V00RDRAGT Groote jaarlijksehe Opruiming. OPRUIMEN BAZAR, Zal de verbouwing van den Leidschen Schouwburg lol slaud komen? 4 cia 4è pO. ®5ypothccIi-©ï>lig'a?iësi. AFLOSSING. lie's zoude kunnen bestaan en verder lien die le Haarlem daartoe het best n degelegenheid zijn te verzoeken, door plaatselijke nasporing, le willen ffaan of deze hoeve ook het verblijf van Luiken geweest is. Zekere gronden voor die veronderstelling zijn er niet doch ik vermeen dal zelfs de minste hoop om iels meer van de levensbijzonderheden van zulk een man als Luiken te welen voor den geschiedvorscher genoegzaam is om ,ieh eenige kostelooze moeite te getroosten. z' SCHOTEL. Deze vraagdie tegenwoordig door velen in het gemeenzaam gesprek on der vrienden behandeld wordt, mag ook wel eens in hel openbaar gedaan worden. En dan nog daarbij gevoegd worden eene andere vraag: zoo neen, waar en bij wie ligt de schuld? Voorzeker, niemand, die van tijd lol lijd onzen Schouwburg op de Oude Vest bezoekt, zal er niet mede instemmen, dat de verbouwing van dat lokaal Zeer wenschelijk ja volstrekt noodzakelijk is. Onpleizteriger plaats van uitspanning is er niet te vinden. Van builen reeds toont hel gebouw alle teekenen van verval; de entree doet u denken aan een stalin de zaal gekomen moet ge over de banken en leuningen strompelen om uwe plaats le vinden, tenzij 8e het parterre wilt zitten, dat nog het geriefelijkst is ingerigt. De gang naar een der loges voert u eene plaats langs, die u dwingt den neus in 't voorbijgaan digi te houden. Als het er vol is zit ge opeengepakt als haringen in de ton. En hetzij het er vol of leeg is, altijd is hel er kond, ondanks de twee gloetjende kagchels aan weerszijden van liet toonceldie geen ander gevoel hij u opwekken dan dat vati vrees voor brand. Er is overal zulk een togt, dat ge vrij ze ker zijn kuiii, van met eene verkoudheid naar huis te gaan. Ue schermen op hel tooneel vallen van ouderdom uiteen. En achter liet looneel zijn de kleedkamers zóó, dat meer dan eens de komst van een goeden troep afge stuit is op den weiverklaarbaren onwil van acteurs en actrices om daar van kostuum te wisselen. De koiïijkamer is een vuil hok, meer isiet, eti na de groote pauze spuit zij haren tabaksrook en punchdampen tot groot genot der dames in de zaal uil. Langen lijd heeft het Leidsche publiek zich dat alles getroost, omdat men wist, dat er toch niet aan te doen was. Maar die tijd van stille berusting is voorbij. Het hangt nu maar van ons zeiven af, of wij eene verandering willen maken in dien jammerlijken toestand van onzen Schouwburg Eenige mannen van energie hebben de krachtige hand aan het werk geslagen en op hun risico den eigendom van het locaal overgenomen. Zij hebben dit gedaan in het vertrouwen op de medewerking van hunne medeburgers. Zij hebben een plan van verbouwing ontworpen en ter bezigtiging van belang stellenden nedergelegd en zij hebben eene inschrijving lol dekking van de kosten, der verbouwing geopend op zoodanige voorwaarden, dat elk, die eenig itart voor de zaak beeft, zich zonder bezwaar bij ben kan aansluiten. Die voorwaarden mogen wij als bekend onderstellen. Zij komen hierop neder, dat er voor aankoop en verbouwing eene som noodig is van 60000 a j 70000. Hel locaal zal eigendom worden der gezamenlijke deelnemers. De voordeden, die elk speel-saizoen zal opleveren, zullen onder deze deel nemers verdeeld worden. In verband met de bekende opbrengst over de laatste jaren en door bet toegezegd subsidie uit de stedelijke kas, mag men de zuivere winst veilig berekenen op ongeveer 4°/o in bet jaar. De deelne ming is dus niet eene loutere opoffering voor ons genoegen of voor liet gemeen belang, zij kan veeleer als eene redelijke geldbelegging worden aan gemerkt. Het bedrag van een aandeel is niet liooger gesteld dan ƒ250. Minder algemeen bekend is misschien het plan zelf der verbouwing. En hei ware wel raadzaam, dal hel alsnog bij een boek- of kunsthandelaar voor het publiek ter bezigtiging gesteld werd. Allen die het gezien hebben, zijn eenstemmig in den lof over zijne doelmatigheid en fraaiheid. De vraag is nu maar, zal er iels van dal plan komen? Alle hoop daarop is nog niet verloren. Naar men van goeder hand verneemt is reeds drie vierde der noodige som bijeengebragl. Het hangt er nu maar van af, of ook liet overige één vierde nog gevonden kan worden. Alle goede dingen gaan langzaam, zegt men wel eens, vooral in ons land. Over den langzamen gang van deze zaak behoeven wij ons dan ook nog niet te verontrusten, mits zij maar niet stilsta. Of zouden wij tot de treurige bekentenis moeten komen, dal in Leiden niets goed gaat? Leiden staal helaas buiten af in niet al te gunstigen naam. Leiden is stil, zegt de een Leiden is duf, zegt een ander. Leiden is arm, zegt een derde. Leiden is een broeinest van twisten, zegt een vierde en voegt er bij, dat het genoeg is, dat van e'e'ne zijde iets goeds wordt voorgesteld om zeker te zijn, dat het van eene andere zijde zal worden tegengewerkt. Ingezetenen van Leiden, laat ons roet daden die aantijgingen logenstraffen. Zoo wij al moeten toegeven, dat Leiden stil is, laat ons toonen dat Leiden niet meer dufniet meer arm, niet meer twistziek is Het zou inderdaad eene schande voor Leiden zijn als in die stad van 37,000 inwoners eene sotn van 60,000 of 70,000 niet kon worden bijeengebragl't zij dan dal de schuld aan onze flaatiwheid of aan onze armoede of aan den geest van tegenwerking moet worden geweten. Elk gemoedelijk bezwaar, dat iemand verhindert mede le werken, zal en moet geëerbiedigd worden. Maar aan de andere zijde mag ook wel de verwachting worden uitgesproken, dat als eens de lijst der deelnemers openbaar gemaakt wordt, men met daarop namen misse voor wier afwezigheid geene andere verklaring gevonden kan worden, dan de wil om de verwezenlijking der zaak legen le houden. Ten slotte een woord aan de gegoede burgerklasse, de kern en de wezen lijke kracht der bevolking Zij blijve niet achter, in de meening dat de rijken en aanzienlijken hel wel af kunnen. Want, aan groote vermogens is Leiden in vergelijking met vroeger en met andere plaatsen wezenlijk arm. Zij boude zich ook niet teruz uit een verkeerd gevoel van beschei denheid alsof het haar niet voegde, aan zoo iets mede te doen. Eene van de groote verbeteringen, die van de verbouwing te wachten zijn, is juist, dat ook voor lien, die niet gewoon zijn de eerste rangen te bezetten, mi een aantal geschikte zitplaatsen ingerigt zullen worden. Ook zij zullen dan vromv en kinderen een genoegelijken avond kunnen verschaffendie nu dikwijls door goede redenen daarvan weerhouden worden. Een aan deeltje van 250 is nog dc heele wereld niet; en, «vele kleintjes maken een groote." N. N. Gehouden VerkoopJng van onroerende goederen in liet lleeren-Logement aan den Burg, Zaturdag 25 Febrnarij. Een Huis en Erf, aan de noordzijde van den Rijn of den Apothekersdijk Wijk VI. N°. 21, met een Pakhuis, aan de zuidzijde van de Haarlemmer- straal, Wijk VI. IN». 342. Kooper de heer J. M. E. Dercksen. ƒ5681. Een Huis en Erf. aan de westzijde van dc Sternstraat omtrent de Klei- ol Galgstraat. Wijk V. N». 297. Kooper de beer J. J. Beuzemaker. 3800. Een diio aan de noordzijde van den Rrjn of den Apothekersdijk, Wpk 'I. N°. 12. Koopster mej. *J. A. Wijland.' ƒ2804. Een dito, gelegen als voren, Wjjk VI. N°. 18. Kooper de heer B. Straats burg. ƒ1225. Notaris J. M. E. Dercksen. Een Huis en Erf, op hel plein van 's Gravesleinnabij de Papengracht, met een daaraan verheeld Werkhuis, op de Papengracht, Wijk IV. N°s. 612 en 580», Kad. Sect. G. N°. 1261, gecombineerd met een Woonhiiisje en Erf, op de Papengracht, Wijk IV. N°. 580, Kad. Sect. G. N». 936. Kooper dc lieer J. J. de Vink. ƒ2651. fSut-gcvlijGc J&tauö. ONDERTROUWD: P. Wassenaar, jm. 21 j. en G. van Oosten,jd. 23j. J. n. Baan man jm. 30 j. en J. Janssen jd. 25 j. 256"e Staats-Loterij. Trekking der Vierde Klasse. lste Trekking. N°. 872 een prijs van ƒ1500. Nos. 17956 en 19432 ieder een prijs van ƒ1000. 2de N°. 2188 een prijs van ƒ5000. ADVEKTENTIEN, Den 25sten February overleed SUZANNA MARIA PETRONELLA, oud 6j jaar, lief Dochterlje van D. BIEBENS de HAAN. J. C. J. BIERENS ue HAAN, Eenige kennisgeving. IJssel de Schepper. Heden overleed in den ouderdom van 46 jaren mijne dierbare Echlgcnoot ANNA KOREVAAR, na eene echtvereeniging van bijna vijfentwintig jaren. Wat ik met mijne acht Kinderen verlies zal een iegelijk, die met mijne omstandigheden bekend is, kunnen beseffen. Hopende dat de Heer mjj mag sterkeu in deze zware beproeving. Leiden, 26 Febrnarij 1865. J. BLANSJAAR, Smid. Heden overleed, na een langdurig lijden, mijne dierbare Eehtgenootc MARIA ELIZABETH POPPE, in den ouderdom van ruim 56 jaren. Levden 27 Februarij 1865. S. BROEKVELDT Szoon. Wegens de vele Vrienden en Bekenden gelieve men deze algemeene ook als eene bijzondere kennisgeving zoo binnen als buiten deze stad aan te merken. Voor de vele bewijzen van deelneming bij gelegenheid der bevalling en daarop gevolgde ziekte zjjner Echtgenoot ontvangen, zegt de Ondergetee- kende, mede namens haar, hartelijk dank. J. PIJNAPPEL. Bij vonnis van de Arrondissements Regibank te Leiden, dd. 21 February 1865, is CORNELIS BASTIAAN van LEEUWEN Lz.zonder beroep, wonende le Nieuwkoopwegens verkwisting gesteld onder Curatele. F. BOOY Fz.Procureur. Mevrouw KLfSE VAN CALCAR, op Woensdag 1 Maart 1865, des avonds te half acht nre, in dc GEHOORZAAL, op de Breedestraat. Onderwerp: Over de grondslagen van de rnenschelijke ontwikkeling. Toegangsprijs 1. Toegangkaarten zijn te verkrijgen bij de 1IH. SCHREUDER van BAAK, en des avonds aan de Gehoorzaal. Het Bestuur der Nederlandsche Hypotheekbank berigtdal hare Schuld brieven opeischbaar den 28slen Februarij 1865met de tot op dien dag sedert den laatst vervallen Coupon verschuldigde rente, betaald worden ten Kantore van de Ontvang- en Betaalkas te Amsterdam, op Woensdag den liten Maart 1865 en volgende werkdagen. Wij hebben de eer onze geachle Begunstigers te berichten, dat wij, len einde plaals te maken voor het belangrijk assorti ment Goederen voor bet aanstaande saisoen wachtende, van af Maandag den 27 Februarij tot Zaiurdag den 4 Maart zullen eene groote partij Wollen en Halfwollen Fantaisie-Sloffen voor Japonnen, Barège en andere Fantaisie-Robes, gedrukte Katoe nen en Jaconnets, Dames Mantels en Manlilles, Mutsen en Broderiëndiverse witte Goederen enz. Voorts eene aanzienlijke partij zwarte en gekleurde Lakens stofïan voor Pantalons en Vesten. Deze voordeelige gelegenheid slechts eens in bet jaar voorkomende, nemen wij de vrijheid onze geachte Be gunstigers op dit voordeel attent te makeu. BOTERMARKT,

Leydse Courant | 1865 | | pagina 3