COURANT. MAANDAG 20 FEBRUARIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNËNLANDSCHE BEKIGTBN BUITENLANDSCHE BERIGTEN. LEV DEN 18 Feliruarij. l)e afdeeling Leyden der Holt. maatschappij van fraaije kunsten en weienschappen zal Dingsdag aansl. eene vergadering met dames houden, waarin de heer P. Bruyu als spreker zal optreden. Het getal der in hel Werkhuis alhier opgenomeuen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 227 tot 254 personen. De Staats-Cour. bevat een overzigt vau de opbrengst van 's lands mid delen over de eersie maand van 1865, waaruil blijkt, dat die bedragen heelt /3,952,873.l4jzijnde ƒ626,967.81 j meerder dan in .lanuarij 1864. ijjj de ned. Irerv. gemeente ie Hilversum is lot predikant beroepen ds. Geselschap, pred. te Rheiienbij die te Lage Zwaluwe d». Sigalpred. te Be- sojjen; bij die te Uudel, d®. Oudegeest, pred. te Made. Aan de diaconie der herv. gemeente te Lisse is door wijlen mej. C. J. van der Lee een legaal vermaakt van 500. Naar men uil Rotterdam meldI bespeurde men gisteren middag ten 12 ure eene geringe beweging in de Maas, die zich nu en dan herhaalde, tot dat het ijs des avonds met den inkomenden vloed geheel opbrak, en de rivier met eene van beneden opkomende massa drijfijs overdekt werd. Te Giessen Nieuwkerk is Woensdag II. overleden Jacob van 't Hof, die op den 5cn January II. het voorregt mogi genieicn zijn 103cn verjaardag te vieren. Maandag aanst. zal te Amsterdam weder eene vergadering van aan deelhouders in de kanaal-maalschappy plaats hebben voor de herslemming ter verkiezing van nog 3 bestuurders en 7 commissarissen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft besloten tot de aanschaffing voor die gemeente van twee stoombrandspuilen uit de fabriek van Shand Mason en C°. te Londen Te Nieuwe Diep is Woensdag II. eene weduwe dood in haar hed ge vonden. Een onderzoek is ingesteld, daar er bij dit overlijden vermoeden van vergiftiging was ontslaan. |)e voorbereidende werkzaamheden voor de herstelling van hel nieuwe drooge marine-dok te Nieuwe Diep zijn aangevangen. Naar men zegt zou er allezins grond bestaan, dat de voorgenomene herstellingen helgewenschte gevolg zullen opleveren. Door den gemeenteraad van Utrecht is besloten eene wet aan te vragen lot onteigening van alle percelen, gelegen tusschen de Rijnstraat en de Ca- tharijne barrière, ten einde gelegenheid te verkrijgen tot verbreeding van de Keulsche vaars tot verbetering van den toegang aan de waterzijde tot de op het Vreeburg gehouden markten, tot verlenging van de Rijnkade, enz. Onder Berkenwoude zijn twee personen, terwijl zij met schaatsen rijden bezig waren, verdronken. Sedert den in November II. te Dinteloord genieegden moord op Jo hanna Levien, is men er, in weerwil van de ijverigste nasporingen, niet in kunnen slagen den dader op te sporen. Dezer dagen zijn op nieuw eenige personen voor den regicr van instructie te Breda in verhoor geweest, en daarop is zekere K. v. B.timmerman te Dinieloord in hechtenis gehouden Te Vlissingen is Woensdag morgen ten 4 ure een Engelsche schoener, die aldaar ten anker lag en bestemd was naar Antwerpen met eene lading ijzer, door een van daar komend stoomschip in den grond gevaren; de be manning is gered met uitzondering van den gezagvoerder, die verdronken is. 's GRAVENII AGE, 18 February. I. M. heeft vergunning verleend aan den heer J. F. Valeile, te Maas tricht, tol hel dragen van de hem door den koning der Belgen geschonken gouden medaille lsle kl. Tot burgemeester zyn benoemd: te Meyel de heer A. II. van der Steen te Meppel de heer E. G. Rodemann. De adjunct-adminislraieur C. J. Lagaay, laatstelijk behoord hebbende tot het eskader in Oost-lndië en van daar teruggekeerd, is op non-activiteit gebragt. Naar men verneemt heeft Z. M. by besluit van 8 dezer de betrekking van rijks-commissaris bij de Amsterdamsche kanaalmaatschappij voorloopig opgedragen aan den lands advocaat mr. G. M. van der Linden. Naar men verneemt, zullen er ten hove bij gelegenheid van 's konings verjaardag geen feesten plaats hebben en zal de viering zich bepalen tot fauiilie-bijeenkomslen. Morsen ten 3 lire zal bij gunstig weder door het garnizoen eene groole parade gehouden worden. Naar aanleiding der Maandag ,jl. voor het prov. geregtshof in Zuidhol land in hooger beroep gehouden pleidooijer, in de zaak, aanhangig tusschen mr. Raedt van Oldenbarneveld en de Delftsche hoofdcommissie, heeft de heer Raedt verklaringen aan den heer Wintgens gevraagd over eenige door hem bij die gelegenheid gebezigde uitdrukkingen. Dit heeft geleid tot een antwoord van den heer Wintgens, waaruit blijkt, dal die heer reeds bij dupliek had gezegd, dat hem sommige uitdrukkingen in de improvisatie wa ren ontvallen en zij te sterk waren geweest. Hierop hebben de heeren van Limburg Brouwer, van Audel, Veegens en Heemskerk Bzn. te kennen gegeven, dat, vermits uit een brief van den heer W interns blijkt, dal het zijne bedoeling geweest is, de woorden, die tot de briefwisseling hebben aanleiding gegeventerug te nemen en deze dus als niet gesproken moeten worden beschouwd, zij oordeelendat daardoor voldaan is aan hetgeen het gevoel van eer vorderen kan, en dat dus deze zaak als geëindigd moet worden beschouwd. ENGELAA U. LONDEN. 16 February. De kapitein van een te Liverpool van Nassau aangekomen schip ver haalt op 21 Jan. gedurende een slorm te hebben zien zinken een schip waarvan hij, uit hoofde van de onstuimige zee, den naam niet heeft kun nen vernemen, noch iemand zich lieefi zien redden, zoodat het waarschijn lijk met man en mtus ie gronde is gegaan; in den tijd van eene minuut was bet schip op zijde geslagen en verdwenen. De dezer dagen overleden kardinaal Wiseman, afkomstig van eene lersche familie, was in 1802 te Se villa geboren, doch kwam reeds in zijne vroegste jeugd naar Engeland en genool zijne opleiding op het katholiek collegie Ie Ushaw bij Durham. Van daar begaf hij zich naar Rome en werd later, na volbragle studie, in het aldaar aanwezig Engelsch collegie tot priester gewijd. In 1835 keerde hij naar Engeland terug en maakie hij zich een naam door hel houden ecner reeks van voorlezingen. Na vervol gens onderscheidene malen naar Rome geweest en achtervolgens lol hoogcre rangen bevorderd le zijn werd bij in 1849 tol apostolisch vicarius hier lei- stede en eindelijk den 30stc" Sept. van dat jaar door den Paus tot aartsbis schop van Westminster benoemd. Berigten uil New Vork van 5 Febr. bevatten het volgende: De vredes conferentie heeft aan boord van eene stoomboot plaats gehad en vier uren geduurd. Zij heeft tot geen resultaat geleid en zoowel de president Lincoln en de lieer Seward als de zuidelijke commissarissen zijn dadelijk naar de wederzijdsche hoofdsleden teruggekeerd. De reden van het mislukken der onderhandelingen is de weigering van het zuiden om in het herstel der Unie te bewilligen. De wetgevende vergaderingen van Maryland, Pennsylvania, Massachusetts en New-York hebben de wijziging van de constitutie tot af schaffing der slavernij bekrachtigd. He generaal Sherman rukt voort zonder hinderpalen te ontmoeten. Bij Wilmington en Mobile is de staal van zaken onveranderd dezelfde. Sherman heeft den geheelen te Savannah aanwezigen voorraad katoen verbeurd verklaard. EHANHRUH. PARIJS, 16 February. Het wetgevend Iigchaam heeft eene zitting gehoudenonder voorzitter schap van den heer Schneider, bij ongesteldheid van den heer de Morny. Ingediend werden: een voorstel lot aanvulling der slaaisbegrooling voor 1865; de budgets voor 1866; ontwerpen van wet op den lijfsdwang, op de provisioneele invrijheidstelling en op de zamenstelling der algemeene en mu nicipale raden. Ook is ingekomen het zoogenaamde gele boekbevattende afschriften vaneen aantal diplomatieke depêches, door de regering geschreven. Na de vermelding der in de troonrede toegezegde voordragten en ver beteringen doel de Presse de volgende vraagZal Frankrijkverstoken van de vrijheid, die Engeland, België, Italië, Zwitserland en zelfs Duitsch- land genieien zich tevreden stellen inet de nu toegezegde verbeteringen op eenige bijzondere punten? Wij bepalen ons tot het doen dezer vraag. De prijs voor bet overbrengen van autografische depêches, waartoe de dienst tusschen hier en Lyon is geopend, is bepaald op 20 centimes per vierkanten duim. Voor het aanbieden der depêches moeten deze op daartoe bereid papier geschreven zijn, welk papier op de grootle van 30, 60, 90 en 120 vierk. duimen verkrijgbaar is gesteld voor 10 centimes per vel. Berigten uit Algerië melden, dal generaal Deligny een corps opstande lingen onder Si Mohamed-ben-Hamza heeft verslagen. Hij had daartoe een corps lnlandsche troepen, 700 man sterk, gebezigd, zoodat Arabieren le gen Arabieren vochten. De bevelhebber van het laatste corps had daarbij, in een persoonlijkeu strijd met het hoofd der opstandelingenden laatslen gedood. Op de Algerynsche kusten hebben zware stormen gewoed Te Bona zijn hel havenhoofd en de vuurtoren daardoor vernield. Vijf schepen zyu op de kust geworpen. Met betrekking tot de uitbarsting van de Elna wordt hel volgende medegedeeld. Op 31 Januarij jl. begon deze vulkaan ile werken aan de oostelijke zijde in Monte Frnmenlo. In drie dagen ttjds had de lava een weg afgelegd van 17 kilometers. Op 2 Febr. verkreeg de uitbarsting eene voorbeeldelooze hevigheid. Naanwclijks bad de Etna een aanvang gemaakt met hel uitbraken van den lavastroom, toen ook de Vesuvius zijn krater opende en allengs werkzaam werd. Weldra wierp hij lavabrokken eene ltaliaansche mijl hoog in de lucht en sedert dien tijd neemt de hevigheid der vulkanische werking voortdurend toe. Uil Madrid meldt men, dat de regering in de cortes heeft verklaard, dat de vrede tusschen Peru en Spanje gesloten is. Eerstgenoemde heeft zich verbonden om aan Spanje eene vergoeding van 100 millioen realen voor de kosten zijner expeditie le geven. PK VISSEN. BERLIJN. 16 February. Het rapport der commissie van de kamer van afgevaardigden over de slaaisbegrooling keurt de daarin bevatte verdeeliug van 's lands gelden over de onderscheiden takken der staatsdienst af, en verlangt bepaaldelijk wij ziging en vermindering van het budget van oorlog. Verder verlangt zij dat er meer geld voor productive werken, voor hel onderwijs, voor de wetenschappen en lot verbetering van het lot der onderwijzers en der ambtenaren van minderen rang bestemd worde. Eindelijk vraagt zij traps gewijze verlaging van het briefport en van de geregrskosten en opheffing vau het zoutmonopolie, alsmede eenige wyrigingen in sommige belastingen.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1