R. M. BEUTH Manufacturen en Modes. Per Telegraaf. D. WAFELBAKKEft. -- Dpor de daartoe bestemde commissie uit hei pro», gereglshof in Zuid holland zijnna afgelegd examen, tot candidaat-notaris toegelaten de hh. mr. J. Knottenbelt, te Rotterdam; A. Knottenbelt, te Vlaardingen F. van den Berg, te Hillersberg; A. Wijnstroom jr.te LeydenH. M. de Kanter, te Rotterdam; tnr. J. D. Scbultz van Haegen, te Dordrecht; J. Nolen, te Heerjansdam; J. N. van der Boon, te Noordwjjk; mr. C. H. Q. van Slrjjen te Rotterdam; mr. J. W. de Feyfer, te Rotterdam, en J. C. van der Man- dele, te Delft. In de zitting van de tweede kamer der slalen-generaal van gisteren is in beraadslaging gebragt het wets-onlwerp houdende goedkeuring van het verdrag betreffende de suikerbelasting, tusschen Nederland, België, Frankrijk en Engeland gesloten. Door de hh. van Bosse en Rochussen wer den bezwaren tegen het verdrag ingebragt, vooral dat de Nederlandsche industrie daardoor niet op even gunstigen voet als die van de andere staten werd geplaatst. Door de hh. Viruly Verbrugge, Blussé en Dirks werd het verdrag in bescherming genomen. Het daarin opgenomen typenslelsel was, naar hunne meening, voor den handel wenschelijk. Heden worden de be raadslagingen voortgezet. Alhier is op bijna 82-jarigen leeftijd overleden mevr. de wed. Stoopen- daalgeb. van Élleneene der meest gevierde kunstenaressenwaarop het nidhollandsch tooncel roem heeft kunnen dragen. ËNeiCLAA D. LONDEN 4 Mei. Te Quecnslown is een persoon aangehouden die met de transatlantische stoomboot aldaar was aangekomenen die men voor den beruchlen Booth hield. Later is cehter gebleken dat men met een doodonschuldig man, zekeren Oneillte doen had, die wegens zijne gelijkenis op Booth ook reeds te Boston was aangehouden. In berigten uit New-York worden bijzonderheden medegedeeld, waar uit blijkt, dat de verbittering der noordelijken tegen het zuiden weder is aangewakkerd ten gevolge der Ie Washington gepleegde euveldaden. Zoo zijn er door volkshoopen gewelddadigheden gepleegd jegens dagbladendie min of meer naar de zijde der af>allige staten overhellen, en jegens krijgs gevangen soldaten van de zuiden. De nieuwe gezant van Engeland, de heer Bruce, heeft zijne geloofs brieven aan den president overhandigd. De laatstgenoemde heeft bij die ge legenheid verklaard dat de belangen der beschaving en der menscheljjkheid vorderen dat de twee natiën onderling bevriend zijn. Zijne geheele toe spraak heeft hier eenen gunstigen indruk gemaakt. Het stoffelijk overschot van Lincoln is den 21"" April te Washington in de rotonde van het Kapitool ten loon gesteld en vervolgens aan eene rommissie toevertrouwd, om in Illinois ter aarde te worden besteld. Bij het oponthoud te Baltimore, hetwelk eenige uren aanhield, is het Ijjk an dermaal ten toon gesteld. Volgens den Courier des EtatsUnis was de vermoedelijke dader van den aanslag op bet leven van den heer Seward geval, en als zoodanig her kend. Bij zou Payne zijn genaamd. Booth zou zich met een dertigtal za- tnenzweerders in Maryland ophouden en trachtten den Potomac over te komen, die echter overal bewaakt werd. Er was thans 100,000 doll, op z(jne aanhouding gesteld. Een zijner medepligtigenAtzerot genaamd, zou gevangen genomen zijn. Op 17 April is te New-York in een groot magazijn brand ontstaan, met het gevolg, dat eenige andere groole magazijnen eene prooi der vlammen zijn geworden. Volgens de voorloopige opgaven zijn er verbrand 600 zak ken en 28000 balen rijst, 13000 balen hennip, 24000 halve kisten thee, 26000 zakken suiker, 10000 zakken peper, 700,000 stuks Manilla-sigaren, 2000 balen zeildoek en zaklinnen. 5000 bossen bindrotting, 16 balen katoen 500 balen wol, 150 stuks schapenhuiden benevens een aantal andere goederen. FKAA' KR.H. PARIJS, 4 Mei. De Moniteur deelt de aankomst des keizers te Algiers mede. Bij zjjne ontvangst heerschte veel geestdrift. De autoriteiten hebben Item verwelkomd. De keizer heeft zich terstond naar de domkerk begeven. Naar men verneemt moet de keizerin verklaard hebben eenmaal per week, onafhankelijk van den ministerraad, een dag met iederen minister te willen arbeiden, ten einde op de hoogte te komen van elk departement, waarvoor zij stukken moet leekenen. Het wetgevend ligchaam beeft de wet, waarbij de sterkte der volgende ligling van recruten op 100,000 man wordt bepaaldmet 219 tegen 12 stem men aangenomen. De geruchten omtrent eene zamenzwcring te Lyon zijn niet bevestigd geworden. Uit het onderzoek omtrent de ontploffing, welke te Lyon heeft plaats gehad, is gebleken, dat de persoon die daarbij gewond werd, kruid vervaardigde voor den sluikhandel. In berigten uit Mexico wordt medegedeeld, dat de Oostenrijksche en Belgische troepen daar bij het volk zeer gehaat zijn. De Oostenrijkers werden onlangs te Puebla door de menigte uitgejouwd en met steenen ge worpen en moesten vuur geven om zich te verdedigen. 'sGRAVENHAGE, 6 Mei. In de zitting van de tweede kamer van he den is het wetsontwerp tot goedkeuring van bet verdrag betrekkelijk de stiikerbelaslingnadat de minister van buitenl. zaken en van financiën het hadden verdedigd, aangenomen met 44 tegen 8 stemmen. Maandag is aan de orde de accijns-wel op de suiker. BERLIJN, 5 Mei. Heden is de kamer van afgevaardigden overgegaan lot de behandeling der militaire wet. Het amendement Bonin (160,000 man in vredestijd) kon niet meer dan 8 stemmen op zich vcreenigen. 2 van het regeringsvoorstel werd daarop met 258 tegen 31 stemmen ver worpen, waarna de regeringscommissaris verklaarde, dat de regering, na de verwerping van deze paragraaf, geen belang meer had om aan de vol gende discussien deel te nemen. De paragrafen 13 en 4 werden daarop afgestemd. Alsnu stelde de heer Henning voor dat de kamer over de vol gende voorstellen in eens zou stemmen. Hieraan gevolg gegeven zynde werden allen gezamenlijk verworpen. MARSEILLE, 5 Mei. De hertog van Brabant is hier gisteren aange komen, en dadelijk naar Brussel vertrokken. TRIEST, 5 Mei. Sir Hugh Rose, de vroegere opperbevelhebber van het Indische leger, is uit Aiexandrië hier aangekomen. De plaatsing ecner verklaringaan den praeses van den algemeenen kerkeraad der ned. herv. gemeente alhier toegezonden, hebben wij tot een volgend nommer moeten uitstellen. AKADËKIlË-NieilWI. PRO YH> TIEN AAN DE LEÏDSCUE HOOGESCHOOL. Den 5dcn Mei de heer R. A. Zecderberg, van de Kaapstad (Kaap de Goede Hoop), in de geneeskunde, na verdediging van zijn akademisch proefschrift over het physisch onderzoek van het hart en van de groote bloedvaten. Denzelfden dag de heer M de Keyzer, med. doet., van Cromvoirt, in de heelkunde, met stellingen. INCEZOIVPEN. fis oirbaerlyck dat de boge nyet altyt gespannen is en de studenten heurl. recreatie hebben. Curatoren van 1598. De Leydsche Hoogeschool bekleedde weleer een eersten rang onder de hooge- scholen van ons werelddeel. Die werd haar gegeven door Hendrik IV van Frankrjjkdie haar met voorregten begiftigdedoor Frederik Wilhelm van Pruis- sen, die haar voor de beroemdste der wereld hield en zijne universiteiten naar haar hervormde*). Dien rang handhaafden curatoren, hoogleeraren en studenten; curatorendie noch opofferingennoch kostennoch moeite ontzagen om wereldvermaarde mannen aan haar te verbinden; hoogleeraren, die zóó on derwezen dat de aanzienlijkste jongelingen uit alle deelen van Europa, ja vorstenzonen hunne gehoorzalen bezochten; studenten die reeds grjjsaards in kennis waren en alles aanwendden wal tot luister der alma mater kon ver strekken. Bezochten vorstelijke personen of vreemde gezanten de hooge school dan waren zij hetdie door het opvoeren der drama's van Seneca Tereutius en Plautus, of door usoet quelend musyck en lieffeljjck gesanck" bij het schitterend licht van lantaarns of flambouwen, de hoogste waarde aap. het onthaal gaven. Van feestelijke opiogten was toen nog bij hen geen sprake die hielden alleen de Palmboom, de Meibloem, de witte Akoleyen en andere kamers, die in de XVIe, XV11« en een gedeelte derXVI11*eeuw te Leyden bloeiden. Eindelijk hielden de plegligen intrede der rederijkers op, ageer denqueelden en musiceerden" de studenten niet meer by flambouw of lan taarnlicht. De politieke tweedragtLeyden binnengeslopenberoerde burger en student en men dacht slechts aan en sprak slechts over vrije exercitie-corpsen en exerceren. Lang reeds waren de gemoederen verzoend en behoorden de vrijcorpsen lot de geschiedenis, toen de rederijkers onder andere leuzen opstonden, niet om de burgerjj door plegtige opiogten te verrukken, maar om binnen de wanden hunner kamers zich in uiterlijke welsprekendheid te oefenen, toen de studenten niet slechts beroemde mannen en vrouwen, die de akademiestad bezochten en hunne hoogleeraren met sere- naden begonnen te begroeten maar ook den dies natalis der alma mater met optogten vieren opiogten even plegtig doch kostbaarder dan die der rederijkers daar deze slechts in papieren kleederen gehuld hunne intreden hielden. Zulk een optogt zal eerlang wederom plaats hebben, die, indien de faam waarheid spreekt, niet voor vroegere in pracht van costumen en keurigheid van ordonnan tie zal behoeven te wijken. II jj zal den Intogtder Hollanders binnen Zierikzee onder jonker Willemgraaf van Oostervantna den door geschiedenis poëzjj en schilderkunst vereeuwigden scheepstrjjd op de Goude, 10 Aug. 1304, voorstel len. De secretaris der commissie ter regeling van den optogt, de beer A. L. van Callenburch, gaf te dezer dage bij de firma Jac. Hazenberg Corn'z.een werkje in het licht, waarin hij de oorlogen tusschen de Hollanders en de Vlamingen, liet beleg van Zierikzeeden vermaarden scheepstrjjd, de regering van graaf Willem 111 de geschiedenis der gilden en der orde van de tempeliers, eenige helden en dignitarissen, die den scheepstrjjd en dus ook der. inlogt bijwoonden, in breede trekken schetst, en eenige wenken geeft nopens het cosluum van die dagen. De korte lijd, sedert de uitgaaf van dat geschrift verloopen, gedoogde niet er een kritisch overzigt van te gevendoch de vluglige lezing er van gaf een goeden indruk van den smaak en de his torische kennis van dien heer, en levens de zekerheid dat de aanstaande optogt zich door waarheid van voorstelling en keurigheid van uitvoering luisterrjjk zal onderscheiden. De bronnen door den autheur geraadpleegd zijn de beste, zijn stijl is levendig en aangenaamen wanneer de geschiedenis hem verlaaten de daden der helden, die opgevoerd zullen worden, niet geboekt staan in de chronjjken, dan geeft hij hunne keurig geteekende en schitterend ge kleurde wapens. Vóór het hoofdstuk, dat over de regering van Willem III handelt, staat diens beeldtenis' en wapen, en achter aan een caerte van Zeeland, gelyk dat gelegen was in 'tjaer 1274. De geschiedenis, poezij en teekenknnst vereenigden zich om dit werkje belangrijk te makenook de drukkunst bragt het hare toe om het tot een waardig heraut te vormen van den plegtigen optogt, die de rjj der feesten, welke Nederlanden Leyden dit jaar zullen vieren, opent. Wij wenschen den heer van Cattenbnrch geluk met dezen eersteling zijner pen; hij heeft de taak, hem door de com missie toevertrouwd, waardiglijk volbragt. Wij hopen hem later nog dikwerf op historisch terrein te ontmoeten. Een oud-student. Vehse, Geselt, d. Prcuss. Uofs u. AdelsII. 54. ADVERTENTIE N. Ondertrouwd dl a. w. t. juynboll, van Leyden Rotterdam 4 Mei 1865. en w. M. c. schadee. Bevallen van eene Dochter H. OUDSHOORN WAKKER. Leyden 6 Mei 1865. Eenige en algemeene kennisgeving. Voor de bewijzen van deelneming, ontvangen bij hel overlijden mijner geliefde Behuwd-zuslerbetuig ik door deze mijnen dank. BreedcstraatWijk IV. N°. 286. heeft in zijnen nieuw geopenden Winkel ontvangen de nieuwste Artikelen voor het zomersaizoertbestaande in Japonstoffen Barèges, Jacconets, Shawls, Doeken enz. enz., alsmede Fran- sche Bloemen en Linten. Alles is van exquise qualiteit en wordt lot de minst mogelijke prijzen verkocht. Leiden, 6 Mei 1865. Wed. HOFSTEDE, Smaasen. Ontvangen eene groole keuze in Mantilles, Mantels, Barèges, Jacconnels en vele Nouveautés in Stoffen. Leyden, 6 Mei 1865.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 2