btiitenlandsche weten schappelijke reizen. Zij die daartoe in aanmerking wenschen te komen moeten voor 1 Aug. een adres bij hel dep. van koloniën inzenden. Verdere bijzonderheden worden door de Staatscourant- medegedeeld.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1