LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG 19 MEI. 18 Mi. De Courant wordt MaandagIf oensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNE&LANDSCnS BEUltiTKX. LEYDEN 18 Mei. De minister van oorlog heeft ter kennis van het leger gebraut hel be sluit van Z. M. den koning, waarbij is ingesLeld een eereleeken voor ben, die in 1813—1815 in Nederl. dienst hun leven waagden, of wel lot de Ne- derl. strijdtnagt behoorden. Z. Exc. heeft daarbij den wensclt uiigedrukldat de eerste uitreiking van dat eereleeken plaats hebbe bij gelegenheid van het feestdat te Leyden zal gehouden worden Ier gedachtenis aan het halve eeuwfeest van den slag bij Waterloo. Aau elke der rijkskweekscholen te 's HertogenboschHaarlem en Gro ningen zal met hel begin van den cursus 1865/66, aanvang nemende den pten Sept. aansl.gelegenheid zijn lot plaatsing van tien kwcekelingen in het eerste of laagste studiejaar, ten einde daar op kosten van het rijk op leiding lot hulponderwijzer te ontvangen. De leermiddelen worden kosteloos aan de kwcekelingen verstrekt. Aan ieder hunner, met uitzondering van hen, wier ouders in de gemeente wonen waar de kweekschool gevestigd is, wordt te Haarlem eene rjjkstoelage van ƒ280, en te 's llertogenbosch of Groningen eene rjjkstoelage van ƒ250 toegekend, ten einde zich, onder gdedkeuring van den directeur der kweekschool, voeding, inwoning en bewassching binnen de gemeente te verschaffen. Tot het examen ter plaat sing aan de kweekschool worden toegelaten zij, die blijkens over te leggen geboorte-acte tusschen 1 January 1849 en 15 Maart 1851 geboren zijn. Aan elke der kweekscholen te Haarlem en Groningen zal ook met den aan vang van den cursus 1865/66 gelegenheid zjjn tot plaatsing van tien hulp onderwijzers, ten einde, onder dezelfde voorwaarden als voor de kwceke lingen zijn bepaald, opleiding lot hoofdonderwijzer te ontvangen. Vóór 10 Junij a. s. moeten zjj die aan het te houden examen willen deelnemende noodige stukken (door de Staatscourant opgegeven) inzenden aan den direc teur der school, bij welke men geplaatst wenscht te worden. Van wege den minister van binnenl. zaken is ter kennis van belang hebbenden gebragt, dat het toelatingsexamen, om als kweekeling aan 's rijks veeartsenijschool te worden opgenomen, zal plaats hebben op Vrij dag 7 JuIij e. k. en dal z(jdie tot dit examen wenschen toegelaten te worden, zich voor 25 Junjj bij den directeur der school moeten aanmelden. Z. M. heeft bekrachtigd de benoeming door de afdeelingen der kon. akademie van wetenschappen te Amsterdam gedaan, namelijk door de na tuurkundige afdecling tot gewone leden.de hh. J. A. Boogaard, te Leyden cn L. Cohen Stuart, te Delft; tol correspondent den heer Teysman, te Bui tenzorg; tot voorzitter cn onder-voorzitter voor het volgende akademie-jaar de hh. F. C. Donders, te Utrecht, J. v. Geuns te Amsterdam; door de let terkundige afdeeling, lot gewone leden, de hh. P. J. Velh, te Leyden; S. A. Naber, te Zwolle; Th. Borret, te Vogelenzang; C. M. Francken, tc Groningen; S. Hoekstra Bz., te Amsterdam; lol builenlandsch lid de heer V. Chabas, te Chalons sur Saone; lot voorzitter en onder-voorzitter voorliet volgende akademie-jaar de hh. m'. C. W. Opzoomer en dr. W. Moll. Door het prov. kerkbestuur van Utrecht zijn tot de predikdienst hij de lierv. kerk toegelaten de hh. U. L. de Voogt, P. Knuttel, B. Mossel, II. J. James, S. II. J. de Wolff, C C. J. Hiebendaa! en C. H Koopman. Door den raad van administratie der Hollandsche ijzeren spoorweg maatschappij is besloten, de oude krijgslieden van 1813 1815, van wege Z. M. den koning uitgenoodigd tol bijwoning der feestelijke vereeniging te Leyden op 25 Junij a. s.bjj die gelegenheid kosteloos te vervoeren naar en van Leyden. Door de gemeentebesturen van Schiedam cn Oudewaler is mede beslo ten de oude strijders van 1813—1815, voor zoo verre zij daartoe onvermo gend zijn in slaat te stellen de feestviering te Leyden bij te wonen. Eergisteren heeft de arrnnd.-reglbank te Haarlem uitspraak gedaan in de zaak van de personen Hoogeboom vader en zoon, beide beschuldigd van verregaande mishandeling van de vrouw van laatstgenoemden welke vrouw naar hel krankzinnigen-geslicht Mcercnbcrg moest worden overgebragt. De regtbank heeft beide aan het toebrengen van kwetsurenslagen of stooten waaruit eene ziekte van meer dan 20 dagen is ontstaan enz., schuldig ver klaard en veroordeeld, den echtgenoot lot eene cellulaire gevangenisstraf van 8 maanden en zijn vader tot eene cellulaire gevangenisstraf van 6 maan denmet verdere veroordeeling tol twee geldboeten ieder a 50. Te Amsterdam bevond zich eergisteren zekere P. in den Tuin der Ne- derladenvergezeld van een vriend. De laatste nam een met hagel geladen geweer, dat achter een boom stond, om op schadelijke vogels te schieten, schertsende op en legde op P. aan, onverwachts ging het geweer af, en het schot trof P. zoodanig in het aangezigt, dat hij, naar men vreest, een oog zal verliezen. Te Amersfoort ontstond dezer dagen tusschen twee broeders, reeds w»Tn':iietKia«sgg^iwvmria;i^v^ ii1 pwmmiwuumwK—mm 'i n nnkJuriUMgm—BmrirTrirnwf»iiiiiifi iff «m bejaarde huisvaders, na het gebruik van sterken drank, een woordentwist óver eene kleinigheid, die zoo hoog liep, dat zij handgemeen werden en al vechtende in het water vielen. Een hunner is dientengevolge verdronken. Te llarlingen is door den gemeenteraad een deel der leeraren voor de hoogere burgerschool en de burger-avondschool benoemd, t. w. voor de ta len, aardrijkskunde en geschiedenis de hh. H. L. Ueykoop te Loenen en II. J. Makkink te Assen, voor staathuishoudkunde eu handelswetenschappen dr. F. W. Schook te Balk, voor het teekenen de heer R. E. J. Roeterink te Haarlem en voor natuur- en wiskunde de heer G. M. de Jong te Uarlir.gen. Naai" men thans verneemt is het berigt uit Twjjzel, dat de genees heer aldaar, benevens zijne dienstmeid dood zijn gevonden, niet gebeeljuist, liet is waar, dat men den geneesheer, hoogstwaarschijnlijk in eene bloed spuwing gestikt, levenloos beeft te bed gevonden, doch de meid is niet ongesteld geweest. Uit Lith in Noordbrabant meldt men, dat aldaar door het zoontje eens landbouwers op een bouwakker gevonden is eene gouden munt, ter grootte bijna van een gulden en zwaar 3 wigtjes en 3 korrels. Het stuk schijnt van keizer Karei V en draagt het jaargang 1545. Het is aangekocht door den heer G. L. van Woerden aldaar. 's GRAVENHAGE 18 Mei. Z. M. heeft benoemd tot kommandeur der orde van den Nederl. Leeuw de hh. G. H. Betz, minister van finantiën, I. D. Fransen van de Putte, minister van koloniën, en mr. E. J. J. B. Cremers, minister van buiten), zaken. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer W. O. W. Bouvvens van der Boyen, te 's Gravenhagetol het dragen der versierselen van offi cier der orde van Nischan Iftihar, hem door den Bey van Tunis geschon ken; en aan jhr. J. E. van Heemskerck van Beest tol het dragen der ver sierselen van ridder der Adolfsorde, hem door den hertog van Nassau geschonken. Door Z. M. is de zilveren medaille, ingesteld bij besluit van 24 Ja nuary 1841, verleeud aan F. J. Cherpion, kapitein van het Ned. barkschip Joan, wegens de redding der bemanning van het op den 15den Junij 1864 op zee in brand geraakte Ned. fregatschip Nieuwholland. Tot burgemeester der gemeente de Bilt is benoemd de heer jhr. H.van den Bosch. Tol opzigter van den waterstaat 3de kl. is bevorderd dc opzigter der 4dc kl. J. van Kluyve, en na afgelegd examen is tot opzigter van den wa terstaat 4dc kl. benoemd J. W. de Koster. Dc minister van binnenl. zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor verlcencn. De eerste kamer hervat heden hare werkzaamheden. Ter verbetering van een vroeger berigt dient, dat de eerste nieuwe aardappelen reeds op den llden dezer Z. M. den koning zijn aangeboden door C. Vreedenbtirghtuinier te Monster. Op Vrijdag den 26en dezer zal op het raadhuis de aanbesteding plaats hebben van de levering van 15000 illuminecrglazen. BUlTKftLANDSCHË BEKIGTEN. ENIG KL, A D. LONDEN, 16 Mei. Volgens alhier ontvangen berigten uit Nieuw-Zceland heeft eene met de Engelsche bevriende volksstam eene stelling der opstandelingen aange vallen en bemagligd, waarbij onderscheidene hoofden der laatsten zijn ge vangen genomen. De opstandelingen hadden daarentegen te Opotiki een aanval gedaan op de aldaar gevestigde Er.gelschen, een vaartuig bemagtigd en den zendeling Voikner omgebragt. Dien heer hadden zjj eerst opgehan gen daarna onthoofd en vervolgens zijne hersenen en oogen opgegeten. Donderdag avond II. heeft te Hartlepool eene ontploffing plaats gehad aan boord van een met gas kolen geladen schip. Terwijl de gezagvoerder eenige vrienden bij zich in de kajuit had en een hunner een sigaar opstak ontstond eene geduchte losbarsting, die de kapiteins legen den grond sloeg en kwetste, een der schepelingen over boord wierp en de luiken 30 voel hoog in de lucht slingerde. Door spoedig verleende hulp werd de ontstane brand in het schip gebluscht. Berigten uit New-York van den 6deD bevatten hel volgende: Een vrij buiters-logt naar Mexico wordt voorbereid. De regering is voornemens de blokkade op te heffen. Bij voortduring geven zuidelijke troepen zich aan de noordelijke generaals over. President Johnson heeft eene proclamatie uitgevaardigd, waarin hjj Jeflerson Davis en andere zuidelijken medepligtig aan Lincolns moord verklaart, en 100,000 dollars uitlooft als beloouing voor dengene die Jefferson Davis uitlevert. Laatstgenoemde is te Yorkville (Zuid- Carolina) aangekomenen wordt door generaal Stoueman met een corps

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1