LEOSCHE COURANT. VRIJDAG 26 MEI. STADS-BERIGTEN. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Frijdag uitgegeven. Die tan Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien liet aan Gedeputeerde Staten van Zuidholland gerigt adres van J. Par- mentier Zonen, fabriekanten alhier, houdende verzoek om in hunne spinnerij aan de Binnenvestgracht, geteekend wijk V. n». 758rol,d en 1035, Kadastraal bekend Sectie B. n°. 1645, een tweeden stoomketel te mogen doeo plaatsen; Gelet op het Koninklijk besluit van den 31slc" lannarij 1821, rakende vergunnin gen ter oprigting van sommige fabrieken en trafieken Doen te wetendat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naastbijge- legene en belendende panden, ten opzigte der information de Commodo et Incom- mododoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op bet Raadhuis dezer Gemeente, op Maandag den 29sle" Mei aanst., des voormiddags ten 11 uren; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen dat ver zoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, i I.etden, 24 Mei 1865. D. TIEBOKL SI EG EN BEEKBurgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BINNKNLANDSCHK BKKiÜTEN. LEV DEN 24 Mei. Dit bel Westland vernemen wjjdal II. Vrijdag bet eerste mandje nieuwe aardappelen naar Amsterdam is verzonden. Zondag bedroeg bel aantal mandjes 4 en gisteren reeds 6. De aardappelen zjjn goed van smaak en in korten tijd lot wasdom gekomen. De veldgewassen staan over het algemeen naar wenschschoon de verschroeijende hitte van de laatste dagen minder gunstig was. Het vervoer van aspersies wordt met goed gevolg voortgezet. De vruchlbooaien zullen minder opleveren dan aanvankelijk was te wachten, daar door de droogte vele vruchten niet gezet, maar onont wikkeld afgevallen zijn. Naar wij vernemen is, door het vooruitzigt op hel einde van den oor log in de Vereenigde Staten, de wol-handel verflaauwd en hebben de prijzen eene aanzienlijke daling ondergaan. In bet vorige jaar werd voor de wol tot ƒ2 30 bet besteed, thans is er naauwclijks ƒ1.50 voor te maken, Allervvege hadden een groot aantal landbouwers hunne wol van voor een of twee jaren bewaard, zich eene nog hoogere markt voorstellende. Ook op- koopers hebben nog grooten voorraad. De Wekker doet de volgende opgave van den uitslag van hel voorjaars- exauieu voor onderwijzers en onderwijzeressen in de verschillende provin ciën. Voor de vakken van liet lager onderwijs: hoofdonderwijzers (getal cand. 158) toegel. 71, afgew. 87; hoofdonderwijzeressen (cand. 40) toegel. 23, afgew. 17; huisonderwijzers (cand. 3) toegel. 3; huisonderwtjzeressen (cand. 46) loegel. 37. afgew. 9; hulponderwijzers (cand. 433) toegel. 211, afgew. 222; htilponderwijzercssen (cand. 144) loegel. 80. afgew. 64. Meer uitgebreid onderwijs, Fransch: onderwijzers (cand. 130) loegel. 44, afgew. 86; onderwijzeressen (cand. 112) loegel. 66, afgew. 46. Engelschonder wijzers (cand. 37) loegel. 14, afgew. 23onderwijzeressen (cand. 60) toegel. 37, afgew. 23. floogduitsehonderwijzers (cand. 50) toegel. 28. afgew. 22; onderwijzeressen (cand. 47) toegel. 33, afgew. 14. Wiskunde: onderwij zers (cand. 121) toegel. 56, afgew. 65. Teekenen: onderwijzers (cand. 58) toegcl. 37, afgew 21. Landbouwkunde: onderwijzers (cand 1) locgel. 1. Gymuastiek: ouderwijzers (cand. 56) toegel. 47, afgew. 9. Handwerken: onderwijzeressen (cand. 112) loegel. 94, afgew. 18. Te Rotterdam is gisteren avond een persoon uit een der bovenverdie pingen aan de voorzijde van het ziekenhuis aldaar gesprongen; hij is aan de gevolgen overleden. Naar men uil Hoorn meldt is dezer dagen te Zwaag een kind van 4 jaren te water geraakt en door de moeder er uil gehaald, terwijl het nog eenigzins leefde. In plaats van terstond hulp in te roepen, ging zij bjj een buur een praatje houden en vond, te huis komende, haar kind overleden. Te Avenhorn is eene vrouw van 4 kinderen bevallen een dier kinderen is spoedig overleden. De andere kinderen bevinden zich met de moeder zeer wel. Te Breda is aangekomen de speciale commissie van inspectie over het militaire onderwijs, ten einde met de gewone jaarlijksche inspectie en werk zaamheden van de kon. mil. akademie aan te vangen. Die commissie bestaat uit den luit.-generaal C. baron Nepveu, chef van den generalen staf, voor zitter, en als leden de luit.-generaal H. F. K. Duyker, inspecteur der inf., C. H. G. Steuerwald, inspecteur der art., de generaals majoor G. baron van der Dttyn van Maasdam, bevelhebber der lste milit. afdeeling, G. A. van Kerkwijkchef van hel bureau genie bij het ministerie van oorlog en als secretaris den luit.-kolonel II. W. Rodi de Loo van den generalen staf, adjudant van den minister van oorlog. jj In den nacht van 7 op 8 Mei jl. ontstond er te Bergen op Zoom twist tusschen burgers en een kanonnier over eene niets beduidende zaak, met het ongelukkig gevolg dat de kanonnier een sabelslag aan een burger toe- bragt, die daaraan in den nacht van 17 of 18 dezer is bezweken. Bij een door den krijgsraad in de 5de militaire afdeeling uitgesproken vonnisis de kapitein E.directeur van de infirmerie te Vlissingenvrijge sproken van ontrouw in zijne administratie en van alle regtsvervolging ontslagen. Te Ilamoir, in België, was een boer Donderdag II. in hel land bij zijne schapen, toep. hij plotseling door onweêr werd overvallen; hij zocht eene scliuilplaets onder een boomwaar bjj echter met 6 schapen door den bliksem doodelijk getroffen werd. De Landbouw-Courant bevat een stuk »over het dooden van zoogenaamde schadelijke dieren, vooral vogels, inzonderheid door de musschengilden." In dal stuk komt zij bij vernieuwing op tegen het dooden van musscheu zonder de minste noodzakelijkheid en louter uit baldadigheid, die, waren ze in het leven geblevenzeer vele insecten zouden hebben verslonden en dus onschadelijk gemaakt. Het stelselmatig dooden vooral van musschen door zoogenaamde gilden, zegt zij, kan niet sterk genoeg worden afgekeurd. Als curiositeit deelt die courant mede uittreksels uit bet reglement van bet musschengild te Ovezaude (Zuid-Beveland) en uil het reglement van het musschengildc te Oisterwijk. Volgens het eerstgenoemde reglement is ieder bezitter van paarden gebonden voor elk tuig paarden te leveren 25 musschen en ieder ander lid (geen landbouwer zijnde) in hel geheel 30 musschen, zullende eene zwarte kraai, een ekster, eene va! of boschduif voor 4 en eene spreeuw voor 2 musschen worden gerekend, terwijl een ei van eerstgenoemde voge len voor 2 musscheneen spreeuwei voor één2 musschencijcrcn mede voor een musch en eene mol voor 2 musschen zal gelden. Diegene, welke het hoogste aantal musschen boven zijn aanslag levert, zal Koning zijn, terwijl bij die twee achtereenvolgende jaren de meeste heeft opgebragt Keizer ge noemd worden en van wege hel gild een schild ontvangen zal. Volgens het reglement van het gilde te Oisterwijk moet elk lid voor 1 November van ieder jaar inleveren 10 stuks oude musschenkoppen of 20 jongen die nog niet uitgevlogen zijn geweest, zullende alzoo 2 jongen voor een ouden ge rekend wordenen wel vijf sinks voor de maand Mei en de vijf overigen tusschen Mei en November; voor elke kop aan dit getal ontbrekende zal men verbeuren eene boete van 5 cents. Voorts zal men drie premiön uit reiken 2 50, 1.50, 1.00) voor de inlevering van overkoppendie door de mededingers in toegemaakte builen of zakjes moeten geleverd wor den. Dat reglement is geteekend door 67 musschendooders, onder welke zelfs een lid der prov. staten van Noordbrabant en een lid van de prov. coaimissic van landbouw in dat gewest. De mededeeling van den inhoud dezer reglementen is nog vergezeld van den afdruk, zoo getrouw mogelijk weêrgegeven, van een billet, dat door den burgemeester van Oisterwijk wordt afgegeven om den tnussclienjager te vrijwaren voor vervolging wegens het gebruik van schietgeweer. 's GRAVEN11 AG E 24 Mei. Z. M. heeft aan den heer VV. J. C. ridder Huysscn van Kaltcndyke, minister van marine, vergunning verleend lot hel dragen der versierselen van ridder-grootkruis der orde van de Roos, hem door den keizer van Brazilië geschonken. Door Z. M. is aan den heer mr. II. R. van Marle, op zijn verzoekeer vol ontslag verleend uil zijne betrekking van substituut-griffier bij de arrond.- regtbank te Deventer. Tot ontvanger der directe belastingen te Oost-Souburg is benoemd de beer J. J. Blankert, thans in die betrekking te Goedererde. Z. M. heeft goedgevonden, den paardenarts 2dc kl. E. H. A. H. Bou- dewijnsvan bet personeel der militaire vétérinaire dienstthans dienst doende bij hel 4de reg. dragonders, voor den tijd van 5 jaren te detacheren bij hel leger in Oost-lndië. De luit. ter zee 2de kl. H. E. A. Fruclit, dienende als lsle officier op het transportschip de Heldin, wordt met den laalsten dezer op non-activi teit gebragt en vervangen door den luit. ter zee ls,e kl. G. VV. C. Westen berg, thans non actief. Z. M. de koning beeft heden morgen aan verscheiden burgerlijke en militaire autoriteiten gehoor verleend. Naar mei; verzeker! zou Z. M. de koning in den loop van dezen zomer eene reis naar Italië ondernemen. Bij de voortzetting der beraadslagingen in de tweede kamer over het wets-oniwerp tot afschaffing der plaatselijke aceijnsen, in de zitting van gisteren heeft de heer van Nispen van Sevenaer zich tegen de afschaffing der plaatselijke verbruiksbelastingen verklaard; hij keurde de aceijnsen noo-

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1