Per Telegraaf. Te Nordhatisen is dezer dagen overleden de wed, Liessmannin den ouderdom van 103 jaren. In 1861 verloor zij door een noodlottig toeval het gezigtmaar gedurende haar gansche leven is z(j niet ziek geweest. Te Boppard is op den 4dtn dezer een brand uitgebarsten, welke door den sterken wind binnen korten tijd derwijze aanwakkerde, dat 22 wonin gen met een aantal nevengebouwen eene prooi der vlammen zijn geworden. 'sGRAVENHAGE, 9 Mei. Heden is aan de hh. Swaan en van Heynin- gen concessie verleend voor den aanleg van eene haven te Scheveningen en van een spoorweg van Scheveningen over Utrecht, met een zjjtak naar Ley- den, en verder over Amersfoort, Deventer naar Almelo, en van Amster dam, langs Weesp en Hilversum, naar Amersfoort. PARIJS, 8 Mei. De Moniteur bevat een besluit der keizerin, tot goed keuring van een besluit van den gemeenteraad te Deauville, ter oprigting aldaar van een standbeeld van den hertog de Morny. Bij het wetgevend ligchaam is ingediend een ontwerp van wet tot aan leg van buitengewone openbare werkenwaarvoor eene som van 360 millioen wordt gevorderd. Deze uitgave zal, te beginnen met 1866, verdeeld zijn over 6 jarenelk jaar 60 millioen. MARSEILLE, 8 Mei. De Algeryr.sche Moniteur van 6 dezer bevat de keizerlijke proclamatie aan de Arabische bevolking, waarin o. a. het vol gende gezegd wordt: Toen de Franschen, 35 jaren geleden, op den Afri- kaanschcn bodem verschenenkwamen zij hier niet om eene nationaliteit te vernietigenmaar om de bevolking vrjj te maken van eene eeuwenheugende onderdrukking. Desniettegenstaande hebt gijuit onwil jegens eene vreemde oppermagt, uwe bevrijders bestreden. Ik heb eerbied voor dal gevoel van krijgshaftige waardigheid, maar gij ziel dat God daaromtrent uitspraak heeft gedaan. Onderwerpt n dus aan de besluiten der Voorzienigheid. Uw profeet heeft gezegd, dat God de ntagl geelt aan wien Hjj wil. Die magt kom ik in uw belang uitoefenen. Ik heb u onherroepelijk verzekerd, dal gjj in het bezit van uwen grond zult blijvenik heb uwe volkshoofden geëerd; ik heb uwe godsdienst geëerbiedigd, en nog is het m(] steeds te doen om de vermeerdering van uw welzijn. Zegt dus aan uwe in dwaling verkeerende broederen, hoe noodlottig elke uieuwe opstand is, en houdt het hun voor oogendat 2 millioen Arabieren niet bestand zijn legen 40 millioen Franschen. Hebt vertrouwen op de toekomst, omdat zjj met die van Frankrijk vereenigd is, en erkent de uitspraak van den Koran, dat hjj die door God wordt geleid, steeds goed geleid wordt. De keizer heeft de voornaamste localileiten en de vlakte van Sahel be zochtals ook het gebouw der Trappisten, Staouellialwaar de maarschalk Mac Mahon hem de verlangde aanwijzingen heeft gedaan op het terrein van den veldslag van 1830. Overal hadden de kolonisten versieringen aange- bragt en werd de keizer door hen met geestdrift ontvangen. Bij gelegen heid van dit bezoek hebben er talrijke uitdeelingen aan de armen plaats gehad. PETERSBURG, 9 Mei, Bij besluit des keizers is generaal MurawiefF ontheven van zijne betrekking van landvoogd der westelijke provinciën en tot rijksgraaf benoemd. Generaal Kanfmann, directeur der kanselarij bÜ hel ministerie van oorlog, vervangt hem in de opengevallen betrekking. IXGEZOINPESL 0 Aan der. Praeses van den Algemeenen Kerkeraad der Nederduitsch Her vormde Gemeente te Leyden is de volgende verklaring toegezonden Leyden, den 4de" Mei 1865. De Ondergelcekenden hadden de eer in hunne missive van den 28sten No vember II. aan den Algemeenen Kerkeraad van de Nederduitsche Hervormde Gemeente te Leyden kennis te gevendat zjj hel van hunnen pligt hadden geacht de beschuldigingen van den heer H. Zaalberg tegen de Gemeente- Commissie betreffende hel beheer der kerkelijke goederen van genoemde gemeente, en de wederlegging daarvan door den heer J. Scliellema ernstig en naauwkeurig te onderzoeken, en te vergelijken met de van wege den Kerkeraad goedgekeurde rekeningende daarbij behoorende bescheidenno tulen en andere stukken in het archief der Gemeente-Commissieten einde op te sporen aan welke zjjde de waarheid was. Als den uitslag van dat onderzoek berigtlen zij levens aan den Kerkeraaddat de opgaven en cijfers, zoo als die door den heer Scheltema in zijne Toelichting 1, II en III z()n medegedeeldvolkomen juist warenen dal in elk opzigt de waarheid aan zijne zijde was. Ofschoon deze onze openbare verklaring gccne bevestiging behoefde, daar zij op officiëele voor de leden der gemeente toegankelijke stukken berustte, zoo hebben de ondergeteekenden toch met genoegen opgemerktdat zelfs de heer H. Zaalberg zich genoodzaakt heeft gezien, in zjjn laatste geschrift zjjne menigvuldige vergissingen en dwalingen te erkennen, en dal hij niet e'éne van al de door hem geschreven onwaarheden heeft kunnen verdedigen. Doch te midden van die ingewikkelde bekentenissen van schuld komen nieuwe beschuldigingen voor tegen de Gemeente-Commissie, die op nieuw weder sproken zijn door den heer Scheltema in zijne Toelichting IV. De ondergeteekenden hebben hel van hunnen pligt geacht ook deze nieuwe beschuldigingen van den heer H. Zaalberg en het geschrevene door den heer Scheltema te toetsenen te vergeljjken met al de daarop betrekking heb bende officiëele stukken in het archief der Gemeente-Commissie. Bij dit gemeenschappelijk naauwletlend onderzoek is het aan de ondergeteekenden geblekendat ook nu de waarheid in alle opziglen is aan de zijde van den heer Scheltema, en dat de heer II. Zaalberg zich op nieuw aan het schrij ven van onwaarheden en onjuiste opgaven heeft schuldig gemaakt. Niet eene van zijne beschuldigingen legen de tegenwoordige en tegen de vroegere reeds ontslapen en hooggeachte leden der Gemeente-Commissie, de hh. Jhr. D. F. van Alphen, J. Brill, Mr. P. Buyskes, Mr. P. S. Crommelin, Mr. P. F. Uubrecht, Mr. H. A. Nederbnrgh, Prof. G. Sandifort en Mr. A. O. E. Graaf van Limburg Stirumheeft eenigen grond. Al de beschuldigingen steunen op onjuiste cijfers en opgavendie de heer H. Zaalberg evenwel ais de bewjjzen daarvoor niet schroomt aan te voeren. Hel moet voor den Kerkeraadwaarvan de Commissiën gedurende eene reeks van jaren de rekening en verantwoording van de Gemeente-Commissie jaarlijks hebben nagezien en goedgekeurd, eene allezins verblijdende verkla ring zijn dat thans uil een opzettelijk en naauwkeurig onderzoek van liet vroeger en van het tegenwoordig beheer der kerkelijke goederen gebleken is, dal deze administratie bjj uitnemendheid deugdelijk mag genoemd wor den, en dat zelfs sommige leden daarvan niet alleen de kas by tijdelijke verlegenheid gesteund, maar daaraan nu en dan aanmerkelijke giften ge schonken hebben. Het is eene opmerkelijke en voor de gemeente en voor Bevallen van eene Dochter T. M. SMITS OSTERLOn. Leyden, 8 Mei 1865. Bevallen van een Zoon H. G. van de LAAR van MOERKERKEN. Leiden, 9 Mei 1865. Heden overleed, tot mijne diepe smart, voorzien van de II. Sacramenten, myne geliefde Echtgenoote C. CONIJN, in den ouderdom van ruim twee en twintig jaren. Leyden; 7 Mei 1865. B. PEEPER KOR N. Op den 7dcD Mei overleed te Deventer onverwachts onze geliefde Zuster en Behuwd-Zuster Vrouwe II. C. SANDT van NOOTEN RAMAER. J. A. van HAMEL. Eenige kennisgeving. C. van HAMEL RAMAER uwe vergadering verblijdende ervaring, dat in eenen strijd van elf jaren en na het rusteloos zoeken van eenige weinigenom op de vroegere en tegen woordige Gemeente-Commissie beschuldigingen te kunnen werpeu, niet eene enkele vlek op deze administratie is kunnen geworpen worden, en de deug delijkheid daarvan door die ongegronde beschuldigingen is aan hel licht gekomen. Is van de eene zjjde deze ervaring voor den Algemeenen Kerkeraad ver blijdend, van den anderen kant moet het voor uwe vergadering, die op christendom, moraliteit en waarheid gegrond is, even als voor zoo vele leden der Gemeente, hoogst bedroevend zijn op te merken, op welke ondeugende kronkelpaden zich de onwaarheid en kwade trouw bewegen, ten einde de bedoelingen tegenover de Gemeente-Commissie te bereiken. De voor de Gemeente hoogst nadeelige gevolgen daarvan blijven ook niet ach terwegen en breiden zich meer en meer uit, en de lofwaardige waarschu wingen van 14 leden uwer vergadering, van mannen als Niermeijer en Brown, om van geene nog levende predikantenouderlingen en diakenen te gewa gen, in hunnen brief van den 26ste" January 1855, worden steeds meer en meer vervuld; en daar het van verschillende zjjden gebleken is, dat op het beheer der Gemeente-Commissie geene aanmerkingen van eenige beteekenis gemaakt zijn, zoo kan in dat beheer geen grond gelegen zjjn van den nood- lottigen strjjd. Zeer vele leden der Gemeente en de ondergeteekenden dur ven dan ook van uwe vergadering eene welgemeende en ernstige poging verwachten, om het bestaande kwaad tegen te gaan en de Gemeente voor verdere schade en onheilen te bewaren. De Leydsche Gemeente verdient nietdat om aan den lust en de begeerte van eenige weinigen te voldoen hare belangen in een regtsgeding legen zich zelve worden benadeeldbehalve de onrust, tweedragl, strijd en verwijdering die daardoor worden te weeg gebragt, en waarvan de openbare godsdienstoefeningen, om geene andere treurige verschijnselen te noemen, de bewijzen dragen. De ondergeteekenden zullen ook deze verklaring openbaar maken. Dr. C. W. H. van KAATHOVF.N. P. G. HUBRECHT. J. B. de MOEN. TA ETS van AMERONGEN A. H van der BOON MESCH. P. G. C. E1GEMAN. Aan den Algemeenen Kerkeraad van de Nederduitsch Hervormde Gemeente te Leyden. In de Kerkeraads-vergaderinggehouden den 5dcn dezer, is voorgelezen een brief betreffende de jongste brochure van den heer H. Zaalberg en de daarop gevolgde van den heer J. Scheltema, en aan den Kerkeraad geadres seerd door Dr. C. W. H. van Kaalhoven met nog vjjf andere heeren. De vergadering, na kennis genomen te hebben van den inhoud, heeft met groote meerderheid van stemmen besloten dien eenvoudig ter zijde te leggen. Gewezen vonnissen in strafzaken, door het Kantongercgt te Leyden, op den l>,en Mei 1865. 1 wegens het rjjden op de kleine slraatsteenen. 1 wegens het uitslaan van mattenna den gezetten tijd. 8 wegens het zich op de openbare straal in kennelijken staat van dron kenschap vertooncn. 1 wegens het baggeren in eene ringslootzonder de vereischte toestemming. fiurgcrlijke jèt.mö. ONDERTROUWD: W. van Beek, jm. 28 j. en P. C. Ie Maitre, jd. 27j. - H. C. Fasbender, jm. 28j. en J. C. van Sleede, jd. 38 j. C. J. Fakkeljrn.27 j. en L. F. W. Stafleujd. 21 j. P. Sommelingjm. 22 j en A. M. F. van der Driftjd. 22 j. P. Keereweer, jm. 24 j. en A. M. E. de Jong jd. 27 j. N. J. Goedeljee, jm. 39 j. en M. Borstjd. 35j. A. Montic, jm.23j.en II. M. de Boer, jd. 26 j. J. Marks, jm. 24 j. en M. M. König jd. 26j. J. P. Wyling, jm. 25 j. en J. de Vink, jd. 34 j. G. Mechelse, jm. 35j. en G. van Egmond.jd. 28 j. A. van Snicktjm. 26j. en M. E. de Bolsterjd. 24 j. H. J. van Geyt wed1-. 44 j. en J. II. H. Hazenberg ,jd. 27 j. A. W. T. Juynbolljm. 30 j. en W. M. C. Schadeejd. 35 j. P. Zwetslootwedr. 50j. en J. van der Splinter, wede. 51 j. C. van Leeuwen, jm. 27 j. en C. Hillenaar, jd. 28j. II. C. L. Mulder jm. 30 j. en C. P. van Hoogeveen jd. 29 j. Gehouden Verkooping van onroerende goederen in het Hceren-Logement aan den Burg, Zaturdag 6 Mei. Notaris Mr. IJ. Obreen. Een Huis en Erve, aan den Ouden Singel, Wijk V. N°. 343. Kooper B. F. Krantz. ƒ2200. Notaris A. van Leedwen. Een Huis en Erf met Tuin, aan de oostzijde van de Mare, Wijk V. N°. 645. Opgehouden. Een dito, aan de oostzijde van de Hooigracht, Wjjk VII. N°. 726. Kad. Sect. I. N". 431. Kooper H. Buitendijk, ƒ2050. Een dito, aan den Ouden Singel, Wjjk V. N°. 399, Kad. Sect. B. N°. 888. Kooper J. Schoeree. 1350. Een dito, slaande als voren. Wijk V. N°. 398. Kad. Sect. B. N". 889. Kooper D. van der Henst. ƒ1700. Een dito aar. de noordzijde van de LangegrachtWijk V. N°. 870. Kad. Sect. B. N°. 567. Kooper J. P. Frankhnyzen. ƒ579. ADVEItTENTIEN.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 3