Maandag II. had te Utrecht buiten de Waardbarrière een treurig onge- val plaats. Een boerenzoon, Dirk Spliet genaamd, was met nog twee perso nen op eenen hooiwagen gezeten toen hel paard van eene voorbijgaande turfkar schrikte en in de Vecht liep. Een van de drie mannen kon van den wagen afspringen en een werd uil het water gehaald. Spliet echter schijnt onder den wagen geraakt te zijn, zoodal h(j, na by na een uur in het water te zijn geweest, is opgehaald, en in de onmiddellijk nabij gelegen ouderlijke woning gebragl. Zijne ouders, wier eenige zoon hy was, zagen hun kind omkomen zonder redding te kunnen bieden. Later is ook het paard dood uit het water gehaald. Kaar men uil Zwolle meldt zal het hoofdstation van den cenlraal- spoorweg, hel bureau van administratie en het materieel van daar naar Kampen worden verplaatst. De dienst zal plaats hebben lusschcn Utrecht en Kampen, zoodat Zwolle een iusschen-station wordt. Uit Drenthe schrijft men aan de Arnh. C.\ De machines voor de ver beterde turf bereidingte Berlijn vervaardigd, zijn dezer dagen te Assen ontscheept en van daar naar de Smilde vervoerd, zoodat nu spoedig met die bereiding een begin zal worden gemaakt. Het schijnt, dat in Drenthe dus liet eerst de vraag zal worden opgelost of de kunstmatige turfbereiding voordeel kan aanbrengen. Overigens is hel te wenschen, dat Hollandsche industriëlen ook om deze zoo belangrijke turfzaak hel congres bezoeken. Daar toch zal hoogst waarschijnlijk gelegenheid zijnom turf door kunst bewerkt te zien en daarover de denkbeelden te hooren van mannen, die als liet ware op het veen leven en werken en dus meer dan anderen bevoegd zijn, om over de waarde der theorie in dezen te oordeelen. Te Nieuwe Pekela is Zaturdag II. de Luthersche kerk geheel uitge brand; uitgegooide haardasch, die spanen heeft aangestoken, wordt als oorzaak opgegeven. De regtbank te 's Herlogenbosch heeft uit het voorarrest ontslagen de vrouw van den orgeldraaijer, die onlangs in eene slaapstede aldaar eene andere vrouw van 21 jaren, die in hoogst zwangeren toestand verkeerde, zoodanig had mishandeld, dal men aanvankelijk voor haar leven en zelfs nu nog voor dat van haar kind beducht is. Van de bevalling, die dagelijks verwacht wordt, zal het afhangen of aan de mishandeling het karakter van misdaad kan worden gegeven. Een persoon, thans te Breda gedetineerd,,die vroeger criminele ge vangenisstraf, geeseling en brandmerk onderging, en te zamen 14 jaar in den kerker was opgesloten, stond den 4den April op nieuw voor de regt bank te Breda teregtwegens diefstal bij nacht. Hel openb. ministerie eischte voor den beklaagde 6 jaren gevangenisstraf. De dezer dagen aan de tweede kamer gezonden memorie van be antwoording op het voorloopig verslag der kamer omtrent hel wets-ontwerp houdende vastelling der tariven van in-, uil- en doorvoer in Ned.-Indië, is vergezeld van eene nota van wijzigingen, waarbij aan velen der gemaakte bedenkingen wordt te gemoet gekomen. Uit dat antwoord der regering ont kenen wij het volgende: Uit de gehcele behandeling van het onderwerp en j de door het slotartikel bevolen herziening zal aan handel en nijverheid ge noegzaam blijken, dat bet de bepaalde bedoeling is van den wetgever, later op den weg van afschaffing der beschermende regten voort te gaan. Nu reeds terstond die regten heviger aan te tasten dan werd voorgesteld, acht de regering minder voorzigtig. Het besluit van den gouverneur-generaal van 10 April 1841, betrekkelijk de oprigting v.in fabriekmatige katoenspinnerijen en weverijen in Ned.-Indië, is nog in wezen. De onzekerheid omtrent de strekking dier verordening is echter onlangs weggenomen. De noodzake lijkheid der herziening van sommige bepalingen omtient de certificaten van oorsprong wordt erkend, zoodat dan ook het voornemen bestaat, (er uit voering van art. 11 der wetsvoordragtbij het in werking treden der wet tevens nieuwe voorschriften aangaande die certificaten uit te vaardigen. De re eling deelt in de bezwaren tegen hel kon. besluit van 28 November 1839. Ook zij ziet daarin eene niet te regtvaardigen bescherming der katoenwe verijen legen de drukkerijen en verwerijen liter te lande, waaraan een eind behoort te worden gemaakt. Het is haar voornemen, dit te doen bij de nieuwe regeling der certificaten van oorsprong. Het voorstel om voor alsnog een differentieel uilvocrregl te behouden is niet in strijd met het beginsel ten aanzien der inkomende regten aangenomen, om namelijk den regtstreek- schen aanvoer uit Nederland niet boven den aanvoer van elders te begun stigen. Bij deze herziening geldt hel de vraag, hoe uit den tegenwoordigen toestand van velerlei bescherming met voorzigtige overgangen tot meer vrij heid te komen. Nu kan de premie op den regtstreekschen aanvoer uil Nederland zonder hel minste gevaar worden opgeheven, eensdeels omdat de natuurlijke ligging van Nederland en de veelvuldige scheepsgelegenheid naar Ned.-Indië, welke zjjne havens voortdurend aanbieden, dat regtstreeksch vervoer nagenoeg verzekeren maar ook dewijl de aanvoer van vele Neder- landsche voortbrengselen met certificaat van oorsprong nog begunstigd zal j blijven. Ook is niet voorbij te zien, dat de premie op den uitvoer van Indi sche producten naar Nederland bij aanneming dezer wetsvoordragt aanzienlijk wordt verminderd. Met het stelsel van consignatie en met dat der differen tiële uilvoerregten wordt e'e'n en hetzelfde doel beoogdvoorziening der Ncdcrlandsche markt van Indische producten. Om tot vrijen handel te ko- j men, moeten beide stelsels van lieverlede worden verlaten. Dilbreiding van den verkoop van gouvernements producten in Ned.-Indië en verlaging der j premie op den uitvoer naar Nederland zijn dus stappen in volmaakt dezelfde rigting. Bij nadere overweging is echter vrijheid gevonden tot eenigzins meer doortastende voorstellen, wat betreft den uitvoer naar Nederland van indigo, suiker en tin. Bij de tweede kamer is thans ook ingekomen de memorie van beant woording op het voorloopig verslag omtrent het wets-ontwerp op de in kwartieringen; voorts hebben het licht gezien de eindverslagen van rapporteurs omtrent hel wets-ontwerp lot wijziging der gemeentewet en omtrent dat i betreffende de personele belasting. 's GRAVENHAGE27 April. Z. M. heeft den heer W. H. Read, consul der Nederlanden te Singapore benoemd lot ridder der orde van den Nederl. Leeuw. Tot burgemeester der gemeente Leeuwarderadeel is benoemd de heer F. C. Andreae, onder toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Oosldongeradeel. Tot president van hel hoog militair gereglshof is benoemd mr. B. van Dorp, thans lid in gemeld gereglshof. Tol schoolopziener in het 6de schooldistrict van Zuidholland is benoemd de heer dr. C. J. Vaillant, te Schiedam. Z. M. heeft goedgevonden bij hel wapen der infanterie te benoemen: tot lslen luit. den 2den luit. L. A. Riesz, thans op non-activiteit, met bepa ling dat hy in zijne tegenwoordige positie zal verblijven; bij hel 2de reg. lot kapitein 3de kl. den l5teD luit. M. S. C. de Wijs, van het corps; hij het 8ste reg., lot lsten luit. den 2dcn luit. L. Offerhaus, van het corps. Door Z. ill. is bepaalddat in dit jaar de bij art. 20 van het reglement voor het kon. instituut voor de marine te Willemsoord bedoelde commissie tot het afnemen van het eind-examen der adelborsten 2de kl. bij dat insti tuut, zal bestaan uit: den heer J. M. Obreen, president der commissie tot het examineren der zee-oflicierenals voorzitter; de kapitein-luitt. ter zee P. Toutenhoofd, II. A. Modderman en J. A. van de Velde en den luit. ter zee lste kl. jhr. H. O. Wichers, adjudant van den minister van marine, als leden. Door den minister van justitie is thans aan den hoogen raad, ten fine van onderzoek toegezondenhet ontwerp der drie eerste boeken van het Wetboek van Burgerlyke Regtsvorderingwaaromtrent de raad wederom door den minister verzocht is advies uit te brengen. Gisteren morgen ten half acht ure heeft de in de residentie gestatio neerde batterij rijdende artillerie, onder bevel van den kapitein jhp. W. U. C. Ridder van Rapparddeze stad verlaten en is naar Arnhem gemarcheerd. Z. K. H. de prins van Oranje, benevens de hoofd- en verdere officieren van het garnizoen bevonden zich aan het hoofd der colonne, alsmede hel mu ziekkorps van hel reg. grenadiers en jagers en dat van het reg. dragonders. In den loop van den morgen marcheerde de residentie binnen de 6* komp. var. hel reg. veldartillerie uit Leyden onder bevel van den kapitein J. C. van Gheel Roëll. Evenals de uilmarcherende, werd de binnenkomende compagnie door hoofdofficieren en muziek ontvangen en binnengeleid. Gisteren heeft in de Stads-Herberg alhier de herbesteding plaats ge had van hel eenjarig onderhoud aan de kazernen, stallen en magazijnen alhier. Het werk werd ingezet voor ƒ8000 met opbod van ƒ20 en afge mijnd door den heer van der Kamp, te Leyden, voor 8700. BUJTKNLANDSCHE BKItlGTEN. ENGELAN D. LONDEN 25 April. Eene deputatie der regering van Canada is alhier aangekomen. Zij moet met de regering des moederlands overleg houden over de middelen tot verdediging der kolonie en over het plan lot eedgenootschappeljjke verbind- tenis der Britsche bezittingen op het vaste land van Noord-Amerika. Berigten uit New-York van 15 April bevatten het volgende [reeds gis teren afzonderlijk medegedeeldGisteren avond is er in den schouwburg te Washington door een onverlaat een schot gelost op den heer Lincoln die ten gevolge daarvan reeds heden morgen overleden is. Bjjna gelijktijdig heeft er ook een aanslag plaats gehad op het leven van den heer Seward. Ook deze zal, naar men denkt, niet in het leven blijven. Sherman rukt steeds voort. Het berigt van de ontruiming van Raleigh wordt bevestigd. Wegens den dood van den heer Lincoln is de beurs gesloten. Te New-York was men verwachtende, dat generaal Lee te Weldon eene zamenkomsl met generaal Johnston zal houden, en dezen, die met zijne troepen in de omstreken van Smiihfield staat, zal overhalen zich mede over te geven. Volgens een dagblad van Cincinnati zou er ten westen van de Mississippi nog eene aanzienlijke magt der zuidelijken staanonder bevel van den generaal Kirby Smith. f UANKRIJU. PARIJS, 25 April. Men verzekert thans, dal de keizer besloten heeft den heer Walewski, gewezen minister van staal en lliaiis lid van den geheimen raad des keizer- rijks, tot voorzitter van hel wetgevend ligchaam te benoemen, in geval liet dien heer gelukt lid van die vergadering te worden; hiertoe zal, zegt men, weldra gelegenheid ontstaan in het dep. van de Landes, alwaar de heer Corta, een rijks-ambtenaar, zijn ontslag als volksafgevaardigde zou willen nemen. Voor de nieuwe Mexicaansclie leening is meer dan het verlangde be drag ingeschreven. Er is een aanvang gemaakt met hel bijeenbrengen der 20 millioen, vereisebt tot de wereldtentoonstelling, in 1867 te Parijs te houden. De keizerlijke commissie heeft voor 900,000 fr. deelgenomenprins Napoleon en baron Rothschild hebben voor 100,000 fr. ieder ingeschreven; de spoor weg-maatschappijen dragen 50000 fr. bij en verscheidene takken van nijver heid verschaften 20 tot 25000 fr. Maandag II. verscheen een vreemdeling aan hel hotel van hel Rus sische gezantschap en verlangde den secretaris van den gezant te spreken. Naauwelijks was hij binnengelaten of men hoorde een groot gedruisch; de toeschietende personen vonden den secretaris sterk bloedende uit vijf won den, die hem met eenen dolk waren toegebragt. De moordenaar trachtte te ontvlugten en kwetste nog twee personen, doch werd daarna gevat. Hij beet Alexander Nikitschenkoff; vroeger was hij olücier in het Russische leger, maar reisde sedert eenigen tijd voor zijn genoegen; geen geld genoeg hebbende om naar Rusland terug te keerenhad hij aanzoek om onder stand bij het Russische gezantschap gedaan, maar herhaaldelijk een afvvij-

Leydse Courant | 1865 | | pagina 2