gesteld, rezen bedenkingen. Het Nederlandscb tarief stelt hei normaal cjjfer op 5 (en honderd, en de ondervinding beeft doen zien dal een matig regt aan de opbrengst niet schaadt. Daarbij moest worden in het oog gehouden dat deze belasting vooral den inlander druktdie reeds zoo veel iu verschillen den vorm aan de schatkist moet opbrengen. Hiertegen werd door anderen aangevoerd, dat het belang der schatkist niet scheen te gedoogen thans ver der te gaan, en dat het niet raadzaam zou zijn in eens te willen bereiken wal niet dan tragpsgewijze verkregen is in Nederland, waar men, bij het beslaan van onderscheidene regelmatig werkende belastingen, vrjjer was dan men zyn kan ten aanzien van Indie, welks belastingstelsel in minder goeden staat verkeert. De regten op den uitvoer werden door sommigen bestredenonder herinnering dat die met ééue enkele uitzonderingen die nog maar noode geduld werd, uit het Nederlandsch tarief geschrapt ztju. Anderen achiten het regt op den uitvoer een geschikt middel om, bij uit breiding van productie ten gevolge der vermeerdering van particuliere land- bouw-ondernemingeneene belasting op dien tak van bedrijf te heffen, ge lijk dan ook meermalen door voorstanders van de bevordering der bijzon dere nijverheid hel uitvoerregt in rekening is gebragt bij hel overzien der geldelyke gevolgen voor de schatkist van het door hen aangeprezen stelsel. Ook legen het differentieel uitvoerregt werden gewigiige bedenkingen in het midden gebragt. ilet was vooreerst in strijd met het beginsel len aanzien der inkomende regten aangenomen, oui namelijk den regtstreekschen aan voer uit Nederland niet boven aanvoer van elders te begunstigen; en, in de tweede plaats, scheen hel niet juist gezien door fiscale middelen den uitvoer naar Nederland Ie willen verzekeren. Anderen bespeurden wel de tegen strijdigheid hierin gelegen, dat, terw(jl hel stelsel van consignatie naar Nederland der gonvernements producten in meerdere of mindere male werd losgelaten, nogtans de overvoer dier producten naar Nederland zou worden te weeg gebragt door een beschermend regtmaar trokken daaruit geen ge volg ten voordeele van het consignatieslelsel; zij wilden integendeel iu ieder opzigt meer vrijheid. Velen intusschen waren met eene aanvankelyke in krimping der bescherming, gelijk de regering die voorstelt, tevreden, en meenden, dal meer doortastende maatregelen al ligt gevaar voor den handel zouden te weeg brengen. 's GRAVEN U AGE21 Febrnarij. Z. M. heeft den vice-admiraal J. May, laatst kommandant van de zee- magt in Oosl-ludie en inspecteur der marine aldaar, benoemd tot komman- deur der orde van den Nederl. Leeuw. Z. M. de koning-grootherlog heelt, bij besluit van 19 dezer, benoemd: tot kommandenrs der orde van de Eikenkroon den kolonel Havens en de majoors van der Scbriek en Beekmanallen van liet reg. grenadiers en jagers; tol officier dier orde den luit. ter zee 2de kl. G. E. VVolierbeek Muller; en lot ridders dier orde de luit», ter zee 2dc kl. A. J. Tliutkow en P. Wittop koning. Tot betaalmeester te Zierikzee is benoemd de heer J. K. Boeije, be waarder der hypotheken aldaar, met vergunning om beide betrekkingen geljjkiijdig waar te nemen. Door Z. M. zijn benoemd: tol luit. generaal de generaal-majoor J. W. Blanken, minister van oorlog; lot luit. generaal en kommandant van het leger in Ned. Indiê de generaal-majoor bij genoemd leger A. J. Andresen, thans kommandant van de 2de militaire afdreliug op Java; tot Zr. M». adju dant in buitengewone dienst de generaal majoor by het leger in Ned. ludiö J. A. Waleson, kommandant »an de lstc militaire afdeeling op Java. Z. M. heeft goedgevonden in hunnen rang en ancieuueieii over te plaatsen bij het reg. grenadiers en jagers den kapitein D F. K Hardenherg van het 4de reg. inf.; en de l8,e luit». J. Waldi-ck, van liet 6de, E. C. Tou- net, van het l5le, en J. C. Leyds, van het 5de reg. inf.; den 2de" luit. P. A. Bechtold, van het bat. jagers n°. 27, dienstdoende in Wesl-Iudie, te bevorderen tol l»,e0 luit. bij dat bat.; den officier van gezondheid 3de kl jlir. Y. G. de Rotie, diensidoende bij iiei 3de reg. vesting artillerie, te bevorde ren tot officier van gezondheid 2dc kl.en den majoor der artillerie op non- activiteit G. J. Maris, op zyti verzoek, op pensioen te stellen. Tol waterschout te Amsterdam is benoemd F. P. du Rieu, luit. ter zee l«,e kl.inspecteur over het loodswezen iu liet l»le district te Groningen. De gepens. officier van gezondheid 2dt kl. bij bel leger iu Ned. Indie A. G. Wildeman is benoemd tot officier van gezondheid 2'1' kl. voor de dienst der Ned. bezittingen ter kuste van Guinea, ter vervanging van den officier van gezondheid l»'c kl. C. L. Daniels, aan wien, op zijn verzoek, een eer vol ontslag uit 's lands dienst is verleend, met toekenning van den titulairen rang van eersten officier van gezondheid der 2de kl. De 48ste verjaardig van Z. M den koning werd Zondag II. in de resi dentie feestelijk gevierd. Des morgens was er hij Z. M. receptie van de leden van liet militaire huis des kouings, en tegen den middag receptie van de leden van de kon. familie. Des namiddags werd er ten hove groot fami lie-diner gehouden. De verzorgden in de gestichten van liefdadigheid wer den feestelijk onthaald. H. M de koningin bezocht liet Lulhersche wees huis tijdens de weezen zich aan tafel bevonden. Ten 3 ure had er op de Mauritskade eene groote parade van hel garnizoen plaats. De voorgenomene illuminatie van stadswege kon door tiet ongunstige weder geen voorigang hebben. BU1TENLANDS0HE BERIGTEN. ENGELAND. LONDEN. 19 February Aan de werf der firma Randolph, Elder O.Ie Glasgow, is te wa ter gelaten de eerste der negen stoomboolen, bestemd voor de postdienst op Java en andere Nederlaudscbe bezittingen iu den Oost-Indische» archipel Zij draagt den naam van honing Willem IIIen heeft eene lengte vau 225, eene brcedie van 51 en eene d ep e van 22 voet. Garibaldi heeft een brief gezonden aan den heer Whitehead te Birken head, waarin hij, onder dankbetuiging aan zijne Engeische vrienden, uiedt deelt dat liet hem onmogelijk is iu dit jaar naar Engeland te komen. In liet district Furness, iu Noord Lancashire, heeft Woensdag II. een vrij lievige aardbeving plaats gehad. Een huis hij de kust is daardoor ingt til stort, terwijl digi hij de zee eene kloof in den grond ontstond, waarui te eene kolom zand en water tot eene hoogte van ongeveer 8 voeten wenle wi opgeworpen. lei De vorst en de sneeuw zijn in de Schotsche hooglanden zoo bcilenge woon, dat vele herten van gebrek en koude omkomen. je De jongste berigten uil Japan, en wel een bijzondere brief van eet mi officier vau liet schip Odin, maken op nieuw melding van een moord, gt pleegd aan een Eugelscli onderdaan, namelijk den machinist van dien bieel dein Charles Collins. s,( Berigten uit New-York van 8 Febr. bevatten liet volgende: Het beri; -- betreffende de mislukking der onderhandelingen over den vrede heeft zic=ü^ ten volle bevestigd. Generaal Sherman rukt voorwaarts naar Charleston t Branchville. De linkervleugel van hei leger van Grant heefi eene bewegir— gemaakt in de rigting van Reams-Station. Men verwacht, dat liet aldaa lol een veldslag zal koinen. Generaal Lee is tot opperbevelhebber van a de legers der zuidelijke staten benoemd. Volgens een gerucht hebben dive zuidelijken Mobile ontruimd. De heer Seward heeft een aantal diploma tieke bescheiden openhaar gemaakt, waarin een onvriendelijke toon jegem Engeland hcerscht en herhaaldelijk de vrees voor eene Europesche lussclieo koinst uitgedrukt wordt. De president der zuidciyke staten van Noord-Amerika heeft den 10* a( Maart e. k. vastgesteld als een dag van algemeene vasten, verootmoedigiuj eu gebed wegens den beuarden toesiand, waarin die staten zich bevinden. n, De uitvoer van petroleum uit de Vereenigde Stalen van 1 January to' 24 December 1864 bedroeg 3j millioen gallons meer dan gedurende beizelftl tijdvak van 1863 en nagenoeg 21 millioen meer dan in 1862. De voornaam ste uitvoer was naar Engeland, Frankrijk en Duitscbland. f HAK HH laf K66 PARIJS. 19 Febrnarij. sp De aartsbisschop van Parys heeft bij gelegenheid van den naderende: vastentijd naar gewoonte een herderlijk schrijven uitgevaardigd en ziel daarin ook over de hnlle van 8 December II. verklaard. Hel is eene ver Z' klaring, die naar men verneemt, eeneu Frauschen, eenen keizerlijk gezin den en eenen liberalen geest ademt, en zich daardoor van de verklaringei a| der andere Fransche bisschoppen onderscheidt. Mgr. Darboy wil de encj clica niet afkondigen, maar zich daarvan uit ontzag voor 'stands wettei onthouden. Hij dankt den H. Vader voor liet aanwijzen van de dwaliugei dezer eeuw, maar betuigt dal Frankrijk althans aan de zaak van de godi dienst, van de katliolijke kerk en van liet pausdom, zijne moeder ei voogdes," getrouw is en blijven zal, wat er dan ook omtrent vormen ei regten getwist moge worden. Verder bidt hij den II. Vader, na het aai wijzen van de aldvvaliugeu onzer eeuw ook het goede, wat er in haar is aan te wijzen, aan te bevelen en met zijnen raad en zegen le ondersteunen zullende bij daardoor hydragen om de rede met liet geloof, de vrijhei! w met liet gezag, de staaikuude met de kerk te verzoenen," en aan onzi eeuw, die zich nn eenmaal op de onstuimige zee der vrije gedachten bevindt den weg naar de veilige haven wyzen. Volgens berigten uil Vera-Cruz van 17 Jan. werd Oaxaca door di Frauschen onder liet bevel va» den maarschalk Bazaine zeiven beregerd. Dl nuntius van den Paus maakte aanstalten om duurzaam veriilyf ie Mexico li J honden. Eeuige bisschoppen hadden gezamenlijk geprotesteerd tegen 's kei zers besluit om de zoogenaamde hervorming-wellen van Juarez in de hoofd V zaak slaande te houden. De bevolking was daarbij rustig gebleven. Keizer Maximiliaau heeft eene nieuwe riddernrde ingesteld, t. w. dil van den Mexicaausclien adelaar. Het grootkruis van die orde is reeds aai onderscheidene vorsten toegezonden. In de O L. Vronwekcrk zijn drie offerbussen beroofd. Van een alt aar is liet tabernakel opengebroken, en de heilige vaten gestolen en de kastel op den grond geworpen. Van eene zijn slechts enkele brokstukken lerugc- ond-ii. Naar men zegt is bij liet vredesverdrag.met Peru bepaald, dat dil land aan Spanje als schadeloosstelling zal betalen eene som van 36 000.000 realen ruiilüüKlt Men verzekertdat het plan onzer regering om de notabelen in Slees- g wyk-Hotstein op te roepen, ten einde stem uit te brengen aangaande hel bestuur des lands, door Oostenrijk is afgekeurd. De werkzaamheden tot het afbakenen van het kanaal ter verbinding van de Noord- met de Oostzee in de rigting van Lubrckzijn gedurende dl 0 laatste «eken in de nabijheid dier stad met verdubbelden yver voortgezet. In hel district Aken, nabrj Sclileidoor, is dezer dagen op een der land goederen van den hertog van Areniberg een zeer groote zwarte wolf gescho ten. 11e dikke sneeuwlaag heeft liet mogelijk gemaakt hel roofdier, dal reeds sedert ongeveer twee jaren groote verwoestingen heeft aaugerigt, mees- Ier te wu den. OODTKNRI-I H. WEENEN 19 February. 1 By de kamer der Afgevaardigden is de begrooting voor 1866 ingediend. Zy sluit met een gering tekort. De minister heeft te kennen gegeven, da! de begrooting voor 1867 zonder tekort zai sluiten en dat de hegronnng van oorlog 5,600,000 fl. minder berekend is. Re beer von Mensdorff heelt naar aanleiding eciicr interpellatie verklaard, dat de regering geeue mededeelin; 2 ten opzigte der hertogdommen kon doen, omdat de onderhandelingen daar- over nog aanhangig zijn. Hei vredesverdrag zal bij de kamers niet inge- diend wo-den, omdat het geen fmaucele belasting of eene verandering van het ryksgch t den gevolg»- li eft. De regering hlyft aan de grondstellingen, die haar herben bestand, getrouw en hoopt eene spoedige oplossing (Ier qiiaesiic.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 2