LETDSCHE COURANT. WOENSDAG 15 FEBRUARIJ. STADS-BERIGTEN. De Courant wordt MaandagfFoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. VERGADERING van den Gemeenteraad van LeydenDonderdag den 16dtn Febriiarij 1865, 's namiddags ten twee ure. Onderwerpen 1». Benoeming van een lid van de plaatselijke Schoolcommissie. 2». Verzoeken van de hulponderwijzers H. J. van Wijk en T. A. T. de Leng, om een eervol ontslag uit hunne betrekking. 3». Drie voordragleu tot wijziging en aanvulling der Algemeene Policie-ver- ordening. 4». Voordragt omtrent de waarborgpenningenbij het Hoogheemraadschap van Rijnland berustende. 5». Voordragt tol den verkoop van boomen op hel plantsoen aan de voor malige Mare-poort. 6». Adres van F. Hakkaart, tol het leggen van een opsloepje in de Kerk steeg, voor het perceel wijk Vil, n». 181. 7". Staat van af- en overschrijving van het Gereformeerd Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis, voor de dienst van 1864. 7" BINNENLaNDSUIIK BEilltiTEN. LEYDEN, 14 Februarij. Wij vernemen, dal de heer mr. F. B Coninck Liefsting, regler in de ar- rond.-regtbank alhier, die op de beide aaubevelings-lijsten voor de vervulling der vacaturen van raadsheer in hel prov. geregtshof van Drenthe was ge plaatst, verzocht heeft voor die betrekking niet in aanmerking te komen. Den 2den Dec. 1864 wendde zich het hoofdbestuur der vereeniging het Metalen Kruis met eerbiedig adres lot Z. ,11. den koning, als haren be schermheer, en deri 10den Dec. daaraanvolgende had die vereeniging het voorregi, onder 's konings goedkeuring, aan de oorlogskorvet hel Metalen Kruis, dat zich bij het forceren der straat Simonoseki zoo loffelijk had on derscheiden, eene zijden vlag te mogen schenken, met het leeken van het metalen kruis zigtbaar in de roode baan, oin die vlag bij feestelijke cn vaderlandsche gelegenheden te mogen voeren van den grooten top. Den 5«tra dezer; werd die vlag op feestelijke wijze ter beschikking van het hoofd bestuur gesteld. De minister van marine heeft zich welwillend bereid ver klaard, om le zorgen voor de spoedige en veilige verzending der vlag per mail op Batavia, en verder naar hel schip voor Yokohama of Jeddo. In de gisteren le Amsterdam gehouden vergadering van aandeelhouders in de kanaalmaatschappy is door het bestuur een overzigt gegeven van de lotgevallen der maatschappij, en de handelwijze van hel voorloopig best uur toegelicht; voorts werd medegedeeld dat het bestuur zich verpligt heeft geacht om ter verhoeding van verwikkeling te zorgendat de werkzaamheden aan dit kanaal voor den 14den Maart aansl. in gang kunnen zijn gebragt, daar an ders de subsidie van 3 millioen, door de stad Amsterdam te verleenen, ver loren zou zijn; dal twintig inschrijvers vooreen bedrag van omtrent ƒ266,000 b(j gcregtelijke aanzegging hebben verklaard, zich geenszins tol storting ver pligt te rekenen; dal hel bedrag der storting van de 5 millioenen ƒ448,600 bedraagt, doch dat »an dit bedrag geen ander gebruik is gemaakt, dan dat het rentegevend is belegd, waarvan het onderpand bij de Neder!, bank is berustende. Het bestuur heeft ook nog medegedeeld, dal de hh. H. Lee Son hel vervaardigen der werken hebben aanvaarden deswegens eene overeenkomst met den heer Brandeis hebben gesloten. Hel heeft slemop- nemers benoemd voor de verkiezing van directeuren en commissarissen, waartoe stembussen in de zaal zijn geplaatst, en in afwachting van den uilslag daarvan hebben de directeuren hunne betrekking nedergelegden de bijeenkomst lol over acht dagen verdaagd. In de diergaarde te Rotterdam is op den 9dcn dezer door een laponder aap een levend jong ter wereld gebragt; de moeder cn het jong zijn, in weerwil van hel ongunstige weder, zeer welvarend. Uit Nijmegen meldt men, dat volgens gerucht de hooge regering aan het bestuur dier stad zou voorgesteld hebben de inzakking aan de kade le herstellentegen garantie der veer- en kadegelden voor de 50 eerstvolgende jaren. Indien dit gerucht waarheid bevatte, zag men niet zonder bezorgd heid hel besluit van liet gemeente-bestuur te gemoetdewijl eene dergelijke garantie een middel in de hand zou geven, om de overbrugging, die toch eens zal moeten komenvoor onbepaalden tijd uit le stellen. Te Doesburg heeft het ijsvermaak Zondag II. drie slagiofïers geëischt. Een jongen van ongeveer 13 jaar vermaakte zich met glijden op eene min bezochte plek, alleen in het bijzpn van jongere kinderen; hij viel door het ijs, en ofschoon hij niet lang daarna uit het water werd gehaald en ter stond twee geneesheeren werden geroepen is hij overleden. Ook twee zoontjes van den heer M.die op den bepaalden lijd niet in huis terug wa ren, werden vermist; men zocht hen overal, lot dat zij eindelijk als ljjken uit dezelfde gracht werden opgehaaldwaarin de andere knaap was ver dronken. In het laatst der vorige week hebben le Groningen, Leeuwarden en Sneek hardrijderijen op schaatsen plaats gehad, waaraan eene groote deelne ming is te beurt gevallen. Voor eenigen ijjd is te Terwispelin de lage veenderijen, onder de veenlaag op den zandbodem gevonden een zoogenaamd heidensch kannetje, gaaf en ongeschonden, gevormd van Drentsche klei (poitebakkers-terin). Door deskundigen wordt de ouderdom er van geschat op ruim 2000 jaren; hel is thans in het bezit van den notaris de Jongh, te Gorredijk. Voor 16 jaren vertrok Jakobus Mieras uit Yerseke, in Zeeland, met anderen naar Noord-Amerika en vestigde zich als groenteboer te Ottawa, in den staat Michigan. Eenige weken geleden is hij in zijne geboorteplaats teruggekeerd om zijne familie le bezoeken. Hij heeft van het leven aldaar zeer gunstig opgesevenals b. v. dat een goed arbeider dagelijks twee dol lars verdient. Ten gevolge daarvan hebben vijf anderen, namelijk een uit Kloet inge, twee uil krabbendijkceen uil Bieselinge, en een uil Yerseke, besloten de reis derwaarts met hem le aanvaarden. De gemeente Ottawa telt 700 Hollanders. Micras is met drie anderen uil Amerika gekomen, van welke een te Zierikzee, een ander in Gelderland tc huis behoort. Deze keeren ook eerstdaags met eenige landverhuizers naar Amerika terug. Aan de spoorweg werken te Elsloo, in Limburg, heeft een betreurens waardig ongeluk plaats gehad. Terwijl eenige werklieden in eene laagte ge zeten waren om hun middageten le gebruiken, stortte eensklaps eene groote hoeveelheids gronds op hen neder, met dit gevolg, dat een hunner gedood werd en vier andere min of meer zware kneuzingen bekwamen. 's GRAVEN U AGE, 14 Februarij. Z. M. heeft den schipper in hel" vaste corps dek- en onderofficieren J. de Vogel benoemd tot broeder der orde van den Nederl. Leeuw. Z. M. heeft aan den heer F. J. Belir, commissaris van politie te 's Gravenhage, vergunning verleend tot het dragen van de versierselen der orde van S'. Stanislaus 2dc kl.hem door den keizer aller Russen geschonken. Tot regter in de arrond.-regtbank te Rotterdam is benoemd de heer mr. J. J. Loke, thans regter in de arrond.-regtbank te Dordrecht. Z. M. heeft goedgevonden bij het wapen der infanterie te benoemen: bij het 2,le reg., tol luit.-kolonel den majoor N. C. Vinkhuizen, van hel 7de reg.bij het 7de reg.tot majoor den kapitein lste kl. jlir. H. G. F. Leyssius, van het reg. grenadiers en jagers. Aan den majoor der infanterie van het leger in Ned. Indie K. G. Fritzen, thans met verlof hier te lande, is, op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend uit de militaire dienst, met toekenning van den rang van luit-kolonel cn van pensioen. Ook is, op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend aan den 2den luit. der inf. by gemeld leger J. F. D. Engelhard, thans met verlof hier te lande; en aan den lsteD luit. van hel corps mariniers S. A. Roos, wegens ligchaamsgebrekenpensioen verleend. De officier van administratie 2d« kl. G. H. C. van Nuys, laatst be hoord hebbende lot het eskader in Oost-lndie, is.op non-activiteit gebragt. Gisteren heeft voor het prov. geregtshof van Zuidholland, in hooger beroep, de behandeling plaats gehad van de bekende zaak van mr. H. J. A. Raedt van Oldenbarnevclt alhier, tegen mr. J. van Kuyck c. s. te Delft, betreffende de vordering eener vergoeding van ƒ2000, wegens schade, loe- gebragt aan een boetseersel in was van het hoofd van Johan van Oldenbar- neveld. De heer mr. van Andel is voor den appellant opgetreden en de heer mr. Winlgens voor de geintimeerden. De uitspraak is bepaald op den 20sle° Maart a. s. Heden nacht is alhier, na eene korte ongesteldheid, overleden de heer C. G. Wilhtiys, directeur der landsdrukkerij, als dichter gunstig bekend. Hij bereikte den ouderdom van 71 jaren cn was versierd met het ridderkruis van de orde van den Nederl. Leeuw. Altiier is aangekomen een tweede zeer elegante omnibus der Nederl. railroiile-maalschappjj. Naar men verneemt zal met die omnibus, »de Vol harding" genaamd, eerstdaags de dienst tusschen den Kneuterdijk en het station van den Iloli. spoorweg door de westzijde der stad geopend worden. BüiTËNLANDSCHE BERIGTEN. ENGELAlï LONDEN, 12 Februarij. In het lagerhuis heeft de heer Gibson, in antwoord op eene interpel latie, namens de regering, gezegd dat de regering niet voornemens was voor zich nieuwe bevoegdheden jegens de spoorweg inaatschappycu ter ver-

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1