LEADSCIIE COURANT. X 1865, VRIJDAG 5 MEI. STADS-BERIGTEN. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Frijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel 1aarsAfzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEY DENontvangen hebbende eene circulaire van den Commissaris des Konings in de Provincie Zuidhollandvan den 6den Maart jl. Provinciaal-Blad N°. 31, houdende, om, door het aansporen der Ingezetenen tot milddadigheid, zoo veel mogelijk het welslagen te bevorderen der jaarlijksche Collecte, welke, ten gevolge van Zijner Majesteits dispositie, van den 16den November 1820, N°. 81, door de Districts Com missie tot aanmoediging en ondersteuning van de Gewapende Dienst in de Neder- landenzal worden gehouden, doen te weten dat, ingevolge het verlangen van gemelde Commissie, de genoemde Collecte zal geschieden, door daartoe gemagtigde personen, 4net geslotene bussen, op Maandag en Dingsdagden 8sten en 9den Mei aanslaande, aanvangende 's morgens te negen uren, aan de huizen der Ingeze tenen, die verzocht worden op de uitreiking hunner liefdegiften orde te stellen. Burgemeester en Wethouders, gaarne voldoende aan het verlangen in gemelde circulaire vervat, noodigen de Ingezetenen dezer gemeente dringend uit, door onbe- krompene bijdragen krachtdadig mede te werken tot de ondersleuning en uitbrei ding der instelling, welke zij zoo zeer behoeft, maar gelooven tevens dat de be stemming van de opbrengst dier Collecte reeds eene goede uitkomst verzekert en voor ieder regtgeaard Nederlander, die in de geschiedenis van zijn eigen land geen vreemdeling is, alle verdere aansporing overbodig maakt. Het fonds, tot instandhouding waarvan die gelden worden ingezameld, strekt toch niet slechts in hel belang der verminkten en infïrmen van den gedenkwaardigen en beslissenden slag'bij Waterloo (een dwaalbegrip dat bij velen heerscht), neen, ongelukkigen van iedcren strijd, waarin ons vaderland gewikkeld was en nog is, ondervinden het steeds, dat ten hunnen behoeve een blijvend liefdewerk is gesticht; strijders van den Belgischen veldtogthandhavers onzer magt in Oost- en West- Indische bezittingenveteranen van 40-jarige dienst, genieten nu reeds, of heh- hen althans het voornitzigt te genieten, van hetgeen hunne Iandgenooten hebben weggelegd en thans nog afzonderen tot leniging hunner smarten, lot ondersteuning van hunnen gebrekkigen ouderdom. De Nederlandsche soldaat wete het, dat, zoo hij werkelijk in en door de dienst infirm is geworden, er een fonds heslaat, met het doel om door toelage, boven en behalve zijn pensioen, zijn ongeluk te verzachten; maar het Nederlandsche volk zij er dan ook, door dankbare belangstelling gedrongen, gedachtig aan die ondersteu ning met meer mildheid te verleenen, opdat het fonds aan al die billijke aanvra gen voldoe en de lijst der sollicitanten niet nog een aanzienlijk getal blijve aanwij zen, tot beschaming van den tijdgenoot, die aan het werk, eenmaal zoo krachtig aangevangen, slechts met slappe handen \oortbouwt. Moge de goede uitslag dezer inzameling, waarvan Burgemeester en Wethouders zich reeds vooraf overtuigd honden, het doen zien, dat deze roepstem niet te ver geefs ook tot Leydens Ingezetenen werd gebragt! Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. TIEBOEL SIEGENBEEK Burgemeester. Leyden, 4 Mei 1865. y. PUTTKAMMERSecretaris. SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te welen, dat, ter voldoening aan de Wet van den 11 April 1827 StaatsblN°. 17), weder een aan vang zal worden gemaakt met de inschrijving voor de Schulterlijke dienst van de genen, welke daartoe dit jaar in de verpligting vallen. Dat deze inschrijving zal moeten geschieden in tien afzonderlijke registers, mei dien verstande, dat dc personen, geboren in 1831 tot 1839 ingesloten, welke zich hier ter stede, sedert de vorige inschrijving, uit andere plaatsen met der woon hebben nedergezet, waaronder ook zijn begrepen de militairen, die sedert de laatste inschrij ving hun paspoort verkregen en zich alhier hebben gevestigd, alsmede de zich in dit Rijk en binnen deze gemeente sints de laatste inschrijving gevestigd hebbende vreem delingen zullen worden ingeschreven achter in de registeis, waartoe zij volgens hun nen ouderdom behoorenterwijl de geborenen in het jaar ÏS'AÖ zullen worden geplaatst in een nieuw register, te weten: het eerste van den jare 1865 en het tiende of dat der geborenen in 1830 van het vorige jaar zal komen te vervallen. Dat van de inschrijving niemand der bovengenoemde personen is uitgezonderd, al vermeende hij tot de vrijgestelden of uitgeslotenen te behooren, en dus ook niet die personen, welke reeds hun ontslag uit de Schulterlijke dienst hebben bekomen. Dat de registers van inschrijving zullen worden geopend op Maandag den 15 Mei aanstaande, en op den 1 Junij daaraanvolgende finaal zullen worden gesloten. Dat derhalve de personen, welke zich vóór gemelde sluiting op den 1 Junij, niet hebben doen inschrijven, (en dus ook ieder persoon van elders zijnde komen wonen, of de in dit jaar zich alhier gevestigd hebbende vreemdelingen, alsmede de Militai ren, welke hun finaal ontslag hebben bekomen, en niet weder zijn in dienst getre den) hij ontdekkingalsnog achter dc tcekening, tot sluiting, door het hoofd van de Regering aan het einde van het register te plaatsen, zullen worden ingeschreven, inet dc bijvoeging van het woord: ambtshalveen volgens art. 9, door den Schut tersraad zullen worden verwezen tot eene geldboete, en daarenboven dadelijk, zon der lotinghij de Schutterij ingelijfd, indien het zal blijken dat er, tijdens de verzuimde inschrijving, gcene redenen tot vrijstelling of uitsluiting ten hunnen aan zien hestonden; terwijl in zoodanig geval bet huwelijk bun ook geene aanspraak geeft om in de tweede klasse gebragt te wordenalles onverminderd zoodanige straf bepalingen als, uit krachte der Wet van den 31 December 1832, op ben mogten kunnen worden toegepast. Dat een ieder wordt vermaand, om voor zoo veel bij van geen bewijs van zijne geboorte voorzien is, voor ben, welke alhier geboren zijn, dat bewijs te komen af halen ter Secretarie dezer Gemeente, van beden af aanvan des voormiddags 10 tot 's namiddags 1 uur; lerwijl zij, welke elders geboren zijn, zich dat bewijs onverwijld vóór de inschrijving zullen moeten aanschaffen; zullende een ieder ver antwoordelijk zijn voor de gevolgen, wanneer bij, bij gemis zijner geboorte-acte, door eene verkeerde opgave van bet geboortejaar, abusivelijk wierd ingeschreven. Dat den belanghebbenden bij deze nog wordt herinnerd, dat. zij bij de inschrij ving tevens zullen moeten opgeven hunne woonplaatsbenevens de Wijk en hel Nom- vier der huizen, bun beroep en dat hutuier Ouders, zoo die nog in leven zijn, alsmede den tijd van inwoning alhier, en eindelijk of zij ingeschrevenen gehuwd of ongehuwd zijnen in het eerste geval of zij kinderen hebben, zoo ja, hoe veel van elk geslacht; wordende de gehuwden aangemaand, om zich van een extract uit bet huwelijks-register te voorzien, om daarop door den Heer der Gebuurte, waarin zij wonen, het getal hunner kinderen te doen certificeren, ten einde daarvan bij de inschrijving te doen blijken, zullende almede tot de afgifte dier huwelijks-ex tract en van heden af worden gevaceerd ter secretarie dezer gemeente, van des voormiddags 10 tot 's namiddags ten 1 uur. Dat ten einde deze inschrijving geregeld afloope, een iegelijk, in die termen vallende, bij deze wordt opgeroepen, om zich te vervoegen in een der vertrekken van bet Raadhuis, en wel: Op Dingsdag den 16 Mei 1865, de bewoners van Wijk I, II en 111, benevens de bewoners van de Buitenwijk. Op Woensdag den 17 Mei 1865, de bewoners van Wijk IV, V en VI. Op Donderdag den 18 Mei 1865, de bewoners van Wijk VII en VIII: telken dage van des voormiddags 10 tot des namiddags 2 uren; met uitnoodigingom op den bepaalden dag zich sliptelijk ter aangeduider plaatse aan te melden, ten einde men zich niet te wijten hebbe de gevolgen, welke uit het achterblijven zouden ontstaan; zullende wijders het tijdstip, dat de registers ter inzage zullen liggen, en de dagen der loting, welke volgens de Wet, vóór den 1 Jul ij aanstaande geheel zal moeten zijn afgeloopen, nader worden hekend gemaakt. En verder gelet hebbende op art. 7 van Zr. Ms. besluit, van den 7 September 1828, StaatsblN°. 55) roepen bij deze op alle personen, welke als gehuwd of als weduwenaars met kind of kinderen, in het afgeloopen jaar in de termen zijn geweest, om uit dien hoofde in de tweede klasse van de algemeene rol der Schutterij te worden gebragtdoch sedert dien tijd door het overlijden van hunne vrouwen of kinderen, de bevoegdheid hebben verloren, om in die klasse te verblijven, en dus als nu in de eerste klasse der voor dit jaar daar te stellen algemeene Schutters- rol geplaatst moeten worden, om van dusdanige verandering van omstandigheden schriftelijk kennis te geven, of zich daartoe ter secretarie aan te melden, des voor- ïiuuuags lusscnen lü en 1 uur, vóór de aan ie vangen inscnrijving, en uuo den 15 Mei aanstaande; zullende, wanneer deze kennisgeving door den belang hebbende mogt zijn verzuimden hij dien ten gevolge niet bij de Schutterij zou zijn ingelijfd, door Burgemeester en Wethouders proces-verbaal tegen hem moe ten worden opgemaakt en aan de Reglbank toegezondenten einde op de nalatigen toe te passen de strafbepaling van art. 1 der Wet van den 6 Maart 1818 {Staatsbl. N°. 12), houdende eene geldboete van ten hoogste ƒ50, en eene gevangenis uiter lijk van drie dagen, hetzij afzonderlijk, of wel beide de straffen te zamen genomen. En zal deze door aanplakking en door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Weihouders voornoemd. D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. Leyden, 4 Mei 1865. v. PUTTKAMMER, Secretaris. Beschrijving van het patentregt en de personele belasting over het dienstjaar 1865 en 1866. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te weten, naar aan leiding van een ontvangen besluit van den Commissaris des Konings in de provincie Zuidholland van den 22slen dezer maandProvinciaalblad N°. 41houdende eenige bepalingen ten aanzien der beschrijving van het patentregt over het. dienstjaar 1865 en 1866, alsmede naar aanleiding van een gelijk besluit van dezelfde dagteekening Provinciaalblad N°. 40betrekkelijk de beschrijving der personele belasting voor het dienstjaar 1865 en 1866; dat op den lslea Mei eerstkomende een aanvang zal worden gemaakt met de be schrijving der patentpligligenbedoeld bij n°. 37 40 van tabel n°. 14 zijnde de slijters, lappers, kroeg- en koflij huishouders, waarvoor de declaratoiren aan dc buizen zullen worden rondgebragt en na verloop van drie dagen, van wegc den ontvanger der directe belastingentegen reen worden afgehaalden wordt ge- melden patentpligtigen herinnerd de bepaling van art. 2 der wet van den 24sten April 1843 Staatsblad n°. 16), dat zij bun beroep niet mogen uitoefenen dan nadat zij de helft van bunnen aanslag over het dienstjaar 1865 en 1866 hebben voldaan, en nadat bet verschuldigde over bet voorgaande jaar ten volle zal zijn aangezuiverd, waarvan zal moeten blijken, alvorens de acten van patent aan hen kunnen worden afgegeven; dat zoodra mogelijk hunne aanslagbilletten zul len worden bezorgd, de patentbladen in gereedheid gebragt, en die dadelijk ter gemeente-secretarie moeten worden afgehaald dat, met uilzondering der bedrijven, bedoeld bij de tabel n°. 16 der wet van den 22slen April 1852 Staatsblad n°. 61), houdende wijzigingen en uitbieidingen van de Ordonnantie op het regt van patent, van den 21stcn Mei 1819 Staatsblad r.°. 34), de tijd der uitgifte van de door de patentpligtigen in te vullen verklarin genvan aangifte, voor den jare 1865/66 wordt vastgesteld op den 8slcn Mei aansl., en dat de wederinzameling tegen re^udoor den ontvanger of zijn gemagtigde gelcekendop den achtsten dag na de uitgifte zal geschieden; dat de registers der patentpligtigen uiterlijk op den 31sten Mei aanstaande zullen worden gesloten, en er na dien tijd volstrekt geene verklaringen zullen wor den aangenomen wordende ieder patentpligtige bij deze herinnerd art. 18 der wet op liet regt van patent, van den 21sten Mei 1819, inhoudende: »dal zij, die bij bet. aanbieden »of bezorgen der verklaringen van aangifte, of ook bij bet terughalen van die, ©mogten zijn voorbijgegaanzich niet mogen beroepen opeen of ander begaan verzuim, ©maar integendeel gehouden zijn orn zorg te dragen, dat de bij de wet gevorderde »aangiflen, verklaringen en aanvragen, welke ter invulling aan bet kantoor van den ©ontvanger der directe belastingen" (op de Breêslraat binnen deze gemeente) ©ver- ©krijgbaar zijn, door hen in persoon of door hunne gemagtigde.nbehoorlijk ingevuld, ©op den daarbij bepaalden tijd, ter zeiver plaatse mopten worden ingediend;"

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1