LEÏDSl'IIE COURANT. 1863. VRIJDAG 3 MAART. ,0 T opt •Jag t 'an in larin evol» van H. imer i won kamt eer ttg sen qj De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel laars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BIANENLANDSCIIË BEKIGTKN. LEY DEN 2 Maart. In de zitting van den gemeenteraad van lieden is, op voorstel van den voorzitter, besloten een adres van rouwbeklag aan L. M. den koning in te dienen, wegens bel afsterven van II. M. de koningin-moeder. De uitvoering biervan is opgedragen aan bet dagelijksch bestuur. Door'den raad zijn benoemdlot 6de hulponderwijzeres aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs 2de kl voor meisjes mej. J. M. Breu- nissen Troost, hulponderwijzeres te Arnhem, en lol 7de hulponderwijzer aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs 2dc kl. voor jongens M. J. 11. van der Koog, hulponderwijzer alhier. Aan J. J. Werner is. op zijn verzoek, tervol ontslag verleend als hulponderwijzer aan de openbare lagere school li". 1 voor minvermogenden. De verder aan de orde gestelde voordragl in zake het ziekenhuis werd met 17 tegen 1 stem aangenomen. Daarbij is besloten, ingevolge het advies der commissie in deze zaak werk- zaamten einde lot de ontbinding van hel bestaande contract te geraken aan bh. curatoren der hoogeschool een voorstel te doenwaarvan de hoofd punten op het. volgende nederkomendal door de stad aan hel rijk zal af gestaan worden hel nosocomium academicutn met het daarnevens gelegen terrein, met eene bijdrage van ƒ75000, of dat zij hel nosocomium en het bedoelde terrein zal behouden, maar eene som van ƒ100,000 zal bijdragen, en dat in een door het rijk te bouwen ziekenhuis al de arme zieken der gemeente zullen verpleegd wordenlegen eene nader overeen te komen re tributie aan het rjjk, verder hel beheer over de inrigting aan het rijk overlatende, behoudens toezigt op de verpleging der bedoelde zieke armen. Ook eene voordragl tot uitbreiding der gasfabriek, door het toenemend ge bruik van gas noodzakelijk gemaakt, werd aangenomen. Behalve vergroo ting van liet terrein, zal hel getal der ovens met vier moeten vermeerderd worden en zullen er nog twee stoomketels en nog een vierde gashouder geplaatst moeten worden. De kosten van een en ander zijn geraamd op 53000. Aan bestuurders der armen-bewaarschool in de Groenesteeg is hel gebruik van het schoollokaal voorwaardelijk weder voor 10 jaren ver gund. Voorts heeft de raad zich nog vereenigd met het lapporl der com missie in zake hel brandwezen. Die commissie is van ge>oelen, dat het aanschaffen eener stoombrandspuil nog kan worden uitgesteld, maar dat het noodzakelijk is eenige nieuwe verbeterde brandspuiten van den heer Bikkers te Rotterdam aan te schaffen, ter vervanging van de thans aanwez.ge, volgens het oude stelsel ingerigte, brandspuiten, en dat de raad kan voort gaan met de vroeger uitgestelde behandeling der verordening op het brand wezen. Op voorstel van den voorzitter is nog besloten, zoolang de werkzaamhe den aan de brug bij de Donkersteeg duren de bepaling omtrent het berij den der Kerksteeg, in slechts ééne rigting, op te heffen. Het assaut, eergisteren avond door onder-officieren en manschappen van het detachement veld-artillerie in de daartoe fraai gedecoreerde zaal der manege in den üoele gegeven, waaraan ook de jongelingen van de kweek school voor zeevaart deel namenheeft ten volle aan de verwachting beant woord en aan velen eenige genoegeljjke oogenblikken verschaft. Hel werd bijgewoond door vele genoodigden waaronder zich bevonden hh. burge meester en wethoudersde kommandant van het garnizoen en andere autoritei ten. De proeven in de behandeling der verschillende wapens, alsmede die in de gymnastiek, getuigden van kracht en vlugheid, werden door muziek opgeluisterd en door hel uitvoeren van enkele cotuische scènes op aangename wijze afgewis seld. Hel geheel mogt aller lof wegdragen en schonk op nieuw de overtui ging, dal de militairen zich bejjveren om zich meer en meer in deze voor hunnen stand nuttige kundigheden te bekwamen. Eere zij hun daarvoor toegebragt en tevens aan allen, die door hunne goede leiding de zaak hel pen bevorderen. Zoo even vernemen wij dat ons muzikaal publiek andermaal een genotrijken avond te wachten heeft. De jonge vioolvirtuoosJ. de Graan, uit Amsterdam, is voornemens, onder directie van den lieer A. J. Welrens, en met welwillende medewerking van den heer Joh. H. Sikemeier, uit Rot terdam, op Vrijdag 10 Maart ek. alhier een concert te geven, dal tevens opgeluisterd zal worden door de voordragl van het declamatorium bij hel kerkportaal," gedicht van Jan van Beers, muziek van Frans Coenen. Wie het voorregt had den jeugdigen de Graan, dat muzikale wonder, dien too- venaar op zjjn instrument, te hoorenzal geene beschrijving van zijn talent verlangen, omdat hij weet datgenieOn niet te beschrijven zijn. De heer Sikemeier heeft daarom inderdaad eene moedige daad verrigl, door zich dien avond in het strijdperk te wagen; minder algemeen bekend dan de Graan, is even wel ook hij een groot virtuoos, die nog kortelings geleden op Sempre Cres cendo zijne toehoorders in hooge mate door zijn pathetisch, krachtig en geacheveerd spel wist te boejjen. De declamator eindelijk, de heer W. T. Werst, die met zijne bekende bereidwilligheid dien avond zijne talenten ten beste zal geven, wij kennen hem allen en welen dat hij in ieder opzigt voo die laak berekend is. De treffende muziek van Frans Coenen, bij dat schoone gedicht gecomponeerd, verhoogt zijn wegslcpenden indruk. Dal de gehoorzaal ook thans vveèr te klein zal blijken is geen gewaagde voor spelling. Door hel hoofdbestuur der Neder!, maatschappij van nijverheid is aan de departementen dier maatschappij o. a. het volgende vraagpunt, ter be spreking in hare vergadering, opgegeven: Is hel oprigten van ambachts scholen, waar behalve theoretisch, voornamelijk practisch onderrigt in liet timmeren, smeden enz. wordt gegeven, eene wenschelijke zaak tot ontwik keling der werklieden en verbetering van hun toestand?" Door hel Leydsche departement der genoemde maatschappij is eene commissie benoemd om daarop te dienen van berigt en praeadvies, welke commissie bestaat uit de volgende heerendr. H. van Hall, B. J. Fornara, mr. M II. A. Lisman, mr. F. B. Coninck Liefsling, mr. B Th. baron van Heemstra, W. T. Werst en mr. J. I. Del. Baere. Door den gemeenteraad te Deventer is lot hoogleeraar in de Latijnsehe en Grieksche taal en oudheden aan het athenaeum benoemd dr. J.J. Corne- lissenalhier. Op den huize Rijnlnst, nabij Utrecht, overleed Maandag II. in 70-jari- gen ouderdom de gepens. generaal-majoor L. T. F. W. baron van Boecop, commandeur en ridder van verschillende ordes. In 1830 en 1831 stond hij, als kapitein, aan het hoofd der compagnie vrijwillige jagers van de Leydsche hoogeschool. Men meldt ons het volgende: Naauweljjks is de scheepvaart heropend of de verzending van appelen is weder aangevangen. Honderden mudder, reinetles en belle-fleurs komen van den Bijnkant, voornamelijk uit Harme- len en Woerden, herwaarts; veel daarvan gaat naar 's 11 age. De kooplust blijft echtereven als in hel najaar, traag, ondanks de geringe prijzen waar tegen de vruchten worden aangeboden. In het Westland wordt naar droog weder verlangd om met den veld arbeid te kunnen beginnen. Geruimen lijd afwisselende vorst met veel regen en sneeuw maakten dien arbeid lot nog toe onmogelijk. Met het aanvoeren van mest wordt voortgegaan, doch het spillen moet, wegens de doorweekte akkers, telkens worden uitgesteld. De minister van marine heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt dat in de maand Mei aanst. bij de directie der marine te Amsterdam een vergelijkend exameu zal plaats hebben van jongelingen die als machinist- leerling der 2d< klasse wenschen te worden aangenomen. Het getal der als zoodanig te plaatsen jongelingen zal zich tol vier bepalen. Zij moeten ge boren zijn in de jaren 1846—1850. Verzoeken lol toelating moeten voor 15 April bij liet dep. van marine ingezonden worden. Door gedep. stalen dezer provincie is bepaald, dat Ier vervanging van wijlen den heer mr. C. B. Nederburgh, die in 1865 moest afueden, eene verkiezing als lid der prov. staten van Zuidholland voor het hoofdkiesdis- trict Vlaardiiigcnzal plaats hebben Dingsdag den 14Jen Maart aanst. en wanneer eene herslemming mogt worden vereischt, deze zal geschieden Dingsdag den 28sle" Maart daaraanvolgende. Van wege hel bestuur der algetnecne tentoonstelling van voortbrengse len van tuinbouw, in hei voorjaar van 1865 in liet paleis voor volksvlijt te Amsterdam te houden, is een supplement op liet reglement en programma uitgegeven. De inzenders worden uitgenoodigd voor 10 Maart vrachtvrij aan den eersten secretaris kennis Ie geven van hetgeen zij op de tentoon stelling zullen inzenden. De naamlijsten der op de tentoonstelling in te zenden voorwerpen zullen voor of op 26 Maart portvrij ingeleverd moeten worden onder adres van den heer H. Witte, te Leyden, tweeden secretaris des bestuurs en redacteur van den catalogus. De inzending der voorwerpen zal vrachtvrij moeten geschieden »aan hel bestuur der tentoonstelling in het paleis voor volksvlijt te Amsterdam" op 13 of 4 April. De jury zal den 5dcn April, ter beoordeeling der ingezonden voorwerpen, bijeenkomen. De plegtige Ojiening der tentoonstelling zal plaats hebben op den 7dfD April; voor het algemeen zal zij geopend zijn op 8, 9, 10, 11 en 12 April, tegen betaling van 50 cents. De teruggave der voorwerpen zal plaats hebben op 13 en 14 April. Aan de inzenders zal eene tegemoetkoming in de kosten van vervoer der in te zenden voorwerpen verleend worden. Bij verschillende administration over middelen van vervoer worden pogingen aangewend tot hel verkrijgen van vermindering van bet vrachttarief voor de in te zenden voorwerpen. Voor de tropische gewassen zal eene zaal van hel gebouw ver warmd worden. Na ailoop der tentoonstelling zal aan de inzenders gele-

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1