LEÏDSCIIE CO II KA NT. 1865. X'. MAANDAG 6 MAART. STADS-BERIGTEN. I\ ATlOiNALE MILITIE. NATIONALS MILITIE. binnenlandsciie kekiutkn De Courant wordt Maandagff oensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Af zonder lij he nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar De BURGEMEESTER van LEYDEN doel Ie welen, dal ten gevolge van de vernieuwing der St. Jans brug, over den Ouden Rijn voor de Don- kersleeg, de passage voor rij- en voertuigen door die steeg, te beginnen met aanstaanden Maandag 6 dezer, zal gesloten zijn, docli dat gedurende dien tijdkrachtens raadsbesluit van 2 Maart jl.de verbodsbepaling omtrent bet slechts in ééoe ngting berijden van de St. Pan- cras-kerksteeg opeeheven iszoodat die steeg tijdelijk van beide zijden mag ivordcn Ingereden. De Bureetneesler voornoemd, Leydkn4 Maart 1865. flEliOEL SIEGENBEEK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEY DEN Gezien art. 11, 2de alin., der Verordening van 2Mei/6Julij 1801, op de ojtenbare scholen voor gewoon lager onderwijs voor ou- en minvermogenden Gemeenteblad n". 6); Doen te weten, dat de inschrijving van nieuwe leerlingen op de openbare scholen voor on- en minvermogenden zal plaats hebben van den 6drn tot den 18deD Maart e. k., in de schoollokalen in de Rijnstraat, in de Brande- wijnsieeg en op de Oude Vestdes voormidriags van half negen lol negen uur en des namiddags van half twee lol twee uur, behalve des Zon dags en des Zalurdags namiddags. Burgemeester en Weihouders voornoemd, D. TIEBOEL SIEGENBEEKBurgemeester. Leyden, 28 Februarij 1865. v. PUTTE AMMER Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS yan LEYDEN; Gelet op art. 150 der Wet op de Nationale Militie van den 19 Augustus 1861 Staatsblad N°. 72); Noodigen de Lojelingen deier Gemeente uit, die verlangen bij de Zee-Militie te dienen, zich daartoe aan te melden voor den lsl™ April aanstaande, op alle werk dagen, van des voormiddags tien tot des namiddags drie ure, ter Secretarie dezer gemeente. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leyden, 4 Maart 1865. D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. v. PUTTKAM.MER, Secretaris. BURGEMEESTER in WETHOUDERS van LEYDEN doen te welen: dat de eerste sitting van den militieraadvoor deze gemeente, overeenkomstig art. 86 der Wet van den 19d«>> Augustus 1861, Staatsblad n°. 72) wordt gehouden: Op Maandag den IS11™ Maart 1865, voor die Lotelingen die de Nommers getrokken hebben van 1 tot 80; Op Dingsdag den 14,leD Maart 1865, voor hen die getrokken hebben van N". 81 tot N°. 150; Op Woensdag den 15deD Maart 1865, voor hen die getrokken hehhen van N°. 151 tot N°. 225en Op Donderdag 16de0 Maart 1865, voor hen die getrokken hebben van N°. 226 tot N°. 306; telkens des namiddags ten édn uur, in het Gebouw de Lakenhal, aan den Ouden Singel. Zij herinneren voorts, dat in de gemelde zitting voor den militieraad moeten ver schijnen 1°. de vrijwilligers voor de militie; 2°. de lotelingen, die vrijstelling verlangen wegens ziekelijke gesteldheid of gebre ken, of gemis van de gevorderde lengte; dat de lotelingen, die voor den Raad niet zijn verschenen, gebonden worden geene redenen lot vrijstelling te hebben, voor de dienst worden aangewezen, terwijl ook het niet ontvangen van een oproepingsbillet niet ontheft van de verpligling lot het verschijnen voor den militieraad of lot liet indienen van de tot staving, der redenen van vrijstelling gevorderde bewijsstukken. En zal hiervan openbare kenuisgeving geschieden door plaatsing in de Leydsche Cour. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. Leyden, 4 Maart 1865. v. PUTTKAMMER, Secretaris. 41 LEYDEN 4 Maart. De commissaris des konings in Zuidholland heeft aan Burgemeester en Wethouders der verschillende gemeenten in de provincie kennis gegeven van het overlijden van H. M. de koningin-moeder, vergezeld van de volgende uilnoodiging»UEd. gelieve van de algemeeuc deelneming, door dit treffend verlies opgewektte doen blijken ook door hel doen luiden der klokken binnen uwe gemeente gedurende acht achtereenvolgende dagen", te beginnen aan stonds na het ontvangen dezer kennisgeving, en voorts nog daags voor de begrafenis en op den dag der begrafenis, telkens van 8—9, van 12—1 en van 4—5 ure. Verder verzoek ik UEd., voor zoo veel dit op uwe gemeente toepasselijk is, dal op dezelfde dagen de schouwburgen gesloten blijven." lil de uiaand Februarij zijn binnen deze gemeente geboren 136 kinderen, als: 69 zoons en 67 dochters. Overleden 130 personen, als: 18 mannen, 26 vrouwen, 46 zoons en 40 dochlers, daarenboven als levenloos aangegeven 4. Voltrokken 26 huwelijken. liet getal der in bel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 153 lot 210 personen. Ten gevolge van hel overlijden van 11. Jl. de koningin-moeder is door den miuister van marine bepaald, dat de vlag en wimpel aan boord van alle oorlogschepen halver slok zullen geheschen worden. De minister van oorlog heeft van dat droevig sterfgeval kennis gegeven aan de plaatselijke en gariiizoeus-kommandanlen. Daarbij is aan die kommandanien opgedragen dat afsterven aan hunne onderhoorigen bekend te maken. Als blijk van buide en diepe erkentelijkheid van hel leger voor hetgeen de hoogvereerde vorstin daarvoor bij haar leven was, zullen al de corpsen van liet leger bij de ler-aarde-bcslelling van haar stoffelijk overschot worden vertegenwoordigd. Inmiddels zullen de officieren van het leger al dadelijk den rouw aannemen, bestaande in een floers of rouwband om den linkerarm terwijl de dragon mede met floers zal zijn overtrokken. De lijd van duur van den rouw zal nader worden kenbaar gemaakt, Bij de ned. Iierv. gemeente te Arnhem is lot pred. beroepen d». Knap pertpred. te Harliugeu; hij die le Geervliet d». Dukcr, pred. te Barcliem; bij die le Monlfoort ds. van Konkelpred. te Maasland; bij die ie Linscho- ten d». Moorrees, pred. le üuimen; bjj die te Onstwedde ds. Gravemetjer, pred. te Midwolde; bij die te Berkenvvouue de cand. J. de Koo, bij die le Soesterberg de cand. j. G. Knoiinerus. In de eergisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad van Rolterdam is door burg. en well), een plan ingediend tol overdekking der beurs aldaar, benevens een advies der commissie van financiën omtrent de wijze, waarop de daartoe benoodigde som van ƒ65000 zou te vinden zijn. Bij die gelegenheid werd door het lid Pincoffs medegedeelddal verschil lende Rotlerdatnsche handelshuizen, een blijk willende geven van hunne be langstelling in de zaak en van hun wenscli om lot de overdekking der beurs het hunne bjj te dragenhem gemagtigd hadden namens hen aan te bieden een kapitaal van ƒ80000, legen 3 pCt. intrest en jaarlijksche aflossing a pari. Dit aanbod werd met genoegen ontvangen en in handen van burg. en weth. gesteld, ten fine van berigf en raad. Eergisteren nacht is op de Maas onder Andel een ten anker liggend schip, bjj een hevigen wind, gezonken. De schipper, met zijn knecht het gevaar nog tjjdig genoeg ontdekkende, had het gclnk zijne vrouw en kindje behouden aan wal te brengeneene tweede poging om nog een en ander te redden, bad bijna den dood van den schipper gekost, doordien hij. door een rukwind over boord geslagen, reeds een eind weegs was weggedreveu alvorens liet zijn knecht mogt gelukken hem te redden. De juridische faculteit der Utrechtscbe hoogeschool heeft besloten eene gouden medaille toe te kennen aan den inzender der prijsverhandeling onder de zinspreukErfülltcr Pflicht empfindet sich immer noch als Schuld etc. Bij de opening van het naambriefje is de heer C. H. van Bolhuis, doctoran dus in de regten te Utrecht, gebleken de schrijver te zijn. Aan den inzen der der verhandeling onder de zinspreuk: Prudens futuri temporis exitum etc. zal een loffelijk getuigschrift worden uitgereikt, indien hij tot opening van zijn naambriefje vergunning geeft. Te Kmmikhoven in Noordbrabant is op 28 Febr. overleden Anneke van Siltereu dochter van P. van Siltcren en A. Leening, in den ouderdom van ruim 103 jaren. Tol hel laatst van haar leven was zij in het genot barer verstandelijke vermogens gebleven, lu het vorige jaar zag men haar nog op hel land vlas plukken. lie diligence van Tilburg op Geerlritidenbergcorresponderende op de stoomboot van laatstgenoemde stad naar Rolterdam is 11. Maandag bij de hervalling der dienst op de hoogte van Lahbegat, halfweg Cappellevan den dijk gereden en bijna in het water gevallen. De passagiers kwamen er ge lukkig met den schrik af en namen zooveel mogelijk plaats in de twee opvolgende bijwagens, doch naauwcljjks Cappelle genaderd zijnde, viel een der hijwagens bij hel afrijden van den.dijk omver, ten gevolge waarvan ecnige passagiers vrij ernstige kneuzingen aan hoofd en handen bekwamen. Toen men te Geerlruideiiberg aankwam, was de hooi vertrokken en moes ten toen de passagiers, die vrij talrijk waren, op kosten van de directie in rijtuigen naar den Jloerdijk gebragt worden. Volgens berigten uit Japan van 24 Dee. was weder een der moordenaars van majoor Baldwin en luit. Bird gevat. Men verzekerde, dal hij liet hoofd der bende was. Ten gevolge van dc veranderde omstandigheden zou den de gebouwen, die de bureaux en bel verblijf hebben uitgemaakt van bet Ned. consulaat-generaal op liet [bekende Decimaden 15de" Jan. in openbare veiling gebragt worden. 's GRAVEN!! AGE 4 Maart. Door Z. M. is aan den heer C. Springer, kunstschilder le Amslerdam, vergunning verleend tot liet dragen der versierselen van de Leopoldsorde, hem door den koning der Belgen geschonken. De kapitein-luit. ter zee G. Roijer, gedetacheerd bij hel dep. van marine, wordt met 15 April aansl. op non-activiteit gebragt, en vervangen door den kapitein-luit. ter zee J. van Gogh, thans nou-actief. Z. D. 11. de groothertog van Sakscn-Weimar-Eisenachschoonbroeder des konings, is gisteren avond alhier aangekomen. Gisteren avond moet de altijd zoo treurige, maar toch zoo nood zakelijke piegligheid hebben plaats gegrepen der voorlezing in den kring der booge familie, van den uitersten wil van 11. M. de koningin-moeder, met betrekking lol welk lestamenl wij nog nader vernemen, dat de heer notaris Schmolck zou zijn aangewezen, om als notaris hij de behande ling der nalatenschap werkzaam le zijn. Wat de plaats belieft, waar bet slnf der vorstin zal worden Ier ruste gelegdvalt nog niets met ze kerheid te vermelden. Volgens een hier vrjj algemeen verspreid gerucht, zou de plegtige teraardebestelling le Amsterdam, in de Griekschc kapel, plaats hebben, omdat er aan het begraven in het familiegraf te Delft bezwaren, met de voorschriften der Gricksche kerk in verband, zou den verbonden zijn. Tevens wil men weten, dat de ontslapen vorstin zou

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1