Per Telegraaf. Z. M. heeft goedgevonden den officier van gezondheid 3Je kl. D. H. van Vierssen, van het 2dc reg. infanterie, te detacheren hij de landmagt in West-lndie. De officier van administratie l5le kl. A. A. Gtjsberti Hodenpijl is, op zijn verzoek, wegens door de dienst ontstane ligchaamsgebrekenop pen sioen gesteld. De ritmeester op non-activiteit J. M. lllankcn. van het wa pen der cavalerie, is mede op zijne aanvrage op pensioen gesteld. Gisteren middag heeft er bij Z. K. II. prins Frederik op het huis de Paauw. bij gelegenheid van den verjaardag van Z. SI. den koning van Zwe den en Noorwegen, een groot diner plaats gehad. De minister van binnenl. zaken is heden uil de residentie vertrokken en heeft zich het eerst naar Rotterdam begeven. Men verzekert dat die minister eenige dagen zal afwezig blijven en den ]0den dezer de opening van den spoorweg van Zwolle naar Kampen bijwonen. De prov. commissie van geneeskundig onderzoek en loevoorzigt in Zuidholland heeft den heer J. de Roll als vroedmeester toegelaten. Het bestuur der vereeniging tot bescherming van dieren alhier heeft dezer dagen van de executeuren in de nalatenschap van wijlen H. Al. de koningin-weduwe eene aanzienlijke geldelijke bijdrage ontvangen die de vorstin nog bij haar leven der vereeniging had toegedacht. De eerste kamer is tot hervatting van hare werkzaamheden bijeenge roepen tegen Donderdag 18 dezer. BUITEXLANDSCBK BKR1GTEN. ENCIELAAD. LONDEN 2 Mei. 11. Al. de koningin heeft bij een eigenhandig schrijven aan de weduwe van den heer Lincoln de verzekering van hare deelneming gegeven. De admiraal Fitzroy, algemeen bekend wegens zjjne meteorologische waarnemingen, is overleden, ten gevolge eener verwonding, die hij zich, te bed liggende, met een mes aan de keel had toegebragt. Naar men ver neemt had hij sedert eenigen tijd aanvallen van verstandsverbijstering gehad die beschouwd werden als hel gevolg eener te vermoeijende studie. Naar men uit New-York meldt zijn na den moord van den heer Lin coln verscheidene personen te Washington gevangen genomen en onder hen eenigen, die aan den schouwburg, waar de moord gepleegd is, verbonden zijn. Ook moeten verscheidene personen te Baltimore en op het fortAlonroe zijn gevat. Een hunner zou zelfs erkend hebben, dat h|j deel uitmaakte van een sinds lang beraamd complot, niet om Lincoln te vermoorden, maar om zich van zijn persoon meester te maken en hem als gjjzelaar gevangen te houden. Johnstone heeft zich nog niet overgegeven, maar onderhandelt, naar ver zekerd wordt, met Sherman. De president Davis heeft, naar men zegt, zijn bewind te Augusta gevestigd, met het voornemen om weldra naar de overzijde van den .Mississippi te wijken. Volgens geruchten zijn Columbus en Montgomery ingenomen. De heer Seward en zijn zoon bevinden zich aan de betere hand. De begrafenisplegtigheid van Lincoln is zonder sloornis afgeloopen. Booth, de vermoedelijke moordenaar, is nog niet gevat. Omtrent den vcrmoedclijken moordenaar van den heer Lincoln worden o. a. de volgende bijzonderheden medegedeeld: John Wilkes Booth is de derde zoon van den Engelschen acteur Junius Brutus Booth. Hij werd geboren in 1841 (volgens sommigen in 1838) nabij Baltimore in Maryland. Algemeen stond h(j bekend als een man van een schoon uiterlijk, niet bijzonder groot van gestalte, maar overigens kloek en forsch gespierd, bjj iels innemends in het gelaat. Dikwijls gaf hij zich over aan het misbruik van sterken drank. In zulke oogenblikken was hij wel niet ruw, maar toch hartstogtelijk opge wonden en van daar dat hij alsdan menigmaal iemand eene beleedigiug toe voegde. Hij is een voortreffelijk schutter, een meester in het schermen en een geoefend ruiter, leder die van nabij met hem bekend is, roemt hem wegens zijne persoonlijke dapperheid. Vandaar dat de zuidelijken meerma len hoewel steeds te vergeefs, bij hem aandrongen om ziclt in hunne ge lederen te plaatsen. Dit verhinderde evenwel niet, dal hij openlijk voor hen partij koos en daarin standvastig bleef volhardenterwijl twee zijner broe ders de zaak der Unie bleven toegedaan, hetwelk zulk eene twist in de familie te weeg bragt, dat zijn broeder Edwin hem zelfs het huis verbood. Jegens Lincoln legde hij een onverzoenlijken haal aan den dag. Naar men zegt, had hij nog onlaugs in een gezelschap te kennen gegeven, dat hij reeds den kogel gereed hadwaarmede bij den president den een of ande ren tijd hoopte te treffen. Dal dit bij hem niets ongewoons was, blijkt uil het feit, dat hij vroeger eene actrice van het Olympic Theater, met welke hij voor een poos eene minnarij had aangeknoopt, ook reeds een kogel door het hart had gejaagd. Tijdens de installatie van Lincoln was hij tegen woordig bij hel (eest in de balzaal te Washington. Bij die gelegenheid ver keerde hij in eene zoo merkbare opgewondenheid en zocht hij zoo blijkbaar zijn wrok jegens den president te koelendat zijne vrienden bevreesd wa ren voor een gevaarlijken slap en een middel wisten te vindeu om hem uit de zaal te verwijderen. Wat zijn theatrale loopbaan betreft, zoo moet h(j in verschillende rollen van Shakespeare bijzonder hebben voldaan; maar on gelukkig was dit meest het geval, wanneer lig eenigermate in beschonken toestand op het tooneel verscheen. Soms liet hij zich dan ook wel eens tol ongepaste aardigheden verleiden zoo als blijkt uit het feit, dat lig eens een zijner mede-acteurs van liet tooneel over het orchest heenslingerde. Eenige maanden geleden begon hij te laboreren aan eene ontsteking op de luchtpijp en dit noopte hem het tooneel te verlaten. II (j begon daarop eene speculatie in den petroleum handel en verkreeg door hel koopen en verkoo- pen van petroleum-terreinen in West-Virginie en Pennsylvanie eenige niet onbelangrijke winsten. FRANKRIJK. PARIJS. 2 Mei. De Moniteur berigtdat de kapitein ter zee Alontaignac de Chauvance met het bevel over de schecpsdivisic van Frankrtjks noordkust is belast. Alzoo wordt door hel officiële blad de vorming van een Fransch Kanaal- eskader bevestigd. Er is steeds sprake van een plan om Algerië te splitsen, het kustland geheel als een Fransch departement in te riglen en zoo veel doenlijk met Europeanen te bevolken, en het overige der kolonie tot een Arabischen staat onder Frankrgks opperheerschappij te maken. Volgens de geruchten zou dat plan in ernstige overweging bij den keizer zijn, en zou het althans z|jn vaste voornemen wezen aan de gedurig terugkeerende opstanden der inlandsclie bevolking van Algeria een einde te maken door ruime voldoening aan hare wenschen. Er zrjn allerlei geruchten in omloop omtrent eene zamenzwering te gen het leven des keizers, die te Lyon zon hebben plaats gehad. Een bui- tenlandsch blad deelt daaromtrent eenige bijzonderheden mede. In den nacht van Zalurdag op Zondag, dien de keizer te Lyon doorbragthoorde men plotseling in de rue Aladamc eene geweldige ontploffing, en stortte een geheel met bloed bedekt man liet huis uit, waar die ontploffing geschied was. Hoewel zwaar gekwetstkon hij nogtans verklaringen afleggen. Hjj beweerde een voormalig vuurwerkmaker te zijn, en onschuldige kunstvuur werken te vervaardigen, die hij aan de kinderen op de straat verkocht. Bij het vervaardigen was hij dit maal niet zorgvuldig genoeg geweest, en alles was in de lucht gevlogen. Men drong het binnenste der woning van dien man binnen. Alles was daar vernield. De redenenwelke de man voor dit gebeurde aan de politie opgaf, kwamen deze niet bevredigend voor, en hij werd in hechtenis genomen. Een en ander vereischt echter nadere bevestiging. Hel kapitaal van twee millioenbenoodigd voor de wereldtentoonstel ling van 1867, is naar men zegt reeds gevonden. Op welk punt der stad het tenloonstellingspaleis zal worden opgerigt is evenwel nog altijd onbeslist. Er staan nog altijd twee partijen tegen elkander over, waarvan de eene het paleis wil oprigten in het Champ-de-AIars en de andere daartoe het ter rein wil gekozen zien tnsschen Asnières en de fortificatiën. PKE1IIEN. BERLIJN 2 Mei. In verschillende kerken alhier heeft wegens den dood van den heer Lincoln in de Duitsche en Engelschc talen eene treurdienst plaats gehad. De Dorotheakerk was stampvol; er waren talrijke deputatien aanwezig; ook de heer von Bismarck was tegenwoordig. De koning was door zijn generaal-adjudant vertegenwoordigd. De zoologische tuin te Keulen heeft dezer dagen verloren hel fraaiste exemplaar der giraffen en een zwarten Amerikaansclien beer. Te Ahaus, in Westphalen, zijn op 28 April 18 huizen een prooi der vlammen geworden. Te Simmering overleed gisteren Franz Linzbaum, in den ouderdom van 112 jaren, 4 maanden en 3 dagen. Te Weenen heeft van 16 Dec. jl. tot 31 Alaart van dit jaar de com missie voor de straatreiniging tot wegruiming van de sneeuw besteed eene som van ruim 80000 11. Op 16 en 17 Dcc. waren 1560 werklieden bezig om de gevallen sneeuw uit dc stralen te vervoerenvan 5 lot 15 Febr. was dit aantal nog grooter. Thans ligt de sneeuw nabij het tuighuis en het huis der afgevaardigden nog zoo hoog, dat er gaten ter diepte van twee vademen in zijn gegraven, ten einde het dooijeu dier sneeuwmassa's te be vorderen. Op de beide plekken heeft men de sneeuw, op den openbaren weg gevallen, meerendeels gestort en opgehoopt; beide pleinen worden thans de «Weener Glctschers" geheeten. Een dagblad van Weenen deelt de volgende bijzonderheden mede om trent den koning van Siam, getrokken uil den Staats-Almanak van Stam van 1865. De eerste koning heeft 300 vrouwen. Het getal zjjner kinderen is: 35 zonen, 33 dochters, van welke in leven zjjn 58. Zijn oudste kind, een zoon, is geboren op 6 Alaart 1823; het jongste 29 Januarij 1854. De tweede koning van Siam heeft eene dergelijke hofhouding. Men meldt uil Stockholmdat de koningin Louise, geboren prinses der Nederlanden op 25 April jl. zich ernstig heeft bezeerd door een val. Uit het rijtuig stappende, geraakte de regter voet derwijze in de crinoline ver ward, dat dc koningin voor den ingang van het paleis nederviel. De koningin zal verscheidene dagen hare kamer moeten houden tot bespoedi ging der genezing van eene wonde aan bet been. PARIJS, 3 Alei. De Moniteur deelt de volgende depêche mede uit Palma, 2 dezer: Ten einde niet des nachts te Algiers aan te komen, heeft Z. Al. zich eenige oogenblikken ter hoogte van Palma opgehouden. Gisteren was de zee onstuimig, doch 's avonds legen acht ure was hel schoon weder. Z. Al bevindt zich in den besten welstand." Bij het wetgevend ligchaam is de beraadslaging geopend over het wetsontwerp betreffende de ligting van 100,000 man. De heer llrance uitte den wensch, dat dit cijfer mogl worden verminderd op 90,000 man. lie heer Garnier Pagès herinnerde aan de verklaring des keizers, dal dc tem pel van den oorlog gesloten was. A1ADRID, 3 Alei. Alel algemeene stemmen heeft de senaat een adres vastgesteld, houdende uitdrukking der gevoelens van afschuw van Liucolns moord en betuiging van sympathie voor de Vereenigde Staten. Burgerlijke &tanb. Tan 37 April tot en niet 3 Mei 1865. BEVALLEN A. J. Regeer, geb. Korenhof, Z. J. Vermeulen geb. Vaes, I). C. E. Levedag, geb. Stallinga, D. J. Al. Keyzer, geb. Neuteboom, Z. C. E. van Asperen, geb. Rinck D. tweel. J. Al. Crama geb. van der Tuin Z. tweel. G. Raaphorstgeb. BonteD. R. C. Nelissengeb. Polak D. Al. W. L. van Rijsbergen, geb. Couvée, Z. M. Koetgeb. Alisce, D. Al. Spek geb. SelierD. C. Lemgeb. Dikshoorn D. Al. A. J. de Vogelgeb. van den HeuvellD. J. AI. Alulder, geb. Verlint, D. en Z. tweel. P. Koudijs geb. van der Mey, Z. Al. S. Kwaadgras, geb. Sleyser, D. AI. van Es, geb. van Stralen Z. S. Kooreman geb. KretL. GEHUWD: J. Wiekhartwedr. en S. van Iterson jd. P. Alazureljm. en C. 11. de Jongjd. J. Kooien, jm. en C. Verhoogjd. II. J. C. Hanse laar jm. en W. Hasselbachjd. A. N. Slootweg, jm. en J. C. Hulstjd. J. J. Kampenhoutjm. en C F. Plasjd. A. du Croix jm. en W. Releljd. F. A. Dee jm. en G. J. Oltz jd. A. Oudshoorn jm. en Al. E. den Ouden jd. A. Berkeveld wedr. en C. A. R upp jd. OVERLEDEN N. A. BeijerZ.8 d. J. Rijnvis69 j. G. de Jong geb. Zwaan 53 j. J. M. AlclelZ.10 w. J. Siljee, Z.ruim 4 m. J. Al. Bui tendijk I).ruim 8 m. W. F. Kasselsen 54 j. J. C. van BerkelZ.8m. J. C. BonteZ.ruim 3 m. A. S. E. SleenhauerII w. G. Al. de Sain D.15j. F. S. Dee. 50 jW. van der Veer, Z., ruim 3j. H. J. van Rooy, 28 j. Anna Elish Woldering 20 j. 11. E J. Kriegel', D.rnim 4 m. E. Neuteboom D.bijna 14 m. ADVEKTEATIEAI. Ondertrouwd: H. C. L. A1ULDER en Soeterwocde bij Leiden5 Mei 1865. C. P. van HOOGEVEEN. Eenige kennisgeving. Receptie 7 en 14 Alei. Na smartelijk lijden overleed hedentot onze innige droefheid onze ge liefde en bij velen geachte oudste Zoon ISAAC, Candidaat-Notaris, in den ouderdom van ruim 26 jaren. J. TROMER. Voorschoten, 30 April 1865. A. C. TROMER van F.yk. Eenige en algemeene kennisgeving.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 3