BODEN 2®cr TelegriStïf. &urgcvHjfcc S>l«iub. VEREElMGING VOOR CHRISTELIJKE BELANGEN. LIJDENS-PREDIKING, Te Washington was algemeen hel gerucht verspreid, dat generaal Sherman de steden Charlotte en Florence, benevens eene groote hoeveelheid katoen, had bemagligd. De zuidelijke bladen hebben bevel ontvangen om trent de verriglingen van Sherman het stilzwijgen te bewaren. FKANHRIJk. PARIJS, 14 Maart. De begrafenis van den heer de Morny is zeer luisterrijk geweest. De keizer, de keizerin, prins Napoleon en prinses Mathilde hebben zich daarbij doen vertegenwoordigen. De lijkwagen werd door zes paarden getrokken en was omringd door het dienstdoend personeel van het wetgevend ligebaam. De leden der kamer, uitgezonderd die der oppositie, en de deputation van de onderscheidene staalsligchamen volgden het lijk. Eene aanzienlijke krjjgs- magt opende er. sloot den trein. Vijftien kanonschoten werden gelost toen de trein zich in beweging stelde en een gelijk getal scholen toen de gods dienstige plegtigheden in de kerk door den aartsbisschop van Parijs waren volbragt. Gelijk men weet hebben de heer Rouher en Schneider bij het graf gesproken. Deze begrafenis-plegtigheid had eene groote menigte volks op de been gebragt, meer dan men gewoonlijk bij zulke gelegenheden opmerkt. Een comité, aan welks hoofd de heer Geoffroy de Villeneuve, afge vaardigde van het dep. de l'Aisne, staat, heeft een beroep op de vader landsliefde der Franschen gedaan, tot oprigting van een gedenkteekenter herinnering aan de merkwaardige veldslagen bij Champ-AubertMontmirail, Chateau-Thierry en Beattchamp, welk plan de goedkeuring des keizers heeft weggedragendie als eerste inteekenaar 4000 fr. bijdraagt. Hel gedenktee ken zal uil eene door den heer Marsoline vervaardigde marmeren zuilvan de Corinthische orde, bestaan, en op de grensscheiding der dep. van de Aisne en de Marne, met het front naar Montmirail, opgerigt worden, en wel op dezelfde piek, waar keizer Napoleon 1 in hel beslissend oogenblik van den veldslag van Montmirail stond. ITALIË. De kamer van afgevaardigden te Turyn heeft met 150 stemmen legen 91 besloten de doodstraf af te schaffen voor alle misdaden, waarop bet ge wone strafwetboek die straf stelt, en voorts bij wijze van uitzondering, die straf behouden voor de misdaden, voorzien in de militaire en maritieme wetboeken en in de wel op de rooverijen. De minister van financiën heeft in de kamer mededeeling gedaan vau den financiëlen toestand des lands. Daaruit blijkt, dat het tekort bedraagt óver 1862 261 millioen fr.over 1863 22 millioen en over 1864 34 millioen, terwjjl het tekort over 1865 geraamd is op 207 millioen en dat over 1866, nadat de minister zijn voornemen zal hebben ten uitvoer gebragt om de uilgaven over 1866 met minstens 100 millioen te verminderen, nog 100 mil lioen; zoodat er op 30 Sept. 1867 een tekort aanwezig zal zjjn van p. m. 625 millioen. Wanneer men daarvan 200 millioen aftrekt als opbrengst van den verkoop der staatsspoorwegen, dan blijft er een tekort van 425 mil lioen over, waarin de minister voorstelt te voorzien door het sluiten eener leening van geljjk bedrag. riimssEN. BERLIJN 14 Maart. Volgens de Weener Postzeit. heeft Oostenrijk zich vereenigd met het denkbeeld van Bejjeren om ter bondsvergadering den dringenden wensch naar eene spoedige en met de bondswetten overeenkomstige oplossing van hel Sleeswijk-nolsteinsche vraagstuk te doen kennen. Te Gumbinnen had dezer dagen het volgende plaats. De hoogc regering vorderde voor eenigen tjjd van den burgemeester dier stad liet aankoopen van nog twee brandspuiten. Bjj den stedelijken raad werd des wege het vereischte voorstel gedaan; deze verwierp het voorstel, waarop de regering der stad lot eene boete werd veroordeeld, en levens een termijn gesteldbinnen welken aan den eisch der hooge regering moest worden vol daan terwijl voor het geval dat niet werd voldaan aan den gegeven last executie zou worden verleend voor het bedrag, vercischt tot den aankoop van de beide spuiten. Naauwelijks was deze termijn verloopen of de land raad van hel district begaf zich naar het stadhuis, ontbood een paar sme den, gaf last om de brandkast met geweld te openen en nam, niettegen staande het protest der stedelijke regering, er het noodige geld uit, waar mede hij zich verwijderde. Te Weenen hebben zich Zondag II., 12 Maart, de studenten der uni versiteit en corps naar de Stephanus kerk begeven, ten einde het graf van keizer Rudolf IV, die voor 500 jaren den stichtingsbrief der universi teit tcekende, met bloemkransen te versieren. De officiële herdenking dezer zaak zal eerst in Augustus plaats hebben, omdat in die maand de stichting bjj eene pauselijke bul werd bekrachtigd, maar aan die feestviering willen de studenten geen deel nemen. OOIT-INDIE. BATAVIA, 1 Februarjj. Naar men verneemt heeft de heer F. de Koek zich lot de regering gewend om concessie te bekomen, ten einde de sleden Batavia, Samarang en Soerabaija van zuiver drinkwater te voorzien, hetwelk door ijzeren bui zen uit de bergstreken zou aangevoerd worden. Men wil, zegt de Java-Bodedat tot vice-president van den raad van Nederl. Indië is benoemd de heer mr. A. Loudon, thans lid van den raad, en de heer W. Rappard, proc.-gen., tot lid van genoemden raad. Op den 9deD Jantiarij is te Samarang teruggekeerd het 7de bat. infanterie, dat aan de gevaarvolle expeditie ter Z. en O. kust van Borneo heeft deel genomen. Het werd op eene bijzonder plegtige wjjze ontvangen. Uit Samarang meldt men, dal in den nacht van 26 op 27 dezer aldaar eene zware overstrooming heeft plaats gehad. Bij later onderzoek is geble ken dat de schade aan de gouvernementswerken niet zoo groot is als men aanvankelijk dacht. Men vreest echter, dat de schade, aan particulieren loegebragtbelangrijk zal zijn. Op onderscheidene punten zjjn de djjken doorgebroken. Alles wordt in het werk gesteld om de schade zoo spoedig mogelijk te herstellen. Bij dit onheil zijn twee menschen omgekomen. De berg van Ternate heeft in den nacht van 27 op 28 en in den mor gen van 29 Dec. weder veel vuur en asch ontlast; de uitbarstingen kondig den zichzooals gewoonlijkmet zeer harde slagen aan. Hel vuur vloeide aan de noordwestzijde des bergs neder. De kolom van asch en rook boven den krater was bijna zoo hoog als de berg, en vertoonde gedurig stralen gelijk die van den bliksem. Slechts zeer weinig asch en zand is in de be woonde buurschap gevallen, daar het meeste op de berghelling neêrkwam. Tot op den 2den Jan. stegen uit den herg donkere rookwolkjes op. In den morgen van den 30s,en December deed zich eene ligte aardbeving in eene rigting van het zuiden naar het noorden gevoelen. Volgens de Sing. Free Press zijn niet minder dan 18 schepen, ruim 5000 Mahomedaansche bedevaartgangers voor den Ned. Ind. archipel bevat tende, naar Arabië vertrokken. 's GRAVENH AGE, 16 Maart. In de zitting van de tweede kamer van heden is langdurig beraadslaagd over de conclusie van hel rapport der com missie nopens de stukken omtrent de uilzetting van de hh. Roorda en Nosse. Die conclusie is aangenomen, met 55 tegen 5 stemmen, waardoor verviel eene door den heer Wintgens voorgestelde wijziging, houdende zekere af keuring van den door den gouverneur-generaal gevolgden weg. TURYN, 15 Maart. De kamer van afgevaardigden heeft hel artikel aan genomen, bepalende de straf, die de doodstraf zal vervangen. Volgens dal artikel zal die straf bestaan in eene altijddurende cellulaire opsluiting. LONDEN, 15 Maart. Renter's Office maakt Oostenrijks antwoord op de Pruissische dépêche bekend. Eerstgemelde wjjst de vorderingen van het Berljjnsche kabinet van de hand, wier noodzakelijkheid het niet inziet tot bescherming der Dnitschc grenzen. In dat antwoord worden geen nieuwe ouderhandelingen voorgesteldmaar de vriendschappelijke toonwaarin het vervat is, toont aan dat Oostenrijk die verlangt. Er worden geen tegen voorstellen gedaan. Voorts meldt hel, dat de parly van von Schmerling eene overeenstemming met Frankrijk, eene toenadering lot de middenslateu en met Pruissen breken wil. Graaf Mensdorff is echter hiertegenen de keizer van Oostenrjjk en de koning van Pruissen willen volstrekt het behoud der alliantie. PARIJS, 16 Maart. De Moniteur deelt berigten uit Algerië mede. Vol gens deze is de streek van Barbors het eenige punt waar nog eenige gisting wordt aangetroffen. In de geruchten in Algerië verspreid, is, naar het schijntde toestand overdreven voorgesteld. De onbruikbaarheid der wegen belet de troepen nog in die landstreek door te dringen. Een bataillon ja gers te voet is naar Bougia gezonden. KASSEL, 15 Maart. De wetgevende vergadering heeft met 27 tegen 26 stemmen verworpen een voorstel van een barer leden, strekkende tot het verminderen der directe belasting met 330,000 tb. en bel ontstaande tekort uit batige saldo's van vroegere diensten te dekken. Van 9 lot en met 15 Maart 1865. BEVALLEN: M. Vlasveldgeb. van der Linden A. M. van der Kttyp, geb. Metselaar, D. L. S. Verhaar, geb. Alders, Z. H. C. van Damgeb. Lambert, Z. J. W. Harteveltgeb. KIools, Z. M. E. van der Waals, geb. Eggink, D. J. M. Boetje geb. Berré, D. B. Vijlbrief, geb. Ia Febcr, E. J. van Wentgeb. RosZ. •- C G. W. Koopmans van Boek eren geb. Mejjer, D. W. E. Blok, geb. van der Heide, Z. M P. de Koning, geb. van Leeu wen, D. A. Teuwen geb. van Wens, D. E. Verstraaten geb. W'akka Z. S. S. Voorzaat, geb. van Ees, D. F. J. 91. P. van Leeuwen, geb. Hou- baer, Z. M. C. van Evert, geb. van der Walle, D. I. M. Reidinger, geb. VerbrnggcZ. J. Smitgeb. de Vrind D. levenl. GEH UW D H. de la Courtjm. en M. Wetselaarjd. J. Seliejm. en B. van der Geerjd. II. Verhaar, jm. en A. M. Duiverman jd. OVERLEDEN S. C. van Bon zeiD.14 d. W. P. van der MeerZ.1 j.. en 8 m. A. de Winter, geb. van der Linden 74j. M. Waasdorp, D.bjjna 1 j. M. Buitendijk I).4 in. Teunlje Freda Brittyn 25 j. W. A. van der SluisZ.10 d. C. A. Seyn 49 ,jJoha Marg3 Plaisier24 j. G. van Wee- ren geb. Altera 74 j. Joha Schouten 27 j - H. Tierolf, Z.bijna 2 m. J. van Ooslenbruggeb. Steenslraten 73 j. G. A. van der Klaauw Z.bijna 6 m. W. Stikkelorum 53 j. J. Nieuwenburg Z.bjjna 2 j. J. Fiedeldy Z.3 m. H. M. Harteveld, D.ruim 3 m. H. Ranselaar, wede. Kop, 85j. C. Vcrvark, D.3 j. en 5 m. 25G"e Staats-Lotcrij. Trekking der Vijfde Klasse. 3de Trekking. N°». 1418, 3664, 75618137 en 13660 ieder een prjjs van 1000. 4de Geene. ABVERTENTIEN. Bevallen van een Zoon l. M. REIDINGER VERBRUGGE. 14 Maart 1865. Eenige kennisgeving. worden gevraagd voor een Koninkijjk goedgekeurd Begrafenisfonds. De voorwaarden zijn aannemelijk. Adres met franco brievenletter A. B. C. Bureau dezer Courant. ZONDAG 19 Maart 1865, des avonds ten zes ure, D'. M. COHEN STUART, Pred. te Rotterdam. DINGSDAG 21 Maart, des avonds ten zeven ure, D'. H. C. VOORHOEVE, Pred. te Fijnaart. ZAAL, Noordeinde.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 3