LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG 28 APRIL. r- ft ft STADS-BERIGTEN. De Courant wordt Maandag, IC oensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nornmers zijn legen 10 Cents verkrijgbaar. BURGEMEESTER es WETHOUDERS van LEIDEN doen ie welen, dat de Gemeenteraad, ingevolge art. 265 der Wel van 29 Junij 1851 (Staatsblad ii». 85), in zijne vergadering van heden, het kohier van de plaatselijke di recte belasting voor hel jaar 1865 heeft vastgesteld en dal kohier alsnog ler secretarie dezer gemeente, gedurende acht dagen, voor een ieder ter lezing is nedergelegd; terwijl binnen dien tijd elke op het kohier aangesla gene, krachtens de 5» zinsnede van bovengenoemd wetsartikel, zijne bezwa ren tegen den aanslag, bij verzoekschrift op ongezegeld papier, bij Gede puteerde Staten dezer provincie kan inbrengen. En zal hiervan afkondiging geschieden door plaatsing in de Leydsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. T1EBOEL S1EGENBEEK, Burgemeester. Leyden 27 April 1865. v. PUTTKAMMER, Secretaris. Be BURGEMEESTER van LEYDEN, Gezien de circulaire van den commissie des konings in de provincie Zttid- liolland, van den 24s,e" April 1865, A. n». 2546 (2e afd.), provinciaalblad n°. 42, houdende mededeeling der voorwaarden, waarop men zich voor de militaire dienst in de overzeesche bezittingen kan verbinden, met uilnoodi- ging die ter algemeene kennis te brengen Doet te weten, dat aan de vrijwillige dienstneming hij de koloniale troe pen zijn verbonden de volgende VOORWAARDEN. Men moet zijn van 18 lot 40 jaren oud, lang minstens 1.57 ned. el, in allen opzigte gezond en voor de militaire dienst geschikt. Men moet overleggen: 1». een extract uit het geboorte-register; 2». een bewijs van goed gedrag afgegeven door de bevoegde autoriteit zijner woonplaats; 3°. het bewijs dat aan de verpligtingen ten aanzien van de nationale militie is voldaan, 4». minderjarig (geen 23 jaren oud) zrjnde, eene behoorlijk gelegaliseerde toestemming van ouders of voogden 5». gehuwd zijnde, een gelegaliseerd schriftelijk bewijs, dat de echlge- noote tnet het in dienst (reden genoegen neemt en zich heeft verbonden haren man niet naar Indie te volgen. De koloniale verbindtenis wordt aangegaan als soldaat der infanterie, voor den lijd van zes jaren, te rekenen van den dag der inscheping naar de bestemming. Hel handgeld bedraagt de som van ƒ150.— Hel aanbrenggeld is 10.— Tot het aangaan van eene verbindtenis kan men zich aanmelden in iedere plaats waar garnizoen of eenige militaire autoriteit gevestigd is. De Burgemeester voornoemd Leyden, 27 April 1865. D. T1EBOEL SlEGENliEEK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien de adtessen van: 1°. J. J. Krantz Zoon, laken-fabriekantenbinnen deze gemeente, gerigt aan Gedeputeerde Staten van Zuidholland, en houdende ver zoek om in hunne fabriek aan de Langegracht, geteekend wijk V. n". 631a/37, eene stoommachine te mogen doen plaatsendie in werking zal worden gebragt door een bestaanden stoomketel; 2°. Joannes Jacobi van Gessel, broodbakker, wo nende alhier, waarbij hij verzoekt, een hak-oven Ie mogen doen plaatsen in het perceel aan de Zuidzijde, wijk VIII. n®. 338; 3®. Johannes Neeleman melkver- kooper, mede binnen deze gemeente woonachtig, otn vergunning tot bel houden en mesten van meer dan twee varkensuithoofde van zijn bedrijf, in eene schuur achter iret huis in de Is" Groenesteeg, geteekend wijk VII. n°. 647; Gelet op het Koninklijk besluit van den 31slcn Januarrj 1824, rakende vergunnin gen ter oprigting ran sommige fabrieken en trafieken; alsmede op art. 303, l®alin., der Algemeene Policieverordening, vastgesteld den 26slen September 1861; Doen te welen, dat lot liet hooren der eigenaars en bewoners van de naastbijge- legene en belendende panden, ten opzigte der informatiën de Commodo et Incom- mododoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op bet Raadhuis dezer Gemeente, op Maandag den lste" Mei aanst., des voormiddags ten 11 uren; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen die ver zoeken op dien tijd in te brengenterwijlbij verzuim daarvanzij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leyden, 27 April 1865. D. TIEBOEL S1EGENBEEK, Burgemeester. v. PUTTKAMMER Secretaris. BlANEAL vluiSLHif BEUl'GTluX LEYDEN 27 April. In de zitting vanj den gemeenteraad van heden is benoemd tot hulp onderwijzer l8l« kl.met den rang van hoofdonderwijzer, aan de openbare school n®. 1 voor onvermogenden K. de Jong, en zijn, op voordrag! van burgemeester en wethouders, de jaarwedden vastgesteld van den directeur cn den adjunct-directeur van het brandwezen, die voor den eersten is bepaald «p ƒ400, die voor den tweeden op ƒ150. Ingekomen was een adres van <lc bh. Zuurdeeg en Zoon c. s.houdende verzoek tot opheffing van het Rotterdamsche veer. De tentoonstelling van voorwerpendoor werklieden in hunnen vrijen tijd vervaardigd, waarvan hel denkbeeld is uitgegaan van hcereti commissa rissen voor de volksvoorlezingen van het departement der maatschappij tot Nut van 't Algemeen alhier, is gisteren middag in hel depariemenis-gcbouw geopend, in tegenwoordigheid van den heer burgemeester, bestuurders van het departement, afgevaardigden van de Leydsche afdeeling der Ned. maat schappij ter bevordering van nijverheid, de inzenders en andere genoodig- den. Dc voorzitter der commissie, de heer W. T. YVerst, hield daarbij eene zeer gepaste toespraak, welke afgebroken werd door het uitreiken van een bewijs van aandenken aan elk der inzenders, waarna de aanwezigen op sprekers uitnoodiging de ingezonden voorwerpen in oogen- schouw namen. Die voorwerpen zijn 98 in getal, geleverd door 31 inzen ders. Wij behoeven niets terug te nemen van hetgeen wjj reeds in een vorig nommer daaromtrent hebben gezegd. Onder die voorwerpen bevinden er zich die den smaak der vervaardigers eer aandoenandere die van talent getuigen. Het geheel maakt eenen gunstigen indruk, en het is te wenschen dat zoowel de commissie als de inzenders in een druk bezoek onzer stadge- nooten een blijk van belangstelling en aanmoediging mogen ontvangen. Zaturdag aanst. zullen eenige voorwerpen, door de inzenders welwillend afgestaan ten behoeve der volksvoorlezingen verloot worden. Gisteren morgen had aan de brug, dienaar het station van den spoor weg leidt, even buiten de Rijnsburgsche poort, een allertreurigst voorval plaats. Een wagen van Katwijk, met visch beladen, sloeg bij liet oprijden der brug, daar men aan het station eenige manden met visch wilde afzetten omuithoofde de voerman den draai te kort nam. Zoo als meermalen plaats heeft, hadden eenige vischtrouwen plaats genomen boven op dc lading, en daarvan werden er hij den val vier deerlijk gekwetst; de overige kregen slechts ligte kwetsuren of kwamen er met den schrik af. Aan de vrouwen werd de eerste hulp verleend door een juist op dal punt aanwezigen student in de geneeskunde, cn voorts werden zij zoo spoedig mogelijk naar het akademiseh ziekenhuis vervoerd. Eene van haar, zwaar aan het hoofd ver wond, is korten tijd daarna overleden. Van de drie anderen heeft er eene den arm gebroken en zijn er twee inwendig gekneusl. De overledene vrouw laat 5 onmondige kinderen na, terwijl haar man, wegens den staat zijner verstandelijke vermogens, zeer hulpbehoevend is. Gisteren is een artillerist, van de compagnie artillerie die van 's Hage naar Arnhem is vertrokken, te Leydcrdorp bij het stijgen door een trap van zijn paard zwaar aan het been gewond. Uij is naar de infirmerie al hier vervoerd geworden. Beden morgen is in den singel tegenover de kruidluiizen nabij den Soe- lerwoudschen weg het lijkje tan een pasgeboren kind uil het water gehaald. De wis- en natuurkundige afdeeling van de kon. akademie van weten schappen, te Amsterdam, zal morgen aldaar eene gewone vergadering houden. Bij beschikking van den minister van binnen!, zaken van den 25sun dezer is bepaalddat de verkiezing van een lid voor de tweede kamer in het hoofdkiesdistrict Haarlem, welke ten gevolge der bevordering van den heer J. J. van Muiken tot luit. generaal moet plaats hebben, geschieden zal op Uiugsdag den 9Jcn Mei aanst., en dat, zoo eene herslemming noodtg is, deze zal plaats hebben op Dingdag den 23slc" Mei daaraanvolgende. Naar men verneemt heeft de groolc meerderheid van de departemen ten der Nederl. maatschappij tot bevordering der pharmacie zich verklaard tegen het zenden van een adres aan de eerste kamer, ten einde bij die kamer op de verwerping van hel geneeskundig wetsontwerp N®. IV aan te dringen. Omtrent de verandering in de uniform hij artillerie en infanterie wordt nog het volgende gemeld: Voor groot en klein tenue hetzelfde model jas (zeer kort); de epauletten der officieren zullen afgeschaft en vervangen wor den door kleine metalen schouderstukken in den vorm van wingsc-n, waarop de onderscheidings-leekeneii in zilver zuilen worden aangebragl; de groolc tenue chacot zou vereenvoudigd worden en de klein tenue chacot worden afge schaft en vervangen door een gemakkelijken en doelmatigcn pet. Ook zou voor de infanterie de witte uitmonstering worden vervangen door gele. D.) Door den gemeenieraad van Schiedam is, op voorstel van burg. en weth., besloten den slag hij Waterloo feestelijk te herdenken. Te Charlois had eergisteren liet volgende ongeluk plaats. Een land bouwer, met zijn rijtuig van Rotterdam komende, had eene vrouw laten mederijden. Aan hel dorp komende, sprong hij even af, waarna hel paard op hol ging. De vrouw sprong uit het rijtuig, doch bleef met hare klee deren aan hel wiel hangen, waardoor zij een eind wegs medegesleept werd. Met twee gebroken ribben en verder deerlijk gewond is zij opgenomen en naar hare woning vervoerd. Paard en rijtuig zijn in eene gracht teregt gekomen. Gisteren nacht omstreeks 2 ure is te Botterdam een lievige brand uit gebarsten bij den lieer van der Linden, kruidenier, op liet Steiger nabr} de Romeinstceg. Een groot deel van het huis is afgebrand

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1