LEYDSCHE COERAAT. 1865- WOENSDAG 22 FEBRUARIJ. Cr' iN'. 23. \M De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. /Je /jri/'s der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Jjij deze Courant wordt verzouden N". 3 blad 3) der Handelingen van den Gemeenteraad. BlNNENLANDSCHK BEftittTEN. LEYDEN 21 Fetiruarij. Ter viering van den 48en verjaardag van Z. M. den koning wapperde eergisleren allerwege de vaderlandsche vlag. De voorgenomene parade der bezettingwaarbij zich de dienstd. schutterij zon aansluiten, kon, wegens het ongunstige weder,"geen plaats hebben. Zaturdag had alhier in de stads-gelioorzaal het jaarlijkse!) examen plaats van de jongens-kweekelingen der vormschool. Het werd afgenomen door de hh. onderwijzers van Dijk, Lancel, van der Harst, den philos. cand. Hoorweg en, voor zoover de zoölogie beireft, door prof. J. van der Hoeven. Behalve burgemeester en wethouders, eenige leden van gemeente raad en schoolcommissie, en de districtsschoolopziener, was ook de inspec teur van het lager onderwijs in deze provincie daarbij tegenwoordig. Het onderzoek naar de gemaakte vorderingen in de verschillende leervakken liep lot voldoening van al de aanwezigen af; en onder de bewijzen van de vaar digheid der leerlingen in het handteekenenhel leekenen van landkaarten, het schetsen en maken van figuren en ligchamen uit de vormleer, waren er verscheidene die de aandacht trokken. Na afloop sprak de burgemeester hen met hartelijkheid toe en wees hen vooral daarop dat de onderwijzers aanspraak hadden op hunne dankbaarheid en dat zij die toonen moesten door zich voorbeeldig te gedragen. Bjj raadsbesluit van 26 Mei 1864 erlangde deze inrigting, waarvan de kern reeds sedert 1862 bestond, hare tegenwoordige uitbreiding. Zjj telt thans vier klassen: twee voor aspirant-hulponderwijzers, eene voor aspirant- hulponderwijzeressen, en eene voor hen die de acte van hulponderwijzer reeds hebben verkregen. Het onderw.y£_strekl zich uit over al de vakken a—i van art. 1 der wet op het lager onderwijs, en omvat daarenboven de wiskunde, hel leekenen en de gymnastiek. Van dit onderrigt maker, gebruik 38 jongens- en 7 meisjes-kweekelingen35 hulponderwijzers en 14 hulpon derwijzeressen. Docenten zijn, behalve de vier bovengenoemdende hh. Japikse, van W'jjk, de Vink, Martin en mejufvr. Jesse. De directie van het geheel is opgedragen aan den heer J. A. van D(jk. De oprigting dezer vormschool heeft in eene ware behoefte voorzien en voorloopig heeft men alle reden om met de resultaten tevreden te zijn. Vele jongelieden ontvangen hier kosteloos eene uitmuntende opleiding, en dit kan niet anders dan hoogst gunstig terugwerken op het onderwijs in de scholen waar zij werkzaam zijn. Bij kon. besluit van 14 Febr. is de ligting der militie van hel aar 1865 bepaald op 10400 man waarvan 400 voor de dienst Ier zee zijn be stemd. Het aandeel door elke provincie in die ligting te dragen is vastge steld als volgt: Noordbrabant 1291, Gelderland 1282, Zuidholland 1827, Noordholland 1610, Zeeland 510, Utrecht 484, Friesland, 902, Overijssel 744, Groningen 693, Drenthe 315, Limburg 742. Donderdag 11. had te Gouda een treurig ongeluk plaats. Dc landbou wer M. uit den Zuidplaspolder had granen in de stad gebragl en eenige mudden steenkolen opgeladen. Bij het afrijden van de Bleekcrsburg op den Katlensingel schoot de pen uit den dissel en gingen de paarden door. M. geraakte daarbij beklemd lusschen den wagen en een boom aan de gracht- zjjde, waardoor hem het eene been hoog aan liet ligchaam werd verbrij zeld. Ondanks zorgvuldige verpleging en amputatie is hij den volgenden dag na een smartelijk lijden bezweken. Uit Rotterdam meldt men, dat gisteren aldaar en te Dordrecht de over- logt aan de verren geheel gestremd was van wege den zwaren ijsgang. De brievenposten van eergisteren avond konden met groole moeite ten 4 ure des namiddags te Katendrecht komen en de reizigers naar België per spoordienst konden niet overkomen, evenmin als die van België naar Rotterdam. In de gisteren te Amsterdam gehouden vergadering van aandeelhou ders in de Amsterdamsche kanaalmaatschappij werd door den voorzitter medegedeeld, dat nog van eenige heeren te zaaien vertegenwoordigende eene inschrijving van 40000, aangezegd was dat zjj zich niet tot storten gehou den achtten, en dat de heer mr. M. J. Pijnappel bij exploit verklaard had zich van alle verpligtingen jegens dc kanaal-maatschappij ontslagen te ach ten ten aanzien van vier aandeelen a ƒ1000 ieder, door hem genomen en waarop door hem niet was gcstori. Tot directeuren zgn gekozen de lib. P. N. Muller en mr. E. N. Rahusen, en tot commissarissen de hh. C. P. van Ecghen, Paul C. van YlissingenW. H. de Heus, Joan Muller, Joh. C. Zimmerman, A. F. Insinger en F. C. Jaski. De beide Amsterdamsche departementen der maatschappij tol Nul van ji 't Algemeen hebben het voornemen opgevat eene industrie-school voor de vrouwelijke jeugd te stichten. Zij stellen zich voornamelijk voor1°. Voor onbemiddelde jonge vrouwen uit den middenstand, door onderwijs, de gele genheid te openen een barer waardig en voor vrouwen geschikt vak lol levensonderhoud te kunnen kiezen en 2°. De dochter van den handwerks man en van den behoeftige, door het aauleeren eener eerlijke broodwinning, tegen physieke en morele ellende te beveiligen. Voor de eerste afdeeling wordt hoofdzakelijk gedacht aan: houtgraveren, fijne tapisserie-werken, boekhouden en administratieopleiding lot onderwijsseressen in bewaarscho len en verder aan aile zoodanige vakken en kunstvakkenals blijken zullen een bestaan voor meer beschaafde vrouwen te kunnen opleveren. Voor de tweede afdeeling heeft men het oog op: kleuren van prenten en landkaar ten, leeren gebruik maken van naaimachines, kant- en tulle vervaardigen, schoen- en laarzenstikkenstroovlechten en andere takken van nijverheid, later hieraan toe te voegenterwijl de behoeften en belangen van den dienst baren stand een voornaam onderwerp van de zorg des bestuurs zuilen uitmaken. Dezer dagen heeft zich te Breda eene commissie gevormd, met het doel om op het graf van den onlangs overledenen luit.-generaal H. G. Seelig een eenvoudig doch hem waardig gedenkteeken op te riglen. Voor de arrond.-reglbank te Deventer werd dezer dagen behandeld de aanklagt van den burgemeester van Bathmen tegen hel raadslid J. H. K., wegens het in eene openbare vergadering van den raad hem toevoegen van het woord «schurk." De verdediger van den beklaagde beweerde, dat hij op grond van art. 47 der gemeentewet niet vervolgbaar was wegens deze door hem in de vergadering geuite meening. Door het openb. min. werd gevangenisstraf geëischt. De diligence van Nijmegen op 's Hertogenbosch is Woensdag 11. op een uur afstands van eerstgenoemde stad, door het schichtig worden van een der paarden, achteruit van den dijk gereden en in eene stool gestort. Van de vier passagiers, die ziel) daarin bevonden, hebben twee vrij erstige wonden aan hel hoofd bekomen, terwijl de andere, even als de postillon en conduc teur, die in tijds van den bok waren gesprongen, er met den schrik afge komen zijn. Onlangs werd te Franekereen persoon gevangen genomen als vermoedelijk schuldig aan het vergiftigen van het voorkind zijner vrouw, ten einde eene som van 75 uit een levensverzekering- of begrafenisfonds te erlangen. Een zeer naauwkeurig onderzoek der zaakbenevens een scheikundig onderzoek door deskundigen volgde daarop, doch de uitslag was van dien aard, dat de justitie geene termen kon vinden den man in hechtenis te houden. Hij is dus thans weder op vrije voelen gesteld. Uit Middelburg meldt men, dat het bestuur der nijverheids-vereeniging aldaar als proef uit Engeland heeft ontboden en ontvangen eene hoeveelheid gezouten Amerikaanse!) buffelvleeschwaarvan in den laatsten lijd melding is gemaakt, als zeer geschikt tot krachtig voedingsmiddel, vooral wegens zijn geringen prijs, voor de minder gegoede klassen. De uitslag der geno men proef was zoodanig, dal de verkoop dier vleeschsoortwelke zeer goed van smaak is, is aan te bevelen. De prijs kon evenwel, uithoofde van de belasting, niet zoo1 laag worden gesteld als in Engeland. Blijkens het voorloopig verslag heeft de overweging iu de afdeelingen der kamer van het wels-ontwerp tot vaststelling der lariven van in-, uit- en doorvoer in Ned.-lndië, waaraan door 47 leden werd deel genomen, in dc eerste plaats geleid tol schier eenparige erkenning van de noodzakelijkheid tot herziening der op dit stuk beslaande bepalingeneensdeels wegens hel tal van verordeningen, waardoor het onderwerp thans wordt beheerscht, anderdeels opdat handel en nijverheid eindelijk uit de onzekerheid mogen geraken, door jarenlange overweging van herhaaldelijk aangekondigde voor nemens tot wijziging dezer belasting te weeg gebragt. De algemeene indruk, door het ontwerp te weeg gebragt, was verschillend. Eenige weinige leden zagen in de nu voorgestelde tariefswijziging bovenal begunstiging van den vreemden handel en wilden integendeel de dubbele belasting op in- en uit voer, door art. 2 van het tractaat van 17 Maart 1824 geoorloofd, behouden zien. De groote meerderheid echter was van een ander gevoelen en minder angstvallig ten opzigtc zoowel der te verleencn gelijkstelling van vlaggen als van de beperking der bescherming, tol dusver door den handel en de nijverheid van Nederland genoten. Velen nogtans zagen door dit ontwerp hunne wenschen niet geheel bevredigd en vonden daarin kenmerken eener weinig vrijgevige handelspolitiek, terwijl zij hun oordeel staafden door te wijzen op het behoud van een uitvoerregtop het hoog bedrag der reglcn bij invoer en vooral op het differentieel regt. Bij deze algemeene beschou wingen werd nog de aandacht vooral op drie hoofdpunten gevestigd, name lijk op de regten b|j invoer, op die bij uitvoer en op het differentieel regt zoowel bij in- als bij uitvoer. Tegen het bedrag van het invoerregt, dat, behoudens velerlei uilzonderingen, door de regering op 10 ten honderd wordt

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1