beweerden, dal Rullen door verbloeding was overleden; lerwjjl de docto ren Dumoulin en van Lier lol een dood door hersenschudding concludeer den op grond dal in het visum rcperium geene teekenen van een dood door verbloeding waren opgegeven. Door hel hof werd eindelijk de eerst aanwezende officier van gezondheid opgeroepen om ook zijn oordcel le ver nemen. Deze meende, dat beide oorzaken èn verbloeding èn hersenschud ding den dood hadden te weeg gebragt. Het O. M. heeft voor de drie beschuldigden de doodstraf geëischt. Toen de procureur-generaal hen met diep gevoel het afgrijselijke van de daad, het vreeselijke der straf, welke hun te wachten stond, onder hel oog bragl, kon men niet zien, dat dit eenigen bijzonderen indruk op hen maakte. Door de hh. Brouwers en Cohen is de verdediging der beschuldigden gevoerd. Te Brussel is Zondag 11. eene vergadering gehouden van den raad van administratie van de Internalionale Vereeniging voor de ontwikkeling der sociale wetenschappendie hoofdzakelijk is gewijd geweest aan het nemen van een besluit omtrent de plaats waar het vierde congres zal worden ge bonden. Na langdurige beraadslagingen is besloten, dat het volgende con gres in Zwitserland zal gehouden worden en aan het uitvoerend comité opgedragen, hetzij schriftelijk, hetzij door middel van hel zenden eener de- pulalie, de stad te kiezen, welke daartoe hel verkiesljjkst kan worden ge acht. Het bedoelde comité heeft echter het laatste middel gekozen en be sloten onverwijld twee of drie zijner medeleden met dat doel naar Bern Zurich, Lausanne en Genève te zenden. L'it de mededeelingen omtrent den geldelijken toestand der vereeniging bleek, dat die uiterst gunstig was. De gcnoegelijke dagen, in Septemberjl. te Amsterdam doorgebragt, werden bij herhaling herdacht, liet voorstel van een der leden, om aan het bestuur der Nederl. hoofdstad en het plaatselijk comité van Amsterdam de dankbe tuigingen van de vereeniging uit te drukken werd dan ook eenstemmig en oneer toejuiching aangenomen. 's GRAVEN I1AGE19 Januarjj. Tot ontvangers der directe belastingen enz. zijn benoemd: te Gieten de heer A. J. M. Dibbits, thans te Millingen; te Milligen de heer H. Lam- bet's, eervol ontslagen meter-taxateur van den turf te Emmen. Aan den officier van gezondheid 2dc kl. A. A. Grondhout, thans die nende in O. I., is op zjjn verzoek eervol ontslag uit de zeedienst verleend. Heden wordt de 70ste verjaardag van H. M. de koningin moeder op de gebruikelijke w{jze gevierd. Ten 12 ure werd er door het garnizoen in de Maliebaan eene groote parade gehouden. Ten twee ure had er bij II. M. receptie van de leden der kon. familie plaats, en werd er een dejeuner-dina- toir gebruikt, en des middags was er bjj 11. M. groot diner. HH. KK. HH. prins en prinses Hendrik zjjn van hunne btiilenlandsche reis uit Luxemburg teruggekeerd. Naar aanleiding van het berigl in de couranten, dat het hoogheem raadschap van Delfland bedenkingen had geopperd tegen den aanleg van eene binnenhaven te Scheveningenheeft de heer Quarles van üfïord in de ««üoisteren^eliQiiden zitting van den gemeenteraad medegedeeld, dat het col- legie van Delfland zich in geenen deele heeft verzet tegen aen aameg nutir van eene buiten- noch van eene binnenhaven, volgens het daarvan aan hel collegie toegezonden plan, voor zooverre men daaraan bljjkens de stukken vooreerst uitvoering wenscht te geven. Alleen heeft dat collegie te kennen gegeven, wanneer men later dat plan verder wilde uitbreiden, zich om de ontwikkelde redenen nu reeds le moeten verklaren legen den aanleg van eene enkele schutsluis aan het einde der binnenhaven ter verbinding met het kanaal. Overigens heeft het collegie slechts verlangd eenige meerdere hoogte van de dijken achter de hazaltmuren en een voorstel gedaan betrek kelijk liet onderhoud der zeewering van den kerktoren te Scheveningen lot aan het badhuis. De raad heeft hel voorstel om hel eigen beheer van den kon. Franschen schouwburg nog gedurende dit jaar voort te zetten met 18 tegen 13 stem men verworpen. Ten gevolge van dit besluit zal hel beheer dier schouw burgvan wege de gemeenie, met het einde van dit tooneeljaar (1 Mei 1865) eindigen. Burg. en weth. zuilen nu in eene volgende vergadering een voor stel doen, om een aanzienlijk subsidie voor den particulieren directeur vast te stellen. BUiTBNLANDSCHK BBKIGTEN. EïlfiELA ."4 1». LONDEN. 17 Januarij. Zatnrdag 11. is de stoomboot Leliagebouwd met het oogmerk om dc blokkade der zuidelijke havens in de Vereenigde Staten te verbreken, van de Mersey naar Wilmington uilgevaren en kort daarna geheel vergaan. Van de bemanning, beslaande uit ongeveer 50 koppen, zijn er slechts 12 gered. De reddingsboot, die men uil Liverpool naar het schip had afge zonden, is door de onstuimige zee omgeslagen, waarbij 7 van de 11 man schappen, die zich aan boord bevonden, zijn omgekomen. De laatste stor men langs de kusten hebben in het algemeen veel schade veroorzaakt, terwijl ook nog berigt is ontvangen dat het Brilsche oorlogschip Bombay den 14,len Dec. bij Montevideo verbrand is, bij welk ongeval een officier en 93 man moeten zijn omgekomen. Het aan de rivier gelegen, nieuw ingerigte pakhuis van de Gebr. Brandon is voor een groot gedeelte ingestort. Men wijt het ongeval aan het te spoedig opslaan van goederen daarin. Duizenden balen rijst en andere goederen zijn in de rivier uedergekomengelukkig heeft niemand daarbij het leven verloren. Tusschen de eigenaars der ijzerfabrieken en hunne werklieden bestaat nog altoos geschil over het werkloon. Eenige honderden dezer arbeiders hebben le West-Bromwich eene vergadering gehouden, waarin zij tol hel besluit zijn gekomen dat er voor 'l oogenblik wel geen ander middel over blijft, dan toe te geven en lot het verlaagd bedrag van loon le werken. Het schijnt evenwel dat zjj er op rekenen, om door eene meer uitgebreide aaneensluiting toch de eigenaars tol eene toetreding te noodzaken. Op an dere plaatsen hebben de arbeiders bepaaldelijk geweigerd legen minder loon het werk voort te zetten en men geloofde dat dit navolging zou vin den, vooral doordien de werklieden te Briarly-Hill langs dien weg geslaagd zijn in het verkrijgen van een hooger loon. Te Peterborough is in de overdekte ruimte van het spoorwegstation de ketel eener locomotief gesprongenmet het gevolg dat de geheele steenen loods, een gebouw van ruim 100 ellen lang, in een puinhoop ligt, ter- wjjl 2 personen er hel leven bij verloren en 10 anderen zwaar gewond werden. Bij den brand in den schouwburg le Edinburg hebben in het geheel 6 menschen hel leven verloren en zijn verscheiden anderen gekwetst ge worden. Berigten uit New-York van 7 Jannarij melden, dat de generaal Hood over de Tennessee-rivier is gegaan en dal een gedeelte van Shermans leger de zuidelijken aan de overzijde van de Savannah heeft verjaagd. De generaal Stierman heeft na de inneming van Savannah eene procla matie tol de bevolking gerigl, waarin hij aankondigt dat hij de bezittingen en eigendommen der burgers eerbiedigen zal. Ook vordert hrj van hen geen eed van onderwerping aan de Unie. Zjj die de stad willen verlaten, om zich bij de zuidelijken te voegen, kunnen dit ongehinderd doen. Ver der geeft hij te kennen, dat de kerken, de scholen en openbare plaatsen van vermaak geopend zullen worden, terwjjl de handel zal worden geduld overeenkomstig de behoeften van het volk. Volgens de IVew-Tork Times heeft de bondsregering besloten al de te Savannah bemagtigde katoen te verkoopen, doch de waarde er van terug te geven aan hen, die kunnen be wijzen regl van eigendom daarop te hebben. Volgens de dagbladen van Richmond zjjn bjj de expeditie tegen Wilming ton op het fort Fisher meer dan 20000 scholen gelost. De kosten der op het fort geworpen projectielen worden geraamd op 2.500,000 dollars. Het fort heeft geen schade bekomen. Een gededte van hel zwarte krijgsvolk der noordelijken was op de landtong door een stormvloed omgekomen. FKANHK1JH. PARIJS, 17 Januarjj. Naar men zegt heeft Engeland aan onze regering het voorstel gedaan om gemeenschappelijk in de aangelegenheden van Dahomey op te treden, en, zoo noodig met geweld, het offeren van menschen aldaar te keer te gaan. De Europeanen, die zich in die gewesten gevestigd hebben, dringen sedert lang op zoodanigen maatregel aan. Ten opzigte van de openbare afkondiging der encyclica nemen de protesten der liooge geestelijken meer en meer toe, maar ook de maatrege len der regering worden geslrenger. Aan de Gazette du Midi is eene tweede waarschuwing gegeven wegens de verspreiding van het protest van den bisschop van Nimes, omdat men daarin een aanval ziet op de wetten des rj)ks en op de magt door de constitutie aan den staatsraad verleend. In een schrijven uit Rome, door het J. de Brux. medegedeeld, leest men nel voigeiiue: Mcii *cgi dal keizer Napoleon zeer tevreden over de bulle van 8 December is, dewyl hjj nu ontheven zou zjjn van alle verplig- ling om de panseljjke regering met ontzag of verschooning te behandelen en alzoo ongehinderd hel Septembcrverdrag zou meenen te kunnen uitvoe ren. De keizer mag zoo denken; doch hier, te Rome, is men volstrekt niet ongerust omtrent de uitwerking der bulle. Men vleit zich hier niet met ijdele verwachiingenmen heefi den afgrond, waarvoor men staat, in al zijne diepte gepeild, maar men deinst niet terug. De kwaal moet tot dc crisis komen; eene crisis is noodzakelijk geworden; men zal haar eer te gemoel gaan dan oniwjjken. Het zal misschien een langdurige strijd wordenmaar ten slotte zal dc zege gewis niet aan de zjj de des keizers zijn. Het Fransche gezantschap alhier heeft het gerucht in omloop gebragt dal de Paus berouw o>er de uitvaardiging der bulle had; het tegendeel daarvan is hier genoegzaam bekend. Na hel forceren der Straat van Simonosaki is er eene overeenkomst gesloten, waarbij Japan zich verbond om aan de verbonden mogendheden eene onder hen le verdeelen som van 20 millioen fr. lol vergoeding der oorlogskosten te betalen of wel Simonosaki of eenige andere haven der binnenzee voor den buitenlandschen handel open te stellen. Wat van die twee bedingen te kiezen is, maakt thans een onderwerp van onderhandelin gen tusschen hen uit, zegt de Pays. Engeland, hetwelk zoo groote belan gen in hel uiterste oosten heeft voor te slaan, wenscht de openstelling der haven vau Simonosaki; doch de andere beirokken mogendheden stemmen daarmede niet in; naar haar oordeel is de haven van Nagasaki, alwaar reeds handelszaken tusschen de Japanners en de buitenlanders worden ge daan, toereikend voor de handelsbehoeften der Europeanen, en bestaat er geene noodzakeljjkheid om de openstelling eener vrijhaven in de binnenzee te verlangen. De Engelsche regering is zeer wrevelig wegens de tegenkan ting, die het op dat punt bij zjjne bondgenooten vindt. Het Londensche kabinet zou liever hebben gewild, dat de expeditie ter opening der binnen zee door het Engelsche eskader alleen-ondernomen ware. Het is te hopen, dat Engeland zal ophouden in Japan bjjzondere voordeelen voor zich te zoeken. Te Laucié is Vrjjdag nacht hel kantoor van den notaris Mazoyer ge heel afgebrand. De ijzeren kist bevatte, naar men zegt, 25000 fr. in bank- billelten, welke de heer Mazoyer had bijeengelegd om le Villefranche eene betaling te doen. Men heeft goudstukken gevonden welke bijna gesmolten waren. Volgens berigten uit Egypte, zal binnen eenige dagen het gedeelte van het zoelwaicr-kanaaldat Cairo met Onady verbindt en met welks aanleg de onderkoning zich heeft belastvoltooid wezen. Ook op de andere punten van hel kanaal worden de werkzaamheden met groolen jjver voortgezet, zoodat zelfs vele der vroegere tegenstanders van liet plan niet meer aan de uitvoerbaarheid daarvan twjjfelen.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 2