Den 6dt° dezer is te Amsterdam eene behoeftige vrouw bevallen van 4 welgeschapen zoonswaarvan een kort na de geboorte overleed. Op den 5den dezer heeft er in sommige streken van de Veluwe een zwaar onweder gewoed. Te Hal is eene boerenwoning door den bliksem getroffen en afgebrand, waardoor twee huisgezinnen van alles zijn beroofd. Uil Breda meldt men, dat Yrijdag II. het Belgische grensdorp Sleerle door eenen zwaren brand is geteisterd. Dertien huizen zjjn eene prooi der vlammen geworden, waardoor niet minder dan 28 huisgezinnen van alles zijn beroofd. Aan blusschen viel niet te denkendaar door de droogte overal gebrek aan water was. Te Besoyen heeft mede een zware brand gewoedwaardoor vier huizen zijn in de asch gelegd. Dezer dagen werd te Aardenburg eene gouden munt gevonden, ter grootte van een vjjf gulden-stuk. Het stuk is van Philips (den Goede), die in de eerste helft der 15de eeuw regeerde. Op de eene z{jde ziet men een ziltenden leeuw met het randschriftPhs. Dei. gra. Dux. Burg. Co. Hanonie op de keerzijdehet wapenschildmet het omschriftSit. nomen. Domini, benedictum. dat is: Philips, door Gods genade hertog van Bourgondie, graaf van Henegouwen; de naam des Heeren zij gezegend. Het stukje is zeer goed bewaard. 'sGRAVENHAGE, 9 Mei. Door Z. M. is tot het afnemen van het examen van hen, die voor de betrekking van commies van staat in aanmerking wenscben te komen, eene commissie benoemd, bestaande uit de heeren: dr. YV. R. baron van HoCvell, lid van den raad van state; voorzitter; jhr. mr. W. A. C. de Jonge, lid van den raad van state; mr. O. van Rees, hoogl. te Utrecht; mr. T. M. C. Asser, hoogl. te Amsterdam; en dr. R. C. Bakhuizeu van den Brink, rijks-archivaris, leden. Tot burgemeester der gemeente Schayk is benoemd de heer C. Lorskens; en tol burgemeester der gemeente Deventer de heer mr. H. R. van Marle. Tot substituut-griffier bij de arrond.-regtbank te Tiet is benoemd de heer mr. NJ. van Luttcrveltadvocaat aldaar. Tol ontvanger der directe belastingen te Sluis is benoemd de heer C. L. de Smet, thans ontvanger te Wemhout, en tot ontvanger der in- en uitgaande regten enz. te Groningen de heer C. Schullus, thans controleur der directe belastingen te Sneek. De luit. ter zee 2de kl. H. D. Guyot en de officier van gezondheid 3de kl. 11. Moermans zijn op non-activiteit gesteld. De verjaardag van H. K. H. prinses Marianne der Nederlanden wordt heden op de gewone wijze gevierd. Tegen den middag hield het garnizoen eene parade in de Maliebaan. In de zitting van de tweede kamer van gisteren zijn de geloofsbrieven ingekomen van graaf J. P. J. A. van Zuylen van Nyevelt, nieuw be noemd lid in hel hoofdkiesdislrici Arnhem. Die stukken zijn lot onderzoek in handen gesteld eener commissie. De beraadslagingen zijn vervolgens ge opend over het wets-ontwerp houdende bepalingen omtrent den accjjns op de suiker. De behandeling daarvan is gevorderd lot art. 39. Het belang rijkste was daarbjj de discussie over art. 3, nopens het voorbehoud tol ver hooging van de verhoudingen voor alle of voor eenige klasse van suiker. Door den heer van Kerkwijk werd een amendement voorgesteldstrekkende om lusschen art. 3 en 4 een nieuw artikel te voegen, waarvan de grond slag was, dat de opbrengst van den accijns voor elke 6 maanden wordt vastgesteld op ƒ1,750,000. De minister van financien meende dat deze be paling onnoodig was. Met 27 tegen 26 stemmen werd het nieuwe art. echter aangenomen. In de zitting van heden zijn de beraadslagingen over bovengenoemd wets ontwerp ten einde gebragt en is het aangenomen met 44 tegen 6 stemmen. Daarna zjjn de beraadslagingen aangevangen over de wets ontwerpen tot vaststelling der reglementen op het beleid der regering in de kolonie Suri name en Curacao. HH. commissarissen der Wille Sociëteit hebben met den heer Bollen, directeur van het muziekcorps der dienst, schutterijeene overeenkomst ge troffen, volgens welke dat corps, bjj afwisseling met het muziekorps der grenadiers en jagers, gedurende dezen zomer muziek voor de socieleils-tent in het Bosch zal uitvoeren. Alhier heeft gisteren algemeen het gerucht geloopen van een onheil, dal op de spoorwegbrug te Zutphen zou zijn voorgevallen. Waaraan dat gerucht zijn oorsprong verschuldigd is, is onbekend; maar men kan geluk kig op de meest stellige wijze mededeelendat dit gerucht nil dc lucht ge grepen is. BUITKNLANDSCHK BER1GTEN. BELOIK. BRUSSEL, 8 Mei. De kroonprins is alhier teruggekeerden heeft zich terstond naar het kasteel van Laeken begeven. De toestand des konings moet altijd veront rustend zyn. Z(jne krachten moeten zeer afnemen. De commissiewelke door de kamer van vertegenwoordigers is be noemd naar aanleiding van het duel tusschen een van hare leden en eenen van de ministers, heeft hare taak reeds volbragt, en eene wet ontworpen, volgens welke de ministers, ook voor andere dan ambtsmisdrijven, alleen voor het hof van cassatie, en niet anders dan met magtiging van de kamer, zullen mogen worden vervolgd. Eerstdaags zal hier eene oproeping in de HoogduitscheNederduilsche en Engelsche talen verschijnen aan allen, die lot eene plegtige viering van den 50"" verjaardag van den slag van Waterloo willen medewerken. Deze feestviering zal in eenen togt' naar het slagveld bestaan en met een feestmaal worden besloten. De commissie tracht te bewerkendat alle na tionaliteitenwier regten in 1815 te Mont St. Jean tegen de Fransche ade laars werden verdedigd, aan dat feest deelnemen. ENGELAAD. LONDEN, 7 Mei. De prins van Wallis zal Dingsdag aanst. te Dublin de internationale tentoonstelling openen. De voordragt van den heer Gladstone tot aanwijzing der middelen ter dekking der staatsuitgaven van het loopende jaar is door het lagerhuis aan genomen met deze wijzigingdat de verlaging van het invoerregt op de thee eerst met 1 Junrj aanst. in werking zal komen. Deze wijziging werd verlangd door kleinhandelarendie door eene vroegere verklaring van de regering genoopt waren een grooten voorraad thee op te doen. In Noord-StafFordshire hebben reeds 1500 arbeiders de werkzaamhe den hervat en, naar men verwacht, zullen al de overigen spoedig dat voor beeld volgen. In eene steenkolenmijn nabjj Tupton heeft eene gasontploffing plaats gehad, waardoor 8 arbeiders werden gedood. Berigten uit New-York van 27 April bevatten het volgende: Booth, de moordenaar van Lincoln, is in Maryland doodgeschoten, terwjjl hij aan zijne vervolgers trachtte te ontkomen; zjjn medepligtige Harold is gevat. Sherman heeft met Johnstone eenen wapenstilstand geslotenten einde men over eene amnestie voor al de zuidelijke legers zou kunnen onderhandelen. De regering der Unie heeft dien wapenstilstand niet goedgekeurdmaar bevolen, dal de vijandelijkheden onverwijld hervat moesten worden. De ge neraal Grant is te Raleigh aangekomen en heeft aan den wapenstilstand een einde gemaakt en de leiding der operatien tegen Johnstone op zich genomen. De heer Seward en zijn zoon bevinden zich beter. FRANKRIJK. PARIJS, 7 Mei. De keizer heeft bij zijne aankomst te Algiers eene proclamatie uitge vaardigd aan de bevolking van Algeria, waarin het volgende voorkomt: Ik kom in uw midden om persoonlijk uwe belangen te leeren kennenuwe pogingen te ondersteunen en u te verzekerendat de bescherming uit de hoofdstad u niet zal ontbreken. Gij strijdt sedert geruime» tijd met alle geestkracht tegen twee hinderpalen: eene maagdelijke natuur en een krijgs zuchtig volk. Doch er doen zich teekenen voor van betere tijden. Aan den eenen kant zullen de particuliere maatschappijendoor hare industrie en kapitalen, den rijkdom van den bodem ontwikkelen; aan den anderen kant zullen de Arabieren, bedwongen en omtrent onze welwillende bedoelingen beter ingelicht, de rust des lands niet meer kunnen sloren. Vertrouwt dus op de toekomst; toont uwe gehechtheid jegens den grond dien g(j bebouwt, als jegens een nieuw vaderland, en behandelt de Arabieren in wier midden gij moet verkeeren, als uwe landgenoolen. YVjj moeten de meesters zjjn, omdat wij het meest beschaafd zijn. Wij moeten edelmoedig zijn, omdat w(j de sterksten zijn. Laat ons gestadig de roemrijke handelingen regivaar- digen van een mijner voorgangers, die voor 35 jaren, door op den Afrikaan- schen bodem de Fransche vaan en hel kruis te planten, er Ie gelijker tjjd het kenteeken der beschaving en het zinnebeeld van liefde en vrede overbragt. Aan den maire van Algiers heeft Z. M. o. a. verklaard, dat eene uitgebreide maatschappij voorstelt in Algerië groote dingen tot stand te brengen. De Pays beweert, dat de keizer, na de verschillende steden aan de kusten van Algerië bezocht te hebben, een uitstapje naar Tunis zal onder nemen waar men groote toebereidselen maakt om Z. M. te ontvangen. Er is dezer dagen veel gesproken over eene briefwisseling tusschen den keizer en Abd-el-Kader over de zaken van Algerië. Een ministerieel blad zegt daaromtrent het volgende: Abd-el-Kader heeft eenigen tijd geleden uit Klein-Azië, alwaar hem eene vaste verblijfplaats door de Fransche regering is aangewezenaan keizer Napoleon geschreven dat hjj voor Zr. M». gunst bewijzen innig dankbaar was, en verlof verzocht om zjjne erkentelijkheid te Parijs te komen betuigen. Daarop is dezer dagen van wege den keizer een toestemmeud antwoord gegeven. Dit is al wat er laatstelijk tusschen den emir en den keizer is voorgevallen. Door vijf leden van het wetgevend ligchaam, behoorende lol de oppo sitie, is, bjj wjjze van amendement op de staatsbegrooting, voorgesteld eene leening van 140 millioen fr. aan te gaanom daarmede in eens te kunnen voorzien in hetgeen er voor de uitbreiding en verbetering van het lager onderwijs in Frankrijk te doen is. Door den minister van binnenl. zaken is het Frankforter blad VEurope voor onbepaalden tijd in Frankrijk verboden, omdat daarin den 4den dezer een feuilleton voorkomt, waarin de staatkundige moord wordt verdedigd. Er heeft zich hier een dames-comité gevormd tot vervaardiging van kleedingslukken voor de vrijgemaakte Amerikaansche slaven. Mevr. de La- boulaye heeft het voorzitterschap aanvaard. De Moniteur deelt het volgende berigt mede uit Pekiug: De ministe riele krisis is op eene schikking uitgeloopen; prins Kong heeft zijne betrek king in het staatsbestuur terug erlangd. PK CISSEN. BERLIJN 7 Mei. Naar men verneemt is het vraagstuk betreffende de haven van Kiel opgelost. Pruissen roept even zoo veel troepen terug, als er manschappen, tot de marine behoorendeaankomen. De regering had dit reeds vroeger voorgesteld en Oostenrijk heeft er zich mede vereenigd. De Oest. Zeit. deelt mede, dat de Oostenrijksche regering elke dis cussie over het verleenen van compensatie wegens Sleeswijk-Holstein als on bestaanbaar van de hand heeft gewezenalleen betreffende Lauenburg zou daarvan sprake kunnen zijn. Hertog Frederik heeft aan het Pruissische kabinet de volgende verklaring toegezonden: dat de besluiten, genomen door de commissie van 36 leden, door hem als de grondslagen worden beschouwd, waarop eene overeenkomst tot stand kan komen, welke echter onmogelijk verbindend kan geacht worden, tenzij de stenden der hertogdommen daaraan hunne goedkeuring hebben geschonken.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 2