iijkheden noch ontkennennoch verkleinen. Op welke wjjze men den maatregel uitvoere, moeijelijkheden zullen altoos overblijven; altoos zullen er, naast gemeenten die gebaat worden, gemeenten overbljjven die gedrukt worden. Maar dit mag geen motief wezen eene zoo groote weldaad aan het land te onthouden. Aan uwe wijsheid laten wij met vertrouwen de taak overde middelen te beramen welke aan gegronde bezwaren hel doeltreffendst te gemoel komenwelke taak door den tegenwoordige!) finan- tiëlen toestand van ons land zeer wordt verligt en, bij ernstig willen, niet zwaar kan vallen. Als vertegenwoordigers der nationale bedrijvigheid, als zoodanig bekend met hare belangen en de voorwaarden van vrij verkeer eu vrije beweging, zonder welke geen tak van nijverheid kan bloeijen, en geroepen die belangen voor te staan en te behartigen, mogen wij, met er kenning van wezenlijke bezwaren echter niet aarzelen als onze overtuiging te kennen te gevendat geen dier bezwaren voor het land zóó groot en zóó overwegend is als het bezwaar van hel gemeentelijk accjjnsslelsel." Op een door de Staatscourant medegedeelden staat van nalatenschap pen afkomstig van manschappen behoord hebbende tot de landmagl in Ned. Indie, waarvan de saldo's door de reglhebbenden bij het dep. van koloniën kunnen ingevorderd worden komen o. a. de nalatenschappen voor van de volgende personen, die te Leyden geboren zijn of gewoond hebben: C. van Arendonk, korporaal, 2.00; J. J. E. J. van Bommel, wachtmees ter, 350; B. Groeneveld, soldaat, 0.79; F. X. J. Groen, korporaal, 4 07; P. Keilen aar, korporaal, 1.38; J. J. Laverman, soldaat, ƒ1.69. Men leest in de Volksvriend: Volgens de thans bekend geworden otïïciele opgave heeft de rijks-accijns op het gedistilleerd in 1864 opgebragl ƒ8,669,334.79, in 1863 ƒ6,387,997.461, verschil in meer 2,281,337.32j. Onze lezers weten, dat met Maart 1864 de nieuwe wet in werking kwam, waardoor de accijns van ƒ22 per vat tot ƒ35 is verhoogd. Om zich ecniger- mate een denkbeeld te kunnen vormen wal die verhoogde accijns in het jaar den lande zal opbrengen, nemen wij de cijfers der maanden November en December 1864 lot basis, dewijl November een hoog, December een laag rendement aanwijst, en dan vinden wjj: November 1864 897,658.15, De cember 1864 ƒ769,541.67, totaal 1,607,199.82. Vermenigvuldigen wjj deze opbrengst van 2 maanden met 6 dan krijgen wjj voor 12 maanden ƒ10,003,198.92. Voegen wij daarbij het cijfer der opbrengst van plaatse lijke opeenten, waar die worden geheven, ƒ4,050,000, dan blijkt, dat er alléén aan accijns op gedistilleerd door de natie vrijwillig wordt opgebragt (per jaar) ƒ14,053,198 92. De ƒ10,003,198.92 rjjks-accijns vertegenwoor digen 28,580,568 Ned. kannen. Maar het gedistilleerd wordt niet gedron ken van de sterkte der aangifte voor accijns. Wij mogen stellen dal de gewone sterkte is 85 pCt.derhalve zon, om tol de werkelijk verbruikte hoeveelheid te naderen, hel aantal kannen met 15 moeien worden vermenig vuldigd, en hel produel 428,708 520 door 85 gedeeld, geeft dan tot quo tient, nog een aantal kannen van 5,043,629; zoo komen wij tot een cijfer van verbruik van 33,624,197 kannen in het jaar. Voeg daarbij naar ge wone rekening, voor hetgeen zonder den accjjns te voldoen binnen hel rijk gevoerd of in consumlie gebragt wordt, één tiende ten honderd of 3,362.419 kan, dan vinden wjj een totaal van 36,986,616 kan. Ontzettend cijfer, maar ongetwijfeld nog verre beneden de waarheid; want, zoo wij dit aantal kannen tot glaasjes herleiden; en deze lot centen, de kan stellende op 15 glaasjes, het glaasje op 3 cent, dan bljjkt dat 36,986,616 X 15 X 3 nog slechts ƒ16,643,977.20 oplevert, waarmede de werkelijk bciaalde accijns, maar hel gedistilleerd zelf op verre na nog niet zou betaald zijn! Neemt men toch de verbruikte 36,986,616 kannen of 369,866 vaten tot een gemid delden [prijs (zeer matig) van ƒ17, dan verkrijgt men ƒ6,287,722. Er wordt dus hier te lande aan sterke dranken jaarlijks door de natie minstens betaald: gedistilleerd ƒ6,287,722, accijns 14,053,128; 50 pCt. winst van de tappers ƒ7,026,549. Te zamen ƒ27,367,469. De Amst. Ct. verzekert dat de afgeireden vice-president van den raad van Ned.-lndiè, die zich thans hier te lande bevindt, zich heeft laten be wegen, die betrekking weder op zich te nemen en spoedig derwaarts te vertrek en. Tol leeraar in de wiskunde aan het athenaeum te Deventer is benoemd de heer dr. W. de Loos. Te Uiiermeer, gemeente Weespcrcarspelhad Zondag II. een treurig voorval plaats. Drie kinderen van den opzigtcr der forlificaticwerken aldaar twee jongentjes van 9 en 8 jaren en een meisje van 6 jaren, hadden, van eene boodschap lerugkeerendede on.voorzigtigheid zich op het ijs van de vestinggracht van het fort Ie wagen. Naauwelijks bevonden z|j zich op hel ijs, of zij zakten er door. Het jongentje van 8 jaar, dat het digtst bij den wal was, had het geluk zich zeiven te redden, lip het hulpgeschrei kwam de moeder aanloopen doch zakte, bij hare poging om de kinderen te red den, mede door het ijs. Hetzelfde lol trof Jacob van Nes, die mede po gingen tot redding aanwendde, maar deze kwam behouden aan wal. Nu werd door den sluiswachter Olivier en anderen met veel moeite een schuitje in het ijs gebragt, waarmede men het geluk had de moeder en het oudste zoontje te redden. Het meisje was reeds verdronken. De vader bevond zich in de kerk en kwam eerst terug nadat het ongeluk was gebeurd. Van Wijk aan Zee wordt gemeld, dat Zondag II. aldaar een paar dozijn konjjnen-delvcrs uit Zandvoorl handgemeen zijn geweest met de ver- eenigde jagiopzieners en rijks<eldwachlzoo zelfs dal hel stille dorpje het tooneel werd van een hloedigen strjjd. Ofschoon er geen op het slagveld is gebleven, zijn van beide part gen eenigen meer of minder ernstig gekwetst. Met veel moeite gelukte het aan de vereenigde magt vijf der belhamels ge vangen te nemen en naar Beverwijk over te brengen. Naar men uit Nijkeik op de Veluwe meldt hebben in de gemeente Eerbeek een vader en moi-dcr bun jeugdig kind den hongerdood doen ster ven. De man moei vooral schuldig zijn. Hij bevindt zich in handen van het geregi en zal ccrlai g ook nog wegens andere misdaden zijn vonnis ontvangen. Te Arnhem werd Maandag II. het stoffelijk overschot ter aarde be steld van den heer C. G. Merkus, in leven ridder der orde van den Ned. Leeuw, emeritus pred. der Waalsche gemeente van Amsterdam, en oud- president der commissie voor de zaken der Waalsche kerken. Zaturdag II. zijn, naar men uil Zutphen meldt, de groote en kleine spanningen der brug over den IJssel beproefd, door het aanbrengen vaneen trein met ballast, voor de groote spanning, ter zwaarte van circa 400,000 voor die tusschen de landpijlers van circa 135,000 18. De doorbuiging der eerste heeft bedragen 17,5 streep, de doorbuiging der kleinere spanning was van 7 streep. Gisteren had de plegtige opening van den spoorweg Zutphen-Arnhem plaats. De feestelijkheden begonnen des morgens met eene muziekuitvoering door het muziekcorps der schutterij op de markt. Ten 11 u. 40 m. vertrok de feesltrein naar Arnhem om de genoodigden van daar af te halen. Het stationsgebouw was met vlaggen en groen getooid. Ten half 4 ure kwam de feesltrein uil Arnhem terug, waarna de feestgenooten zich vereenigden aau een maaltijd, hun door de stad Zutphen aangeboden. Ten half 8 ure namen de concerten in de groote en de nieuwe sociëteiten een aanvang. Het feest werd besloten met een bal en met de uitvoering eener groote laptoe op de markt. De te Zwolle in verzekerde bewaring gestelde goud- en zilversmid uit Avereest, beschuldigd van het vervaardigen van valsche Pruissische munt, heeft zijne misdaad beleden. Hij is tol de erkentenis gekomen, zulks al leen uil armoede voor zijn gezin te hebben gedaan. Uit Vlissingen meldt men, dat de Handig en Vlug, een uit stalen platen zameiigesleld vaartuigdat in Engeland is gebouwd voor rekening der Ned. marine, aldaar in de haven is aangekomen. Volgens berigten uil Coronie, door de Surinaamsche C. medegedeeld, hebben 14 geëmaneipeerden in den nacht van den 17d<,n op den 18dcn Decem ber zich van de met suiker geladen schoener Charlotte meester gemaakt, terwijl de gezagvoerder zich aan wal bevond, en de wijk genomen naar Britsch Guyana. De koloniale schoener Saramacca is, met eene afdeeling militairen aan boord, hen nagevolgd. Met dit vaartuig is de kapt. van de Charlotte mede vertrokken, ten einde pogingen aan te wenden om de ge roofde schoener en lading terug te bekomen. De vlugielingen zijnzooals later is gebleken, aangekomen te Berbice, alwaar zij oumiddeljjk in hech tenis zjjr. genomen. Volgens latere berigten is het vaartuig met lading te Berbice aan den kapitein uitgeleverd, die daarmede naar Coronie is terug gegaan. De bedoelde geëmaneipeerden zijn in hechtenis gehouden, om, zoo als men zegt, te regt te staan wegens roof en wegens mishandeling aan een der schepelingen. Volgens genoemd blad bestaal er te Paramaribo plan tot oprigling van een museum van voorwerpen uit liet dieren-, planten- en delfstoffen-rijk der kolonie. Reeds is daartoe een gebouw in de Heerenstraat gehuurd. Te Keulen zal van 15 Mei tot 1 Junjj aanst. eeue internationale land huishoudkundige tentoonstelling plaats hebben. Van hetgeen men zou willen inzenden moet men voor 30 Maart opgave doen bjj de Vereeniging Flora te Keulen. De inzending der voorwerpen moe) geschieden lusscnen 15 April en 15 Mei. Ten behoeve eener verloting zal minstens voor 10000 th. aan voorwerpen worden aangekocht. Er zullen gouden, zilveren en bronzen medailles toegekend worden. Kosteloos vervoer der in te zenden voorwer pen langs verschillende speorwegen wordt tegemoet gezien. 's GRAVEN HAGE 2 Februarij. Door Z. M. is de bronzen medaille, ingesteld bjj besluit van 22 Sept. 1855, met een loffelijk getuigschrift verleend aan B. J. Dodeur, hoornblazer van het 2de reg. infanterie, wegens met levensgevaar aangewende pogingen lot het redden van een op den 10dcn Sept. II. te Wijk in de Maas geval len kind. Z. M. heeft aan C. Ilendriksen, gemeente-veldwachter te Oldenzaal, vergunning verleend lol bet dragen van het eereleekenhem door den koning van Hanover geschonken, wegens bewezen diensten lol ontdekking van eenen te Veldhausen gepleegden diefstal. Door Z. M. is benoemd tot lid van den raad van state de heer J. T. ter Bruggen Uugenholtz, thans lid van de tweede kamer. Tot burgemeester der gemeente Zwaag is benoemd de heer P. van Lelyveld, en tot burgemeester der gemeente Zevenbergen de heer C. van Meer. Aan den O. 1. ambtenaar P. Knuttel Dz.thans met verlof hier te lande, is op zijn verzoek eervol ontslag uit 's lands dienst verleend. Z. M. heeft goedgevonden bjj het wapen der infanterie te benoemen: bjj hel lsle reg., lot lstcn luit. den 2den luit. P. Thjjssen, van het corps; bij het 4de reg., lot l8lcn luit. den 2den luit. P. Riethagen, van het corps; bjj het 6de reg., tot l5ten luit. den 2de" luit. R. J. van Hooydonk, van het corps; bjj het 7de reg., lot lslen luit. den 2dcn luit. C. J. de Bordes, van hel corps; bij het 8sle reg., tol lsleo luit. de 2de I uit l. M. J. Temminck en H. J. F. Dommers, beiden van het corps; bij hel inslructie-bataillonlot lslfn luit. den 2den luit. J. H. P. van Goensvan bet corps. De luit. ter zee 2dc kl. W. J. H.'de Kanier, behoord hebbende tot het sialion der zeemagt te Curasao, is op non-activiteit gebragt. Gisteren is de 57sle verjaardag van H. K. II. prinses Frederik der Nederlanden op de gewone wijze gevierd. Tegen den middag was er op huis de Paauw een dejeuner-dmatoir en receptie van leden der kon. familie, en des middags had aldaar een diner plaats. De groote parade van de be zetting had wegens het ongunstige weder geen plaats. De minister van binnenl. zaken is verhinderd geworden uitvoering te geven aan zijn voornemen om bij de opening van den spoorweg Zutphen- Arnhem tegenwoordig te zjjn. Dezer dagen heeft er eene promotie bjj het dep. van marine plaats i gehad, hetzij in rang. hcizjj in traetement. Eergisteren is alhier aangekomen de kap.-luit. ter zee jh. de Casem- broot, die als bevelhebber der Medusa de eer onzer vlag zoo roemrijk heeft

Leydse Courant | 1865 | | pagina 2