merkwaardigste gebouwen van alle anden van Europa, bedraagt reeds 35 stuks, en wordt van tijd tot tijd nog vermeerderd. Door den heer A. H. G. Fokker, lid van de kamer van koophandel te Middelburg, met vier verschillende stukken papierengeld van de Noordelijken der Vereenigde Staten van Noord-Amerikaals: een stuk van 50 cents (van den dollar), 2 verschillende van 10 cents en een dito van 5 cents; alle van de uitgiften der jaren 1862 en 1863. üit papierengeld behoort tol de soort, die greenbacks genoemd wordt, omdat de keerzijde groen gekleurd is. Gedurende de jaren 1859—1862 is te Parijs bij Rollin in zes zware octavo- deelen, door R. Cohen, eene beschrijving uitgegeven van niet minder dan 27000 Romeinsche keizerlijke munten, alleen van het Weslersche rijk. Ten gevolge dier uitgave, de eerste van dien aard, is het gebleken, dat er hier en daar nog Rotneinsche munten gevonden wordenin dat werk niet be schreven en besloot men daarom een Supplement te doen volgen. Hel kabinet der koogeschool heeft daartoe eer, veertigtal bijgedragen; van de belangrijkste munten (waarvan eenige tot opheldering der geschiedenis van sommige latere keizers kunnen dienen) zijn de afdrukken naar Parys verzonden geworden. De Köln Zeil. bevat een artikel, gewijd aan de nagedachtenis van den onlangs overleden hoogleeraar P. Hofman Peerlkamp. In de maand Maart zijn over den Holl. spoorweg vervoerd 127,476 reizigersgevende eene opbrengst van ƒ97,045.25. De opbrengst van het goederen-vervoer was 18,988.38. In dezelfde maand heeft het vervoer van reizigers over den Ned. Rijn spoorweg ƒ96,931, het vervoer van goederen ƒ68,082, en het vervoer van reizigers en goederen, door direct verkeer met Duitschland, ƒ29,137 opgebragt. Uit Amsterdam meldt men, dat de bh. H. Fee en H. Lee Jr.te Lon den, hel aannemingscontract, ter zake van de doorgraving van Holland op zjjn smalst, definitief geteekend hebben. Door de arrond. regtbank te Amsterdam is het 15-jarig meisje, dal in de vorige week heeft teregt gestaan wegens moedwillige verwonding eener bejaarde vrouw door het in brand steken harer kleederen veroordeeld lot eene correctionele gevangenisstraf van 4 maanden. In de vorige week had in de nabijheid van Schagen een noodlottig voorval plaats, bij de werkzaamheden voor den staatsspoorweg. Zekere W. had de onvoorzigtigheid onder het rijden van een werkirein af te springen waarbij hij zoodanig verwond werddal hij op de plaats bleef liggen en eerst des anderen daags in bewusteloozen toestand gevonden werdtwee dagen later is hij overleden. Bij het instituut voor doofstommen te Groningen worden thans weder de noodige maatregelen genomen voor de opneming van nieuwe kweekelin- gen bij het begin van den aanstaanden cursus. Dit jaar kunnen geplaatst worden alle doofstommen, die in Augustus e. k. den ouderdom van 6 jaren bereikt hebben en nog geene volle 15 jaren oud zijn. 's GRAVENUAGE6 April. De heer M. Verveer is door Z. M. benoemd lol ridder der orde van de Eikenkroon. Aan den heer E. A. Hania is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als ontvanger der directe belastingen te Slochteren. Met den 10den dezer worden op non activiteit gebragt de luit', ter zee l!te kl. P. Koning en jbr. E. de Gyselaar; de luit', ter zee 2de kl. J. W. van Kerkwijk, F. J. P. M. Mulder, W. A. ArriënsJ. C. de Ruyter de Wildt, H. W. Steffelaar en W. M. E. Bervoets; de officier van gezondheid 2dekl. N. van Terveen, en de officier van administratie2dekl. F.,F. A. Canneel. De minister van marine zal morgen geen gehoor verleenen. Op Woensdag 29 Maart en verder op gisteren zjjn voor het prov. ge- regtshof de pleidootjen gehouden in de zaak der algemeene commissie van liquidatie der zaken van de voormalige wees- en momboirkamers tegen de gemeente Leyden. Voor de commissie trad op mr. Delpral en voor de ge meente Leyden de hh. m". Neeb, van Leyden, en Kappeyne van de Cop- pello. Op 24 April zal het openb. min. zQne conclusie nemen. Alhier is overieden de heer B. P. de Kanier, commies bij het dep. van financiën, als dichter en letterkundige niet ongunstig bekend. Gisteren is op den huize ten Hoorn, gelegen nabij de Hoornbrug, onder Rjjswjjk, de verkooping voortgezet van gemaakte gouden en zilveren werken enz. enz. De volgende voorwerpen werden verkochtEene prachtig be werkte pendule; in den vorm van eenen tempel, met prachtig zilver drijf werk en verder met fijn kunstig bewerkt zilver belegd20000, kooper Boasbet'g, te Amsterdam; eene met schildpad en ivoor ingelegde bijouterie- kist, rijk met goud gemonteerd en gouden sleutel, voor ƒ1300, kooper Abrahams, alhier; een ebbenhouten, kunstig met ivoor ingelegd bijouterie kistje, rijk met goud gemonteerd en gouden sleutel, ƒ1575, kooper Kers bergen; een ebbenhouten, kunstig met ivoor ingelegd kastje met laadjes, rjjk met goud gemonteerd en gouden sleutel, ƒ1500, kooper Goldsmit, te Frankfort; een ambonswortelhouten bijouterie-kistje, rijk met gedreven goud gemonteerd en gouden sleutel ƒ1500, kooper Samkalden, alhier; twee fraai gebeeldhouwde cocosnoten prachtig gemonteerd met gedreven goud, in den vorm van flesschen ƒ2150, kooper Swaab, alhier; een agaatsteen met goud beslagen theekistje 800, koopeer Löwenstein, te Frankfort; een Chineesch verlakt kastje met laadjes, rijk met zilver beslagen 950, kooper Sarluis, alhier; een gouden snuifdoos met geëmailleerd drijfwerk, een ruitergevecht voorstellende, wegende 1 once, ƒ5000, kooper Boasberg, te Amsterdam; een folio-bijbel, bij Keur te Dordrecht, anno 1702, met prachtig zilveren beslag, ƒ200, kooper Roeg, te Amsterdam; zes chelsea porseleinen koppen of vaasjes, donker blaauwe grond met fraai in kleuren geschilderde vogels ƒ825, kooper Speijer, te Amsterdam. Vele vreemde kooplieden woonden deze erkooping bij. Uit Scheveniiigen meldt men, dat het met de vischvangsl ongunstig ge steld blijft. Sedert de laatste 14 da en zijn niet meer dan een 20tal pinken aan geweest. Gisteren mo gen solden de vijf manden voor de droogerijen bestemde klein schol 19. Verleden jaar betaalde men voor dezelfde hoe- j veelheid en hoedanigheid niet meer dan 12. Voor de tongen werd op het strand 60 ets besteed. Met de vischpink Eugène Charles zijn aldaar aangebragt de gezagvoerder en zes matrozen van de Noordsche brik Enigheden, die verleden Maanda» door eene stoomboot, acht mijlen van Texel, is overzeild en terstond gezon- kenzoodat de bemanning met moeite nog eenige goederen konde bergen en zich in de booten redden. De onverschilligheid van de bemanning der boot was zoo groot, dat zij haren koers vervolgde, zonder zich aan iels ge- legen te laten liggen. Tot geluk der schipbreukelingen bevond zich de Sche- veningsche visscher in de nabijheid van hel gezonken schip, waardoor allen werden opgenomen. BUITENLANDSCUE BERIGTEN. ENGELAA D. LONDEN 4 April. Lord Palmerston heeft in het lagerhuis eene lofrede op wijlen den heer Cobden gehouden. Hij prees den overledene als eenen helderen geest, een edel menseh en een verdienstelijk burger, en zeide dat Cobdens's werk zaamheid eene van de belangrijkste bladzijden van Engelands geschiedenis zou uitmaken. Die lofrede werd namens de oppositiepartij door den heer Disraeli beaamd; volgens hem was er in Engeland nooit edelaardiger menseh onder de middenklasse of de hooge standen geweest. In het jaar 1863 hebben, volgens heden hekend gemaakte officiële op gaven, 1664 schipbreuken op de kusten van dit koningrijk plaats gehad. In de laatste negen jaren, eindigende uit" Dec. 1863, is het gemiddeld getal dier schipbreuken 1339 geweest. Het hoogere cjjfer van het jaar 1863 is toe te schrijven eensdeels aan de meerdere volledigheid der opgaven van de schipbreuken, anderdeels aan het toenemen van het getal der zoogenaamde kustvaartuigen. By die zeerampen zijn in het geheel 620 menschen omge komen; daarentegen 5096 gered, hetwelk veel meer is dan in eenig vorig jaar. Slechts in zes gevallen zijn 10 of meer menschen omgekomen. Dezer dagen werd alhier de vergadering gehouden van de Ned.-Indische stoombootmaatschappij. In het bij die gelegenheid uilgebragt verslag werd medegedeeld, dat het kapitaal ten bedrage van 300,000 verdeeld in 15000 aandeelen, elk van 20 den l"cl> Junfj II. was volteekeud met uilzonde ring van 3000 aandeelen, die voor Nederl.-lndië [gereserveerd werden. Het bestuur heeft sedert de oprigting der maatschappij zich bezig gehou den met de noodige toebereidselen tot het in werking brengen der stoombooldienst in Ned -Indie met 1 Jan. a. s.overeenkomstig het contract met de Nederl. regering. De maatschappij heeft thans 9 schepen in aan bouw die men rekent geschikt te zullen zrjn ter voldoening aan liet con tract en ook eenige buitengewone dienst daarenboven. Tijdens dezer dagen een goederentrein een naauwen doorgang tusschen de bergen in de nabijheid van Perth doorreed, stortte een rolsbrok ter zwaarte van meer dan drie ton met donderend geraas op de rijtuigen neder, waarvan vier met al wal zij bevalteden werden vernield. Men jjst op het denkbeelddat de rotsklomp op een passagierstrein ware gevallen. Tijdingen nit New-York van 25 Maart melden, dat van den kant der zuidelijken wordt berigtdal de generaal Johnston den generaal Sherman by Bentonville aangetast en geslagen en Item drie kanonnen afgenomen heeft. Sherman zou eene versterkte stelling hebben ingenomen. De zuidelijke dag bladen gewagen van eene overwinning, die de zuidelijken den 16dc° bij Averysborough zouden behaald hebben; de noordelijken zonden daarbij 3000 man hebben verloren. Volgens te New-York loopende geruchten heeft Sherman Goldsborough bezeten is Mobile door de noordelijken ingenomen. Hel congres der zuidelijke staten heeft den president Davis gemagligd om den in de handelsbanken aanwezigen voorraad baar geld in beslag te nemen en zich daarvan te bedienen om de troepen van leeftogl te voorzienmen dacht, dat er met dat gewelddadige middel slechts omstreeks twee millioen dollars iu goud te verkrijgen zouden zijn, dal is de som, welke de president opgegeven had te behoeven om lot het einde des jaars in hel onderhoud der troepen in Virginia en Noord-Carolina te kunnen voorzien. FHANHKIJH. PARIJS4 April. Men verzekert, dat de keizer in de tweede helft dezer maand naar Algerië zal vertrekken. Een dagblad van Duinkerken berigt, dat aldaar bevel is ontvangen om alle uit Rusland komende schepen ter reede quarantaine te doen houden. De reden ligt in eene te Petersburg heerschende ziekte, de Siberische pest geheetenwier aard niet juist bekend is, maar die het karakter van be smettelijkheid vertoont. Volgens berigten uit Petersburg is de bedoelde koorts van vreemden aard. Zoolang zij duurt is zij zeer lievig. De pols doet alsdan 130 slagen per minuut en er vertoont zich een groot verlies van krachten. Zij verlaat den patient na eenige uren en komt na verloop van eene week weder op. Zij vertoont zich daarna met gelijke tusschenpozingen. Tot nog toe beeft men geen geneesmiddel er tegen ontdekt. Omtrent het aantal ziektegevallen worden geene officiële berigten medegedeeld, doch uit de groote sommen, die door de autoriteiten der hoofdstad aangewezen, of door de regering daaraan toegevoegd zijn, kan men zich eenigermate een denkbeeld vormen van de uitbreiding en de kwaadaardigheid der ziekte. Behalve eene som van 200,000 roebels van wege de schatkist, is het aantal bedden ter beschik- j king der stad met 400 vermeerderd en is er door de prinsen en de aristo- cratie voor groote sommen ingeschreven. Naar men zegt, is de ziekte bet allereerst uitgebroken aan de andere zijde van het Uralgebergte en heeft zjj I van daar langzaam haren loop naar St. Petersbug genomen. De laatste berigten zeggen dal de buitengewone sterfte zeer is verminderd. Tot nog toe had zij alleen plaats bij de behoeftige klassen, en wel bij ben die slecht voedsel gebruikten en de gewone regelen der gezondheid niet in acht namen De ziekte zou geen epidemisch karakter hebben en ook geene ongerustheid veroorzaken.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 2