LEllkSCHE COERAN 1865. MAANDAG 6 FEBRUARIJ. STADS-BERIGTEN. De Courant wordt Maandag, ff oensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. De prijs der Courant is 3.per vierendeel faars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. De VOORZITTER van den Gemeenteraad van Leyden noodigl bij deze, j krachtens art. 7, 2e alinea, der Wel van 4 Julij 1850 (Staatsblad n°. 37), de inwoners dezer gemeente uit, om zoo zij elders in de directe belastin gen zijn aangeslagen, daarvan vóór den vijftienden Februarij e. k.door overlegging der aanslagbilletten ter secretarie dezer gemeente, te doen blij ken, ten einde, zoo noodig, bun regt te bewijzen om, bij de jasrlijksche herziening der lijsten van kiesbevoegdendaarop te worden geplaatst. En zal hiervan afkondiging geschieden door plaatsing in de Leydsche Courant. De Voorzitter voornoemd Leyden, 31 Jannarij 1865. D. TIEBOEL SIEGENBEEK. BINNENLANDSERE REïiSGTEN. LEYDEN 4 Februarij. Door Z. SI. z|jn benoemd de militaire leden en plaatsvervangers van de zen in de militieraden voor de ligting van dit jaar; te Leyden zijn als zoo danig benoemd de majoor d'Harvant Bigot de Villandry en de kapitein van Teylingen van hel 4C reg. inf. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 216 tol 257 personen. Blijkens eene hierachter voorkomende aankondiging zal het Iloog- duitsche tooneelgezelschap uit Botterdam Vrijdag aanst. alhier opvoeren: Die Grille, van Ch. Birch-Pfeiffer. Omtrent de opvoering van dit stuk, die onlangs te Rotterdam plaats had, verzoekt men ons het volgende op te nemen Eere wien eere toekomt. Van dit standpunt uitgaande, achten wij ons andermaal verpligt lof toe te zwaaijen aan hel Duitsche tooneelgezelschap in den schouwburg op de Kruiskade, dat in weerwil van de weinige aan moediging, welke hel ondervindtmet zeldzame volharding voortgaat en zich meestal evenzeer door eene goede keus van stukken, als door degelijke uit voering gunstig onderscheidt. Gisteren avond hadden wij gelegenheid de vertooning van hel loorteelspel die Grille bij te wonen. Bevallige schildering als het is van het landleven in Frankrijk, onderscheidt dit stuk zich boven dien door menig naar de natuur geschilderd karakter en door eene van veel tooneelkennis getuigende dramatische behandeling. Wat deze voorstelling echter inzonderheid aangenaam maakte, was de allezir.s verdienstelijke ver tolking van Fanchon Vivieuxdoor Frl. Löwe, die trouwens veel heeft wat voor deze rol vereischt wordt, namelijk jeugd, goede figuur en het leven dig oog, aan welks invloed zelfs papa Barbeaud zich niet kon onttrekken De wildheid van het onbeschaafde kind, door de liefde in korten tijd tot een ingetogen maagd gerijpt en de beschaafdere toon na het verblijf in de stad deze en meer nuancen der rol werden door haar met evenveel door- zigt als geluk teruggegeven, terwijl een tint van naïve coquelterie, vooral in het laatste bedrijf, niet weinig tot verfraaijing der interessante ligiiur bijdroeg. Vele en verdiend waren de toejuichingen, die haar herhaaldelijk te beurt vielen. De oude Fadet werd door Fr. d'Haibé flksch gespeeld; het toonee!waarin deze vrouw aan haren lang gesmoorden wrok tegen Barbeaud lucht geeft, ontlokte het publiek levendige teekenen van bijval Onder de overige vertooners onderscheidden zich gunstig Frl. Egloff als de spijtige Madalon Fr. Moritz als moeder Barbeaud, de heer Schater als vader Barbeaud en de lieer Kubala als Landry. Allen mogten zich in eene meerdere of mindere mate in den bijval des publieks verheugen, liet frissche van de costumes verhoogde nog den gunstigen indruk, dien deze voorstelling maakte. Van wegc den minister van binnen), zaken is bekend gemaakt, dat de examens voor het verkrijgen van aclen van bekwaamheid tot hel ge ven van school- en van huisonderwijs voor de eerste maal in het loopende jaar zullen worden gehouden op Woensdag den 19'len April aanst. en vol gende dagen; dat zij, die een dezer examens wenschen af te leggen, zich uiterlijk op den 5llcn bevorens belmoren aan te melden bij den schoolop ziener van liet district waarin zij wonen, of van builen 's lands komende, voornemens zijn zich te vestigen, met opgave van de acte, die zij verlan gen en overlegging van een of meer getuigschriften van hun goed zedelijk gedrag en van hunne geboorte-acte, terwijl de dag en plaats van hel exa men hun door den schoolopziener zullen worden bekend gemaakt. De inspecteur van de geneeskundige dienst der landmagl heeft ter kennis gebragt van de ouders of voogden, die voor hunne zonen of pupillen de toelating als kweekeling bij 's rijks kweekschool voor militaire genees kundigen mogten verlangen, dat op den 3den Julij 1865 een vergelijkend examen over de adspiranlen zal worden gehoudenen dal vóór den l3ten Mei 1865 een daartoe strekkend verzoekschrift aan hem inspecteur portvrij zal moeten worden ingezonden. Door de Staatscourant wordt hel verslag medegedeeld betreffende den aanleg der staatsspoorwegen van 1 Julij 1864 tot 1 Januarij 1865. Door den minister van binnenl. zaken is bepaald, dat de verkiezing van een lid voor de tweede kamer in het hoofdkiesdistricl Dokkum, welke moet plaats hebben ten gevolge van het aannemen door den heer J. T. ter Bruggen Hugenholtz der betrekking van lid van den raad van state, zal geschieden op Dingsdag den 213ten Februarij aanst., en dat, zoo eene her stemming noodig is, deze zal plaats hebben op Dingsdag den 7den Maart daaraanvolgende. Van wege het ministerie van financiën isjter aigemeene kennis gebragt dat in den omloop zijn aangehouden valsche 50 centsslukkenzoowel met 1 de beeldtenis van Willem II als met die van Willem 111, en met de jaar tallen 1847, 1848 en 1861. Die stukken zijn in middellijn kleiner dan de echte stukken en ook ligler; de letters zijn dikker en de rand is minder diep ingegroefd dan bij de echte stukken. Door den kerkeraad der Ned. Iierv. gemeente te Delft jster voorzie ning in de vacature, voortdurende door het bedanken van d", van Toorenenber- gen te Groningen, hel volgende 12-tal van bh. predikanten gevormd: dd.de Boer, te Veeudani; Bryce, te AarlanderveenDrost, Ie flazcrswoudede Geer, te Docsborgh; Geselschap, te Heemstede; Essenius Greef, te Koog aan de Zaan; Hofstede de Groot, te PurmerendeKrijt, te Berkel: Lason- der, te Loeiieu; van Dingen, te Zetten; Moorrees, te Vianen; Verhoed, te Ridderkerk. Bij de lierv. gemeente te Opheusden is tot predikant beroepen ds. van der Linden, pred. te Geike.-klooster; bij die te Poortvliet d3. Nonhebei, pred. te Resterenbij die te Polsbroek d5. Knap. pred. te Woudsend; bij die te Montfoort d!. Bax, pred te Vuursche; bij die te Losdorp ds. van Ronkel, pred. te Maasland; bjj die te 's Grevelduiii-Kapelled3. Deelman, pred. te lJsselmuidenbij die te Loon op Zand ds. len Bokkel Huiuink, pred. te Oud-Alblas; bij die te Ammerslol de cand. W. ATerwoglbij die Ie Willige Laugerak de caud. K W. 11 nislijubij die te Wilnis de cand. ,1. H. Mühring. De gemeenteraad van Dordrecht heeft besloten, tot het indienen van een adres aan den minister van binnenl. zaken tegen de conclusie, onlangs in den gemeenteraad van Rotterdam genomenten opzigle van het eind- slation van den Zuider-spoorweg op Fijenoord, als zijnde dit geheel in strijd met de bepalingen der wet van 1860 en met het algemeen handelsbelang. Door de arrond.-regtbank te Amersfoort is de jeugdige brandstichter te Hoogland H. van der Veen veroordeeld lot eene gevangenzetting in een verbeterhuis voor den tijd van 12 jaren. Het openb. min. bjj de arrond.-regtbank te Zwolle heeft Woensdag II. conclusie genomen in de procedures tusschen den heer Pruimers en mevr. de wed. Pruimers-van Dcdem, wederzijds gevoerd over de vraag, wie van beide partijen geregtigd is het minderjarig kind M. D. Pruimers tot zich te nemen. Het heeft geconcludeerd tot ontzegging der vordering van mevr. de wed. Pruimers en tol toewijzing van den eisch van den heer Pruimers. Op den 15ikn Februarij aanst. zal de regtbank in deze zaak vonnis wijzen. Te Leeuwarden is in het vertrek van den kommandant der gevange nis de lessenaar opengebroken gevonden en ontdekt, dat daaruit eene som van ƒ1000, waaronder een bankbillet van ƒ200, tot de kas der adminis tratie behoorende, benevens eene som van 70, liet eigendom van den kom mandant, was ontvreemd. Voor de arrond -regtbank te Heerenveen is dezer dagen behandeld de zaak van den brigadier-rijksveldwachter Schuistal, te Oldeberkoop, beschul digd van willekeurige inbreuk op de persoonlijke vrijheid (vroeger reeds vermeld). Het openb. min. concludeerde tot vrijspraak, omdat er wel aan eene onwettige, maar niet aan eene willekeurige ter kwader trouw gedane arrestatie kon gedacht worden. Ook de verdediger van den beklaagde droeg de zaak in hetzelfde licht voor. De heer mr. Jongstra, die voor de civiele partij optrad, betoogde echter dat, wanneer eene dergelijke daad ongestraft bleef, in Nederland de vrijheid van elk burger gevaar liep en vorderde voor de beleedigde partij eene schadevergoeding van ƒ100. 's GRAVEN H AGE 4 Februarij. Tot burgemeesters zijn benoemd: te Vorden de lieer J. H. Gallée; Ie Tiel de heer jhr. P. A Rrtichlin; Ie Koudekerk de lieer G. Brnynis; te Grooiebroek de heer J. T. Pool; te Hoogkarspel de heer K. de Jong. De kapt.-luit. ter zee jhr. F. de Casembrool is eervol ontslagen uil zijne betrekking van 's konings adjudant in gewone dienst en benoemd tol 's konings adjudant in buitengewone dienst. De adjunct-administrateur J. A. Kruyt, thans non-actief, wordt met den 6den dezer geplaatst op het wachtschip,te Hellevoetsluis. Tot leden der staatscommissie tol onderzoek der jaarlijksche rekening aantoonende de hoegrootheid der koloniale remises zijn benoemd de hh. D. Blankenheym en T. P. Viruly, leden van de eerste kamer; T. W. C. Blom en mr. P. Blusse' van Oud-Alblas, leden van de tweede kamer; mr. G. de Vries Azn. en mr. K. A. Meelissen, leden van den raad van state; O. W. Hora Siccama en G. S. G. baron van Fridagh, leden van de aigemeene re- keukamer. Die commissie zal door den heer J. P. Feith, secretaris-generaal bij hel dep. van koloniën, als secretaris, worden bijgestaan. BIJITENT.ANDSCIIE BEIllGTKN. ENliELAS LONDEN 2 Februarij. De bevolking dezer hoofdstad bedroeg omstreeks het midden des vori- gen jaars 3,015,494 zielen. Gedurende de jaren 1862—1864 zijn hier Ie lande 111 stoomschepen gebouwd, om handel te drijven met de zuidelijke stalen van Noord-Amerika. Van die 111 schepen zijn er 70 door de kruisers genomen. De door de overige schepen volbragle reizen moeten echter de rekening goed gemaakt hebben, want er zijn in 1864 weder op nieuw een aantal schepen voor hetzelfde doel op stapel gezet. In de omstreken van Leicester zijn dezer dagen herhaaldelijk ligic schokken van aardbeving waargenomen. De Geographical Society alhier heeft een nieuw plan in overweging genomen lot eene expeditie naar de noordpool en verdere wetenschappelijke navorschingen in de poolstreken. Onderscheiden dagbladen verklaren er zich, uithoofde der daaraan verbonden bezwaren, tegen.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1