LEÏMCIIE COURANT. 1865. VRIJDAG 17 MAART. De Courant icordt MaandagWoensdag en Frijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel /aars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BIMVESLANDSCHE BEKIGTEN. LEYDEN 16 Maart. Bjj besluit van 14 Maart heeft Z. M. bij de dienstdoende schutterij alhier, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan n]r. L. de Hartog, als 2Je luit., uithoofde van verandering van woonplaats, en tot 2den luit. be noemd W. J. Boele, thans sergeant. Wij achten het niet ongepast onze stadgenooten nu reeds opmerkzaam te maken op de belangrijke bijeenkomst, die in Julij dezes jaars binnen Leyden zal gehouden worden. Wij bedoelen de algemeene vergadering der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid, die, in 1778 opgerigt, hare jaarlijksche algemeene bijeenkomst tol op voor weinige jaren altijd te Haarlem hield. Thans zal die vergadering der maatschappij, de 88ste sedert baar ontstaanvoor de eerste maal binnen het zoo bij uitstek nijvere Leyden, een der eerste fabrieksteden van ons vaderland, plaats heb ben. Het Leydsche departement, dal tot de oudste en belangrijkste afdee- ling en der maatschappij behoort en tegenwoordig uil een 200-tal leden be staal. verheugt zich in dat besluit en twijfelt niet of Leydens ingezetenen, ook indien zij nog geene leden der afdeeling zijnzullen met die gevoelens instemmen en de onderscheiding waarderen welke aan hunne woonplaats ten deel walttemeer omdat tegelijk met de algemeene vergadering alhier eene Tentoonstelling zal gehouden worden van zeer bijzonderer. aard, hoe- danige er nog niet in ons vaderland plaats hadnamelijk eene tentoonstel ling van wis- en natuurkundige werktuigen. Ter plaatselijke regeling dezer laatstgenoemde aangelegenheid is eene commissie benoemd, bestaande uit de bh. G. G. Snellen, N. J. Sanders, m'. C. W. Ilubrecht, J. B. de Moen, mr. H. P. J. Tollens en J Scheltema, Ter regeling der feestviering enz. werd eene andere talrijke commissie benoemd, bestaande uit de hh. N. J. Sanders, H. Veefkind, S. A. Meer burg, mr. C. W. Ilubrecht, mr. M. H. A. Lisman, J. Scheltema, J. Zand vlietA. J. Zntir, mr. C. Cock, J. H. Wijnstroom, mr. B. Tb. baron van Heemstra, W. F. Steygerwalt, B. J. FornaraH. D. ter Wee, mr. F. Mac- laine Pont, G. van Geer, dr. J. D. Frenay, P. L. C. Driesseu en mr. K. T. Bijleveld. Bij de verkiezing van een lid voor de prov staten in het kiesdistrict Vlaardingen zijn ingeleverd 6G7 stcmbilletlen. De uilslag der stemming is, dal er eene herstemming moet plaats hebben tusschen de hh. J. A. van der Goes, die 212, en jhr. J. F. van Vredenhurchdie 177 stemmen verkreeg. -- De commissaris des konings in deze provincie heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, dal bij gelegenheid van de begrafenis van H. M. de koningin-weduwe op Vrijdag 17 Maart, het gedeelte van den grooten weg der l,le kl. n°. 4, loopende van de Plaats binnen 's Gravenhage tot aan Delft, van des morgeus 9 lol des namiddags 3 ure niet mag worden bereden dan door hen die op menigerlei wijze geroepen zijn om aan deze plegtigheid deel te nemen. Door burg. en wethouders van Delft is, opdat de treurige plegtigheid door niemand zal worden verstoord, het volgende bepaald: 1°. dat niemand na 11 ure zich op de zijden der grachten en in de stralen zal mogen be geven waar de trein over- of doortrekt, tenzij voorzien van een daartoe strek kend bewijs; 2°. dat geene vaartuigen zich in de gracht van het Oude Delft, van de brug bij de voormalige Haagpoort tot de brug aan de Koornbeurs, mogen bevinden dan alleen de zoodanigen die van stadswege aldaar zullen aanwezig zijn; 3°. dat, buiier. degenen die tot den begrafenisstoet belmo ren, niemand in de Nieuwe Kerk zal kunnen worden toegelaten; 4°. dal van des morgens ten tien ure tot na den afloop der begrafenis geene rijtui gen op het plein buiten de voormalige Haagpoort en op de plaatsen bij het programma aangewezen, mogen rijden of stilstaan, terwijl ook aan de over zijde, waar de trein passeert, het stilstaan van rijtuigen bepaald is verboden. Door den burgemeester van 's Gravenhage zijn o. a. de volgende maatre gelen van policie, tot handhaving der orde, vastgesteld. De weg, dien de oplogt der begrafenis zal volgenzal voor rijtuigen zijn afgesloten van des morgens 9 ure. Op den Scheveningschen weg tusschen het Tolhek en de Javastraat zullen geene voetgangers worden toegelaten. Het gedeelte van de Veenestraal, strekkende van de Kleine Groenmarkt naar hel Kettingstraatje, zal, bjj de aankomst van den oplogt, door de voetgangers moeten worden ontruimd. In de straten en op de pleinen, langs welke de oplogt der be grafenis zal doortrekkenzullen geene stellaadjes mogen worden opgerigt noch wagens tot ontvangst van toeschouwers worden geplaatst. Hel internationaal congres voor plantenkunde en tuinbouw, dat bij gelegenheid van de algemeene tentoonstelling van tuinbouw in hel begin van April te Amsterdam zal gehouden worden, heeft, blijkens hel uitgege ven programma, zoowel hier te lande als in het buitenland eene groote be langstelling opgewekt. Een aanzienlijk getal mannen, op het gebied van plantenkunde en tuinbouw met eere genoemd, waaronder zelfs uil Italië, Spanje, Denemarken, Zweden en Rusland, bebben kennis gegeven dat zij het congres zullen bijwonen en velen hebben reeds de vraagpunten opge geven welke zij bij die gelegenheid in behandeling willen brengen. Het programma, waarvan later nog een vervolg zal verschijnen bevatbehalve de naamlijst der personen die voornemens zijn de beraadslagingen bij te wo nen ook een overzigl der vraagpunten ler behandeling opgegeven. Men mag dus verwachten, dat deze bijeenkomst zoowel voor de wetenschap als voor de praktijk gunstige uitkomsten zal opleveren. Er is eene commissie benoemd out den vreemdelingen het verkrjjgcn van huisvesting gemakkeljjk te maken en hun hel verblijf in Nederland te veraangenamen. Naar men verneemt, heeft dr. A. Pierson zijn voornemen kenbaar ge maakt, om de betrekking van predikant bij de waalsche gemeente te Bot terdam neder te leggen. (Rott. C.) D». Stoop, predikant bij de waalsche gemeente te Nijmegen, heeft voor het beroep naar Groningen bedankt. Uit Middelharnis meldt men, dat van hel op 15 Febr. II. ter visch- vangsl uitgevaren sloepschip Lucretia Adelaide, stuurman A. de Koning sedert niets is vernomen. De vrees, dat die bodem met de uit 13 personen beslaande bemanning eene prooi der golven is geworden, wordt dagelijks grooter. Door de hh. M S. von der Linde, grondeigenaar tc RhurortL. Aelie- pollandmeter, en W. Morsbach, kon. Pruissisch ingenieur, beide wonende te Essen, is bij gedep. stalen der provincie Overijssel, aanvraag gedaan om concessie tot verzameling van ijzererts in het oostelijk gedeelte dier pro vincie, over eene oppervlakte van 1632 bunders land, gelegen in de ge meente Losser en Louneker. Uit Assen meldt men betreffende het regterlijk onderzoek in zake het piovseliug overlijden eener jonge dochter te Ruinefwolddat haar dood aan geene andere oorzaak mag geweten worden, dan aan kramp-kolijk. Zaturdag II. is een tunnel tusschen Spa en de Luxemburgsche grenzen ingestort, waarbij 11 werklieden ouder het puin zijn bedolven geworden. Terstond is men aan den arbeid gegaan en heeft men het genoegen gehad hen allen ongedeerd te redden. De wijzigingen van regeringswege gebragt in hel tweede der genees kundige wets ontwerpen komen hoofdzakelijk daarop neder, dal het tegen woordige art. 1 van nntwerp II vervalt en art. 3 daarvoor in de plaats treedt; terwijl art. 7 als volgt is gewijzigd: Van de examens, omschre ven in art. 4 en in art. 5 o, b en c, en van het overleggen van eene ver klaring dat zjj gedurende minstens twee jaren de genees- en heelkundige behandeling van zieken gevolgd hebben, zijn vrijgesteld die den rang van officier van gezondheid der Nederlandsche of der Indische zee- of landmagt bezitten of bezeten hebben, en de vreemdelingen die, na afgelegd examen, het regl tol uitoefening der geneeskunst in haren gehcelen omvang in een ander rijk verkregen bebben. Eindelijk is eene nieuwe bepaling ingelascht van den volgenden inhoud: Zij die bj) hel in werking treden dezer wet hel examen hebben afgelegd, vermeld in art. 93 van het koninklijk besluit van 2 Augustus 1815 Staatsblad N°. 14), zijn vrijgesteld van liet examen in de vakken a, b en c van art. 4; die den in am. 88 van genoemd besluit vermelden graad van candidaat in de medicijnen bezitten, zijn vrij gesteld van het examen vermeld in art. 4 d, e en en in art. 5 a en by die volgens art. 89 van dat besluit het doctoraal examen in de medicijnen hebben afgelegd en tot de promotie zijn toegelaten, zijn vrijgesteld van het examen in art. 4 vermeld, met uitzondering van hel praktisch examen in de genees-, heel- en verloskunde. Het verslag omtrent het onderzoek der bovengenoemde wijzigingen in de afdeelingen der kauier bevat o. a. het volgende: In de meeste der afdeelin- gen werd door een aanmerkelijk getal leden het gevoelen voorgestaan, dat de omwerking, die hel wetsontwerp thans heeft ondergaan, van cenen te diep ingrijpenden aard is en het karakter der wet te zeer aantast, dan dat daarover incidentcel en na eene onvolkomene gcdachtenwisseling kan wor den beslist. Zoo als het voorstel in beraadslaging was gebragt, werd om trent hendie voortaan op onze akadeinieu in de geneeskundige vakken zouden promoveren, een transitoire of liever een provisionele maatregel ge nomen. Thans echter wordt een hoofdbeginsel, 't welk niet alleen hen be treft die in medische, maar ook lien die in de overige faculteiten de akadcmische lessen volgen, definitief uitgemaakt; het beginsel, dat voor hen de examens voorlaan staatsexamens zullen zijn, waartoe ieder, waar en hoe hij de vereischte kundigheden ook verkregen hebbe, zal worden toegelaten, en die niet meer, althans niet meer van reglswege, door de professoren der ver schillende akadentiën zullen worden afgenomen. Zoodoende wordt op dc regeling van het hooger onderwijs vooruitgeloopen en daarin eene bedenke-

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1