LEOSCHE COURANT. BUITENGEWONE ZATURDAG 18 MAART. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f3.per vierendeel laars. Afzonderlijke nommérs zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Plegtige teraardebestelling van H. M. de Koningin- Weduwe, Grootvorstin van Rusland. 's GRAVENHAGE, 17 Maart. Heden heeft de plegtige teraardebestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van H. M. de koningin-weduwe. Als van zelf komt in herinnering hoe op die dagteekeningin 1848, de mare hier te lande werd overgebragt van den dood des prinsen Alexander, in verre gewesten, en hoe, juist één jaar later, Z. M. koning Willem II te Tilburg ontsliep, dag alzoo van dubbelen rouw voor de thans overledene vorstin.dien zij in het laatste zestienjarig tijdperk haars levens bijzon der in godsdienstige geheugenis hield. Eene derde treurige herinnering is daaraan thans voor hel vorstelijk huis en voor Nederlands volk verbonden, die van hare uitvaart. Met weemoed zag men dien indrukwekkenden lijkstoet, en onwillekeurig werden de gedachten henengeleid naar de verschillende hoofdomstandigheden van het bewogen leven der waardige vorstin, die, zonder eene eigenlijke rol op hel staatstooneel vervuld te hebben, de lotwisselingen van vorsten en volken van nabij aanschouwde, en er zelve ook soms den invloed, met ge waarwordingen van vreugde of smart, van moest ondervinden. De jeugd dier vorstin, de rampen die haar geboortegrond met geheel Europa troffen, de wending der zaken, van Moskou's brand tot het einde der bevrijdings oorlogen, hare echtverbindtenis met den held van Quatre-Bras, de liefde en steun aan dien prins onder alle omstandigheden door haar geboden hare edele houding bij de gebeurtenissen van 1830—33, hare zorgvolle deelne ming in het lot der vaderlandsche krijgers, hare innige belangstelling voor al wat Nederland betreft, hetzij als kroonvorstinhetzij als koninginne, en niet het minste de trouwe hulde aan haren gemaal gebragl, ook na zijn verscheiden, dat alles verlevendigde zich voor ieders geest; en tevens hoorde men verhalen van haar onverflaauwd mcêgevocl voor hel welzijn van haar geboorteland, van hare zucht om wetenschap en kunst en letteren te be vorderen, maar bovenal van hare betrachting van liefdadigheid, van haar innig godsdienstig gevoel, deugden die zij als 't ware van eene voortreffelijke moeder had gefirfden waarvan zij tol in hare laatste oogenblikken bewijs had gegeven, daar zij in volle berusting, met roerend afscheid van hare vorstelijke kinderen en verwantenen met de edelste woorden lot hare trouwe dienaren, helder van hoofd en kalm van gemoed de eeuwige ruste inging. Aan Anna Paulowna's uiterste verlangen.dat hare stoffelijke overblijfselen zouden rusten naast die van haren gemaal, werd heden voldaan. Duizenden en duizenden toeschouwers hadden zich van hier en elders ver- eenigd, om getuigen te zijn van de plegtige uitvaart der vorstindie bijkans half eene eeuw lief en leed met Oranje en Nederland gedeeld heeft, en die wegens de waardigheid van haar karakter en de deugden die haar sierden steeds een algemeenen toegenegen eerbied heeft opgewekt. Reeds vroeg wa- 1 ren, ingevolge de voorschriften van orde, door den heer burgemeester vast gesteld, bij de verschillende toegangen van straten en pleinen, de noodige maatregelen genomen om alle belemmering van den stoet te verhoeden. De stralen, door welke de trein moest henentrekkenwerden afgezet. Zoo wel in de woningen op alle verdiepingen, als langs de huizen in de open lucht zag men eene menigte belangstellenden. Van negen ure af werden al de klokken geluid en die doffe klank hield aan tot van Delft hel berigt werd ontvangen dat het Ijjk in het graf geplaatst was. Aanvankelijk heerschte natuurlijk de meeste drukte in den omtrek van het gewezen verblijf van H.M. en de daarbij gelegene kapel. Hier was eerst het brandpunt der algemeene belangstelling. Hier verzamelden zich in de verschillende lokalenzoowel zij die lot de dienst binnen 's huis waren aangewezen als allen, vorstelijke en andere personen, geroepen om aan de treurige plegtigheid deel te nemen. Het zoo bekoorlijk oord alwaar in de jongste zestien jaren de koningin weduwe den wintertijd in kalmte had docrgcbraglwas in de laatste da gen eene plaats van rouw en treurgebed. De kon. bewoonster was niet meer. Haar stoffelijk overschot was, na de treuriee verrigting van hel kisten, in tegenwoordigheid der geheele kon. familie, in plegtigen optogt naar de kapel bij Rustenburg overgebragt en in de sierlijke omsluiting op eene verhevenheid geplaatst. De dienst volgens de regelen der Grieksche kerk was gestadig bij het lijk gehouden. Het lichtals het zinnebeeld der onsterfelijkheid, was bij dat overschot brandende gebleven, terwjjl de kapel in doffe rouwpraa! was gehuld. In een strengen slijt was die kapel smaakvol versierd, in zwart laken met zilver omzet en met zware drape- rien. In de kapel is geplaatst gebleven een madonna-beeld in gobelin ge werkt; dit stuk, van eene zeldzame waarde, is afkomstig uil de Russische kciz. gobelin-fabriek. De doorgang naar de vestibule was ook in 't zwart met zilveren omzoomsels; op soortgelijke wjjze was eene zeer prachtige por- tière aan de uilgangsdeur aangebragtwaarvan het rouw laken met breede plooijen en het zilver monteersel een sialig gezigt opleverden. Het koninklijk lijk is in een drietal kisten omvat. De binnenste is van lood, aar. de binnenwanden bedekt met gestikte matrassen van zwaar wit satijn, en hermetisch gesloten met een deksel, dat gedeelte!jjk aan het hoofdeinde van glas is; daaroverheen sluit eene eikenhouten kist van buiten gewone zwaarte en blankheid; de buitenste kist is van prachtig mahonijhoiit. Nadat in den ochtend door den aalmoezenier eene plegtige dienst was gehouden, en het oogenblik nas gekomen dat hel lijk naar den rouwwa- gen zou worden gevoerd, schaarden zich op hel teeken, door den opper- ceremoniemeester gegeven, de vier heeren,. belast met liet dragen der slip pen, aan de vier hoeken van hel ronwkteed, te weten de hh. baron van Tuylt van Serooskerken en baron Taets van Amcrongen, daartoe beide bij testamentaire beschikking aangewezen, benevens twee groot-officie ren. Voorts schaarden zich de daartoe aangewezen vier en twintig ka- merheeren in twee rijentwaalf aan elke zijde van het lijken de dames du palais en de dames d'atour van wijlen H. M., de eerste kamervrouw en verdere kamervrouwen der overledene, deels aan het hoofdeinde, deels ach ter het lijk. Vier en twintig onderofficieren der zee- en landmagtalle gedecoreerd of met medailles versierd, waren de kamerheeren behulpzaam bij het afnemen van het lijk van de estrade en bjj het dragen daarvan naar den rouwwagen. Alle vorstelijke en andere personen, tot den oplogt behoorende, waren inmiddels in de daartoe bestemde lokalen bijeengekomen. Nadat de voorbe reidende schikkingen voltooid waren, zette zich de stoet omstreeks tien ure in beweging, met inachtneming der orde bij het programma bepaald. Op het oogenblik van hel verlaten van wjjlen Hr. M». paleis werd door hel muziekkorps grenadiers eene statige muziek aangeheven. Het waren de treurloonen, opzettelijk voor deze plegtigheid gecomponeerd door den heer F. Dunkier. Onder die en soortgelijke hartaangrijpende muziek, toog de trein langzaam en statig voorwaarts. Naar den aard der plegtigheid, open baarde zich hier bij de duizenden toeschouwers eene aandachtige stilte uil eerbied voorlvloeijendeterwijl men anders bij de aanwezigheid van den koning en de leden van zijn huis, te midden van het volk, steeds ondub belzinnige blijken van vreugde verneemt. Aan den Ijjd van rouwe werd men ook herinnerd door het doffe klokgebom en den zwaren dreun van het geschut, dat zich op indrukwekkende wijze onder de treurmuziek vermengde. Ziehier bijeengevoegd de muziekwerken, door de verschillende corpsen bij de begrafenis ten uitvoer gebragt. Muziekcorps grenadiers: 1. Treurloonen (een traan op haar graf)Dnnkler; 2. Marche funèbre, Beethoven; 3. Elegie, Sawellial; 4. Marche funèbre (Guillaume II), Dunkier. Muziekcorps dragonders: 1. Marche funèbre, Chopin; 2. Marche funèbre Picolomini; 3. Marche funèbre, Beethoven; 4. Marche funèbre (Souvenir) Muller. Muziekcorps schutterij1. Marche funèbreBeethoven 2. Marche funèbre Koning (expresselijk voor deze gelegenheid gecomponeerd); 3. Marche funè bre Voleke. Muziekcorps jagers: 1. Marche funèbre, Leonardi2. Marche funèbre, Gung'l; 3. Marche funèbre, Lobe. Zoo men weet moest de trein in gelijken lijn van Buitenrust en rit Zee straat tol aan den grens van den Haag bij den Rijswijkschen weg door trekken. Reeds maakten wij gewag van het overgroot aantal toeschouwers, dat langs dezen weg verzameld was. Voor alle ramen der onderscheidene verdie pingen volgden met het oog de belangstellenden den stoetde winkels, die niet waren uitgestald, waren opgepropt met toeschouwers, op de stoepen en trot-

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1