schreven, dal de overgang van onderofficierenkorporaals en soldaten van ver schillende wapens van het leger hier te lande bij dal in Oost- en West-Indië weder is opengesteld onder toekenning der vastgestelde gratificatiënals, voor het wapen der cavalerie en artillerie ƒ150, en voor dal der infanterie en genie, voor de onderofficieren ƒ140, voor de korporaals ƒ125 en voor de soldaten ƒ120. Bij kon. besluit van 20 Dec. II. is, omtrent het benoemen en bevorderen van paardenartsen bij het leger in Ned. indie, bepaald, dat lot adjunct- paardenarts (rang van 2dc" luit.) benoembaar zijn zij, die aan 's rijks vee artsenijschool te Utrecht een diploma als veearts hebben verkregen. Om tol paardenarts (rang van lslen luitenant) Ie kunnen worden benoemd, moet de adjunct-paardenarts ten minste drie jaren iiï dien rang gediend en daarbij blijken van bekwaamheden gegeven hebben. Het gezamenlijke getal geboorten in Nederland bedroeg in 1863 124,758, als 64 311 jongens en 60,447 meisjes; het getal sterfgevallen 81,999, waarvan 41,777 van hel mannel. en 40,222 van hel vrouwel. geslacht; het getal huwelijken 28,006. De aandeelhouders in de Amsterdamsche kanaalmaatschappij zijn door directeuren uitgenoodigd tot het bijwonen eer.er algemeene vergadering op 13 Febr. aanst in het Paleis voor Volksvlijt. Te Amsterdam is op 26-jarigen ouderdom overleden de heer D. F. Ja- min, die zich als genre-schilder gunstig beekend heeft gemaakt. In de jongste buitengewone algeoteene vergadering, te Amsterdam ge houden, van de Maatschappij lot Nut van de Israëlieten in Nederland, is door het hoofdbestuur pracadvies uilgebragt omtrent de vraag, of en in hoeverre de wijziging in de wetgeving der Maatschappij tot Nul van 't Al gemeen invloed dient uit te oefenen op de al- of niet-instandhouding van de Maatsch. tot Nul der Israëlieten in Nederland. In dit praeadvies stelde het hoofdbestuur op den voorgrond, dat de maatschappij tot Nut van 'l Algemeen in haar doel en hare rigting geene verandering heeft ondergaan, maar gebleven is wat z(j was, eene cbristelijk-godsdienslige maatschappij, echter met dit verschil, dal thans ook niet-christenen tot haar doel mogen medewerken; en sprak, op grond daarvan, als zijne overtuiging, uit, dat in de wjjziging, die de wet der bedoelde maatschappij heeft ondergaan, geen de minste aanleiding te vinden is tot opheffing der Maatschappij tot Nut der Israëlieten in Nederland. Dit voorstel, dal algemeen werd toege juicht, gaf een der afgevaardigden van de 's Gravenhaagsche afdeeling aanleiding om voor te stellen»dat eene commissie, uil de leden van de Amsterdamsche afdeeling zamen te stellen en door het hoofdbestuur Ie benoemen, worde belast met een onpartijdig onderzoek naar de redenen van den achteruitgang der maatschappij en met de aanwijzing van de middelen tol herstel." Na eene uitvoerige en belangrijke gedachlenwisseling werd dit voorstel met overgroole meerderheid aangenomen. Te Hillegersberg is Donderdag avond II. eene alleen wonende oude vrouw, bij het naar bed gaan, door hel een of ander toeval getroffen, zoo dat zij met de lamp in de hand gevallen is, waardoor hare kleederen vlam gevat hebben. Den volgenden dag vond men haar lijk deerlijk gebrand in hare woning liggen. Onder Leerdam heeft in de vorige week een persoon, werkzaam aan den nieuw gebouwden steenen watermolen aldaar, het ongeluk gehad te digi bjj de molenroede te komen, zoodat hij door deze werd opgenomen en een eind ver op het ijs werd geslingerd, ten gevolge waarvan hij zoo ern stig werd gekwetst, dat hij bij het vervoeren naar zijne woonplaats is be zweken. Uit Kampen meldt men; dat zich in den nacht tusschen Vrijdag en Zaturdag II. het zeldzame geval heeft voorgedaan, da! de gehede ijsmassa in den IJssel voor de stad door het opkomend zeewater is opgeruimd, zoodat de Usselbrng eene zware proef had door te slaan. Gelukkig dat d.- grond nog stevig bevroren was, waardoor de dijken van hel eiland goed wrêrsland hebben kunnen bieden aan den aandrang van water en ijs. tiij het invallend dooiweder met westewind is de Zuiderzee voor Harderwijk geheel ruim water en bestaal er hoop, dat de visscherij spoedig weder zal kunnen beginnen. Te De Wijk, in Drenthe, ontstond in de vorige week brand in het achterhuis van H. Polman. Na cenige inspanning gelukte hel den brand te blusschen. Nadat hiervan aangifte gedaan was, viel het ver moeden van brandstichting op de dienstmaagd, welke na een kort ver hoor hare misdaad bekende. B(j deze gelegenheid is geblekendat zij een paar dagen te voren eenige goederen van harer. meester ontvreemd heeft. De ongelukkige, eerst 18 jaren oud, is in hechtenis genomen. Uil Heerenveen meldt men dat de brigadier bij de rijksveldwacbtdie dezer dagen de bekende voorbarige arrestatie deed, den 31 dezer deswege voor de arrond.-regtbank aldaar zal te regt staan. Uit Groningen meldt men dat Vrjjdag II. hel weder aldaar zeer on stuimig is geweest. De wind, die uil het westen woei, nam gaandeweg in kracht toe, en des avonds te 8 uur nam men eene drukking waar van 42 pond op de vierk. Ned. Onderscheidene hoornen zijn ontworteld en schoor steenkappen afgerukt; zelfs is eene woning in den Kostergang voor het geweld van deo wind bezweken en ingestort. Regensneeuw en hagel wisselden elkander in den loop van den dag af, lerwjjl op den middag plotseling een felle bliksem bel luchtruim doorkliefde. In de Gron. Cour. leest men het volgende: Dezer dagen is een praam- schipper, wonende aan boord, met zijn scheepje in de Ommelanderwijk in gevroren en dood door de buren van den vasten wal in het achteronder gevonden. Ook de vrouw was zieltogende en is den tweeden dag daarna bezweken. Beide personen, echte lieden, hebben hunne laatste levensdagen in den harren winter zoo kommervol gesleten, dal men op het denkbeeld zou geraakt zijndat beiden den hongerdood waren gestorvenhad de vrouw nog niet tijdig genoeg verteld, dat zij eene nog al belangrijke som aan contanten en papier op eene heimelijke plaats hadden weggeborgen, die dan ook werkelijk gevonden is en volgens zeggen omstreeks ƒ1000 moet bedragen. Zij hadden builen dit en hun scheepje ook nog eene schuldvor dering ten laste van derden. '8 GRAVEN H AGE 10 Januarjj. Z. M., gelet hebbende op zijn besluit van 20 Dec. II., waarbij aan de bevelhebbers van de Nederl. schepen in Japan voor hun gedrag bij gelegen heid van het forceren der Straat van Simonoseki een openlijk blijk van zijne goedkeuring is geschonkenen alsnu de verdiensten willende erken nen van de overige officieren en manschappen op die bodems, die, zonder onderscheiddoor hun moedig en dapper gedrag zoo veel tot het welgeluk- ken van het genoemde wapenfeit hebben bijgedragen, heeft goedgevonden te benoemen tot ridders der Militaire Willems-orde 4de kl. de navolgende zee-officieren dienende als eerste officieren op de bodems die aan den strijd hebben deel genomen, en wel de luit. ter zee l8te kl. J. W. Biukes, W. F. de Bruyn Kops, jhr. T. L. Brautsen en J. J. de Hart. Door Z. M. zijn bjj het dep. van financiën benoemd: tol referendaris sen de heeren mr. W. A. P. Verkerk Pistorius en mr. P. A. Uolsboer, thans hoofdcommiesenlot hoofdcommies, de heer J. Fralermanthans commies. Bij beschikking van den minister van koloniën, van den 7den dezer, zijn de civile ingenieurs J. B. F. L. Molenbroek en J. M. Wap gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned. Indieom te worden benoemd tot adspirant-iugenieur van den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken daar te lande. De minister van koloniën zal Woensdag en die van marine Vrjjdag aanst. geen gehoor verleenen. Bij beschikking der ministers van binnenl. zaken en van flnantiën is toestemming verleend tot de eerste storting, bedragende tien ten honderd op de aandeelen van het maatschappelijk kapitaal, groot 15 millioen gulden, der Amsterdamsche kanaalmaatschappij. De kamer van koophandel en fabrieken alhier heeft een adres aan de tweede kamer ingezonden, houdende verzoek dat deze zich met de voorstel len der regering lot afschaffing der plaatselijke verbruiksbelastingenzoo danig gewijzigd wat de uilvoering betreft, als zal blijken Ie behooren in het belang der algemeene welvaart, moge vereenigan. Niet minder dan 140 sollicitanten hebben zich aangemeld voor de be trekking van directeur van het gemeente-badhuis te Scheveningen. In de zitting van de eerste kamer van gisteren zijn de in de vorige zitting reeds aangevangen beraadslagingen voortgezet over het wets ontwerp lot vaststelling der begrooling van uitgaven voor den aanleg van spoorwegen, dienst 1865. De minister van binnenl. zaken beantwoordde de beschouwin gen der verschillende sprekers, die over deze begrooting hel woord hadden gevoerd. Hij wederlegde de bedenkingen tegen haar eindcijfer en tegen den post welke voor djjksverlegging daarop gebragt was, en wedersprak de be wering, dat er weelde bij den bouw van sommige werken was op te mer ken; verder gaf hij de redenen op, die dijksverhooging of verzwaring ten gevolge van de overbrugging der rivierendoor sommigen hoogst wenschelijk geacht, onnoodig deden schjjueii; maar hij deed daarbij tevens uitkomen, in hoe ver hjj gezind was bjj te dragen om de ten deze beslaande vrees te ver minderen. Vervolgens behandelde hij het onderwerp der Scheldevaarldie, volgens elders geopperde meeningdoor werken voor den aanleg van staats spoorwegen in Zeeland benadeeld zou worden, welk gevoelen hjj bestreed. Voorts gaf hjj den stand der aanvragen van concessiën voor spoorwegen op, en verstrekte ophelderingen over de zaak der verbinding van de residentie met Gouda door middel van een spoorweg. Betreffende de concessie van de hh. Schrellen en Maxwils voor de lijn 's Hage—Goudadeelde de minister mede dal hjj meermalen gevraagd had waarom dienaangaande geen trace' was gegeven, waarom er geene opname van terrein geschiedde en waarom niet meer dergelijke voorwaarden waren vervuld, die noodig zijn om de conces sie-aanvrage in overweging te kunnen nemen. De minister moest naauw- keurige plannen hebben. Daaraan was niet voldaan maar wèl was dezer dagen ontvangen een adres van genoemde heeren, waarbjj zij afzien van hunne aanvraag ten behoeve der Rijn-spoorweg-maaischappij. En nil had de minister nog dezer dagen verklaard, dat de aanvraag van de Rijn-spoorweg maatschappij in verhand met de andere aanvragen werd overwogen. Nadat nog eenige leden het woord hadden gevoerd werd.hel wets-ontwerp met 29 tegen 2 stemmen aangenomen. Daarna kwam in behandeling hoofdstuk VI (Marine) der staatsbegrootingdat na eenige beraadslaging met algemeene stemmen werd aangenomen. In eene avondzitting heeft de kamer de hoofdstukken VII A en B (nat. schuld en dep. van financiën) aangenomen, het eerste met algemeene stem men, het tweede niet 28 tegen 2 stemmen. Ten opzigle van hoofdst. VIII (dep. van oorlog) bragten onderscheidene leden bezwaren in het midden, zooals: over het hooge eindcijfer, hel uitgebreide vestingstelsclenz.; levens werden inlichtingen gevraagd omtrent de verdediging der Zuiderzee en Am sterdam. Door den minister van oorlog werden de verschillende sprekers achtereenvolgens beantwoord, waarna het wetsontwerp met 27 legen 2 stemmen werd aangenomen. Heden is hoofdst. IX (koloniën) aan de orde. K1JHKNLANDSGHK BKItlbfTKX. IC E L I E BRUSSEL, 9 Januarij. In eene steenkolenmijn nabij Dour in Henegouwen heeft eene gas-ont- ploffing plaats gehad, op het oogenblik dat meer dan 100 werklieden zich in de mjjn bevonden. Het meerendeel van die menschen is daarbij omge komen. Het juiste getal der personen, die er het leven bij hebben verlo ren, is nog niet op te geven; men schat het echter op 57, terwijl er 4 gewonden zjjn. Er is een streng onderzoek ingesteld naar de oorzaak dezer ramp. Uil Antwerpen meldt men het overlijden van den kunstschilder Joseph Les

Leydse Courant | 1865 | | pagina 2