hij al dan niel huisvesting heeft verzocht, zal worden toegelaten zoo hjj daarvan niet is voorzien. Het aantal zwemmers en baders aan de zwem- en badinrigling Rhijn- zigt bedroeg gedurende de maand Mei 5327in de maand Mei van het vorige jaar beliep dit getal 1973, gevende dus een verschil van 3354. Hoewel die vermeerdering natuurlijk in de eerste plaats is toe te schrijven aan hel warme voorjaarsweder, die zelfs toeliet de inrigting reeds op 17 April te openen, blijkt het echter dat zij meer en meer wordt bezocht. Zjj behoort trouwens tot die instellingen, die nuttig werken en in eene stad als de onzej onontbeerlijk mogen heeten. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 82 tot 115 personen. Omtrent het voorval met de llaagsch-Leydsche veerschuit, op Dings- dag II., waarvan wij, volgens opgave van het D. v. Zh. en 'sGr., reeds melding hebben gemaakt, vernemen wjj nader, als de ware loedragt der zaak, hel volgende: De bedoelde veerschuit, die ten 8£ uur de residentie had verlaten, was sedert geruimen tijd buiten dienst gesteld en dientenge volge niet volkomen waterdigi. Toen zij tot aan de Knip (halfweg den Leydschendam en Leyden) was genaderdmoest de schipper een vaatje met sterken drank afgeven. De wankelende schuit, thans met menschen over laden, waarvan zich een zeer groot gedeelte op de tent had geplaatst, hier door nog ligler in hare beweging geworden, ging plotseling naar eene zjjde over, ten gevolge waarvan hel water, dat zich tusschen de buiten- en bin- nenhelling bevond, in het ruim doordrong en de voeten der passagiers be vochtigde. Velen achtten zich alstoen verloren; door schrik overmand, ontstond er verwarring onder de menigte en nu werkelijk gevaar van met de schuit om te slaan. Terstond werd z(j door een 50-tal passagiers verla ten, doch daar zij niet genoeg den kant konden bereiken, sprong men op goed geluk af in de biezen, waardoor sommigen tot aan de knieën in het water te land kwamen. Niemand echter viel in het water of kreeg een nat pak; ook heeft eene vrouw het been niet gebroken, en geniet derhalve geene verzorging in het gasthuis alhier. De schuit zette, dus aanmerkelijk verligt, haren togt rustig voort. Het gezegde aantal passagiers verkoos de wandeling langs het trekpad naar Leyden. Door 'L. M. den koning z(jn, op voordragl van den minister van bin- nenl. zaken; toelagen uit 's rijks kas verleend aan J. Ph. M. Menger, van Utrecht, ten behoeve zijner studiën in het stempelsnijden te Munchen; aan W. B. G. Molketiboer, van Leyden, voor zijne oefeningen in de beeldhouw kunst aan de kon. akadcmie van beeldende kunsten te Antwerpen, en aan P. C. Simons, kweekeling der kon. akademie van beeldende kunsten te Amsterdam, om zich tot gelijk einde verder buiten 's lands te bekwamen. De minister van buitenl. zaken heeft bekend gemaakt, naar aanlei ding van menigvuldige bij hem ingekomen aanvragen om inlichting, dat alle Nederl. fabricaten bij invoer uil Nederland in het tolverbond, met 1 Julij aansl.volkomen op denzelfden voet zullen behandeld worden als die der meest begunstigde natie. De taal- en letterkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschap pen te Amsterdam zal Maandag aanst. aldaar eene gewone vergadering houden. Bij de ned. herv. gemeente te Lent is lot predikant beroepen d». de Hartog, pred. te Ressen; bij die te Zelhem d». Noordink, pred. leMakkum; bij die te Zuilichem ds. Geselschap, pred. te Heemslede; bjj die te Yerseke de cand. A. van Griethuysen. Ds. Bryce, pred. te Aarlanderveen heeft het beroep naar Alphen aangenomen. Te Utrecht heeft zich eene commissie gevormd, ten einde eene inrig ting voor blinden in hel leven te roepen, volgens het stelsel van den En- gelschen predikant Moon te Bristol. Het gemeentebestuur heeft daartoe welwillend het tijdelijk gebruik van het voormalig cholera-hospitaal op het Bagijnhof afgestaan. De Amh. C. meldt het volgende: Er heerscht een hevige brand onder Eerbeek; de papierfabriek, genaamd hel Klooster, staai in vlammen. Uit verschillende gemeenten zijn spuiten derwaarts gezonden. Volgens een ge rucht zou ook een boschbrand aldaar woeden. De regtbank te Zwolle heeft den elfjarigen K. H. Bakker, van Giet hoorn, beklaagd van doodslag, gepleegd met oordeel des onderscheids, vrij gesproken, maar zijne overbrenging gelast naar een huis van verbetering, ten einde aldaar 4 jaren te verblijven. Te Roermond heeft het muziekcorps van het 5de reg. dragonders een concert gegeven ten einde door de opbrengst de oude krijgers van 1813—15 aldaar in staat te stellen zich ter bijwoning van hel feest naar Leyden te begeven. 'sGRAVENUAGE, 10 Junij. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw den heer P. H. B. Motké, hoofdinspecteur der directe belastingen enz. bij het dep. van financiën. Tot plaatsvervangend kantonregler te Bergum is benoemd jhr. mr. J. A. A. van Panhnys, burgemeester van Tietjerksteradeel. Tot ontvangers der directe belastingen zijn benoemd: te Heume de heer G. J. van Soest, thans waarnemend ontvanger aldaar, en te Ooster- wolde de heer jhr. P. A. van llolthe, ontvanger te Beilen. De minister van binnenl. zaken heeft bepaald, dal de commissiën, be last met hel afnemen der examens A volgens art. 59 en B volgens artt. 61, 63, 64 en 65 der wet van 2 Mei 1863, voor het jaar 1865 zitting zullen houden te Delft; en benoemd: a. tot lid en voorzitter der commissie voor examen A dr. J. Bosschainspecteur van het middelbaar onderwijs te 's Gravenhagetot leden: mr. J. L. de Bruyn Kops, hoogleeraar aan de polytechnische school te Delft; dr. J. M. van Bemmelen, directeur der rijks hoogere burgerschool te Groningen, dr. D. G. Cramer, directeur der hoo- gere burgerschool te Zutphen; dr. L. A. J. Burgersdijk, lecraar aan de hoogere burgerschool te Deventer; dr. 11. G. van de Sande Bakhuysen leeraar aan de hoogere burgerschool te 's Graventiage; dr. W. Bisschop, leeraar aan de hoogere burgerschool te Leyden; mr. R. H. Arolzenius leeraar aan de hoogere burgerschool te Del11P. J. H. Baudot, directeur der technische school te Utrecht; H. C. Felscr, leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Roermond; L. Obermiiller, leeraar aan de hoogere burger school te Haarlem; J. Ph. Koelman, hoofdonderwijzer aan de akademie van beeldende konsten en technische wetenschappen te 's Gravenhageb. tot lid en voorzitter der commissie voor examen B: dr. L. Cohen Stuart, directeur der polytechnische school te Delft; tot leden: dr P. J. van KerckhofF, hoog leeraar te Groningen; dr. F. G. Groneman, leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Groningen; dr. H. Vogelsang, hoogleeraar aan de polytech nische school te Delft; dr. F. J. Stamkartarrondissementsijker te Amster dam; dr. H. G. van de Sande Bakhuysen, voornoemd; E. Steuerwald ingenieur van den waterstaat te's GravenhageJ. F. Metzelaar, architect te Rotterdam, J. Ph. Koelman voornoemd. Z.M. heeft goedgevonden den vice-admiraal G. Vogelpoot en den schout bij-nacht R. van Voss, op hun verzoek, op pensioen te stellen, en te be vorderen, bij keuze: tot schout-bjj-nacht de kapiteins ter zee G. C. C. Pels Rjjcken, en A. D. S. Clarkson, naar ouderdom van rang tot kapitein ter zee de kapilein-luiii. Ier zee F. A. A. Gregory, en J. P. G. Muller; tot kapitein-luitt. ter zee de luitt. ter zee lste kl. J. J. B. de Jonge Oudraat; en H.-P. Klerck; tot luitt. ter zee lsle kl. de luitt. ter zee 2de kl. H. J.S. van der Sloot, C. J. Smith, C. P. van der Star, en J. P. van Rossum; tot luitt. ter zee 2de kl. de adelborsten der lsle kl. W. C. Böhtlingk, W. C. A. Ziegenhirt van Rosenthal, C. H. de Goeje, H. L. Cadet, J. H. de Bruyn, P. Zegers Veeckens, H. W. F. Riesz, H. de Jongh, G. J. Fisscher, en L. Backer Overbeek; tot officier van gezondheid ls,t kl. dien der 2de kl. dr. D. Hellema; tot officier van administratie lslt kl. dien der 2de kl. J. L. K. van der Heyden; en tot ingenieur der marine 2de kl. den adspirant-ingeniettr der marine C. L. Loder. De minister van koloniën zal op Woensdag en die van financiën op Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting van de tweede kamer van heden is met algemeene slem- men aangenomen liet wets ontwerp houdende nadere bepalingen omtrent den accijns op het gedistilleerd. Deze wet strekt om den accijns voor het rijk, die bepaald was op 35 per vat ad 50% sterkte, te verlioogen tot 50 per vat. Die verhooging komt nagenoeg overeen met hel bedrag tot dusver door de gemeenten geheven, hetwelk op het rijk overgaat. Het prov. gereglshof van Zuidholland heeft heden bevestigd hel vonnis der arrond.-regtbank te Leyden, uilgesproken in zake van A. Zwart al daar, waarbij hij wegens het beleedigen en toebrengen van stootenslagen enz., gepleegd jegens een policie-beambte in hel uitoefenen zijner functiën, was veroordeeld tot eene maand cellulaire gevangenis en boete van ƒ8 BUITENLANDSCHE BERIGTEN. ENGBLAA JD. LONDEN 8 Junij. Op den spoorweg van Chester naar Shrewsbury is een trein, met 900 personen bezet en door twee locomotieven getrokken, uil hel spoor geraakt. Eenige wagens werden op elkander geworpen en aan splinters geslagen. 7 personen en 2 kinderen verloren daarbij hel leven en ongeveer 50 perso nen werden gekwetst. Te Rochdale is algemeen feest gevierd ten gevolge van hel besluit der eigenaars eener grootc kaloenfabriekdie vroeger meer dan 1000 arbeiders in dienst hadden, om die werkplaats weder te openen nu de oorlog in Ame rika geëindigd en ruime aanvoer van katoen te wachten is. Naar men uil New-York meldt, heeft de militaire magt der Unie zich meester gemaakt van het geheele archief van de regering en hel congres der zuidelijken. Die geheele verzameling was reeds bij het eerste gevaar van Richmond naar elders overgebragt en is nu naar Washington verzonden. Het leger van Kirby Smith heeft zich overgegeven. De president Johnson heeft eene amnestie uitgevaardigd, waarvan echter uitgesloten zijn de ambte naren, hoogere officieren en gouverneurs der afgescheiden staten, zij die zich aan zeeroof en plundering hebben schuldig gemaakt, alsmede de bur gers wier vermogen de waarde van 20000 dollars te boven gaat. Berigten uit Shanghai melden, dat prins Kung alleen als president van hel dep. van buitenl. zaken is hersteld, en dat de prins van Negalo eene haven iu de straat van Simonosaki wil openstellende Taikoen had zijne toestemming tol dien maatregel nog voorbehouden. FRAItKHUH. PARIJS. 8 Junij. De Moniteur deelt eene proclamatie des keizers aan het leger in Al- gerië mede, waarin hij aan hetzelve voor zijne verrigtingen dank betuigt en, met lof erkennende dal de Fransche soldaten zich steeds na den strjjd edelmoedig jegens de Arabieren betoond hebben, het verlangen uit dal deze laatsten van nu af behandeld zullen worden als tot het groote Fransche gezin behoorende. Genoemd blad berigt mede, dat bij een besluit der keizerin is bepaald, dat de waarschuwingen, welke tot lieden aan de Parijsche dagbladen en die der provinciën gedaan zijn, als niel geschied beschouwd zullen worden, en dat de keizer het verzoek van den prins Napoleon om ontslag als vice- president van den geheimen raad en als president der commissie voor de groote tentoonstelling heeft bewilligd. Voorts deelt het een schrjjven mede van den minister van buitenl. zaken der Vereenigde Staten aan den Fran- schcn gezant, waarin dank wordt betuigd voor de deelneming bij den dood van den heer Lincoln. Dit schrijven is in de welwillendste bewoordingen vervat. De regering heeft, even als die van Engeland, besloten te erkennen dat de vrede in de Vereenigde Stalen hersteld is, en heeft alzoo gelast geen vaartuig onder zuidelijke vlag meer in zijne havens toe te laten. Naar men zegt heeft de keizer besloten, dat eene expeditie van Algerië zal vertrekkenom eene ontdekkingsreis te doen in centraal-Afrika lot aan Tombncioo. Deze expeditie zoti op groote schaal plaats hebben. Het rapport der commissie uit het wetgevend ligchaam voor de alge meene tentoonstelling is verschenen. Daaruit blijkt, dat die-tentoonstelling zal plaats hebben op het Champ de Mars; dat de subsidie, door den staat aan de maatschappij toegestaan, 12 millioen fr. zal bedragen, betaalbaar in drie termijnen, als: 3 millioen in 1865, 6 millioen in 1866 en 3 millioen iu 1867eindelijk dat in geen geval de uitgaven de som van 20 millioen ktiunen te boven gaan. liet verbod lot inzameling van bijdragen voor de Lincoln-medaille heeft hier zooveel ergernis veroorzaaktdat de regering het weder heeft ingetrokken. Volgens het Journ. de Brux. heeft de Paus eene vleijende betuiging van erkentelijkheid, benevens een keurig geschenk, aan den lieer Thiers ge zonden, wegens de rede, welke die staatsman onlangs in het wetgevend ligchaam over het Romeinsche vraagstuk en voor 's Pausen wereldlijke sou- vereiniieit heeft gehouden. Het geschenk is door tusschenkomst van den aartsbisschop van Mechelendie van zijne reis naar Rome teruggekeerd is, en verder door tusschenkomst van den pauseljjken nuntius te Parijs, aan den heer Thiers geworden. Uit Florence meldt men, dat er te Venetië op den 4den dezer hand- grenaten zijn uitgebarsten. Hetzelfde had ook plaats gehad in den schouw burg te Padua. PK (JISSEIV. BERLIJN 8 Junij. Door de kamer van afgevaarden z(jn de voorstellen der commissie, in zake de militaire organisatie, aangenomen en de regeringsvoorstellen ver worpen. Voor dat deze zaak in behandeling kwam, heeft de heer Forken- beck het woord gevoerd over de zaak betreflende het duel tusschen de heeren von Bismarck en Virchow. Naar zijn gevoelen moest wegens het gesprokene in de kamer zulk een duel niet plaats hebben en hjj verwachtte derhalve, dat de voorzitter te dien aanzien zjjn pligt zou doen. De voor zitter gaf daarop de hoop te kennen dat de heer Virchow zich ten opzigte

Leydse Courant | 1865 | | pagina 2