Mi i it sein; C01JRAN VRIJDAG 21 APRIL. STADS-BERIGTEN. De Courant rcordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien de adressen van: 1". B. II. Vos Zoon, vellenblootcrs, binnen deze ge meente, waarbij zij verzoeken, hunne huiden- en vellenzouterij te mogen ver plaatsen van het Levendaal naar de Heerengrachtin het perceel geteekend wijk VII. no. 106; 2°. Gerrit Brdmmeikamp, smid, thans te 's Gravenhage woonachtig, houdende verzoek om in het huis op de Mare, hoek Brandewijnsteeg, wijk VI. n». 1211, eene smidsvuring te mogen doen plaatsen; 3°. Nicoiaas CORNEtls Ouds- h00rn, broodbakker, wonende alhier, waarbij hij toestemming vraagt tot het doen plaatsen van een tweeden balc-oven, in zijn huis aan den Nieuwen Rijn, geteekend wijk VII. n». 31 Gelet op het Koninklijk besluit van den 31sten Jariuarij 1824, rakende vergunnin gen ter oprigting van sommige fabrieken en trafieken Doen te wetendat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naastbijge- legene en belendende panden, ten opzigte der informatiën de Commodo et tncom- tnododoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Gemeente, op Maandag den 24st™ April aanst., des voormiddags ten 11 uren; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen die ver zoeken op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, I.etden, 20 April 1865. D. T1EBOKL SIEGF.NBEEK, Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BINNKNLaNDSCHE BKltKjiTilM. LEY DEN 20 April. In de zitting van den gemeenteraad van heden zijn als leden der commis sie van plaatselijk geneeskundig toevoorzigt herbenoemd de hh. prof. F. W. Krieger, J. L. A. Desertine en H. A. Reiche. Tot hulponderwijzer 4de kl. aan de openbare lagere school n°. 1 voor onvermogenden werd benoemd J. H. A. van Ravenhorst. De heer jhr. VV. 1. C. Rammelman Elsevier werd, op zijn verzoek, in de betrekking van arcbivarius gecontinueerd, ec aan den heer J. L. Hoorweg werdop zjjn verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de vormschool voor onderwijzers en kweekelingen. Op voordrag! van lilt. curatoren van het gymnasium en de plaatselijke commis sie van toezigt op de scholen van middelbaar onderwijs is aan den heer II. C. Rogge, leeraar bij die instellingen, dezer dagen tot leeraar bjj de Itoogere burgerschool te Haarlem benoemd, eene toelage van 400 boven z(jne bezoldiging verleendwaardoor het vooruitzigt is geopend, dal hij voor die roeping zal bedanken. Gisteren morgen had alhier weder eene hoogst aandoenlijke plegtigheid plaats. Het stoffelijk overschot van den heer G. F. Verbrugge, candidaat in de geneeskunde aan onze hoogeschool, ten gevolge eener hevige ziekte op 27-jarigen leeftijd aan zijne betrekkingen en vrienden ontrukt, werd op de r. k. begraafplaats ter aarde besteld. Hel studenten-corps verzamelde zich aan het akademie-gebouw en begaf zich van daar mei hel vaandel en de banieren der faculteiten naar het sterfhuis. Daar sloot hel zich aan bij den lijkstoet, die, vergezeld van statige treurmuziek, zich naar den dooden- akker begaf. Bij de geopende groeve werd door drie der heeren sludenien eene hartelijke hulde gebragl aan den overleden zoo hooggeschalten mede student en vriend. Hunne woorden vonden weerklank in aller gemoed en maakten blijkbaar op de aanwezigen eenen diepen indruk, nog verhoogd door de roerende tooneu der treurmuziek welke bij hel graf werd uitge voerd. In ernstige stemming verliet men de rustplaats der dooden. Voor eenige dagen bevond de wed. van Borstelenmoeder van een braaf, oppassend gezin, aan den Hoogen Morsch woonachtig, zich even bui len de Morschpoorl op weg naar huis, als zij door iemand, die daar met paard en wagen wachtte, werd uitgenoodigd om mede te rijden. Toen de vrouw den wagen wilde beklimmen, begon het paard te steigeren en te slaan, zoodat zij aan een barer beenen getroffen en ernstig gekwetst werd. Geneeskundige hulp, haar terstond verleend en ook later zorgvuldig voortge zet, mogt niet baten; de vrouw is aan de gevolgen overleden. De Staats-Cour. beval een overzigt van de opbrengst van 's lands mid delen over de eerste drie maanden van 1865, waaruit blijkt, dat die bedragen heeft 14,259,911.97zijnde ƒ314,075 54 minder dan in dat tijdvak van 1864. Wij vernemen met zekerheid, dat de heer C. van Vollenhovenlid van de prov. staten van Zuidholland de betrekking van lid van gedep. staten waartoe hij was benoemd, heeft aangenomen. Hel Prov. Blad n°. 37 bevat een staat der bevolking van de gemeen ten in de provincie Zuidholland op den 31stcn Dec. 1864. Daaruit blijkt, dat de bevolking beliep 661,321 zielen, als 318,823 mannen en 342,498 vrovwen. Daaronder waren begrepenpersonen behoorende lot de landmagt 4392 en tot de zcemagt, met inbegrip van het corps mariniers, 357; krank zinnigen in gestichten verpleegd wordende 321 mannen en 378 vrouwen en gevangenen 735 mannen (waaronder 381 rnilit. gevangenen) en 279 vrouw;en. Delft telde 21732 inwoners, als 10017 mannen en 11115 vrouwen; Dord recht 23840, als 11113 mannen en 12727 vrouwen; 's Gravenhage 85689 als 39112 mannen en 46577 vrouwen; Leyden 38299, als 18024 mannen en 20275 vrouwen; Rotterdam 114,052, als 52751 mannen en 61301 vrou wen; Schiedam 16559, als 7782 mannen en 8777 vrouwen. Uit deze provincie hebben zich 103 miliciens van de ligling dezes jaars, overeenkomstig art. 150 der mililiewet, voor de zeemilitie aangeboden. Uit de provincie Noordholland hebben zich daartoe 267 miliciens aangeboden. Het hoofdbestuur van het Nederl. Zendelinggenootschap heeft lot di rector van het zendelinghuis te Rotterdam benoemd dr. M. von Baumhauer, predikant te Zulphen. Door den hoofddirecteur van het Kon. Nederl. meteorologisch instituut prof. Buys Ballot, is bekend gemaakt, dat hel instituut 55 uiltreksels heeft gemaakt en naar Parjjs opgezonden van de laatst ingekomen journalenen dat daarop de heer Leverrier onmiddellijk eene, som van 300 fr. heeft toe gewezen aan de Nederlandsche handelsmarine. Ditmaal heeft het instituut de kosten en zorg der copibring op zich genomen, omdat het wilde en ook verkregen heeft, dat het. eerst de bekrooning aan Nederland ten deel viel. Spoedig zal bekend gemaakt wordenhoe het instituut de premie zal toe wijzen of verdeelen. Gedurende de aanst. zomermaanden zullen er op hel terrein bij het Joppe, lusschen Zulphen en Deventer, groote evolutifin plaats hebben door de in bovengemelde plaatsen gestationeerde le en 4e reg. dragonders, die lot dat einde aldaar bij elkander komen en na afloop weder naar hunne garni- zoens-plaatsen terugkeeren. Men schrijft uil Vlissingen aan het Dbl.dat op last van hel minis terie van oorlog de kapitein E.directeur van de infirmerie aldaar, voor eenen krijgsraad zal moeten teregt staan, wegens ontrouw in administratie. Naar men uit Rijswijk meldt is de groote peervormige brillant, die op den huize te Hoorn uil de nalatenschap van den heer van der Straaten voor 18,000 gegund is, kort na de verkooping van den kooper door een liefhebber gekocht voor ƒ32,000. De IV. R. C. deelt het volgende mede: Den 19den Mei zal in de Agri- cultural-Hall te Londen, vanwege de Reformatory and Refuge Union, eene tentoonstelling worden geopend van voorwerpenspeicaal op industrieel ge bied, afkomstig uit onderscheidene liefdadige en andere instellingen, zoowel buiten als in Europa gevestigd. Daaronder zal ook eene collectie voorwer pen zijnvervaardigd door de verpleegden in het te Rotterdam aanwezig gesticht voor krankzinnigen. Wij zagen ons welwillend in de gelegenheid gesteld om deze verzameling, die heden naar Engeland is verzonden, in oogenschouw te nemen. Reeds bij den eersten blik op die voorwerpen was het duidelijk te zien datzoo de directie van het gesticht zich minder op het bijeenbrengen eener betrekkelijk groote bezending heeft toegelegd, het daarentegen zooveel te meer in haar plan lag om eene collectie te doen leverenwaarvan ieder stuk op zich zelf eene bijdrage kon zijn tol verdere uitbreiding der zoo gunstige reputatie dezer inrigting. Wanneer men die verschillende goederen van nabij beziet, is het althans hoogst moeijelijk zich dit alles zoo terstond voor te stellen als resultaten van den handenarbeid van krankzinnigen. Integendeelhet is alles (het zulk eene in het oog loopende netheid en uitvoerigheid bewerkt, dat men veeleer zou meenen de voortbrengselen der meest gerenommeerde fabrieken voor zich le zien uitge spreid. Zoo zag men er bijv. een schaakbord, dat, met de daartoe behoo rende stukken, voorzeker voor hel fijnste fabriekaal niet onderdoet, en niet weinig verraste het ons, daarbij een allerliefst glazen kastje le zien staan, bestemd tot bewaring der stukken, de vrucht der eigen vinding van een der lijders. Een fijn doosje was, even als de andere doozen en kokers van verschillend kaliber en het overige kleine draaiwerkeen voldoend bewijs van het taai geduld, hetwelk tot zoodanig werk ver- eischl wordt. Niet minder is dit toepasselijk op het kunstig snijwerk en een paar ornamenten in carton, terwijl de zuivere constructie van een paar mahonyhouten modeltrappeneen elegant lessenaartje, eene partij eenvoudige en ook sierlijke deurknoppen, met de daarbij aanwezige schaatsen, enz., alles in soliditeit en smaak wedijverde met de verzameling van vrouwelijke handwerken, de verschillende klcedingstukkenhet Ieder, het tapijtwerk en wat men er meer zag. De inrigting zal derhalve in de Briische hoofd stad vertegenwoordigd zijn op eene wijze, die haar ruimschoots tot eer verstrekt. Even als het bestuur van het krankzinnigenhuis, heeft ook de directie der werk-inrigting voor hulpbehoevende blinden, op de Kruiskade, door de aan hare zorg toevertrouwde ougelukkigen eenige voorwerpen doen vervaardigen ter verzending naar de tentoonstelling. Zij bestaan meest uil diverse tapijt-,

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1