Per Telegraaf. De koning van Pruissen hccfi ter gelegenheid van de feesten te Aken benoemd tot ridder van de Kroonorde 2dt kl. met de ster den generaal Knoop en tot ridders derzelfde orde 3de kl. de heeren Lebensgriffier der staten van Limburg, en de Man, adjudant van den generaal Knoop. De commissaris des konings in Limburg, die reeds ridder 2de kl. dezer orde was, heeft bij deze gelegenheid het ordeleeken van die klasse ontvangen, versierd met het kon. naamcijfer, omzet met diamanten. Heden wordt alhier de verjaardag van H. K. H. prinses Hendrik der Nederlanden op de gewone wijze gevierd. Tegen den middag hield het gar nizoen ecne groote paradeen des middags had er ten hove diner en gala plaats. In de zitting van de eerste kamer is aangenomen een ontwerp-adres van rouwbeklag aan den koning, bij het overlijden van H. M. de koningin weduwe. De aanbieding zal door de kamer en corps plaats hebben, waar toe de voorzitter audiëntie zal aanvragen. In de zitting van de tweede kamer van gisteren zijn de beraadslagin gen voortgezet over bet wets-ontwerp lot afschaffing der plaatselijke accijn- sen. De heer van Nierop wenschte de afschaffing der plaatselijke verbruiks belastingendoch hij zou zijne slem voornamelijk hiervan laten afhangen, of de regering betere overgangsbepalingen zou voorstellenèn ten opzigle van den termijn voor het herzien van het belastingstelsel in de gemeenten, èn ten opzigte der wetten van uitzondering. De heer de Raadt, de af schaffing der plaatselijke verbruiksbelastingen wenschelijk en noodzakelijk achtende, juichte het hoofddenkbeeld der voordragt toe, maar zeide dat de voorgestelde maatregelen voor cenige gemeenten nog al bezwarend zouden wezenweshalve hij meerdere waarborgen voor de gevallen van uitzondering verlangde. De heer van Rosse zag in het voorstel der regering de strekking om de belastingen ongelijkmatig te doen drukken, en die op het personeel te veel uil te breiden, de vrijheid der gemeentebesturen te beperken en het kiesstelsel in verwarring te brengen. De heer Blotn verdedigde de voor drag!; hij hoopte echter dal er verandering zou gebragt worden in de equi valenten te meer daar ook hij zich niet zou kunnen vereenigen met eene verhooging van accijns op het geslagt. De heer van Lynden verklaarde zich tegen de [voordragt; zij was als eene gevaarlijke proefneming te beschou wen. De heer Storm van 's Gravesande beweerde dat nu een stelsel van snbsidiën werd voorgedragen, dat tot groote onbillijkheden moest leiden; ook vereenigde hij zich met de bedenkingen van anderen tegen den invloed dezer wet op den census en legen verhooging van den accjjns op het ge slagt. De heer Dumbar verklaarde waarschijnlijk tegen het wets-ontwerp te zullen moeten stemmen om de daarbij voorgestelde equivalenten en de quaestie van den census. Ook de heer van Lidth de Jeude was ongunstig voor de voordragt gestemd, omdat z(j onbillijke bepalingen inhield. BLTTKNLAMISCIIK BER1GTEN. ËNGELAIV 1». LONDEN. 18 Mei. Beriglen uit Australië maken melding van verschrikkelijke verwoestin gen, welke door een heeten wind in de maand Februarij werden aangerigl. In vele streken ontstonden boschbrandenten gevolge van de langdurige hitte; de thermometer teekendc 90° in de schaduw. Vooral heeft Melbourne veel te lyden gehad. Het parlement heeft 50000 aangevraagd, om voor een gedeelte in de veroorzaakte schade te voorzien. De vroeger reeds vermelde proclamatie van den president Johnson waarbij de heer Davis medepligtig wordt verklaard aan den moord van den heer Lincoln, is van den volgenden inhoud: Daar uit bewijzen, in hel bu reau van het ministerie van oorlog voorhanden, blijkt, dal het vermoorden van den heer Lincoln en de moordaanslag op den heer Seward hebben plaats gehad op aansporing van, in overleg met en door toedoen van Jefferson Davis, Jakob Thompson, Clemens C. Clay, Beverley Tucker, George N. Sander, W. C. Cleary en andere oproerige landverraders, in opstand tegen de regering der Vereenigde Staten zijnde en in Canada eene wijkplaats vin dende, zoo worden de volgende belooningen uitgeloofd voor het vatten dier personen op het grondgebied der Vereenigde Staten, te weten 100,000 dollars voor Davis; 50000 doll, voor Cleary, en 25000 doll, voor ieder van de anderen. De gevangenneming van den heer Davis wordt te gemoet gezien. De generaal Stoneman zat hem nabij Jackville in Zuid-Carolinamet zijne ca valerie, digi op de hielen. Op 28 April bevonden Davis en een aantal andere zuidelijke hoofden zich nog in genoemde plaats, begeleid door 2000 man cavalerie en elf wagens, inhoudende de van Richmond medegenomen specie. Den volgenden dag werd die plaats door Stoneman bezet en Davis had dus zeer weinig lijd om te ontkomen. Te Washington is ecne openlijke uilnoodigHig uitgevaardigd aan offi cieren en soldaten, welke naar Mexico wcnschen te verhuizen. Zij worden verzocht zich bij eencn bepaalden persoon, zich noemende kolonel, aan te melden. In alle groote steden der Unie zal gelegenheid zijn om zich voor deelneming aan die landverhuizing aan te melden. FKAIV liKiJH. PARIJS. 18 Mei. Het verblijf des keizers in de provincie Oran zal zes of zeven dagen duren. Er zijn drie triomfbogen te Oran opgerigt, de eerste door Italia nen, de tweede door Spanjaarden, de derde door Franschen. De keizer heeft aan vele gevangenen in de militaire en civile huizen van arrest gratie verleend. Naar men zegt zal de keizer zijn verblijf in Algerië een weinig bekor ten; de staking van den arbeid, 'die bij een groot aantal bedrijven alhier plaats heeft, hoewel tot hiertoe niet gevaarlijk voor de openbare veiligheid, zou zjjne zorg vereischen. Te Rochefort wordt thans een stoomtransportschip beproefd, hetwelk, volgens de dagbladen, in omvang on snelheid geene weergd in de andere vloten der wereld heeft. Het heet VIntrépideen zou, volgens de opga ven, in eens eene brigade infanterie, twee regimenten cavalerie en twee batterijen artillerie met bagaadje, ammuniiie en ieeftogt voor zes maanden, kunnen overvoeren. Bij het wetgevend ligchaam is eene voordragt van de regering ontvan gen, waarbij magtiging voor de stad Parijs gevraagd wordt lot het aangaan eener leening van 250 millioen fr.af te lossen in 60 jaren; deze som moet dienen voor het ondernemen en voltooijen vaD werken strekkende om de hoofdstad te verfraaijen en gezond te maken. Men heeft berekend, dat alhier gedurende de beide laatst verloopen maanden niet minder dan 12 millioen fr. in openbare veilingen voor schil derijen is besleed. rKDISSEN. BERLIJN 18 Mei. De Prtiissische commissaris in de hertogdommen heeft last ontvangen om een onderzoek in te stellen omtrent de klagten der Deensche bevolking in Noord-SIeeswijk. De Oostenrijksche commissaris is uitgenoodigd aan dal onderzoek deel te nemen. Door de Prtiissische regering is aan die van Oostenrjjk voorgesteld om amnestie te verleenen aan die in de hertogdommen veroordeeld zijn wegens het onderteekenen van ecu verzoekschrift aan keizer Napoleon. Door de vertegenwoordiging in Hanover is een wets-ontwerp aange nomen, waarbij 24000 th. jaarlijks beschikbaar worden gesteld ten behoeve van de strijders uit de jaren 1813—1815. Bij gelegenheid van de feesten te Keulen zijn aldaar vele zakkenrollers op heeler daad betrapt. Onder die kunstenaars was er geer. die zich zoo ijverig had geweerd als een persoon uit Amsterdam, die in het bezit van ecne menigte gestolen goederen werd bevonden. Volgens Noorweegsche dagbladen is den 7den dezer langs de geheele Noorweegsche kust eene aardbeving waargenomen. Te Laurvig duurde zij niet minder dan twee minuten en ook te Kongsberg en te Christiania werd zij bespeurd. 's GRAVENHAGE20 Mei. In de zitting van de tweede kamer van he den zijn de beraadslagingen over het wets-ontwerp tol afschaffing der plaat selijke accijnsen voortgezet. De hh. Godefroi, de Bieberstcin, Dullert en Peypers hebben zich voor de voordragt verklaard. De heer Schimmelpenninck was er tegen. De hh. Dirks en Fokker wachten nadere inlichtingen af ter oplossing hunner bezwaren. PARIJS, 19 Mei. Morgen zal een vlugschrift van den heer de Persigny het licht zien. Het is gesteld in een zeer gunstigen geest voor Italië. De heer de Persigny gelooft, dat de lialiaansche eenheid ten slotte op vaste grondslagen gevestigd zal zijn en dat Italië eenmaal rijk genoeg zal zjjn om Venetië te koopen. Frankrijk heeft zich met Italië vereenigd om de heer schappij van Oostenrijk in dat land den bodem in te slaanmaar niet om die van Frankrijk daarvoor in de plaats te stellen. Voorts behelst het ge schrift eene scherpe beoordeeling van de partijdie tegenwoordig te Rome de teugels van het bewind in handen heeft en jegens Frankrijk vijandig ge zind is. Hij blijft nog altijd hopen aan eene verzoening tusschcn het paus dom en het vrije, onafhankelijke Italië. BERLIJN, 20 Mei. De heer Quaade, gezant van Denemarken bij het Pruissische hof, is hier aangekomen en heeft hiervan onmiddellijk aan den minister-president kennis gegeven. INGEZONDEN. WATERLOO. Dezer dagen ging in de Lcydsche dagbladen, van dc Typographische ver- eeniging alhier, de wensch uit tot deelneming of ondersteuning tot het hou den van eenen O/jtogt, op het aanstaande Waterloo-feest. Die deelneming wordt (na verkregen opheldering) verlangd van alle corporatiën en industriëlen, welke binnen Leydens muren een groot gedeelte der welvaart uitmaken, en ook builen deze veste vermaard zijn. Vergissen wij ons niet, dan zal de wensch, van de Typographische Vereeniging uitgegaan, ook hier ter slede wel sympathie vinden, en zeker niet onderdoen voor de voornaamste steden van ons vaderland. Dan zullen de gerespecteerde hoofden der fabrieken of andere werkplaatsen van nyverheid zich gewisselijk niet onttrekken hunne ondergeschikten gelegenheid te geven lot eene nationale feestviering en uit spanning. Welligt zou hetgeen uit Amsterdam deswegens in het Handels blad van heden geadverteerd werd, wel tot eenige aansporing kunnen verstrekken. Voor hen die dit niet gelezen mogten hebben, laten wjj het hier volgen De afgevaardigden der verschillende corporatiënthans reeds tien in getal, die zich bereid hebben verklaard om zich aan te sluiten b(j den te houden Optogt, ter viering van den 50-jarigen gedenkdag der overwinning bij Waterlooachten zich in het belang der goede zaak verpligt mede te deelendat zij op eene gemeenschappelijke vergadering, op 17 dezer, van de commissie, aan wier handen eene zoo veel omvattende en moeijelijke taak is toevertrouwd, alle gevraagde inlichtingen hebben ontvangenwaaruit hun overtuigend is gebleken, dat de regeling aan goede handen is toever trouwd; reden waarom zij deze commissie het volle vertrouwen schenken voor de verdere regeling, en alle corporatiën an industriëlen, die zich nog niet hebben aangesloten, dringend aansporen mede deel te nemen, ten einde deze optogt in waarheid worde eene eere voor Amsterdam Leydkn 19 Mei 1865. X. AKADEJIIE-NIEUlVSt PROMOTIEN AAN DE LEYDSCHE HOOGESCHOOL. Den 19den Mei de heer H. Vinkhuyzen, van 's Gravenhage, in de genees kunde en in de wis- en natuurkundena openbare verdediging van zijn aka- demische proefschriftengeneeskundige opmerkingen op eene reis door het noorden, en: over de ontwikkeling der zamengestelde oogen der insecten. Ten behoeve van de weduwe Montagne, wier man in de fabriek van de firma Ably Oudendorp en O. op zoo noodlottige w(jze is omgekomen, is aan het Bureau dezer courant ontvangen van C. U. ƒ1.50. Eene verklaring aan den praeses van den kerkeraad der ned. Iierv. ge meente alhier toegezonden, gisteren ontvangen, zal in het volgend nommer geplaatst worden. ADVEKTENTIEN, Getrouwd: IJ. C. L. MULDER en C. P. vax HOOGEVEEN. Soeterwoude bij Leiden19 Mei 1865. Getrouwd: Dr. A. W. T. JUYNBOLL, van Lei/den Rotterdam, 19 Mei 1865. en W. M. C. SCIIADEE. Heden overleed, na eene korte ongesteldheid, mijn geliefde Echtgenoot PIETER de WILDE Rzi»., in den ouderdom van bijna 27 jaren, mij nala tende twee Kinderen, te jong om hun verlies te beseffen. Leydex, 17 Mei 1865. Wed. P. de WILDE, Eenige en algemeene kennisgeving. De Croix. De rouw zal alleen door de Weduwe aangenomen worden.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 2