LEYDSCHE COURANT. 1868. iV'. MAANDAG 13 MAART. STADS-BERIGTEN. Letden, 4 Maart 1865. v. PUTTKAMMER, Secretaris. Derde Afdeeung. Van het rijden met rij- of voertuigen en met of op losse paarden. Tweede Afdeeling. Tweede Titel. Van het verkoopen van vleesch. De Courant wordt Maandag, kVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. NATIONALS MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan LEYDEN doen te weten: dat de eerste zitting van den militieraadvoor deze gemeente, overeenkomstig art. 86 der Wet van den 19den Augustus 1861, Staatsblad n°. 72) wordt gehouden: Op Maandag den 13den Maart 1865, voor die Lolelingen die de Nommers getrokken hebben van 1 tot 80; Op Dingsdag den 14deD Maart 1865, voor hen die getrokken hebben van N°. 81 tot N°. 150; Op Woensdag den 15dcn Maart 1865, voor hen die getrokken hebben van N°. 151 tot N°. 225en Op Vrijdag den 17den Maart 1865, voor hen die getrokken hebben van N». 226 lot N°. 306; telkens des namiddags ten één uur,in het Gebonw de Lakenhalaan den Ouden Singel. Zij herinneren voorts, dat in de gemelde zitting voor den militieraad moeten ver schijnen 1°. de vrijwilligers voor de militie; 2°. de lolelingen, die vrijstelling verlangen wegens ziekelijke gesteldheid of gebre ken, of gemis van de gevorderde lengte dat de lolelingen, die voor den Raad niet zijn verschenen, gehouden worden geene redenen tot vrijstelling te hebben, voor de dienst worden aangewezen, terwijl ook het niet ontvangen van een oproepingsbdlet niet ontheft van de verpligting tot het verschijnen voor den militieraad of lot het indienen van de tot staving der redenen van vrijstelling gevorderde bewijsstukken. En zal hiervan openbare kennisgeving geschieden door plaatsing in de Leydsche Cour. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. T1EBOEI, SIEGENBEEKBurgemeester. In de vorige kennisgeving omtrent deze zitting werd f£:0UB& abusief Donderdag den 16den, in plaats van Vrijdag den HjUMy Xïden Maart, vermeld. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te weten, dat door den Raad dier gemeente, in zijne vergadering van den 16den Februarij 1865, is vastgesteld de volgende VERORDENime houdende wijziging en aanvulling der Algemeene Policieverordcning vastgesteld den 26s,cn September 18G1in verband met de Verordening van 2 Julij 1863. VIJFDE HOOFDSTUK. Art. 106 (nieuw). Het is insgelijks verboden, de Donker-, Mandenmakers-, Vrouwen-St. Pancras-kerk- en Mooi-Japikstegen, anders dan stapvoets, in en uit te rijden. Art. 106 (oud) nu art. 107. Bij elke overtreding der drie voorgaande artikelen, worden de bestuurders der rijtuigen, wagens en sleden gestraft inct eene boete van eén tot vijf en twintig gulden cn gevangenis van één tol drie dagen te zamen of afzonderlijk. ACHTSTE HOOFDSTUK. 2. Van de keuring. Art. 175 (oud) nu art. 176. Met uitzondering van nuchtere kalveren, mag geen slagtvee worden gedood, tenzij het vooraf, door daartoe aangestelde keurmeesters, in de waag der gemeente gekeurd en gemerkt is en van hen een schriftelijk bewijs van vergunning tol slagten, binnen zekeren bepaalden tijd, is verkregen. Telkens wanneer het alzoo gekeurde vee, binnen den bepaalden tijd, niet is ge dood, moet eene herkeuring plaats hebben en de slagttijd op nieuw worden bepaald. Schapen en varkens, tot slagting bestemd, worden van een merk van keuring voorzien. Bij onmogelijkheid tot vervoer, kan de vereischle keuring in de slagtplaats of den stal plaats hebben. Art. 176 (oud) nu art. 177. Het gcslagte vee moet, onafgeliakt en van het merk van keuring voorzien, in de slagtplaats blijven hangen en de daarbij helroorende ingewanden moeten worden bewaard, totdat de keurmeesters, daartoe uitgenoodigd, het andermaal gekeurd hebben, nadat hun het bij art. 175 (nu 176) voorgeschre ven merk vertoond is. Art. 184 (nieuw). Wanneer vee moet worden afgemaakt, uithoofde van eene plotseling ontstane ongesteldheid of onvoorzien toeval, zal met de slagting niet mo gen worden aangevangen, dan nadat de keurmeester, daartoe uilgenoodigd, het zal hebhen gezien en goedgekeurd. Art. 185 (oud) nu art. 187. le alinea onveranderd. Alle ingevoerd wordend geslagl vleesch moet, voorzien van een schriftelijk bewijs van dien invoerdoor de ambtenaren der gemeente-belasting aan de daartoe aange wezen posten van invoer af te geven, ter keuring gebragt worden naar de stads waag, binnen den op voornoemd bewijs bepaalden tijd. Bij goedkeuring van bet vertoonde vleesch, wordt bet door den keurmeester ge merkt, terwijl bij afkeuring art. 181 (nu 182) zal worden toegepast. De keurmeester is verpligl, liet goedgekeurde vleesch, dat later blijkt bedorven te zijn, aan te houden en daarmede insgelijks te bandelen zooals bij art. 181 (»z«182) is bepaald. Art. 188 (nieuw). Voornoemde invoer is verboden langs de Morschpoort en de voormalige Heerenpoort. Art. 186 (oud) nu art. 189. le alinea onveranderd. Ook is de invoer van dat vleesch langs de Morschpoort en de voormalige Heeren poort verboden. Art. 190 (nieuw). Aan de keurmeesters van het vleesch wordt de bevoegdheid toegekend, om, met inachtneming der bepalingen van art. 3 der wet van 31 Au gustus 1853 (Staatsblad n°. 83), ten allen tijde, de vleeschwinkels en bergplaatsen, waar vleesch en slagtvee bewaard wordt, ook ondanks de eigenaars, binnen te tre den, ten einde aldaar het noodig onderzoek te doen. Art. 188 (oud) nu art. 192. Het is verboden, bedorven of kennelijk ziek vleesch te verkoopen of ten verkoop te stellen, moetende oit aan de keurmeesters, op hunne vordering, dadelijk worden afgegeven. Ook op dit vleesch is de bepaling van art. 181 (nu 182) toepasselijk. Art. 195 (oud) nu art. 199. Met eene gèldhoele van éen tot vijftien gulden wordt gestraft, die, in strijd met art. 188 (nu 192) en art. 191 (nu 195), bedor ven of kennelijk ziek vleesch verkoopt, ten verkoop stelt of weigert dit aan de keurmeesters af te geven. Zevende Afdeeung. Van het verkoopen van buskruid. Art. 299 (nieuw). Het is aan verkoopers van buskruid en aan vuurwerkmakers ten allen tijde verboden, ecriig buskruid of vuurwerk te verkoopen aan personen beneden den leeftijd van 18 jaren. Art. 29.9 (oud) nu art. 304. Overtreding van de beide voorgaande artikelen wordt gestraft met eene geldboete van tien tol vijf en twintig gulden en gevan genis van éen tot drie dagen, te zamen of afzonderlijk. Vastgesteld door den Gemeenteraad van Leydenin zijne openbare vergadering van den 16d™ Februarij 1865. De Burgemeester, D. TIEROEL SIEGENBEEK. De Secretaris, v. PUTTKAMMER. Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Stalen van Zuid-Holland, volgens hun berigt van den 28 Februarij/7 Maart 1865, li. n». 923 (1^ afd.), G. S. n°.'39, in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 11d™ Maart 1865. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. TIEBOHL SIEGENBEEK, Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BIANKNLANDSGIIÜ; BKIUGTKN. LEYDEN 11 Maart. Het adres van rouwbeklag wegens bet afsterven van II. M. de ko ningin-moeder, door den gemeenteraad alhier aan 'L. M. den koning inge diend, is van den volgenden inhoud: De Raad der gemeente Leyden, diep getroffen door het allersmartelijkst verlies dat Uwe Majesteit en Hoogstdeszelfs doorluchtig Huis, mei geheel dc natie, heeft ondervonden in het afsterven van Hare Majesteit de Koningin- Weduwe, gevoelt levendig de behoefte Uwe Majesteit welmeeneud van zijne hartelijke en ongeveinsde deelneming de eerbiedige verzekering te geven. Innig gehecht aan de edele en hooggewaardeerde Vorstin, wie ons va derland zoo oneindig veel te danken heeft, op wier bezit hel zicli zoo regtmatig rnogt verhoovaardigenwier dierbaar leven liet zoo gaarne lang nog had gespaard gezien, beseft hij hel len volle hoe zwaar Haar droevig afsterven Uwe Majesteit, door de heiligste banden aait Haar gehecht, die immer van Haar blijken van de (eederste zorg en liefde mogt ontvangen, moet aandoen en ter neder drukken. Van ganschcr harte spreekt hij dan ook de bede uil, dat de goede Voor zienigheid Uwe Majesteit en de leden van Haar doorluchtig Huis hij dien zwaren slag moge steunen. De overtuiging, dat een ieder als om strijd de waardige afgestorvene achting en genegenheid toedroeg, Hare uitnemende hoedanigheden steeds dankbaar zal vcreerende weldaden, van Hare milde hand genoten, nim mer zal vergeten en Hare nagedachtenis in gezegend aandenken zal houden, strekke Uwe Majesteit en Uwer Majesteits doorluchtig Huis tot troost en balsem bij de ptjnlgke wonde, Haar in Gods ondoorgrondelijke wijsheid geslagen." Moest liet overlijden van H. M. de koningin-weduwe eene reden lot uitstel zijn voor hel concert van den viool-virtuoos de Graan, het verheugt ons den muziekliefhebbers thans le kunnen mededeelen', dat dit uitstel ge lukkig geen afstel worden, en liet concert nu plaats hebben zal op Vrijdag 31 Maart e. k. In het afgeloopen najaar vormde de commissie voor de volksvoorlezin gen uit het Leydsche dep. tot Nut van 't Algemeen hel plan, om, even als zulks reeds elders was geschied, eene tentoonstelling in het leven le roepen van voorwerpendoor den werkman in zijne zoogenaamde ledige uren ver vaardigd. Zij deelde dit aan de gewone bezoekers der volksvoorlezingen mede, en hoewel de sym|iathie aanvankelijk niet zeer groot scheen hadden zich toch kort daarna zooveel deelnemers aangemeld, dal in eene nader met hen gehouden bijeenkomst, het plan door de commissie uitvoeriger werd ontwikkeld en onderling werd besproken. Naar men ons thans verzekert werd den 10en dezer in het Nutsgehouw weder zulk eene bijeenkomst ge houden, die, behalve door de commissie, door een 30lal personendie allen op zich genomen hadden het een of ander te vervaardigen, werd bijge woond, en is de zaak thans zoover gevorderd dat men zich voorstelt de tentoonstelling in de laatste week van April le doen plaats hebhen. Wij meenen onzen lezers, die in ontwikkeling en beschaving op ieder gebied be lang stellen, met deze mededeeling geen ondienst te doen, en vertrouwen dat, zonder dal men zich nu van deze proefneming al te grooische ver wachtingen vormt, men het streven zal waarderen der commissie voor de volksvoorlezingen die nu reeds gedurende ruim 10 jaren naar haar beste vermogen arbeidt om ook in onze stad volksbeschaving en volksgeluk te bevorderen; en wie zou dan ook durven twijfelen of ieder, van wat stand hij zij, zal hare pogingen, die met de algemeene volkswelvaart in zoo naa w verband staan, gaarne welwillend ondersteunen. Het gelai der in hel Werkhuis alhier opgeiiomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 153 tol 167 personen.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1