WOENSDAG 8 MAART STADS-BERIG TE N. NATIONALE MILITIE. De prijs der Courant is f 3. jaars. afzonderlijke nommers Cents verkrijgbaar. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die ran Maandag komt uit Zaturdag avond. Bij deze Courant wordt verzonden IV'. 4 (blad 4) der Handelingen van den Gemeenteraad. VERGADERING van den Gemeenteraad van Leyden, Donderdag den ga™ Maart 1865, 's namiddags ten twee ure. Onderwerpen 1° Ontwerpadres van rouwbeklag aan den Koning. 2». Adressen van G. Tibboel en .Ably Oudendorp C".waarbij zjj den eigendom verzoeken van een gedeelte gemeentegronds aan den veslwal bij de voormaliae Mare-poort ter bebouwing. 3». Adres van A. Ztnk>eyl, lot bel in eigendom bekomen van een gedeelte gemeentegronds van het trekpad ouder Zoeterwoude, ter bebouwing. 4». Concept-verordening op hel brandwezen. De BURGEMEESTER, Hoofd van bet Gemeentebestuur, van Leyden, doet te welen, dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier zijn ter handl gesteld twee, op den 28sle° der vorige maand invorderbaar verklaarde, kohieren voor de belasting op het Personeel over het dienstjaar 1864 en 1865, houdende half- en voljaarsch aanslagen; terwijl ieder verpligt is zijnen aan slag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Ên zal deze door plaatsing in de Leijdsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leyden, 6 Maart 1865 D. TIEBOEL SIEGENBEEK. De BURGEMEESTER van LEVI)l~N doet te weten, dal ten gevolge van de vernieuwing der St. Jans brug, over den Ouden Rijn voor de Don- kersleeg de passage voor rij- en voertuigen over die brug te beginnen met aanstaanden Maandag 6 dezer, lal gesloten zijn doch dat gedurende dien tijd, krachlens raadsbesluit van 2 Maart jl.de verbodsbepaling omtrent bet slechts in ée'ne rigting berijden van de St. Pan- cras-Uerksteeg opgeheven is, zoodal die steeg tijdelijk van beide zijden mag worden ingereden. De Burgemeester voornoemd, Leyden4 Maart 1865. D. TIEBOEL SIEGENBEEK. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van LEYDEN; Gelei op art. 150 der Wet op de Nationale Militie van den 19 Augustus 1861 Staatsblad N°. 72); Noodigen de Lotelingen deier Gemeente uit, die verlangen bij de Zee-Militie te dienen, zich daartoe aan te melden voor den lstcn April aanstaande, op alle werk dagen. van des voormiddags tien tot des namiddags drie ureter Secretarie dezer gemeente. En zal deze door plaatsing in de Legdsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester eu Wethouders voornoemd, Leiden, i Maart 1865. D. TIEBOEL SIEGENBEEKBurgemeester. v. PUTTK.AMMER, Secretaris. den minister ecne groote voldoening hierdoor het besluil Ie kunnen regt- I vaardigen dat ook de jjzerindustrie zich hier te lande tegen den vreeraden mededinger zeer wel kan slaande houden. Voorts meent de minister, dat de Ned. rjzerfabriekant den gunstiger, toestand, waarin hij tegenover den buitenlander staal, niet kan miskennen, hetgeen in eenige bijzonderheden j wordt ontwikkeld. Ook de werkman, zegt de minister, zou door de ge vraagde beperking niet gebaat worden, daar liet voorregt toch, dat men aan de Nederl. fabriekanten wenscht geschonken te zienvoorzeker, indien de maatregel doel trof, toeneming der hinnenlandschc concurrentie ten gevolge moest hebben. De minister verzoekt aan Z. M. magtiging om bel rapport in de Staatscourant te plaatsen en daardoor aan de adressanten kenbaar te maken, dal hunne belangen door de regering met zorg zijn overwogen. Z. M. de koning heeft zich met bet rapport vereenigd cn de gevraagde mag tiging verleend. Door den minister van binnen), zaken is verzonden een Engelsch cn Franscb programma van eene internationale tentoonstelling van voorwer pen, vervaardigd in gevangenissen, verbeterhuizen, werkhuizen, weeshui zen, armhuizen en andere inrigtingen van dergelijken aard, welke in de maand Mei 1865 te Londen zal worden gehouden. De minister wenscht, dat hel plan bekend worde gemaakt aan die instellingen of inrigtingen, die de zaak kunnen bevorderen. Aan de tweede kamer is een adres ingezonden, dat door verscheidene geneesheeren te Utrecht en omliggende gemeenten is onderteekend, eu het verzoek inhoudt, dat de aanhangige wetsontwerpen lot regeling van het geneeskundig slaalstoezigt enz., niet worden aangenomen, tenzij 1°. de roe ping der geneeskundige ambtenaren beperkt worde lot hygiënisch onderzoek en loezigt2°. de aan de geneeskundigen op te leugen verpligtingenen de strafbepalingen, waarmede overtredingen worden bedreigd, in overeenstem ming worden gebragl met de waardigheid van den geneeskundigen stand; 3". de verbetering en uitbreiding van liet onderwijs in de geneeskunde, be paaldelijk aan de hoogescholenmet kracht worde aangevangen cn uitge voerd; 4°. voor ieder, die tot uiloefening der geneeskunst verlangt te wor den toegelatenhet verkrijgen van den graad van med. chir.et art. obs't. doctor verpliglend worde gemaakt. HH. studenten in de geneeskunde aan de Ulrechlsche hoogescliool hebben een adres van adhaesie aan bovenbedoeld adres opgezonden. In de maand Februarij zijn over den Holl. spoorweg vervoerd 88,808 reizigers, gevende eene opbrengst van ƒ64,746.50. De opbrengst van bet goederen-vervoer was 22.364.37. In dezelfde maand heeft het vervoer van reizigers over den Ned. Rijn spoorweg ƒ79,116, het vervoer van goederen ƒ61.633, en het vervoer van reizigers en goederen, door direct verkeer met Duitschland, 89,835 opgebragt. Men verneemt, dal zich als schrijver van het prijsanlwoord waaraan de juridische faculieit der Ulrechlsche hoogesehool ceu accessit heeft toege kend bekend heeft gemaakt de heer W. 11. de Savornin Lohmau kandi daat in de regten te Groningen. Op den Rijnspoorweg lusschen Rotterdam en Utrecht is eergisteren nabij liet station Harmeleu een goederenwagen uit het spoor geraakt. On gelukken hebben er niet bij plaats gehad, behalve dal een conducteur ernstig is gekneusd. Door de spoedige geneeskundige hulp van een officier van ge zondheid, op den trein aanwezig, hoopt men op zijn behoud. Van het Nieuwe Diep meldt uien, dal Vrijdag morgen ten gevolge van den sterken N. W. wind. even builen liet gal, eene Ut kei' viscbscbuit is omgeslagen eu 4 man daarbij zijn omgekomen. Twee der opvarenden laten weduwen en weezen achter. Een onbekende te Utrecht heeft onlangs ƒ2000 gegeven, om onder de tien predikanten aldaar gelijkelijk te verdeelen en daarbij den wensch uit gedrukt, dat zijn voorbeeld navolging zal vinden. iX.R.C Naar men uit Assen meldt is de hoofddader van den moord, dezer dagen nabij het Huis ter Heide gppleegd Schenck genaamd en beeft bij reeds vroeger eenige jaren in het tuchthuis doorgebragt. Met de grootste koel bloedigheid heeft hij zijne misdaad bekend en naar men zegt er levens bij gevoegd, dal men hem maar moest ophangen, omdat bij om zijn leven toch niets gaf. De tweede, genaamd de Mooy, schijnt door den eerste tot de misdaad tc zijn overgehaald. Te Beneden-Knijpeie Friesland, vierde Donderdag II T H de Vries zijnen 100s,f" verjaardag. Hij mag zich nog in een krachtig ligebaamsgestel verbeugen. Uil 's Hertogenbosch meldt men, dal dezer dagen in de gemeente D. toen de laatste der voor de loling der nat. militie opgeroepenen kwam om zijn lol te trekken, er geen nommer meer in de bus was. Aan wicn de schuld Lig zal later moeten blijken het zal echler de vraag zijn of de be doelde persoon lot eene naloting zal kunnen verpligt worden. Te Maastricht had Woensdag II. de plegtige begrafenis plaats van een der oudste Nederlandsche krijgslieden, t. w. van den gepens. sergeant Guyke. Hij werd in het jaar 1782 Ie Botterdam geboren en reeds in liet jaar 1799 nam hij deel aan den veldtogt in Noordhoiland; na verscheidene malen van I corps te zijn verwisseld, werd hij in 1811 sergeant en maakte alsloen deel uit van hel groote leger, hetwelk in 1812 den rampspocdigeo leroglogt uit Rusland deed. Bij dezen teruglegt door de Russen gevangen genomen, ging hij kort daarop over bij hel Rttssiseh-Dtiilsch legioen dil corps in zijnen togt naar Frankrijk volgende, mogl Guyke hel vaderland wederzien eu i trad hij hij liet Ned. leger in dienst, lot dat hij den stag van Waterloo met zoo veel onderscheiding bijwoonde, dat koning Willem 1 hem liet kruis BINNENLANDSE jla JlEt'.lGTLN LEYDEN 7 Maart. Woensdag en Vrijdag II. zijn voor de arrondisscmenis-regtbank alhier gehouden de pleidootjen in zake de gemeente Leyden contra de gemeente Soeterwotide. Den 2isten dezer zal het openbaar ministerie in deze zaak conclusie nemen. Wij vernemen, dat op hel armen-conccrtdoor Semprc Crescendo den 21slen dezer op Zotnerzorg te geven, de beroemde zangeres, incj. Weyringer, va it de opera te Rotterdameene solo zal vervullen. De Staatscourant bevat eene oproeping van sollicitanten naar de be trekking van onderwijzer voor de dienst in Ned. Indië. Zij. die eene zoo danige benoeming verlangen, worden uitgenoodigd zich spoedig, bij request op zegel, tot het dep. van binneiil zaken te wenden en daarbij over te leggen hunne geboorte- en rang- of onderwijzersaclealsmede een bewijs van goed gedrag, afgegeven door den burgemeester hunner woonplaats, met vermelding welke godsdienst zij belijden. In de eerste plaats zullen in aan merking komen zij, die in liet bezit zijn eener acte van den eersten of tweeden rang of als hoofdonderwijzer, en, bij ontstentenis van de zoodani- genzij die eene acte van den derden rang of als hulponderwijzer bezitten. De Staatscourant bevat een rapport van den minister van binnenl. za ken aan den koning, betreffende een van wege Z. M. aan zijn dep. om advies gerenvoyeerd adres, geteekend door 1450 werklieden, waarbij de adressanten te kennen gevendat de vrije mededinging naar openbare w er kendoor inlandsche en vreemde ondernemers, bijna al hetgeen hier te lande in huil vak wordt aanbesteed aan buitenlanders doet gunnen, waar door zij meenendat de arbeid aan hunne fabrieken vermindert, en vreezen niet meer in slaat te zullen zijn hunne gezinnen ie onderhouden. De mi nister zegt in zijn rapportdat de kennisneming van dil adres hem de uit komsten van het beginsel >an openbare aanbesteding en vrije mededinging op nieuw zorgvuldig heeft doen nagaan, om te zien of er grond was >oor de meening. dat vreemden aan de Ned. industrie den arbeid uit de hand nemen. Volgens opgemaakte staten waren van de in 4 jaren tijds voor de staatsspoorwegen aanbestede werken slechts 5£ ten honderd door buiten- landsclie ondernemers aangenomen. Bij de andere werken, de ijzerindustrie betreffende, werd voor eene waarde van 1,558,235 door Nederlandsche en van 1,186,193 door buitenlandsche fabrieken geleverd. Het was dus voor

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1