LËYDSCHE COURANT. MAANDAG 8 MEI. STADS-BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en frijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. afzonderlijke nonimers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEYDENontvangen hebbende eene circulaire van den Commissaris des Ronings in de Provincie Zuidhollandvan den 6den Maart jl. Provinciaal-Blad N°. 31, houdende, om, door het aansporen der Ingezetenen tot milddadigheid, zoo veel mogelijk het welslagen te bevorderen der jaarlijksche Collecte, welke, ten gevolge van Zijner Slajesteits dispositie, van den lüdeI1 November 1820, N°. 81, door Ae Districts Com missie tot aanmoediging en ondersteuning van de Gewapende Dienst in de Neder- landenzal worden gebonden, doen te weten dat, ingevolge het verlangen van gemelde Commissie, ae genoemde Collecte zal geschieden, door daartoe gemagtigde personen, met geslotene bussen, op Maandag en Dingsdag, den 8slca en 9Je" Mei aairslaande, aanvangende 's morgens te negen uren, aan de buizen der Ingeze tenen, die verzocht worden op de uitreiking hunner liefdegiften orde te stellen. Burgemeester en Wethouders, gaarne voldoende aan het verlangen in gemelde circulaire vervat, noodigen de Ingezetenen dezer gemeente dringend uit, door oribe- krompene bijdragen krachtdadig mede te werken tot de ondersteuning en uitbrei ding der instelling, welke zij zoo zeer behoeft, maar gelooven tevens dat de be stemming van de opbrengst dier Collecte reeds eene goede uitkomst verzekert en voor ieder regtgeaard Nederlander, die in de geschiedenis van zijn eigen land geen vreemdeling is, alle verdere aansporing overbodig maakt. Het fonds, tot instandhouding waarvan die gelden worden ingezameld, strekt toch niet slechts in het belang der verminkten en infirmen van den gedenkwaardigen en beslisscnden slag bij Waterloo (een dwaalbegrip dat bij velen heerscht), neen, on»elukkigen van iederen strijd, waarin ons vaderland gewikkeld was en nog is, ondervinden hel steeds, dat ten hunnen behoeve een blijvend liefdewerk is gesticht; strijders van den Belgischen veldtogthandhavers onzer magt in Oost- en West- Indische bezittingen, veteranen van 40jarige dienst, genieten nu reeds, of heb ben althans hel vooruitzigt te genieten, van hetgeen hunne landgeriooten hebben weggelegd en thans nog afzonderen tol leniging hunner smarten, tot ondersteuning van hunnen gebrekkigen ouderdom. De Nederlandsche soldaat wete het, dat, zoo hij werkelijk in en door de dienst infirm is «eworden, er een fonds beslaat, met het doel om door toelage, boven en behalve zijn pensioen, zijn ongeluk te verzachten; maar het Nederlandsche volk zij er dan ook, door dankbare belangstelling gedrongen, gedachtig aan die ondersteu ning met meer mildheid te verleenen, opdat het fonds aan al die billijke aanvra gen voldoe en de lijst der sollicitanten niet nog een aanzienlijk getal blijve aanwij zen. tot beschaming van den tijdgenoot, die aan het werk, eenmaal zoo krachtig aangevangenslechts met slappe handen voortbouwt. Moge de goede uitslag dezer inzameling, waarvan Bnrgemeester en Wethouders zich reeds vooraf overtuigd honden, het doen zien, dat deze roepstem niet te ver geefs ook tot Ueydens Ingezetenen werd gebragt! Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. Letden, 4 Mei 1865. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BIl\NENLANDSGHi£ BËititiTKN 1 LEY DUN 6 Mei. Vergelijkende staat van de zuivere opbrengst der opcenten en eigene middelenten behoeve dezer gemeente gehevengedurende de maanden April 1864 en 1865 alsmede van die opbrengst over de eerste vier maanden dier beide jaren. MIDDELEN. Zuivere opbrengst over de maand April. Zuivere opbrengst over de eerste 4 maanden. 1864 1865 1864 1865 GesAagl(bijopcenten en invoer Gedistilleerd (idem) Gemaal eigen middel) "Wyn, Fruit-enKunslwijn(?'rf 2493.35 j 4840.83j 6071.101 1817.02j 2345.80 6094 07 i 5897 48,1 2002.95 863129 25196.81 25191 22 6626.85 8730.16j 24800.63; 24436.26 6832 35 ƒ15222.32 /16340.31 65646.17 f 64799.41 In de maand April zijn binnen deze gemeente geboren 125 kinderen, als 63 zoons en 62 dochters; waaronder zijn begrepen 2 tweelinggeboorlen. Overleden 113 personen, als: 20 mantien, 29 vrouwen35 zoons en 29 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 6. Voltrokken 20 huwelijken. Ter opheldering van de maskerade, die in Jttnij aanst. door de leden van hel Leydsche studentencorps zal gebonden worden zijn door den secre taris der commissie lol regeling van den optogi, den beer A. L. van Cat- tenbtirclteenige geschiedkundige aanleekeningen bijeenverzamelduitgege ven bij de firma Jac. Hazenberg Cz. alhier, onder den titel: 1304 Intogt der Hollanders binnen Zierikzeeonder Jonker Willem Grave van Oos- tervant. Dit werkje is voorzien van een portret van YVtllem 111, graaf van Holland en Zeeland, drie wapenkaarlettbevallende 24 geslachtswape nen der voornaamste in den optogt voorgestelde edelenen eene kaart van Zeeland in bet jaar 1274, een en ander op eene keurige wijze uitgevoerd. Wij onthouden er ons vanhier in verdere bijzonderheden omtrent dit werkje te treden maar verwijzen den lezer naar hel hierachter daarvan door een oud-student gegeven verslag. Het hoofdbestuur der Nederlandsche Gnslaaf-Adolf-Verecnigiiig ontving dezer dagen hel verblijdend berigt, dat aan genoemde vereeniging is ver maakt een legaat van ƒ2000 door mevr. de wed. A. A. Zuyderstroom gcb. G. E. Rodel, dett 4dcn April te Arnhem overleden. Het gelal der in bel Werkbuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 111 tot 126 personen. Op de veemarkten zijn, ondanks ruimen aanvoer, hooge prijzen voor liet hoornvee besleed. Voor 5 utelkkoeijen is gisteren te vergeefs ƒ1000.— j geboden en te. Hoorn is deze week eene melkkoe verkocht voor ƒ300. Voor weinige jaren kocht men voor deze som 4 melkkoe/jen. Te Rijnsburg denkt men over 5 weken aardappelen le zullen kunnen rooijen. llit het Westland worden binnen kort de nieuwe aardappelen ver wacht. De wijngaard is stellig 14 dagen verder dan liet vorige jaar om dezen lijd. Van Zondag op Maandag nacht II. heeft het goed gevroren, 5 echter zonder aanmerkelijke schade aan het loof der aardappelen le veroor zaken. Terstond is daarop weder warmte gevolgd en eenstemmig Wordt het weèr als buitengewoon vruchtbaar geroemd. Ook de weilanden laten niets te wenschen over. Naar ons uil lloskoop wordt gemeld, heeft het vermoeden omtrent eene minder gunstige opbrengst van aardbeziën plaats gemaakt voor de zekerheid dat de krachtig ontwikkelde en thans in vollen bloei staande planten vele vruchten zullen voortbrengen. Als eene bijzonderheid wordt vermeld, dal de veehouder Klapwijk, te Delft, eene koe heeft, die dagelijks de hoogst aanzienlijke hoeveelheid van 45 kan melk levert, zoodal zij driemaal daags gemolken moet worden. De minister van oorlog, het voornemen hebbende, om in de maand J it n ij aanst. de oud-soldaten, die in Nederl. dienst aan de krijgs verrig tin - gen in 1813-1815 hebben deelgenomen, in het invalidenhuis te Leyden feestelijk te vereenigen en van rijkswege le onthalen, heeft aan de hh. com missarissen des Uouings in de provinciën en in het hertogdom Limburg nopens die aangelegenheid eene circulaire gerigt. Daaruit blijkt dat Z. M. de koning den minister heeft gemagtigd om de oude krijgers feestelijk te vereenigen en van rijkswege te onthalen op eene wijze die getuigt, dat hunne goede diensten nu nog hoog worden gewaardeerd. Het invalidenhuis alhier is daartoe ter zijner beschikking gesteld, zoodat de bijeenkomst al daar zal plaats hebben en zjj die zulks mogten verlangen in dat gesticht voor twee nachten zullen worden gehuisvest. Daar onder de feestvierenden velen zullen worden aangetroffendie wegens hun moed ert beleidvol ge drag in dien strijd met de militaire Willemsorde versierd zijn geworden, acht de minisler hel ook wertschelijk, dat de bjjeenkomst, die ook vooral zal strekken ter viering van den vijftigsten verjaardag der instelling van de militaire Willemsorde, plaats hebbe op de dagtcekeningwaaronder de wet houdende instelling dier orde, is ten uitvoer gelegdnamelijk den 25sten Junij. De minister roept de welwillende medewerking in van hh. commissarissen des konings, ten einde alle Nederl. oud-soldaten, die aan de krjjgsverrig- tingen in 1813—1815 hebben deelgenomen, zonder onderscheid van rang of tegenwoordige positie, door de tusschenkomsl van hh. burgemeesters wor den opgeroepen en genoodigd omvoor zoo verre zij in staat zijn de reis kosten te bestrijden en lust gevoelen, zich op dien dag alhier te bevinden ter bijwoning van een feest, dat hun als eene dankbare vereering hunner betoonde dapperheid zal worden aangeboden. Later zal een programma van de feestviering in de Staatscourant worden bekend gemaakt. De taal- en letterkundige afdeeling der kon akademie van wetenschap pen te Amsterdam zal Maandag aanst. aldaar eene gewone vergadering houden. Bij de Ned. Iterv. gemeente le Halicut is tot predikant beroepen d9. Merens, pred. te Vlissingen; bij die te Zuilichem d8. Bresser, pred. le Stryen hij die le Berkel en Rodenrys ds. Warmolts, pred le Gerkcskloosierbij die ie Bleskensgraaf d8. Ruys, pred. le Oude- en Nieuwe-Weteringbij die te Oud Bejjerland d8. Gobius du Sart, pred. te Arnemtiidenby die te Mont- foort d8. Geselschap, pred. te Heemslede; hij die te Leersum de cand. bij het ressort der Waalsehe kerken C. Segers; bij die te Haarlo de cand. 1*. 11. Roessingh; hij die te Bttdel de cand. C. G. Bach. Door den gemeenteraad van Delft is besloten op de begrooting voor 1865 eene som van ƒ15000 in uilgaaf le brengen tot bouwing van een locaal voor de iiirigting van onderwijs in de laai-, land- en volkenkunde van Ned.-lndië. Te Haarlem bevond ziclt Dingsdag II eene schuit met stroo onder de brug van den spoorweg over hel Spaarue. Die schuit kon doordien zij te hoog geladen was, moeijelijk ouder die brug doorkomen. Terwijl zij daar nog was, passeerde de trein, met het gevolg, dal de lading der schuit door het vuur, dal uil den rooster van de locomotief viel, in vlam werd gezet en spoedig geheel was verteerd. Ook de schuit brandde voor een groot deel af. Naar men uit Utrecht meldt bevindt zich ook aldaar nog een persoon in active dienst, die aan den slag bij Waterloo heeft deel genomen, name lijk tie adjudant-onderofficier P. H. Mathjjsendienstdoende als schrijver bij liet rijks hospitaal. Uit Hardenherg meldt men dat, vermits de veenbazen aan de Dedems- vaart den eisch van de tnrfmakers tot verhooging van arbeidsloon niet willen inwilligen, alle arbeiders, ook de zoogenaamde bovenlanders, de werkzaam heden hebben gestaakt. 's GRAVENHAGE6 Mei. Z. M. heeft vergunning verleend aan I). Verbaan, schipper op de vis- scherspink de Jonge Trijntje, lot het dragen van hel Zilveren Kruis van verdiensten met de Kroon, Item door den keizer van Oostenrijk geschonken voor de redding der bemanning van hel Ooslcnrfiksche schip Yrmaop 9 October II. Tol ontvangers der registratie zijn benoemd: te Papendreclit de heer B. H. Tours, thans te Tholente Oldeherkoop de lieer C. Jiskoo, thans te Oss, te Sillard de heer 1). J. F van YValsem, thans te Cortgene. De minister van financiën zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1