vincie had gewijd Zoowel tan gedep. staten als van de ambtenaren hij liet prov. bestuur ondervond hij de levendigste blijken van deelneming. Gisteren heeft de tweede kamer hare werkzaamheden hervat. Door den voorzitter werd mededeeling gedaan van de bij de kamer ingekomen stukken. De geloofsbrieven van den heer mr. G. A. Fokker, benoemd lid der kamer in het hoofdkiesdistrict Middelburg, zijn in banden eener com missie gesteld, die, na onderzoek, tot de toelating van dien heer heeft ge adviseerd. De heer Fokker heeft daarop de gevorderde ceden afgelegd en zitting genomen. De heer van Bosse heeft eenige opmerkingen gemaakt over het programma voor den bouw van een paleis voor de slaten-generaal waarop aan de kamer mededeeling is gedaan van eene tusschen de huishou delijke commissie en den minister van hinnenl zaken dienaangaande ge voerde briefwisseling. Daaruit blijkt dat de huishoudelijke commissie, namens de kamer, aan den minister le kennen heeft gegeven, dat zij zich, wal een aantal bijzonderheden betreft, niet met hel programma kan vereenigen men had niet verwacht dat de mededingende kunstenaars door aanwijzing der verschillende lokalen met opgave der oppervlakte in vierk. ellen, de handen zoo zonden gebonden worden. Het gebouw zou op die wijze niet aan de verwachting beam woorden het ongerief dat de secne-kamers op de tweede verdieping gelegen zijn, zou blijven beslaan en voor de bibliotheek nog minder ruimte beschikbaar zijn dan thans De minister heeft daarop geantwoord dat de deskundigen tegen zijne meening staande hebben ge houden dat hel programma op de llians gevolgde wijze moest ingerigt zijn, maar dal evenwel de regering in de uitvoering vrq blijft en de huishoude lijke commission der kamers daarover zouden geraadpleegd worden. De heer Wintgens heeft daarop nog verlof gevraagd en bekomen om tot de regering aangaande dit onderwerp eene interpellatie te rigien, zullende de dag daartoe nader worden aangewezen. BMTbmANDSCHK BEliiGTGM. KX«J KI.A I» LONDEN 26 Februarij De Mom. Post berigt, dat H. M. door den opper kamerheer aan hel eoips diplomatique lieefi bekend gemaakt dat zij den 28stcn dezer gehoor zal verlcenen en alsdan de gezanten der onderscheiden builenlaiidsche hoven met alle aan hunne gezantschappen verbonden personen zal ontvangen. Er is alhier eene vergadering gehouden door de afgevaardigden van onderscheidene corporaliën uil de arbeidende klasse. Deze bijeenkomst had len doel de oprigting eener nieuwe reformassociaiionwaaromtrent men in beginsel is overeengekomen, zullende thans het overige door eene daartoe benoemde commissie van 21 leden nader geregeld worden. Onder de ver schillende genomen besluiten waren er ook, die ten doel hadden te verkla ren dat zoowel het ministerie als vele leden van het lagerhuis hel vertrou wen der arbeidende klassen verbeurd haddendoor hun verzuim van de zaak der parlementaire hervorming en bepaalden onwil tol hel behandelen eener r.eformbill. Alhier is ook eene vergadering gehouden om te protesteren tegen het toenemend aantal klooster-instellingen hier te lande. De uitslag daarvan was een ver zoek aan hel parlementstrekkende lot eene onmiddelijk enquête in deze zaak. Uit eene aan het parlement overgelegde opgaaf blijkt, dal in het jaar 1863 aan 752 schepelingen der kon. marine geeselslageu zijn toebedeeld de minste waren 6, de meeste 48. Kardinaal Wiseman heeft een gedenkschrift nagelalen omtrent den slaat der r. k. kerk hier le lande. Daaruit blijkt dat het katholicisme sedert de komsl van den kardinaal alhier gestadige» voortgang heefi gemaakt. Door zijnen regtstreekschen of zij del I ngschen invloed zijn iu Londen en in den omtrek 71 kerken en 35 kloosters gebouwd. Beriglen uit New-York van 17 Febr. melden het volgende: De gene raal Sherman is voorbij Branch«ille getrokken en heeft Orangeburg bemag- tigd. Een gedeelte van zijn leger is op hel eiland James, ten zuiden van Charleston, ontscheept, en daar werd een gevecht geleverd dat geen be- slissenden uitslag had. Een ander gedeelie van genoemd leger streed achter die stad. De operatiën tegen Wilmington zijn hervat. De beer Fessende», minister van financiën, beveelt het sluiten eener leening van 600,000,000 dollars aan. De uitwisseling van krijsgevangenen tusschen het noorden en het zui den iri de Vereenigde Staten, die langen tijd door bezwaren van de zijde der Unie nagenoeg geheel had stil gestaan, is thans op groote schaal hervat. Te Philadelphia heeft den 8ste" dezer een vreesselijke brand gewoed, die ontstaan is in een magazijn, alwaar ongeveer 3000 vaatjes petroleum van onderscheidene eigenaars bijeen lagen. Een paar duizend vaatjes waren weldra door de hitte der snel voortgaande vlammen gesprongen, ten gevolge waarvan de brandende olie als eene vuurzee langs de geheele straat stroomde overal de huizen binnendrong en allerwege alles in vlam zette. De meeste bewoners namen in aller ijl de vlugtmei achterlating van al wal in hunne huizen aanwezig was, doordien natuurlijk niemand tijd had om iels te red den en ook niemand zich in den gloeijendeu stroom kon wagen, om iels ter redding van anderen bjj te dragen. Een aantal mannen, vrouwen en kinderen, die niet spoedig genoeg konden wegkomen, zijn op eene deerlijke wijze door zware brandwonden geteisterd. Bij dit ongeval zijn 47 gebou wen in de asch gelegd. PABUS, 26 Februarij. De Ncw-Yorksche dagbladen brengen beriglen nit Vera Cruz van 24 Januarrj jl.dal is zeven dagen later dan die laatst door de regering zijn bekend gemaakt. Naar luid daarvan zou, terwijl het grootste deel van het Fransche leger door het beleg van Oaxaca in den zuidwestelijken uithoek des lands bezig gehouden werdde repnblikeinsche partij overal elders het hoofd weder opsteken. In de stad Mexico was de uitgifte van eenige dag bladen door de overheid verboden. Te Morelia had Ortega, een aanhanger van Juarez, weder 2500 man troepen om zich vereentgd. In Sinaloa was een generaal van het keizerlijk Mexicaansche leger door de Juaristen gesla gen, gevangen genomen en gefusilleerd Van eenen gewapenden opstand der kerkelijk gezinde partij legen de keizerlijke regering maken de New- Yorksche dagbladen geen gewag. De congregatie van den Index heeft van den Paus bevel ontvangen om naauwlettend het eerste deel van het werk van keizer Napoleon over hel leven va» Caesar te onderzoeken. Pius IX wil een voorbeeld geven van zijne geestelijke mast en van zijne onafhankelijkheid, en het werk op den Index plaatsen, indien liet meeningen bevat, die dit noodzakelijk maken. De Moniteur deelt thans de voorrede mede van bovengenoemd door den keizer geschreven werk. De heer Mirès doei op het kerkhof Montmartre, waar zijn schoon zoon, de prins van Polignac, begraven ligt, een mausoleum opr.gteu, dal niet minder dan een half aiillioen zal kosjeii. Te Marseille is een schatrijk gierigaard, de heer Antoine Corneille, op zijne kamer door dieven vermoord. De ongelukkige, een afstammeling van den beroemden Corneille, laat een vermogen van 4 millioen fr. na; bij zjjn leven onthield hij zich uit gierigheid dikwerf het noodtge voedsel. PKDI88G1I. BERLIJN 23 Februarij. De nota onzer regeringhoudende voorstellenbetreffende hare toe komstige verhouding tot de hertogdommen is te Weenen overhandigd. Naar men uit Weenen meldt wordt daarin verworpen het voorstel der Oos- tenrijksche regering, strekkende om tot aan de beslechting der quaestie van de erf-opvolging het bestuur voorloonig op te dragen aan den hertog van Atigusicnburg. Voorts wordt in die nota betoogd, dat Pruissen liet constitueren der hertogdommen moet afhankelijk maken va» zekere voor waarden en voldoende schadeloosstelling moet vorderen. Nadat men het eens zal geworden zijn nopens de nader aangewezen hoofdpuntenwelke Oostenrijk's belangen niet kwetsen, kan Duitschlaiid eischendat men overga tol de beslechting der quaestie. Naar men verneemt wordt in de nota onzer regering op de volgende punten aangedrongen: 1°. het regt om in de hertogdommen zeelieden voor de Pruissische vloot aan te werven 2°. afstand van grondgebied voor een kanaal door het noordoosten der hertogdommen, welks beide uitmondingen versterkt zouden worden en bestemd zouden zijn tol slation voor Pruissische oorlogsschepen; 3°. de telegraaph- en postdienst in de hertogdommen zou onder de leiding van Pruissen komen; 4". het leger der hertogdommen zou onder het bevel van Pruissen slaan, zonder dal het Holsleinsche contingent het bondsleger zou moeten verlaten. De lireuzzeitung beklaagt zich over het oneerbiedig gedrag van de afgevaardigden in de tweede kamerdie het wagen met de vertegenwoordi ging der hoogste autoriteit als met huns gelijken om te gaan. (Jok ergert zich dat blad over de vrijheid van spreken iu de kamer, daar zij slechts dient, om gedekt te zijn voor alle mogelijke onbetamelijkheden. Te Rcndsburg is door eene vergadering van afgevaardigden het voor stel aangenomen om den hertog en de vertegenwoordiging des lands op le dragen, om met Pruissen, in hel belang van Duiischlandtractate» te sluiten. Te Bronswijk is het residentieslot, met uitzondering van den linker vleugel door brand vernield. De brand werd ontdekt onmiddellijk na het begin van een bal ten hove. De vertrekken, door den hertog bewoond, be vonden zich iu den door het vuur verteerden reg Ier leugelHet paleis werd bij de in 1830 plaats hebbende onlusten in de asch gelegd, en hel nieuwe, onder de regering van den tegenwoordigen hertog opgerigte, was een der schoonste gehouwen van Duiischland. Uit Stockholm wordt gemeld, dat de koning zich naar Christiania heeft begeven, en inmiddels het regeringsbeleid heeft opgedragen aan den hertog van Ost-Golhlandden minister van justitie de Geer eu nog twee hoofden van ministeriele departementen. Hel doel dezer reis is hel deelne men aan de beraadslagingen van een le Christiania te vereenigen comité, ten einde eene betere verhouding in de wederzijdsche betrekkingen tusschen Zweden en Noorwegen te bewerken. Men heeft ondervonden, dat de buitengewoon hevige koude ongunstig werkt op het ijzerwerk van de rijtuigen op de spoorwegen en de raderen doet springen, weshalve men hel noodig heeft geacht den spoed aanmerkelijk te verminderen. Van 's konings rijtuig was een rad gesprongen, zoodat de vorst verpligt is geweest zich halverwege van een ander rijtuig te bedienen. Per Telegraaf. 's GRAVEN11AGE, 28 Februarij. In de zitting van de tweede kamer van heden' is bepaald dat de discussie over het koloniaal batig slot zal plaats hebben op Vrijdag aanst. Daarna zijn aan de orde gesteld de ge neeskundige wetten NEVV-YORK, 17 Februarij. Branchville is door de zuidelijken ont ruimd. Sherman bevindt zich op twee mijlen ten westen van Charleston. Volgens andere beriglen zou die stad reeds door de zuidelijken ontruimd zijn. LONDEN, 27 Februarij. In het lagerhuis heeft de heer Layard, in ant woord op eeoe door den heer Vciucy gemaakte aanmerking gezegd, dat de depêche van lord Russell in dato 27 Jan. II volgens welke het lot van de hertogdommen alleen door den bond zoude geregeld kunnen worden, nooit heeft beslaan. PARIJS, 28 Februarij. De Moniteur spreekt tegen de beriglendat met de paketboot van Vera Cruz ongunstige lijdingen omtrent den staal van zaken in Mexico ontvangen zijn, en dat de niet-politieke bladen aan het zegelregl onderworpen zullen worden. i X (1 E 'f. S9 V. In eiikde dagbladen komt als eene bevreemdende omstandigheid voor de naam eener in de Haarlemsche Courant van Zaturdag II. te huur aangebo dene hofstede: O mensch U U U U IJ U V U God. Deze benaming is echter zoo vreemd niet, wanneer men weet dat die woorden en letters een raadsel vormen, dat opgelost wordt door het getal 1 der voorkomende letters u iu den zin nil le drukken. De naam der hoeve is dus: O mensch acht it(rv) God. Tol dus verre is de zaak eene bloote aardigheid; zij wordt echter gewig- liger wanneer men het volgende weet: Onze geëerde stadgenoot mr. B Th. baron van Heemstra, waaraan ik ook bovenstaande oplossing verschuldigd ben, is in het bezit eener, door den beroemden plaatsnijder Jan Luiken beëlste, zilveren tabaksdoos. Haar boven- en ondervlak geeft eene fraaijezinnebeeldige voorstelling van morgen- en j avondstond, terwijl de zijvlakkendie inet verheven randen, arabesken enz, versierd zijn, de drie volgende opschriften dragen: 1Biet het Fortuin Mijn tegenspoet Soo Geejt de Hoop Mijn ff ede r Moet. 2T is niet anders. en 3O IFerells mens VuVuUuUw God. Deze omstandigheid doel veronderstellenof liever Jan Luikens bekende originaliteit geeft de zekerheid, dat het raadsel de vinding is van den be- j roemden etser lk geloof nu, daar verder bekend is dat Luiken zich eenigen lijd buiten Haarlem met ter woon nederzette, (volgens Loosjes, omtrent 1699, op dc Bakkersloot) der geschiedenis geen ondienst te doen door het geleerde pu- bliek opmerkzaam le maken op den zauienbang die tusschen beide inscrip-

Leydse Courant | 1865 | | pagina 2