LEÏDSCHE 1865. X". M. WOENSDAG 1 FEBRUARIJ. STADS-BERÏGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant wordt verzonden N". 2 blad 2) der Handelingen van den Gemeenteraad. De VOORZITTER van den Gemeenteraad van Leyden noodigl bij deze, krachlens art. 7, 2e alinea, der V\'et van 4 Julij 1850 (Staatsblad n°. 37), de inwoners dezer gemeente nil, om zoo zij elders in de directe belastin gen zijn aangeslagen, daarvan vóór den vijftienden February e. k.door overlegging der aanslagbillelten ter secretarie dezer gemeente, te doen blij ken, ten einde, zoo rioodighun regt te bewijzen om, bij de jaarlijksche herziening der lijsten van kiesbevoegdendaarop te worden geplaatst. En zal hiervan afkondiging geschieden door plaatsing in de Leydsche Courant. De Voorzitter voornoemd, Leyden, 31 Januarij 1865. D. T1EBOEL SIEGENBEEK. BINNEN LANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN 31 Januarij. Gedep. stalen dezer provincie hebben beslotendat er eene inschrij ving zal worden geopend voor een gedeelte der geldleening van ƒ1,000,000, ten laste van de provincie Zuidholland. Dat gedeelte zal bedragen 530 aandeelen elk van 1000. De inschrijving zal zijn geopend van 30 Maart tot en met 6 April. Tot predikant bij de lierv. gemeente te Ooslerland (Wieringen) is be roepen de heer A. van Laer Jr.cand. tot de h. dienst. Wij zijn in staal gesteld, zegt de Stoompost, het volgende mede te deelen in 1864 werden door den rijkstelegraaf overgeseind 801,832 betaalde berigten, tegen 653,261 in 1853. De opbrengst van die berigten was in 1864 429,148, legen 420,436 in 1863. De geringe vooruitgang in op brengst is het gevolg van de tariefsverlaging der Duitsch-Oostenrijksche te- legraaf vereeniging, welke over de drie laatste maanden van 1863 en over 1864 heeft gewerkt. Men verneemt, dat aan gedep. staten van N.-Brabant en aan het ge meentebestuur van 's Bosch afdrukken zijn toegezonden eener bekendmaking, waarbij regthebbenden van 19 vacante en bij die publicatie omschreven stu diebeurzen, in België gevestigd, worden opgeroepen om vóór 1 Febr. hunne aanvragen ter verkrijging van het genot dier beurzendoor de noodige be wijsstukken gestaafd, vrachtvrij in te zenden aan collatoren dier beurzen of, voor zooverre deze te Leuven woonachtig zijn, aan den administrateur ontvanger C. J. Staes, te Leuven. Onder die studiebeurzen zijn er 19, waartoe o. a. inboorlingen van verschillende gemeenten van N.-Brabant ge- regtigd zijn. Betreffende den vermoedelijken manslag te Laugeveen, gemeente Tub- bergenverneemt men nader, dal deze zon zijn gepleegd door den landbou wer D. Bernhard, op een tweejarig kind, de onechte spruit zijner zuster. Bü een twist namelijk ttisschen hem en zijn vader G. S. Bernhard, gewe zen commies bij 's rijks belastingenontstaan over hel uitmesten van den stal op 21 dezer, zoude het knaapje door den verdachte met een tang zoo danig zijn getroffen en verwond, dat hel in den nacht van 22 op 23 daar aanvolgende aan de gevolgen is overleden, zonder dat eenige geneeskundige hulp was verstrekt. De provincie Limburg had tegen den staat der Nederlanden bij de arrond.- regtbank te Maastricht eene regtsvordering ingesteld lot ontruiming van het paleis van justitie en van de kazerne der marechausse'e aldaar, op grond dat die gebouwen haar toebehooren en wederregtelijk gebruikt worden door of namens den slaat. De regtbank heeft de vordering der provincie gegrond verklaard en daarbij aangenomen, dat bij kon. besluit volkomen afstand is gedaan van den eigendom. In berigten van de Kaap de Goede Hoop wordt melding gemaakt van een treurig voorval, dat de inwoners van de Kaapstad zeer heeft getroffen. Den 18l,cn Dec. verspreidde zich het gerucht door de stad, dal mej. P. O., eene der dames-passagiers van hel voor ruim twee weken alhier van Rot terdam aangekomen Ned. schoenerschip Kaapstad Packetden avond Ie voren in de bergen verdwaald geraakt, en waarschijnlijk lot een noodlottig uiteinde gekomen was. Later op den dag bleek dit gerucht maar al te waar te zijn. Uitgelokt door het verheven natuurschoon van de bergkloof tusschen Leeuwenkop en Tafelberg, hadden eenige der passagiers van ge noemden bodem, de heeren K., W. en S.de beide zusters O. uilgenoo- digd om gezamenlijk dat heerlijk schouwspel te genieten. De wandeling werd ondernomen in den namiddag van den 16dentoen men den weg koos over Groenepunt, en na aldaar eenige oogenblikken te hebben uitgerust, bergopwaarts ging, om vóór het vallen van den avond langs den Kloofweg stadswaarts af te dalen. Omtrent ten 7 ure bereikte men het Rondhuis, de gewone pleisterplaats voor wandelaars. Slechts kort had men daar ver toefd of het werd tijd geacht de wandeling voort te zetten. Jufvrouw P. O. was de eerste die opstond en haren geleider, den heer K.verzocht niet langer te wachtendenkende dat de anderen onmiddellijk zouden volgen wat ook weinige minuten daarna geschiedde. Maar ten cenenmale onbe kend met de verschillende bijpadendie naar den hoofdweg voerensloeg het wandelende paar den verkeerden weg in en raakte in de duistere bos- schen verdwaald. De laatslgekomen drieniets meer vernemende, zetlenden logt voort, denkende dat de beide anderen al vooruit waren en keerden langs denzelfdeu weg over Groenepunt naar de stad, waar men ten 11 ure in den avond aankwam, en niet weinig verbaasd was dat het tweetal nog niet was aangekomen. Ten zes ure des morgens kwam de heer K. in de stad en verhaalde het volgende: Na korten lijd met jufvr. O. naar het regie pad te hebben rondgezocht, riep deze uit: hier is de weg! vatte de hand van haren geleider, deed eenige stappen voorwaarts, en.... stortte onder den uitroep, »o God!" in den diepen afgrond neder. Op zijn angstig geroep geen antwoord bekomende, noch uit de diepte waar de ongelukkige verdwenen was, noch van de zijde waar zijne toglgezellen waren, durfde hij geen enkelen stap voor- of achterwaarts doen, maar zocht kruipende naar een boom, aan welks voet hij den schrikkclijkslen nacht zijns levens doorbragt. Eerst des morgens ten 3 ure had hij die plek kunnen verlaten. Oogenblikkeljjk ging men naar de noodlottige plaats en vond men de onge lukkige in een afgrond liggen van ongeveer 60 voeten diepte. Op 26 en 27 Nov. II. heeft er op de kusten van de Kaap een ge duchte storm gewoed. 's GRAVENHAGE, 31 Januarij. Door Z. M. is benoemd tot procureur bjj de arrond.-regtbank te Roer mond de heer mr. 11. D. E. H. Collaes, advocaat te Venlo. Tot burgemeester der gemeenten Amerongen en Leersum is benoemd de heer D. Fontein Fz. De leerling-telegraphist M. Brieve is, op zijn verzoek, eervol uit 'srjjks dienst ontslagen. De luit. ter zee 2de kl. J. J. Ie Fèvrc de Montigny, behoord heb bende lot het slation der zeemagt te Curasao, is op non-activiteit gebragt. Gisteren heeft aan het lokaal van het prov. bestuur de aanbesteding plaats gehad van de levering van steenkolen, ten behoeve van de bagger- stoomvaartuigen op de Merwede en Killen in Noordbrabant en Znidhoiland in hel jaar 1865. De minste inschrijvers waren de wed. Jan Molet en Zn., te Leyden voor 52j cent per mud. Bij de gisteren ten raadhuize gehouden aanbesteding van de levering van 6000 illumineerglazen was de minste inschrijver de heer W. F. van Hartrop Jr., te Leyden, voor 6 ets. per stuk en voor de gebrokene of ver miste bovendien 3 cents. BUITENLANDSEHE BERIGTEN. EIG 15 JG A.D. LONDEN 29 Januarij. De Times deelt eene nadere opgave mede omtrent het verlies van menschenlevens bij den orkaandie eenigen tijd geleden Calcutta en omstre ken heeft geteisterd. Volgens die opgave zijn er minstens 60000 menschen omgekomen. Thans heerschen er ten gevolge der aangerigte verwoestingen besmettelijke ziekten; en de ellende der bevolking is zoo groot, dat het ge ringe aantal Europeanen builen staal is afdoende leniging aan te brengen, terwijl de inlanders elkander aan hun lot overlaten. Alhier is hel berigt ontvangen, dat te Lissabon met het stoomschip Herschel 525 officieren en manschappen van het nabij Montevideo verbrande oorlogschip Bombay zijn aangekomen. Aan boord van een te Plymouth liggend Peruaansch oorlogschip zijn in de laatste dagen onder de hier Ie lande aangeworven bemanning zulke verregaande wanordelijkheden voorgevallen, dal de autoriteiten tus schen beiden moesten komen en het gehuurde volk nagenoeg geheel weder is verloopende gedeserteerden verhalendat de kost niet voldoende en de arbeid Ie zwaar was, terwijl de officieren hen gewapenderhand tot werken wilden dwingen. In het schoolgebouw der kalholtjke parochie van Westminster is, by gelegenheid eener verloting op de bovenverdiepingde vloer van het lokaal ingestort, met het gevolg dat eenige honderden personen, meest kinderen, zware wonden of kneuzingen bekwamen en wel sommigen dermate, dat men voor het behoud van hun leven beducht is. In een brief uit Shangaï, door de Times medegedeeld, wordt gezegd dat al de schikkingen, met den Taïkoen te Jedo gemaakt na hel forceren der straat van Simonosaki, nietig zijn verklaard door den Mikado, die op

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1