Per Telepaat. gehandhaafdeerst bij den aanval der Japanners op dat vaartuig in de Bin nenzee en later bij den strijd in de baai van Sitnonosaki. In de zitting van den gemeenteraad van eergisteren werd medegedeeld dat bij den minister van binnenl. zaken was ingediend eene aanvrage van den heer Amand te Parijs, en den heer Revius, gep. majoor, om concessie ioor den aanleg van eene zeehaven te Scheveningenzonder cenige subsidie. De straf van confinement voor de« lijd van 4 jaren, waartoe M. Wes- termann, van Delft, door het prov. geregtshof was veroordeeld, is veran derd in eene correctionele gevangenisstraf voor den tijd van 4 jaren. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. ENGEEAN D. LONDEN. 31 Januarij. Het kon. Surrey theatre alhier is afgebrand. Gisteren avond ten 12 ure, op het einde van de pantomime, brak plotseling een hevige brand uit, waardoor het geheele gebouw binnen weinige uren in de asch werd gelegd. Gelukkig waren er zeer weinig menschen in het lokaal aanwezig, zoodat er geen ongelukken plaats grepen. De schade is zeer groot. Ook de aan de Theems gelegen uitgestrekte gebouwen van de gasfabriek Phoenix zijn een prooi der vlammen geworden. De brand had een schrik verwekkend aanzien. In het westeljjk deel van Engeland en in Schotland valt steeds eene grootc hoeveelheid sneeuw, zoo zelfs dat de spoorweg-gemeenschap er groote- lijks door bemoeijelijkt wordt. Sedert eenigcn tijd z(jn er welgeslaagde proeven genomen om petro leum aan te wenden als brandstof in stoomschepen. Het is te begrijpen, dat deze uitslag de aandacht der belanghebbenden heeft gelrokken. Dezer dagen werden over dn gebruik van bet petroleum twee lezingen gehouden in de Royal United Service Institution. Men beeft op grond van verkregen resultaten betoogd, dal petroleum geheel onschadelijk kon worden gemaakt, dat deze brandstof zesmaal zooveel hitte gaf als dezelfde waarde in steen koolveel minder woog en zoo weinig ruimte innam, dat stoomschepen genoegzame hoeveelheid zouden kunnen innemen om van hier naar Australië te stoomen. In eene tweede lezing werd meer uiteengezet bet nut, dal deze olie in hel huiselijk gebruik kon hebben. Wekten deze mededeelin- gen aan de eene zjjde groote ingenomenheid bij de reeders, aan den ande ren kant, gaan er nu reeds klaglen op uit onze kolenmijn-districten. Men acht de belangen daar in gevaar, en om hel nieuwe gebruik van het pe troleum zoo veel mogeljjk legen te werken, wijst men op het feit, dat het schip Bombay door petroleum in vlammen werd gezet. liet bemagtigen van het fort Fisher door de noordelijke troepen wordt in berigten uil New-York bevestigd. De bondslroepen hebben bij die gele genheid 72 stukken geschut buit en 2500 man krijgsgevangen gemaakt. Wil mington is, naar men meldt, thans geheel geblokkeerd en de kanonneer- booten-maken aanstalten om tot de stad door te dringen. Hel fort Caswell, een der bolwerken van de stad, moet door de zuidelijken zeiven vernield zijn. Teu opzigle der geruchten omtrent vredes-onderhandelingen wil men we len dat de president Lincoln de hh. Blair en Singleton zon gemagtigd heb ben de volgende voorstellen te doen: Volledige amnestie aan ieder, de civiele en militaire autoriteiten en ook Jefferson Davis er onder begrepen; aanneming der constitutie zooals zij is en der unie zooals zij geweest is, zul lende aan de wijzigingen, die in de constitutie door de bondsregering en hel congres sedert het begin van den oorlog gemaakt zijn, niets veranderd mogen worden, maar het zuiden niet te min tot de unie kunnen terug- keeren onder hel genot van al de voorregten, die hel genoot voor de af scheiding; geheele afschaffing der slavernij, binnen een bepaalden termijn. De Times deelt onder berigten uit New-York mede, dal daags na het bemagtigen van het fort Fislier een kruidmagazijn is gesprongen, waardoor 300 man zijn omgekomen. In de Vereenigde Staten van Noord-Amerika heeft het getal der spoor weg-ongelukken in 1864 dat van andere jaren sedert 1854 overtroffen. Er vielen 140 ongelukken voor, waardoor 404 personen gedood en 1846 per sonen gewond werden. FRANKRIJK. PAR IJS 31 Januarij. Naar men zegt zal er eene aanklagt worden ingediend bij den raad van state tegen de verkiezing van leden voor den protestanlschcn kerkeraad en zal die verkiezing waarschijnlijk worden vernietigdter zake van de onregelmatigheden die bij bet opmaken van de lijsten hebben plaats gehad. Volgens berigten uil Mexico, over New-York ontvangen, zou keizer Maximiliaan onlangs aan zijnen minister van staal een schrijven hebben gerigt betreffende het stuk der kerkelijke goederen, waaruit blijkt, dat de keizer die als staats-eigendom blijft beschouwen. Men verzekerde dienten gevolge, dal de nuntius van den Paus en de aartsbisschop van Mexico op bel punt stonden het land te verlaten. In den loop van het jaar 1864 zijn 3170 personen tot ridders van het legioen van eer benoemd en 789 lot hoogere klassen daarbij bevorderd. Eene nieuwe verbetering zal, naar men verneemt, weldra bij de dienst der posterijen in ons land worden ingevoerd. Al de brievenbestellers, zoo wel ten platten lande als in de stcdfcnzullen nameljjkbehalve hun tasch met de brieven, welker bezorging bun is toevertrouwd, van een gesloten kastje zijn voorzien waarin de te bezorgen brieven kunnen geworpen worden. Eerstdaags zal bet kabinet schilderijenzeldzaamhedenenz. van den graaf van Chaoibord hier ter slede verkocht worden. De graaf wordt daar toe gedrongenten einde de schulden zijner moeder te kunnen voldoen. Onlangs werd door den Monileur medegedeeld, dat de adel van Moscou van den keizer van Rusland de instelling eener vertegenwoordiging, met twee kamers, had verzocht. Het is later gebleken, dat men aan dit verzoek geene vrijzinnige strekking moet toekennen. De adel verlangt wel eene staatsregeling, maar eene aristocratische, en wil, zoo de keizer mogt beslui ten vertegenwoordigende vergaderingen in het leven te roepen, daarin alleen leden van den adelook door den adel gekozenopgenomen zien. In dien zin heeft men met eene groote meerderheid tot een adres aan den keizer besloten. Uit Turyn meldt men dat er eene hevige uitbarsting van de Etna heeft plaats gehad. Een breede lavastroom bedreigde onderscheidene dorpen. FR Dl SS EN. BERLIJN 31 Januarij. Het ontwerp van wet omtrent de militaire dienst is thans in den mi nisterraad vastgesteld en door den koning goedgekeurd. Hel zal in de vol gende week bij de kamer van afgevaardigden worden ingediend. Uil Weenen ontvangt men inlichting omtrent den inhoud van het Pruis- sische antwoord op de jongste Oostenrijkscbe nota betreffende de quaeslie der hertogdommen. Daarin wordt geen eisch ten aanzien van de regeling der toekomstige betrekkingen van de hertogdommen geformuleerd maar het verlangen uitgedrukt om het advies der kroonsyndici van Pruissen af te wachtenalvorens daaromtrent te beslissen. Een wederantwoord van Oos tenrijk wordt zeer spoedig verwacht. Men verzekert, dat de koning geweigerd heeft eene keuze te doen uit het hem aangeboden drietal personen, door het kapittel te Keulen voorge steld om te voorzien in de vacature van een aartsbisschop. Bij hel huis van afgevaardigden is ingekomen een stuk onderteekend door een r. k. pastoor en 414 andere personenbevattende een protest te gen de openingsrede, door den beer von Grabow gehouden bij zijne benoe ming tot voorzitter van het huis. De voorzitter stelde voor het bedoelde stuk ter inzage van de leden neder te leggen, hetwelk werd aangenomen. Uit Ehreiifeld wordt gemelddat twee scheikundigen aldaar eene nieuwe soort van buskruid hebben zamengesteld. Dit buskruid overtreft het bekende zesmaal in kracht, kan naar gelang der behoefte sterker of zwak ker worden gemaakt en ontbrandt, nadat hel lang aan den invloed van vochtige lucht of water heeft bloot gestaan, even goed als ware het geheel droog. De beroemde scheikundige Liebig te Munchen heeft bedankt voor het beroep als boogleeraar aan de hoogescbool alhier. Voor eenigen lijd overleed te St. Nicolai in Stiermarken een voorma lig soldaat, Barlhlma Lukman geheeten, die b(j testament 10 fl. aan den keizer van Oostenrijk vermaakte. De keizer heeft bevolendal liet bedoelde legaat in zijnen naam zal worden aanvaard en die som zal worden gestort in handen van den administrateur zijner bijzondere goederen. BERLIJN, 1 FebruarQ. De beraadslagingen der regering zullen waar schijnlijk binnen kort zoo ver gevorderd zijn, dal eene bepaalde mededeeling kan worden gedaan betreffende de voorwaarden en eischen, wier vervulling Pruissen gewaarborgd wil zien, voor hel tot eene beslissing in de zaak der hertogdommen overgaat. INGEZONDEN. Den Wel-Ed. Heer Redacteur der Leydsche Courant. Was er eenige weken geleden een artikel opgenomen in UEd. geacht blad, bandelende over den erbarmeltjken toestand van den Morschweg in de ge meente Oegslgeest, dat, naar de onderteekening te oordeelen, den schijn droeg van een Leidsch geleerde afkomstig te zijnthans waag ik hel een plaatsje in uwe Courant te verzoeken. Veertien dagen ongeveer geleden, heeft men op den Morschweg bij bet zoogenaamde Galgenveld een hoop grove grind gelegd; ieder die behoefte aan dezen weg heeft, was daarmée regt in zijn schik; want men dacht dat nu een begin zou worden gemaakt om eindelijk hier verbetering aan te brengen; doch die zoo dachten zagen zich spoedig teleurgesteld: de grind was weer voor een anderen weg bestemd. Maar nu vraag ik, of het bestuur het er uitsluitend op toelegt om de be woners van den Morsch te plagen. 1». Alle andere wegen in de gemeente zijn verbeterd; zij, die van verbetering van den Morschweg spreken, wor den sinds jaren gepaaid met: «alles kan niet op eens gebeuren; als wij «maar eens geschikt aan puin kunnen kouien als wjj maar eens eerst palen «genoeg hebben om het voetpad af te zetten enz." maar, 2°. de hoop grind, waarvan ik boven'sprak, verspert letterlijk den weg voor 3/4, het voetpad (als het nog zoo te noemen is) geheelen den rijweg half. Steller dezes is in den avond reeds tweemaal in dien hoop kegels gevallen en, moet een beladen voertuig daar passecren, dan is zulks met gevaar gepaard. Wan neer zal de Morschweg verbeterd worden? Zal de bewuste hoop kegels zoolang blijven liggen totdat er eerst een ongeluk gebeurd is? Het is eene vraag aan het bestuur met dien weg belast, van Een bewoner van den Morsch. iStirgcrlijfce &tanb. Tan 36 Januarij tot en niet 1 February 1865. BEVALLEN M. van Weeren geb. van der Reek D. T. van Stralen, geb. Colet, D. C. Slewe, geb. Waasdorp, l. C. F. Hendriksen, geb. Landzaat D. M. Holswildergeb. van Leeuwen Z. F. Trouweegeb. de Huu Z. S. Blansjaar, geb. Straate, M. du Mortiergeb. Verhoogt, I). J. Pee lers, geb. de Vrind, D. A. A. M. Loebergeb Bosman Z. J. Galjaard geb. van der Veer, D. D. de Kier, geb. Fasseur, D. W. Laurier,geb. Prins, D. .1. C. Waasdorp, geb. Makko, D. levenl. J. van der Reyden, geb >an der Heyden D. J. W. A. Aardrijk geb. Plesman D. M. II. van der Stok geb. Dorsman D. C. Stomen geb. vanjEgmond Z. A. W. M. Noordtjk geb. »an Mcurs, D. levenl. J. W. Teskegeb. Labordes, D. II. Marlyn, geb. Vlasveld Z. E. Tegelaar geb. van ileusden Z. M. C. de Graaf, geb. Nieuwen burg Z. C. Meerburg geb. van Beek Z.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 3