LËIDSCHE COURANT. WOENSDAG 26 APRIL. STADS-BERIGTEN. IMiOgt De Courant wordt Maandag, ff'oensdag en Frijdag uitgegeven. Uie van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke norumers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant wordt verzonden IV". 7 (blad 9) der Handelingen van den Gemeenteraad. VERGADERING van den Gemeenteraad van LeydenDonderdag den 27st™ April 1865, 's namiddags te drie uren. Onderwerpen 1«. Benoeming van een hulp-onderwijzer van de lsle klasse, met den rang van hoofdonderwijzer, aan de openbare lagere school n°. 1 voor on- vermogenden. 2°. Twee bezwaarschriften tegen en vaststelling van het kohier der plaat selijke directe belasting, dienst 1865. 3». Suppletoire begrooting op de dienst van 1864. 4». Bepaling van de jaarwedden van den directeur en den adjunct-directeur van het brandwezen. 5». Ondcrhandsche verhuring van de huizingen huiten de Wille- en Mare- poorten en op de Marendorps-achtergracht. 6°. Verzoek van B Straatsburg, lot het leggen van eene stoepen hel plaat sen van een paalvóór het perceel wijk VI. n». 18. 7». Staal van af- en overschrijving, dienst 1864, van hel Evangelisch- Luthersch Wees- en Oudeliedebhuis. BINNENLANDSCHE BEKltiTEN. LEYDEN 25 April. j Ten einde bij zjjne leerlingen lust lot lezen en onderzoeken op te wek kenheeft de hoofdonderwijzer der openbare school voor minvermogenden alhier voor de leerlingen der hoogste klasse bij het begin dezes jaars eene kleine bibliotheek opgerigt. Van lien, die daarvan kennis droegen, ontving h(j blijken van ingenomenheid. Voor een paar dagen echter werd hem door cene onbekende milde hand een muntbillet van 10 toegezonden, om die verzameling met nuttige boekwerken te vermeerderen. De vroeger in ons blad besproken tentoonstelling van voorwerpen doo- den werkman in zijne snipperuren vervaardigd, zal, blijkens achterstaande advertentie van de commissie voor de volksvoorlezingen, morgen worden geopend en gedurende eenige dagen tegen een matig entree voor hel publiek toegankelijk zijn. Het is voorzeker voor de commissie eene aangename zelfvoldoening, dat hare pogingen aanvankelijk met gunstigen uitslag zijn bekroond en hare roepstem bij de bezoekers der volksvoorlezingen weer klank beeft gevonden. Onder de lOOtal ingezonden voorwerpen zijn er toch, naar men ons verzekert, niet weinige die voor het genie en den smaak der vervaardigers pleiten, temeer als men in aanmerking neemt, dat vele ingezonden voorwerpen geheel vreemd zijn aan het dagelijkseh beroep dat zij uitoefenen. Wij durven dan ook onze stadgenooten met vrijmoedig heid opwekken de tentoonstelling met een bezoek te vereerenen er vooral hunne onderhoorigen heen te zenden ten einde zoowel de commissie als de inzenders hierin een bewijs mogen vinden van de belangstellngdie eene onderneming, lot nog toe eenig in hare soort, bij hunne stadgenooten on dervindt. De Staatscourant bevat het verslag over den staat van het rijks-her barium en de aldaar verrigte werkzaamheden gedurende de jaren 1863 en 1864, opgemaakt door den directeur dier inrigling, prof. F. A. W. Miquel. Deze verzameling neemt steeds in uitgebreidheid toe. Door hel ruilen in de twee laatste jaren zijn omstreeks 14000 nieuwe plantensoorten verkregen zoodat binnen kort de verzameling verdubbeld zal zijn, en bestaat er ge grond uitzigt haar tol een der grootste botanische musea te zien aangroeijen. Van verschillende zijden worden toebereidselen gemaakt lot eene waar dige viering van hel halve eeuwfeest der bevestiging van 's lands onafhan kelijkheid in de Junij-dagen van 1815 door den veldslag van Waterloo, wiens zegenrijke uitkomst hel lot der wereld voor lang bepaald heeft. Het is met genoegen dal men verneemt, dat o. a. den 25slcn Junij a. s. in het Invalidenhuis alhier een feest gewijd aan de herinnering van dien slag zal worden gevierd. Gepast vooral mag die herinnering aldaar genoemd wor den, te midden van nog menigeen, die aan de krijgsgebeurtenissen van 1815 heeft deel genomen en daarbij verminkt of gekwetst werd. De rege ring zal, naar men verneemt, alle oude krijgers zonder onderscheid van rang of tegenwoordige maatschappelijke positie, die in den veldtogt van 1815 zich in de Nederlandsche gelederen bevonden uitnoodigen bij dat feest te willen tegenwoordig zijn. Men spreekt er van, dat bjj die gelegenheid ook eene medaille aan de oude krijgers van 1815 zal worden uitgereikt. De heer baron van Reede van Oudtshoornlid der prov. staten van Zuidholland, heeft aan de kiezers van het hoofdkiesdistrict Alphen, onder dankbetuiging voor het vertrouwen, hem als afgevaardigde in de prov. stalen gedurende eene reeks van jaren geschonken, medegedeeld, dal hij bij de aanstaande verkiezing niet in aanmerking wcnscht te komen. Men leest in de StaatscourantSommige dagbladen hebben vermeld, dat, wegens eene te Petersburg heerschende epidemische en contagieuse ziekte, in België en in Frankrijk quarantainemaatregelen zouden zijn ver ordend ten aanzien van uit Rusland komende schepen. Uit eene mededceling van onzen gezant te Petersburg van den 8slcn April bljjkt, dat de bedoelde ziekte is eene nfebris recurrens," welke zich voornamelijk onder de min dere volksklasse en de linietroepen vertoont en niet besmettelijk is; dat de beriglen daaromtrent in somm'ge dagbladen zeer overdreven zijn; en dat aan het Russische gouvernement niets bekend was van de bedoelde qttarau- taincmaatregelen in Frankrijk. Onze gezant te Brussel berigtte den 10dc™ Aprildat door de Belgische regering volstrekt geene gezondsheidsmaalrege- len zijn genomen ten opzigte van schepen uil Rusland. Naar wij vernemen bestaal het voornemen, om de uniformen van de onderscheidene wapens van het leger te veranderen. Het doel dier verande ring zou zjjn bevordering van gemakkelijkheid en tevens van sierlijkheid van kleeding. Den 15den dezer zijn te 'sllage de voorjaars-examens aangevangen voor de personen uit deze provincie die de acte van bekwaamheid wenschen te erlangen lot hel geven van onderwijs. Tot hiertoe is de uitslag geweest als volgt: 19 April, onderwijzeressen in het Engelsch, candidaten 10, toe gelaten 4; vrouw, handwerken van nut en smaak, cand. 12, toegel. 8; idem van nut, cand. 6, toegel. 4; 19 en 20 April, hoofdonderwijzers, cand. 6, toegel. 3; 20 April, onderwijzeressen Fransch, cand. 26, toegel. 11; 21 April, vrouw, handwerken van nut en smaak, cand. 12, toegel. 10; idem van nul, cand. 1, toegel. 1; 21 en 22 April, hulponderwijzeressen, cand. 22, loegel. 15; 22 April, onderwijzeressen Hoogduitse!), cand, 16, toegel. 8. Te Amsterdam is dezer dagen een manspersoon naar het gasthuis ge- bragt, bij wien zich verschijnselen van watervrees vertoonden. Hij was in het laatst van de afgeloopen maand door zjjnen hond gebeten. Naar men van Texel meldt slaat hel met de lammerenteelt, den rijk dom van dat eiland, in dit jaar, ten gevolge van het langdurige ongunstige voorjaarsweder, niet zeer voordeelig; vele lammeren en ook oude schapen zijn gestorven, hetgeen voor de veefokkers eene niet onbelangrijke schade is. De lammeren zjjn grootendeels opgekocht voor den gemiddelden prijs van ƒ9. De minister van oorlog, vergezeld van zijn adjudant, heeft op den 20sten dezer, een bezoek gebragt aan hel koloniaal militair invalidenhuis op Bronbeek. Men wil, dat deze inspectie in loco, waarbij de minister tot zelfs in de geringste bijzonderheden zijne hoogste belangstelling te kennen gaf, in verband slaat met de uitbreiding van deze inrigling, in het belang der gegageerde manschappen van het Nederl. leger en dat der koninklijke marine. Te Nijmegen zijn in de vorige week twee knaapjes, van 10 en 4 jaar, builen de Hunnerpoort in een meer of vaart gevallen. Zij werden door een 13 jarigen knaap, G. Jansen, die beiden met levensgevaar op den kant der vaart bragt, gered. Bij het jongste kind waren de levensgeesten reeds bijna geheel uitgedoofd. Eene bijna acht jaar aanhangige procedure voor de regtbank te'stlerlo- genbosch, in zake de beurzenstichtingen bij het groot collegie te Leuven, opgevolgd aan de collegiën van den Paus en den 11. Geest bij de voormalige universiteit te Leuven, als eischer, legen het bestuur der domeinen, als ge daagde, is thans beslist. De eischer is in zijne ingestelde vordering (dat lijj worde verklaard eigenaar van de tienden ouder Schijndel en geregligd tot de opbrengst daarvan, sedert 1830 door den gedaagde genoten, met ver oordeeling tot het doen van rekening en verantwoording daarover in den vorm der wet) niet ontvankelijk verklaard, omdat niet is bewezen, dat hij bezit de hoedanigheid van te zijn opgevolgd aan de collegiën van den Paus en van den 11. Geest bij de voormalige universiteit te Leuven, met vcroor- deeling in al de kosten der procedure. Te Willemstad had Zaturdag II. het volgende plaats. Een heer, op de borstwering der vesting wandelende, gleed uit en stortte van den meer dan 4 Ned. ellen hoogen en steilen muur in de diepe gracht der vesting. Ofschoon er weldra eenige menschen toeschoten, die hem eer. touw toewier pen, had hij echter geene bewustheid meer om het te grijpen, en zou dus zeker zijn verdronken, indien niet een inwoner dier gemeente, de heer D. Sjerp, vader van een talrijk gezin, met verachting van gevaar voor zichzelf, ter redding was toegesneld, en den moed had gehad om, hel touw grij pende, van den hoogen muur in het water te springen. Ofschoon hij het geluk had den reeds zinkenden te kunnen grjjpen, zou hij toch, daar op de plaats des ongeluks meer dan 2j Ned. el water stond, en hij met de eene hand zich aan het touw en met de andere den drenkeling boven moest houden, weldra z(jn edel pogen hebben moeten opgeven, zoo er niet cin-

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1