soorten zjj. bjj de vreemde industrie te kort schietende, trachten moet het zelfde voor gelijken prijs en in gelijke hoedanigheid te kunnen leveren. «Wij hebben, binten deren, een tweeden grond, en moeten daarvoor wijzen op een misbruik, nu reeds beslaande, maar dal, wanneer deze be paling wet wierd, op de schromelijkste wijze zou toenemen. Het is ons hekend, dat dikwerf in lndië zelf vreemde goederen van staatswege wor den aangekocht, die 50 pCt. en meer in prijs liooger komen, dan waar voor goederen van dezelfde qualiteit uit Nederland kunnen geleverd worden. Dit is schade niet enkel voor den Nederlandscben fabriekant, maar ook be paaldelijk voor den Nederlandschen slaat, die daardoor buitensporig hooge prjjzen betaaltwaarvan het profijt alleen komt aan belanghebbende tus- schenpersonen. Wort de bepaling van art. 3, 1°. wet, dan zal, gelijk te voorzien is, onder den dekmantel van «vrijen invoer ten behoeve of voor rekening van het gouvernement," dit misbruik hand over hand toenemen. «Wij verzoeken daarom dringend, dat hel gouvernement ook in lndië, gelijk in Nederland, voor zijne aanvoeren de gewone regten betale, hel hooger regt bij aanvoer uit hel buitenland, het minder regl bij, door certi ficaten van oorsprong geslaafde, aanvoeren uil het moederland. Waar de Nederlandsclie njjverheid in goedkoopte of hoedanigheid werkelijk niet met de builenlandsche nijverheid kan mededingen, moet zij, uit een oogpunt van publiek belanger iu berustenwanneer het gouvernement zich op de vreemde markt voorziet. Doch, dan moeten ook alle middelen te baat ge nomen worden, om, zooveel mogelijk, dit ergerlijk misbruik Ie keeren dat, met voordacht, vreemde fabriekaten veel duurder betaald worden dan hetzelfde fabriekaatuit Nederland genomen, kosten zou, allée'n omdat dit des te voordeeliger is voor lien die hierbij als lusscheiipersonen gebruikt worden. «Bjj de tarifering hebben wij bezwaar tegen die op hel artikel ijzer. Onder ijzer rangschikt het ontwerp niet enkel «ijzer in slaven, stukken, j «roeden of platen, spoorstaven, lasch- en verbindingsplaten voor spoorwe- «gen en ijzeren gazpjjpen," die, als meestendeels uit het buitenland af- komslig, kunnen gerekend worden te regl te zijn vrijgesteld, maar liet j artikel omvat ook «assen en wielen, gegoten of getrokken, ijzeren laad- «booten of praauwengeraamten van ijzeren gebouwen, loodsen of pakhui- «zen bouten en spijkers, scheepsankers, scheepskettingen en scheepsspillen die ook bier te lande vervaardigd worden of kunnen worden, en op wier invoer in Nederland dan ook in onze tariefwet van 15 Augustus 1862 (Slbl. n». 170) een regt is gesteld van 5 pCt. en van 1 pCt. der waarde, en van 0 75 de 100 pond. liet beginsel waarop deze beschermende bepa ling in bet moederland rust, brengt noodzakelijk mede, dat ook op den invoer van deze artikelen in lndië een differentieel regt in het voordeel der Nederlandsche ijzer-industrie gelegd worde. Lel men daarbjj op, dat, ter wijl «assen en wielen" onder hel artikel ijzer geheel van regten worden vrijgesteld, later hel artikel nrijtuigen, alsmede gedeelten van rijtuigen" belast wordt met een differentieel regt van 10 en 20 pCt. (in 1869 en ver- I volgens 10 en 16 pCt.), zoo schijnt liet ons dubbel noodig, de aandacht van regering en vertegenwoordiging op deze anomalie te vestigen. «Behoudens deze wijzigingen kan onze Kamer zich met de voordragt der regering wel vereenigen." Door de telkens invallende vorst ondergaal de scheepvaart, die sedert ecnige dagen weder geregeld plaats had, aanmerkelijke vertraging, waaruit in ieder geval voor den handel en de schipperij nadeel ontstaat. Vruchte loos hebben o. a. pakschuiten, varende op Amsterdam en terug, beproefd zich een doorlogt te banen; zelfs met 4 paarden voor de schuit mogt dit aan een der pakschuiten niet gelukken. Ten gevolge daarvan liggen er op den Arnstel reeds vijf pakschuiten door het (js ingesloten. Te Roelofarendsvcen werd 11. Zondag een driedubbel bruiloftsfeest ge vierd in eene familie. Een tuinder aldaar gaf namelijk zijne gouden brui- loft zijn zoon de zilveren bruiloft, terwijl eene dochter van dezen in het huwelijk trad en mede bruiloft vierde. Bjj die gelegenheid werd door den eerslgenoemden aan zijne kleindochter en aan elke zijner eigene en behuwd- dochterste zamen 6 in getal, een gouden hoofdijzer met toebehooren ten geschenke gegeven. In de maand Jamiarjj zijn over den Holl. spoorweg vervoerd 96,030 reizigers, gevende eene opbrengst vanj69,938.20. De opbrengst van het i goederen-vervoer was 22,901.19. In dezelfde maand heeft het vervoer van reizigers over den Ned. Rijn spoorweg 84,479het vervoer van goederen ƒ59 074, en het vervoer van reizigers en goederen, door direct verkeer met Duitschland, ƒ91,910 opgebragt. Men verneemt uit eene goede bron, zegt de IV. R. C.dat de heer Réville voor eenige weken naar Frankrijk vertrekt, ten einde daar op-som- j migc plaatsen te prediken, daartoe door het comité voor inwendige zending in het dep. du Gard, in overleg met hel consistorie van Nimesuitgenoodigd. De talrijke protestanten in dat departement wenschen daardoor te doen blijken, hoezeer zij de onverdraagzaamheid afkeuren, waarvan de heer Réville in den afgeloopen zomer te Gcr.ève en te Parijs het slagtoffer is geweest. De commissie, benoemd in de bijeenkomst van deelhebbers in de Am- sterdamsche kanaalmaatschappij van 18 Jan., heeft verslag uitgebragt van hare bevinding. Daaruit blijkt dat de heer Brandeis, welke het aannemings- contract van de hh. Cornick Son heeft overgenomen, alleen op verlan gen van het bestuur, als aannemer is opgetreden, doch met den wcnsch om zoo spoedig mogelijk door een bepaalden aannemer te worden vervan- I gen; dat de heer Brandeis zich in dien stand der zaak niet geneigd heeft j betoond om de door de regeling gevorderde storting van een tnilliocn te bewerkstelligen. De commissie heeft gemeend een voorstel van den voor zitter der maatschappij, om het te storten kapitaal te verkrijgen, niet te moeten aannemen, maar zij is voor eene storting van 30 pCt. in plaats van 10 pCt.waardoor aan het wettelijk bezwaar zou worden tegemoet gekomen, maar waartoe eene wijziging der statuten wordt gevorderd. Zij stelt dus voor: den heer Brandeis door een bepaalden aannemer te vervan- gen en de statuten in den bedoelden zin te wijzigen. Aan boord van het schip Cornelia Adolfine, van Batavia te Nieuwe Diep binnengekomen, bevindt zich een honigbeer, een geschenk voor den zoölogischen tuin te Amsterdam. Het is opmerkelijk hoe de lsle stuurman met dit dier kan omgaan: hij haalt het ongemuilbande dier uit den ijzeren kooi, danst daarmede, steekt z(jn hand iu den muil en doet meer andere toeren, die den toeschouwer verbazen. Bij gelegenheid dat dezer dagen bij een landbouwer onder Koegras (Noordholland) verhuisdag werd gehouden, heeft een knecht, een oppassend meusch, zich aan het gebruik van sterken drank Ie huilen gegaan. Men had hem, beschonken zijnde, op een kussen bij de kagchel te slapen gelegd, en bevond later, toen men hem wilde wekken, dat hij dood was. Hij is waarschijnlijk gestikt. Twee dagen geleden begaven zich twee visschersknechts van Urk in het vooronder eener schuit ter rust. Om hel indringen der sneeuw te be letten maakten zij den schoorsteen digt. De rook van het smeulende vuur kon daardoor geen uitweg vinden. Den volgenden morgen vond men een hunner, met name Albert Woord,' een oppassend jongeling, van 17 jaren gestikt; de ander werd in bewusteloozen toestand naar zytie woning ge- bragtmaar is later hersteld. Onder Vinkeveen is Zalurdag avond een lievige brand uitgebarsten in de woning van zekeren R., veenman aldaar, welke brand zoo spoedig toe nam, dal de bewoners slechts op lijfsbehoud konden bedacht zijn en bijna ongekleed moesten de vlugt nemen. Behalve 2 koeijen is alles verbrand. De persoon van D. Bernard, landbouwer te Langeveen gemeente Tub- bergen verdacht van zich aldaar op 21 Jan. II. te hebben schuldig gemaakt aan moedwilligen manslag en uit dien hoofde iu hechtenis genomen, is we der op vrije voelen gesteld, naardien de regtbank geene termen heeft gevon den om het tegen hem uitgevaardigde bevel van voorloopige aanhouding te bekrachtigen. Door de arrond.-regtbank Ie Heerenveen is de brigadier-rijksveldwach ter Schut stal schuldig verklaard en, onder hel aannemen van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot gevangenisstraf voor den tpd van ééne maand en betaling eener schadevergoeding van ƒ12.50 aan den onwettig gearresteerde. De veroordeelde is onmiddelijk van dit vonnis gekomen in hooger beroep. Het classicaal bestuur van Groningen heeft besloten de ouderlingen en diakenen van de herv. gemeente te Doekwerd in hunne betrekking voor zes weken te schorsen wegens niet toepassing van hel reglement op de vacatu ren. Men verneemt levens, dat zij van dit vonnis in appèl zyn gekomen bij hel prov. kerkbestuur van Groningen. Te Verviers is de lakenfabriek van den lieer H. Lincé afgebrand. De schade beloopt 300,000 frs. 's GRAVENUAGE 7 Februarij. Aan den magazijnmeester der marine te Vlissingen J. A. St-hmidt is een eervol ontslag uit die betrekking verleend, en als zoodanig is benoemd de adjunct-commies by de directie der marine aldaar G. B. Einwachter Bilheimer. Naar men verzekert houdt de regering zich thans bezig met de beant woording van het voorloopig verslag der tweede kamer over bet wels-ont- werp betrekkelijk de schutterijen. Men verwacht dat die beantwoording spoedig zal gereed zijn, zoodat men de behandeling van dal wets-outwerp nog in den loop dezer zitting kan te gemoet zien. Ter gelegenheid van 's konings verjaardag op den 19den dezer zullen weder in de verschillende garnizoensplaatsen des rijks militaire feesten plaats hebbenwaarbij meesters en prevots op de onderscheidene wapens zullen worden benoemd en voorts aan instructeurs der verschillende vakken van onderwijs geldelijke belooningen zullen worden toegekend. Naar men verneemt heeft hel H. M. de koningin-moeder der Neder landen behaagd, de opdragl te willen aannemen eener volksuitgave van eene groote lithographiscbe plaat, geteekend naar de beroemde schilderij van Pieneman, voorstellende in den slag van Waterloo het oogeublik, dat Z. K. II. de prins van Oranje gewond van het slagveld wordt gedragen. Deze uitgave zal geschieden bij gelegenheid van het vijftigjarig herdenken van 18 Jtinij 1815 door de boekhandelaars A. van Hoogstraten en Zoon alhier. De heer adv.-gen. Gregory heeft aan den deken van de orde van advokaten alhier toegezonden hel welgelqkend portret van zijnen voorgan ger, den lieer mr. J. C. Faber van Riemsdijk, ais een geschenk voor de orde. Dat portret is thans geplaatst in de practizijnskamer, behoorende bjj de burgerlijke kamer van den hoogen raad. De toonkunst heeft een zeer gevoelig verlies geleden. De waardige Lu- beek, sedert omstreeks 40 jaren directeur van de kou. muziekschool alhier, is heden overleden. Bij de oud-gereformeerde gemeente alhier is beroepen tot hulpprediker de heer W. G. Smit, onder voorwaarde dat hij, dadelijk na zjjn kerkelijk candidaats-examen te hebben afgelegd, tot leeraar zal worden benoemd De Askalonvan de West-Indische stoomboot-maatschappijonlangs met eene kostbare lading naar Pori-au-Priuce vertrokken, is verongelukt. De bemanning, 37 personen, is door bel Ned. schip Almonde gered, en deze was op hare beurt weder het behoud van dat schip, want daar het mede een lek had bekomen en door pompen boven moest gehouden worden, kon zij de afgematte bemanning vervangen, zoodal hel schip nog behouden te Folkestone binnenkwam. Woensdag II. had te Reading gedurende de avonddienst in dc Grey- friatskerk eene gasontploffing plaats, waardoor de geesteljjke uil den pre dikstoel werd geworpen en verscheiden zilplaatscu werden terbrjjzcld. liUI!RNLAN DSGHR BERU.IKA ËN«Ï iiLA t O. LONDEN, 5 Februarij. De bekende generaal Mac Clellan is tut New-York alhier aangekomen. Hij is voornemens eene reis door Europa Ie doen.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 2