LEYDSC1IE COURANT. Y RIJD AG 3 FEBRUARI J. STADS-BERIGTEN. LOTING VOOR DE~NATIONALE MILITIE. BINNENLaNDSUHE BlilslliTKN. De Couratit toordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEI DEN roepen bjj deze op alle leveranciers, werkbazen enz., welke over hel afgeloopen jaar 1864 len lasle der gemeente eenige vordering hebben, om hunne rekeningen len spoedigsteimmers voor of op 15 Februarij ek.len bureele van den ge- meenle-archiiect op hel Raadhuis in te leveren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. Lenden, 2 Februarij 1865. v. PUTTKAMMER, Seerelaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien het adres van Maarten Pieter Oudshoorn, broodbakker, wonende binnen deze gemeente, waarbij hij toestemming vraagt tot de plaatsing van een tweeden bak-ovenmet een rookkanaal leidende naar den bestaanden schoorsteen, in zijn huis in de Donkersteeg, geteekend wijk VI. n". 70; Gelet op het Koninklijk besluit van den 31slen Jariuarij 1824, rakende vergunnin gen ter oprigting van sommige fabrieken en trafieken; Doen te wetendat tot het hooien der eigenaars en bewoners van de naastbijge- legene en belendende panden, ten opzigte der informatiën de Commodo et Incom- mododoor Burgemeester en AVethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Gemeente, op Maandag den 6Jen Februarij aanst., des voormiddags ten 11 uur; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen dat ver zoek op dien tijd in te brengenterwijlbij verzuim daarvanzij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en AVethouders voornoemd Leyden, 2 Februarij 1865. D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. KENNIÜGEVIACI. BURGEMEESTER en AVETHOUDERS van LEYDEN, Gezien het besluit van den Commissaris des Konings in deze provincie, van den 18den Januarij 1865, A. N°. 359 (2C afdeeling)houdende regeling van de Loting voor de Nationale Militie; Gelet op de bepalingen der wet van den 19d™ Augustus 1861 Staatsblad N°. 72), als ook op die van Zijner Majesteits besluit van den 8slcn Mei 1862 Staats blad N». 46); Doen te weten dat' de Loting der in het vorige jaar voor de Nationale Militie ingeschrevenen binnen deze gemeente, en alzoo voor ben die geboren zijn in het jaar 1H-15, zal geschieden in een der vertrekken van het Raadhuis, op Donderdag en Vrijdag den 9dcQ en 10Je" Februarij aanstaande, beide dagen des morgens ten 9 j ure; Dat deze Loting in eene alphabetische volgorde der namen van de ingeschrevenen zal plaats hebbenen wel op Donderdag den 9den Februarij 1865, voor de ingeschrevenenwier familie-naam begint met de letter A lot en met de letter K, op Vrijdag den 10d':11 Februarij 1865, voor de ingeschrevenen, wier familie-naam begint met de letter L tot en met de letter Z. Voorts, dat bij art. 33 der wet is bepaald dat voor den ingeschrevene, die niet is opgekomen, hel nominer kan getrokken worden door zijn vader, moeder of voogd, terwijlis ook deze niet opgekomenalsdan bet trekken geschiedt door den Burge meester of het lid van den Raad der gemeente, waar de loleling is ingeschreven; Dat ingevolge art. 34 de opgekomen ingeschrevene dadelijk na het trekken van zijn nommer de redenen van vrijstelling opgeeft die hij meent te hebben. Het opgeven van deze redenen kan door zijn vader, moeder of voogd geschieden, zoo deze tegenwoordig is en de ingeschrevene niet is opgekomen. Wijders, dat tot het opmaken der getuigschriftenvermeld bij art. 53, tot het bekomen van vrijstelling wegens broederdienst of op grond van te zijn eenige wet tige zoon, welk getuigschrift behoort te worden afgegeven op de getuigenis van twee bij den Burgemeester bekende en ter goeder naam en faam staande ingezetenen, die zich ieder voor de waarheid van het daarbij verklaarde, door mede-onderteekening, verantwoordelijk stellen, de gelegenheid beslaat ter Secretarie dezer gemeente op Maandag en Dingsdag, den IS11®11 en ld11611 Februarij aanstaande, tusschen 'svoormid- dags tien en 's namiddags drie ure. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant van den 30slcn Januarij en den 3den Februarij 1865 worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leyden, 28 Januarij 1865. D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Secietaris. »Wij gelooven dat het overbodig is de grieven die legen hel gemeente lijk accijnsslelsel beslaan in hel breede le ontvouwen. Die bezwaren zijn zoo algemeen bekend en zoo dikwerf toegelicht, dat zij slechts met een enkel woord behoeven herinnerd te worden. De belasting op het verbruik heeft noodzakelijk len gevolge, dat in de accijnsen heffende gemeenten de prjjs der waren, op welke de belasting drukt, hooger wordt dan de prijs dierzelfde waren in de niet-accijnsheffende gemeenten is. Van daar sluikerij en een kostbaar toezigl met vexatoire bepalingen om het sluikcn le belet ten. De hindernis welke het accijnsstelsel door zijne formaliteiten aan het vrij verkeer in den weg legt, en niet anders dan in den weg leggen kan, heeft daarenboven bet nadeelig gevolg, dat zjj het ziclt vormen eener vrije en goed voorziene markt der accijnspligtige waren belet. Men schuwt de markt, waar zoowel de aanvoer jals de wederuitvoer aan onvermijdelijke formaliteiten gebonden is. Het doeltreffendst middel om de prijzen op een gelijk laag peil te bonden vrije mededinging wordt daardoor ver lamden dit bezwaar weegt des te meer, daar de voorwerpen waarop de gemeente-accijns drukt veelal behooren tot de eerste levensbehoeften. De ondervinding ook der laatste jaren beeft telkens bewezendat bel heffen van accijns verbooging van den prijs der waren ten gevolge heeft, en dat af schaffing van eenen accjjns zeer spoedig door ruimeren aanvoer gevolgd wordt. »Wij zouden in de lijst der grieven legen het gemeentelijk accijnsslelsel nog over een paar groole grieven kunnen uitwijden. Wij zouden kunnen aantoonen dal deze eigenschap, welke zoo dikwerf als een der voordeelen van bel accijnsstelsel wordt aangevoerd, namelijk dat de belasting onge merkt betaald wordt, omdat baar druk zich in den prijs van het voorwerp verbergt, inderdaad een zijner grootste nadeelen is. Want die druk verbergt zich niet enkel voor hem die betaalt, maar ook voor hem die de belasting legt. tiet gemak om eenen bestaanden accijns met eene kleinig heid te verboogen is voor den plaatselijken wetgever des te verleidelijker, omdat hij niet ziet en niet weel waar de druk te zwaar wordt en hoe gedrukt wordt. Is, aan den anderen kant, voor den belastingschuldige de druk minder beslaande, minder wezenlijk, minder schadelijk in de gevol gen omdat hij kunstig in den prijs der levensbehoeften verborgen wordt Eindelijk, omdat de accjjns vooral eerste levensbehoeften treft, omdat in eerste levensbehoeften de vermogende met den onvermogende gelijk staat en dus, bij twee gezinnen met hetzelfde aantal leden, het onvermogend gezin ten minste eene even groole hoeveelheid noodig heeft als bel vermogend gezin, ontstaat onevenredigheid van druk, dus juist dit, wat de wetgever, in zake van belastingbet eerst moet trachten te voorkomen. »Wij bepalen ons tot deze aanstippiug van gronden en wijzen thans op een ander verschijnsel. Wij wijzen op het feit, dat bet aantal van hen die bet stelsel der gemeentelijke accijnsbelasting in beginsel voorslaan steeds afnemende is, en dat de krachtigste argumenten voor hel behoud dier be lasting thans bijna uitsluitend gezocht worden in tijdelijke en lokale oor zaken, in bezwaren van overgang. Wij wijzen op bet feit, dal schier allen die tot de bedrijvige klassen des volks behooren, dat in de eerste plaats de erkende organen van handel cn nijverheid, de kamers van koop handel en fabrieken, zich met kracht, en op gronden van ervaring en prak tijk, voor de afschaffing der gemeentelijke accijnsen verklaren. Wij wjjzen ten slotte op hel feit, dat aanzienlijke gemeenten, gemeenten wier finan- tiön in ongunstige omstandigheden verkeeren en die een groot deel barer inkomsten uit accijnsen trekken, evenwel er op aandringen dat liet gemeen telijk accijnsstelsel in beginsel en voor goed verlaten cn door een ander stelsel van belasten vervangen worde. Wij behoeven bier slechts le herin neren aan liet voorbeeld door de hoofdstad des rijks gegeven. Waar zoo vele redenen met zoo vele feiten zamenloopen is, dunkt ons, de stelling welke wij vooropzettedendat de afschaffing der gemeentelijke accijnsen eene nationale behoefte en een publiek belang is, voldoende geslaafd. Hadden wij nog een overwegend motief noodig om op de afschaffing der gemeenle-accijnsen aan le dringenwij zouden het vinden in het daar mede zamenliangend onderwerp, het te sluiten handelstraktaat met Frank rijk, waardoor wij, in plaats van, gelijk nu, bij Groot-Briltanje en België achter te staan, met deze staten op gelijken voet zullen komen. Men be hoeft slechls een oog in hel fransche tarief geslagen en zijne tariferingen vergeleken te hebben met de aanmerkelijke verlagingen door Engeland, België en Italië bedongen ten einde het groot belang voor Nederland in te zien, om gelijkheid van regten met de meest begunstigde natiën le verkrijgen. Hel schijnt ons onnoodig, meerdere gronden voor ons verzoek aan uwe vergadering mede te deelen. Wij beseffen dat de hervorming welke bet gemeentelijk belastingstelsel door de afschaffing der plaatselijke accijnsen ondergaat, hare eigenaardige moeijclijkbeden heeft. Wij willen deze moeije- LEYDEN, 2 Februarij. Door de kamer van koophandel cn fabrieken alhier is bet volgende adres bij de tweede kamer der staten-gencraal ingediend: De kamer van koophandel en fabrieken te Leyden heeft met groote belangstelling kennis genomen van het voorstel door de regering aan tl ge daan tot afschaffing der gemeente-accijnsenwaarmede zal gepaard gaan het sluiten van een handelsverdrag met Frankrijk. «Geheel doordrongen van de overtuiging, dat afschaffing der gemeente- accijnsen eene nationale behoefte is, voegen wij onze stem bij die van vele andere kamers om bij uwe vergadering met eerbiedigen ernst aan te drin gen, dat zij hare medewerking verleene, opdat eindelijk aan een zoo groot publiek belang voldaan worde.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1