LEYDSCHE COURANT. 1865. STADS-BJERIGTEN. WOENSDAG 29 MAAKT. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEVDE1V doen ie weien, dat een gedrukt exemplaar van de vastgestelde lijst der bevoegd erkende ge neeskunstoefenaren enzv.voor hel jaar 1805dagelijks (uitgezonderd Zon- en Feestdagen) ter Secretarie dezer gemeente ter inzage ligt, van des voormiddags 10 tot des namiddags 1 uur. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. TIEBOEL SIEGENBEEK., Burgemeester. Leydek, 28 Maart 1865. v. PUTTK.AMMER, Secretaris. Z BlNNENLANDSCHK BEllitiTElV LEYDEN 28 Maart. In de zitting van den gemeenteraad van gisteren is mededecling gedaan van een schrijven van den adjudant en particulier-secretaris van Z. M. den koning, den majoor Mansfeldt, houdende dankbetuiging voor hel aan Z. M. duor den raad ingediende adres van rouwbeklag. Overgegaan tol de aan de orde gestelde onderwerpen, zijn benoemd: tot 2den hulponderwijzer 3de kl. aan de openbare lagere school voor minvermogenden tl. Veldhuizen, en tot hulponderwijzer 4de kl. aan dezelfde school J. J. Wjjtenburg, beiden hulp onderwijzers alhier. De heer dr. G. W. A. Plaat is als stads-doctor gecon tinueerden aan den heer dr. J. J. Cornelissen is met 1 Mei aanst. eervol ontslag verleend uit zijne belrekking van 2deD leeraar in de oude talen aan de gemeente instellingen van liooger en middelbaar onderwijs, onder dankbe tuiging voor de vele door hem bewezen diensten. De voordrag! van lib. curatoren var, het gymnasium, om de jaarwedden van de beide leeraars in de oude talen aan de gemeente-instellingen voor liooger en middelbaar onder- wjjs gelijk te stellenwerd goedgekeurdzijnde die thans bepaald op 1200. Be voordrag! van burg. en weih. tot rrgcüng der jaarwedden van dc be ambten ten kantore van den gemeente-ontvanger werd, naar aanleiding der gehouden beraadslagingen eenigzins gewijzigd, goedgekeurd; dc jaarwedde van den 5dcn beambte op dat kantoor is thans bepaald op 650 en die van den 6dcn of jongsten op 500. De voordragl aangaande den bouw van de lokalen voor de hoogere burgerschool werd goedgekeurd. Daartoe zullen op dc Pieterskei kgraclit nog twee percelen aangekocht worden; de kosten der inrigting, met inbegrip van die voor dc noodige meubelen, worden geraamd op 50000. Het verzoek van J. Timmermans, ter be- koming van gemeentegrond aan de Morschpoort werd toegestaan, en om trent dat van F. MijnliefT Az., tot ontheffing van boete wegens te late levering van rijnklinkcrsteenbesloten hem de geheele ontheffing niet te verleenen, maar de boete te verminderen en te stellen op ƒ1 per duizend steenen. De overige aan de orde gestelde voordragten enz. werden goedge keurd; uitgezonderd het plan omtrent de vernieuwing van de brug aan den Zuidsingel over de WaardgraclH, dat werd aangebonden. In de laatst gehoudene openbare vergadering van de Leydsche afdeeling der Nederlandschc maatschappij ter bevordering van nijverheid, heeft de voorzitter, prof. van der Boon Mescligesproken over de veredeling van het vee in EngelandFrankrijk en een gedeelte van Duitscblanden toonde hij aan wat daaruit voor Nederland te leeren is. Na de verschillende tot die veredeling gebezigde middelen te hebben geschetst, alsmede hunne gevolgen in onderscheidene landen, toonde spr. aan welk doel Nederland in dezen zich behoorde voor te stellen en langs welke wegen dit zon kunnen bereikt worden. Het gesprokene werd door prachtige platen en leekeningen opge helderd; ook afbeeldingen naar photographiën van de onderscheidene rund vee-typen in onze provinciën. Niet het minst belangrijke deel zijner rede was dat, waarin de spreker, op de hem eigene boejjendc en onderhoudende wjjze aanwees, hoe het behandelde onderwerp niet slechts voor den land bouwer of veeteeler, maar voor iedereen belangrijk is te achten. De lalrjjke opkomst van leden der afdeeling en geintroduceerden bewees voldingend het belang, dal hel publiek bij voortduring in openbare vergaderingen des depar- tements stelt; mogt die belangstelling aanleiding geven, dat er alhier meer zulke nuttige en aangename vergaderingen gehouden worden! De inspecteur van de geneeskundige dienst der landmagt heeft bekend gemaakt, dat er voor een veearts, Nederlander van geboorte, gelegenheid beslaat om zich als adjunct-paardenarts voor de militaire geneeskundige dienst der landmagt in Oost-Indië voor den tijd van tien achtereenvolgende jaren te verbinden, en dal hij, die daartoe genegen is, zich vóór 16 April aanst., bij verzoekschrift, op zegel geschreven en portvrij in te zenden, aan zijn bureau te 's Gravenliage moet aanmelden. lie minister van marine heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat met 1 Oct. aanst. als kadet bij het korps mariniers kunnen worden toegelaten twee jongelingen, na behoorlijk afgelegd examen. De opleiding wordt gerekend driejaren te zullen duren en kost jaarlijks 200. Verzoe ken tot plaatsing moeten voor nit. J ui ij aan den minister ingezonden worden. Men meldt ons uit Rijnsburg: In den morgen van 26 dezer is onder de gemeente Oegstgeest, nabij Rijnsburg, in ecne sloot gevonden het lijk van T. v. F,., jongman, van Rijnsbtirg. Hij had den vorigen avond laat zich van Leyden naar Rijnsbtirg begeven en men vermoedt, dal gebruik van sterken drank, waarbij het ongure weder tan dien nacht kwam, als de oorzaak van zijn noodlottig uiteinde moet beschouwd worden. Men meldt ons uit liet Weslland: Het weder blijft hoogst ongunstig voor den veldarbeid en de uitgepoote bloemkool heeft door de strenge vorst I zoodanig geleden, dal zij verloren wordt geacht. Vooral is dat het geval te Loosduinen, streek waar de meeste bloemkool wordt geteeld. Ook elders, b. v. te Veur, is hel, naar wij vernemen, zeer slecht gesteld met de kort geleden op den kouden grond gepoote bloemkool, daar de teedere planten tegen zulk eene felle vorst niet bestand zijn. Wal verder den landbouw of tuinderij aangaat, 'lis niets dan klagen wat men hoort. De hooibergen zijn bij de meeste landbouwers ledig. Het hooi wordt tegen ƒ36 dc 1000 oude ffi verkocht en liet zal er niet bij bljjven, naar het schijnt. Boonen en rogge aan het vee te voèren, wal bereids gedaan wordt, komt den boer nn voordeeliger uit dan zulk duur hooi. Veld- noch luiuarbeid kan worden voortgezet en van hel gezaaide is weing goeds te wachten. Alles is nog dood, gelijk in bet midden van den winter; geen vogels worden vernomen, zelfs de kieVitten zijn weder vertrokken. Volgens de Arnh. C. zal de heer J. C. P. Evers, referendaris bij het dep. van koloniën, weldra naar Java vertrekken, ten einde in Indische dienst over te gaan en door den gouverneur-generaal belast worden met de Indische begrooting die voortaan bij de wet zal worden vastgesteld. In de vorige week had te Dordrecht op de scheepstimmerwerf van de heeren Gins en Zonen, op het in aanbouw zijnde Japansche stoomschip, een treurig ongeluk plaats. Eo» v,«, i.„,„„c. .i-> bout in te slaanhad het ongeluk van de stelling in het schip te vallen en zich zoodanig te verwonden, dat hjj spoedig aan de gevolgen overleden is. laat eene vrouw en twee kinderen achter. Naar men uit Assendelft (Noordiiolland) meldt, is aldaar zekere B. in verzekerde bewaring genomenbeschuldigd van bet kind van zijne zuster te hebben vermoord. De misdadiger heeft zelf de plaats aangewezenwaar hij het kind heeft begraven, na het vooraf den hals te hebben afgesneden. De Twentsche C. meldt, dat de beer H. ten Cate Sr.industrieel te Gronau, zijne betalingen beeft gestaakt, met een passief van, naar men zeide, 400,000. De gefailleerde had de wijk naar elders genomen. Nabrj Eysdenin Limburg, heeft in de vorige week een tweegevecht tusschen twee Polen plaats gehad, en wel op het pistool, op 10 passen af- slands; een hunner werd aan hel been, de ander aan het oor gewond. De aanleiding tot dit gevecht is niet bekend. 's GRAVEN 11 AGE, 28 Maart. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer mr. I. A. van Royen hoogstdeszelfs commissaris in de provincie Groningentot liet dragen der versierselen van kommandeur 2de kl. der Guelphenordehem door der. ko ning van Hanover geschonken. Bij het dep. van koloniën zjjn benoemdtot referendaris de hoofd ambtenaar jhr. mr. W. Six, en de boofdcommiesen jhp. mr. J. K. W. Qtiar- les van UfFord en G. H. J. Elliot Boswel; tot hoofdcommies de commies mr. J. Capadose; tot commies jhr. mr. W. E. van Panhuys, thans kanlon- regter te Woerden, en mr. D. J. baron Mackay, thans attaché bij het dep. van buitenl. zaken, laatstelijk toegevoegd aan hel gezantschap te Londen, en tot concierge, de bode A. van Egmond. Tot griffier bij het kantongeregt Ie Zall-Bommel is benoemd dc heer mr. J. G. H. B. Ketjen, advocaat te Arnhem. Tol graveur by het dep. van financiën, in het bijzonder ten dienste van de administratie der posterijen, is benoemd de heer C. J. van Hinbergh. Bij kon. besluit van 25 Maart is benoemd tot pred. bij de herv. ge meente in de kolonie Suriname de heer S. van Disselthans pred. bij de vereenigde prol. gemeente op Curasao; en lot pred. bij de laatstgenoemde gemeente de heer G. J. Simons, thans pred. by de lierv. gemeente te Wol- vega (Friesland). Z. M. heeft goedgevonden: den kapitein W. SlröhmsdorfTervan het 7de reg. infanterie, op zijne aanvrage, op pensioen te stellen, onder toe kenning van den rang van majoor; bij het wapen der infanterie te benoe men: bij het 7de reg., tot kapitein 3de kl. den lste" luit.-adjudant W. F. L. Zurich, van het corps; tol l8ten luit. den 2dei> luit. G. A. T. Salomon, van het corps. Aan den officier van gezondheid 2de kl. by dc geneeskundige dienst in De prijs der Courant is f3.per vierendeel IaarsAfzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1