Per Telegraaf. GXeELAAiO. LONDEN8 January. Sir Hugh Rose, opperbevelhebber der troepen van Britsch Indie, is eenigen tijd ziek geweest, doch was bij het vertrek der laatste mail aan de beterhand. Evenwel zou hij, naar men verwacht, het opperbevel nederleggen. Als zijn opvolger wordt sir Hope Grant genoemd. Nabij Wigan hebben in eene steenkolenmijn vijf arbeiders het leven verloren, doordien de wanden der schacht, waarin zij afdaalden, boven hunne hoofden waren toegevallen. Er zijn hier te lande berigten uil Britsch-Indië van 13 Dec. ontvan gen. Volgens deze zouden de Russen de gansche landstreek Kokhand in Middeu-Azië vermeesterd hebben, en een Perzisch legercorps op marsch naar Herat zijn. Volgens den correspondent van de Morn. Herald zijn door het bewind der Vereenigde Staten sedert het begin van den oorlog de laatst gedane oproeping mede gerekend, 7,438,000 man in dienst gesteld en zpn 1,800,000 man door ziekte of in den strijd omgekomen. Berigten uit New-York van 28 Dec. melden, dat generaal Sherman op den 21«° Savannah ingenomen en zich daarbij van 150 stukken geschut en 30000 balen katoen meester gemaakt heeft. Nadat de stad was bezet, zijn de noordelijken opgerukt tot een aanval ter zee en te land op het fort Fisher en op Wilmington. De aanvallers te land zijn teruggeslagen. Volgens de berigten zou het expeditie-eskader onder admiraal Porter naar het fort Monroe terugkeeren. FRANKRIJK. PAR IJS8 Januarij. De bisschop van Montauban heeft een brief openbaar gemaaktdien h(j aan den minister van openbare eeredienst geschreven heeft, en waarin hü het gebruik, dat de regering gemaakt heeft van haar regt, om de af kondiging der encyclica te verbieden, zeer afkeurt. Hij zegt dal de gees telijkheid hetere tijden zal afwachten. De maarschalk Mac Mahon is te Marseille naar Algiers scheep gegaan. De Patrie zegt, dat de maarschalk de belofte des keizers met zich mede neemt, dat hij aan Algerië een bezoek zal brengen. Met belangstelling ziet men het finanlieel overzigt van den heer Fould te gemoetdat, naar men verwacht, voor den 15den het licht zal zien. Men wil dat de finantiëlc quaeslien hel voornaamste punt der beraadslagingen van de zitting van het Wetgevend Ligchaam zullen uitmaken. De Gazette de France, een blad van legitimistische kleur, geeft haar leedwezen over de benoeming van prins Napoleon tot lid en ondervoorzitter van den geheimen raad des keizerrijks te kennen; zij zegt, dat die benoe ming een stap van anti-katholieke strekking is, en ziet daarin grond om de katholieken tot behoedzaamheid te vermanen. Men verneemt, dal de geneesheeren van het hof onder voorzitting van dr. Conneau zijn vergaderd geweest, om den toestand der keizerin te onder zoeken, en verklaard hebben dat er begin van maagkanker aanwezig was. Voor het oogenblik was er geen gevaar, maar men vreesde voor H. M. het lot van de hertogin van Alba, hare zuster, die na een lievig lij den aan dezelfde ziekte is bezweken. Te Toulon is bevel ontvangen om terstond eer. aantal oorlogschepen te ontwapenen en buiten dienst te stellen. Deze ter bezuiniging genomen maatregel zou, naar verzekerd werd, 16 schepen van verschillende grootte in de onderscheiden havens des rijks treffen. Uit Rome meldt men, dat hel nationale comité' bepaald heeft, dal door de Romeinsche bevolking dit jaar het carneval weder met den ouden luister kan gevierd worden. Men wil hieruit opmaken dat hel comité zich met het September-verdrag vereenigt en daarvan veel goeds verwacht. De Paus heeft de openbaarmaking bevolen van het besluit betrekkelijk de heiligverklaring der 19 personen, die in 1572 te Gorinchem in Nederland het martelaarschap hebben oudergaan. Uit Turijn meldt men, dal binnen kort de uitschrijving van eene nieuwe, vrij aanzienlijke leeuing verwacht wordt, die bestemd is om, in verband met de gelden, voorlvloctjende uit den verkoop der domeinen en der spoor wegen, de tekorten van 1865 en 1866 te dekken. Volgens berigten uit Madrid heeft het comité van oorlog met 13 legen 4 stemmen besloten den oorlog op S4. Domingo op te geven. Door den maarschalk Narvaez is ten gevolge van bedoeld besluit bij de corles hel volgende wets ontwerp ingediend: Hel besluit van 19 Mei 1861, waarbij het Dominikaansehe grondgebied ingelijfd wordt bij Spanje, wordt opgeheven. In de memorie van toelichting bij dit vvets-ontwerp wordt hel volgende gezegd: Spanje was van meening, dat de Dominikanen onder Spanje's bescherming verlangden te levenmaar hun tegenstand en de uit gaven tot behoud dier bezitting zijn te groot geworden om zich deswege langer illusiën te maken. Zooals de zaken nu staan, zou het eene verove ring moeten heeten, en Spanje's staatkunde is geene staatkunde van verovering. PKUISSE1V. BERLIJN 8 Januarij. In de hertogdommen moet, naar men verneemt, de verbittering tegen onze regering zeer toenemen, daar men ziet dat er op de wenschen des lands zoo weinig acht wordt geslagen. Van eene inlijving bij Pruissen wil niemand hooren. Te Frankfort is in den avond van den 8en dezer brand ontstaan in hel weeshuis, waardoor een gedeelte van het gebouw in de asch gelegd is. Een veertienjarige knaap is als stichter van dien brand in verzekerde bewa ring genomen en heeft zijne misdaad reeds beleden. De Oostenrijksche regering heeft door middel van de officiële ffien. Zeit. bekend gemaaktdat de encyclica met de daaraan toegevoegde 80 stel lingen op de gewone wjjzc afgekondigd zal worden. De regering kan volgens het concordaat op den vorm bij de afkondiging der encyclica geen invloed uitoefenen. Zonder in eene beoordeeling der pauselijke verklaring te treden, erkent de regering daarin slechts eene bekendmaking van de pauselijke zienswijze, die niet geschikt is om eene wijziging te brengen in de wetten en inriglingen, welke in Oostenrjjk bestaan. Naar men verneemt zijn de Poolsche uitgewekenen zeer druk in de weer en zou in Litlhauen en Samogitië een nieuwe opstand voorbereid worden. 's GRAVENH AGE, 10 Januarij. In de zitting van de eerste kamer van heden is beraadslaagd over het hoofdstuk Koloniën der staatsbegrooting. De hh. Hansen, Boreel van Uogelanden, Schimmelpenninck van der Oye, van Nispen van PannerdenMesschert van Vollenhoven, en Huydecoper van Maarsseveen braglen verschillende bezwaren in het midden. De hh. van Rhemen van Rhemenshuizen J. van Vollenhoven, van Beeck Vollenhoven, van Sasse van Ysselt en Verschoor deelden de bezwaren niet en wensch- ten den minister in de gelegenheid te stellen de cultuurwet aan te bieden en te verdedigen. Morgen voortzetting. PARIJS, 10 Januarij. De Moniteur behelst het verslag van den minister Fould aan den keizer over den toestand van 's lands financiën. De hoofdin houd komt hierop neder: Het jaar 1863 zal een tekort overlaten, dal 15 millioen minder bedraagt dan het cijfer waarop het geraamd was. De dienst 1864 zal waarschijnlijk met een evenwigi tusschcn inkomsten en uitgaven sluiten In 1865 zullen de uitgaven voor het dep. van oorlog met 21 mil lioen, en die voor het dep. van marine met 23 millioen verminderd worden. Op de begrooting 1865 zal worden overgebragl eene som van 18 millioen als overschot der baten van 1865; deze som zal aanmerkelijk kunnen ver meerderen, indien, gelijk men met eenigen grond mag hopen, de buiten gewone uitgaven voor oorlog en marine achtereenvolgens verminderen en eindelijk geheel verdwjjnen. iSurgcvüjfic Stanö. ONDERTROUW l)11. C. van Bentcn jm. 31 j. en A. G. Najer, jd. 30 j. C. A. Simonis, jm. 25 j. en W. Vrymoeljd. 22 j. H. Zandvlietjm. 23 jen J. Macco, jd. 22 j. P. J. Freeken jm. 22 j. en C. Zwartsjd. 28 j. Bestuurderen van het Werkhuis berigten onder dankbetuiging dal ont vangen is bij den Heer Stoffels van een ongenoemde, een bankbillet a ƒ25, en bij den Boekhouder van Mej. C. B. een pakje kindergoed. Bestuurderen voornoemd Heden overleed na eene ongesteldheid van slechts weinige dagenin den ouderdom van ruim tachtig jaren onze geliefde Moeder en Behuwd-moeder CORNELIA VOORDUIN, Wed. den Wel-Ed. Geslr. Heer Willem de Timmerman. Uit aller naam Leïden4 Januarij 1865. P. F. W. de TIMMERMAN. Heden overleed na een langdurig lijden mijne innig geliefde jongste Doch ter MARIA, in den ouderdom van 43 jaren. Leyden 9 Januarij 1865. C. B. IIERDINGH, Eenige en algemeene kennisgeving. Wed. J. Stokuuyzen. Voor de vele blijken van deelnemingdie wij ontvangen hebben bij gele genheid van onze voorgenomene huwelijksverbindtenisbetuigen wij na eene gelukkige vereeniging, ook namens onze ouders en betrekkingen onzen op- regtcn dank. A. C. VAN DAM. Leiden, 10 Januarij 1865. M. van DAM van Kaatiioven. Iedereen die iets te vorderen heeft van of verschuldigd is aan wijlen Hoog Wel-Geb. Vrouwe Baronesse I. COLLOT D'ESCURY, geboren Ba ronesse van Massow, overleden te Leiden op den 29slen December 1864, worden verzocht daarvan opgave te doen aan het huis van de Overle dene, Hreèslraat, Wijk IV. N°. 214, aldaar, voor den l9len Februarij aanst. IaEYJöSCüIF SCiOIJWBUIG, KONINKLIJKE HOLLANDSCHE TOONEEL1STEN onder Directie van J. C. VAL.OIS, Maandag 16 Januarij 1865, (N°. 7 van het Abonnement). Op verzoek Tweede en laatste Voorstelling van COLUMBUS, of DE ONTDEKKING XAX AMERIKA. Historisch Drama in vijf Bedrijven en een Voorspel in één Tafereel, naar het Fransch van de Heeren Mestepés en E. Barré, door G. van Beek. Met nieuwe Decoratiën en Théatrale Toestellen, nieuwe Costumes van den Heer L. van Meerbeeke, Muziek van den Heer J. Streletski, Optogten, Ge vechten enz. Voorspel: 1489, te Genua, bij Columbus; le bedrjjf: 1492, bij Palos, in het klooster de la Rahida; 2e bed. 1492, op zee. de opstand aan boord; 3® bed. 1496, in Amerika, op Haïti; 4® bed. 1505, de dood van Isabella; 5® bed. 1506, de verschijning. APOTHEOSE. Aanvang ten half zeven ure. Leiden, 10 Januarij 1865. B. F. KRANTZ, Voorzitter. STOFFELS, Secretaris. ABVERTENTIEN. Getrouwd: LOUIS ANTHONY SIMON THEDEUS SMULDERS en HENDRIKA JOHANNA CATHARINA NOLET, 's Graveniiage, 11 Januarij 1865. van Schiedam. Eenige en algemeene kennisgeving.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 3