LEYHSCIIE COURANT. 180S. WOENSDAG 25 JANUARIJ. STADS-BERIGTEN. GRONDBELASTING. De Courant wordt Maandag!Foensdag en Vrijdag uitgegeven. Die tan Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. VERGADERING van den Gemeenteraad van LeydenDonderdag den 26s,cn Januarij 1865, 's namiddags ten twee ure. Onderwerpen 1*. Benoeming »an een leeraar voor het handteekenen aan de lioogere bur gerschool. 2°. Voordragt tot benoeming van eene 6e hulponderwijzeres aan de open bare school voor meer uitgebreid lager onderwijs der 2e klasse»oor meisjes. 3°. Verzoek van de geoctroyeerden van den Oegslgeester straatweg, om tegemoetkoming. 4». Onderhandsclie verhuring van den zolder boven de Zijlpoort. 5°. Adressen van J. Imans en J. van der Ileyden, van den len tot het in eigendom- van den 2en tot het in gebruik bekomen van eene poort aan de Uiterste gracht, tusschen de percelen Wijk VII. N08. 326 en 327. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leyden, doet te weten: dat aan den Ontvanger der directe belas tingen alhier is ter hand gesteld het, op den 144e" dezer maand invorderbaar verklaard, kohier der grondbelasting op de gebouwde en ongebouwde eigendommen binnen deze gemeente, over het jaar 1865, en dat ieder verpligt is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Wijders worden de ingezetenen op nieuw herinnerd de bepalin gen der wet van den 24ste" April 1843 (Staatsblad n°. 14)om van alle stichtingen, vernieuwingen en aan- of bijbouwingenin de termen der wet vallende, aan de Zetters «Ier tjiemernte waar de gebouwen gelegen zijn, aangifte te doen, binnen zes maanden na de ingebruikstelling der percelenof nadat deze voor het eerst geheel of ten deele worden betrokken; van alle voor noemde gebouwen, met betrekking tot welke binnen gemelden ter mijn geene aangifte gedaan is, zal de aanspraak op vrijdom vervallen. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden af gekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leydek 23 Januarij 1865. D. TIEBOEL SIEGENBEEK.. BIiMNKNLANDSCHK KEKIUTKNI LEYDEN 24 Januarij. Bij de gisteren gehouden aanbesteding van het afbreken van de Witte- poort was de hoogste inschrijver II. Jongenburger, te Noordwaddingsveen voor ƒ2531; voorts waren de minste inschrijvers: voor het verriglen van verschillende af breekwerken en het maken van den onderbouw voor eene nieuwe singelbrug bjj de Wittepoort, de wed. P. E. Rijk en Zoon, metse laars alhier, voor ƒ8790; voor den aanleg van den ijzeren bovenbouw voor de geuoemde brug, D. A. Schretlen en C°.ijzergielers alhiervoor ƒ5300; voor hel maken van eene overdekte waterleiding buiten de Wittepoort, Adr. Verhoog, metselaar alhier, voor ƒ1811. Gisteren avond tusschen 11 en 12 ure is op de Langegracht nabij de Oostdwarsgrachi brand ontslaan in een onbewoond huis, waarin echter nog op dien avond, lot hel doen van herstellingen, was gewerkt. Aan de terstond toegesnelde brandweer mogt hel gelukken den brand in korten tijd meester te worden. Van binnen is hel perceel, dat naar wij vernemen niet voor brandschade verzekerd was, nagenoeg g. heel uitgebrand. Gisteren avond had in de Mirakeisleeg alhier een treurig voorval plaats. Eene 68-jarige vrouw, Cornelia de Zwijger, die alleen woonde, had het ongeluk in hare woning met een lest, met vuur gevuld, van de trappen te vallen, en daarbij een harer beenen te breken. Het vuur deelde zich aan hare kleederen medeen daar zij zich niet konde verroerenwas zij spoe dig met brandwonden overdekt. Op baar angstgeschrei kwam hare aan de overzijde woonachtige dochter in buis en vond haar in eeuen deeruiswaar- digen toestand. Reeds heden nacht is zij aan de gevolgen overleden. De commissaris des konings in deze provincie heeft de dagen vastge steld, waarop in de onderscheidene hoofdplaatsen der militie-kantons de loting voor de nationale militie zal plaats hebben. Te Leyden zal die loling plaats hebben op Donderdag en Vrijdag 9 en 10 February; te Oegslgeest, Zoeter- woude en Lcyderdorp op Zaturdag 11 Februarij. Te rekenen van 1 Jan. jl. zal, krachtens kon. besluit van den 11den dezer, worden verantwoord en overgestort in de schatkist het aandeel der commiesen van rijks-belaslingen in de leges en emolumentengeene uitgezon derd, zoomede in de plombeer- of verzegel-geldeude scheeps-, meet-, ijk-, roei- en waakloonen, na aftrek van een zesde gedeelte voor hel legesfonds, voor zoo ver zulks krachtens de bestaande verordeningen plaats heeft. De minister van financiën is gemagtigd: a. Om aan de voormelde commiesen, boten hun tractement, toelagen toe te kennen, te regelen naar gelang van de belangrijkheid der werkzaamheden en bijzondere duurte der levenswijze op elke standplaats; b. om voor speciale diensten van scheepsmeter, ijk- ccmtnissaris of roeijer eene afzonderlijke toelage te verleenen; c. om, mede gerekend van den l!le" Januarij jl. af, de entrepöt-comaiiesen en de buiten gewone commiesen voor waakdienst te Amsterdam en te Rotterdam op te nemen in hel gewone of algemeene kader der commiesen. De Ned. Industrieel meldt, dat dezer dagen alle eigenaars van stoom- boolen, beurtschepen en andere vaartuigen, varende op 's Gravenhage, bij adres Z. den koning eerbiedig hebben verzocht om door zijne lusschen- komst eene beslissing in eene voor hunne belangen zoo gewigtige zaak ver- belering der gemeenschap tusschen Maas en de residentiete verhaasten. Bij een ander adres hebben verschillende eigenaars en bruikers van nijver heidsondernemingen aan de boorden der vaart, tusschen 's Gravenhage en Delft gelegen, zich mede lot den koning gewend. Door den gemeenteraad van Rotterdam is besloten: tot de uitbreiding der stad aan de overzijde der rivier; tot hel leggen, ten behoeve dier aan sluiting, eeuer vaste brug over de Maas naar Fijenoorden tot hel graven op Fijenoord van een kanaal, bestemd om in de belemmering der vaste brug over de Maas Ie voorzien; voorts, betreffende de spoorwegquaestie, om aan het hooger bestuur kennis te geven dat het belang van Rotterdam niet medebrengt eene verbinding der drie spoorwegen aldaar lot stand te brengen, dat de aansluiting van den spoorweg, voor zooveel Rotterdam aangaat, voldoende is, indien het eindstation aan de overzjjde der rivier wordt gevestigd, maar dat, mogt in het algemeen rijksbelang de uitvoering der tegenwoordige ontwerpen noodzakelijk zijnde verlangde medewerking zal worden geschonken. In de vorige week ontstond er te Winschoten brand in de woning van G. L. Boeretna, een huisje, dat voor eenigen tyd aan den polderjongen Vincentius van Noord voor ƒ100 was verkocht. De brand was op der zolder, waar eeiiig stroo lag, ontstaan, terwijl de bewoners te bed lagen Een onderzoek der policie beambten gaf aanleiding, dat door de justitie der volgenden ochtend een locaal onderzoek werd ingesteld, waarna van Noorc en zijne vrouw zijn in hechtenis genomen. Bij het dep. van koloniën is, onder dagteekening van 14 December van Buitenzorg hel tierigl ontvangen, dal het stoomschip Vice-admiraa' Koopman den 7dc" dier maand naar Nederland was vertrokken; en dat d suiker voor ƒ16.56 en de kofifij voor ƒ39 53 per pikol is verkocht. Voor het overige was er niets buitengewoons. 'b GRAVEN II AGE 24 January. Z. M. heeft goedgevonden tot belooning dergenen van de landmagt in Ned. Indie, die zich bijzonder hebben onderscheiden bij de beteugeling van den opstand onder de bevolking te liinamoe (Torothea-landen)van 4 tot 10 Augustus 1864 toe te kennen de ecresabel aan den kapitein der infan terie G. F. de Ravallet, en te benoemen tot ridder der 4dc kl. van de mi litaire Willemsorde den korporaal (thans sergeant) der infanterie G. J. A. de liaas. Z. M. heeft goedgevonden bij het ministerie van oorlog: aan den hoofdcommies J. W. A. Naber den personelen titel te verleenen van refe rendaris: aan de commiesen P. van der Meer en H. Bervoets den personelen titel te verleenen van hoofdcommies, en den adjunct-commies W. II. Genger te benoemen tol commies. Tot notaris te Valkenburg, arrond. Maastricht, is benoemd de heer mr. K. II. .1. 11. Gielen, cand.-notaristhans griffier bij hel kautongeregt te Sittard, uil welke betrekking hij eervol is ontslagen. Z. M. heeft goedgevonden bij het corps ingenieurs, mineurs en sapeurs te benoemen tot lsten luit. den 2de" luit. VV. G. Tilpnus. Door den minister van binneul. zaken is als telegrafist 3dc kl. bij den rijkstelegraaf herplaatst de heer F. K. van der Heidenvroeger als zoodanig eervol ontslagen. Naar men verneemt is hel oper.b. ministerie bij hel prov. geregtshol in Zuidholland niet in cassatie gekomen tegen hel arrest van het hof, Za turdag jl. uitgesproken. De niet schuldig verklaarde jeugdige dienstbode is reeds in vrijheid gesteld. Er is eene inschrijving opengesteld voor in de eerste week van Mei 1865 te houden 's Gravenhaagsche wedrennen", onder de leiding van vier commissarissen, zijnde Z. K. U de prins van Oranje en de hh. jhr. W. Boreelbaron van Brieuen en graaf van Lynden. Maandag aaust. zal op hel raadhuis de aanbesteding plaats hebben van de levering van 6000 illuminecrglazen. Te Scheveningen is tot predikant bij de herv. gemeente beroepen d8. Verhoef!pred. te Oud-Beyerland.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1