COLUMBUS, Per Telegraaf. gekomenten gevolge waarvan er vele personen gedood of gewond zjjn. Dte beide locomotieven stoven zoo hevig tegen elkander in, dal de eene over de geheele lengte letterlijk door midden werd gespleten, waarb(j de stukken op verren afstand ml elkander werden geslingerd. Te gelijker tijd geraak ten de waggons van den passagierstrein door hel daartegen opgehoopte vuur in brand, terwijl een opzigter, die bij afwezigheid van den conducteur de dienst waarnam, in zijne verbijstering de rijtuigen in der haast afsloot, zoodat de daarin aanwezige personen weldra midden in de vlammen ston den en eerst daaruit gered werden door de vereenigde pogingen van eenige reizigers, die minder zwaar gewond waren. Eenigen echter waren reeds geslikt. Een der beambten was zoo vast lusschen de eene locomotief en een goederenwagen beklemd geraakt, dat er door de snelle verspreiding van hel vuur, in weêrwil van alle krachtsinspanning, geene mogelijkheid bestond om hem er uil te krijgen, zoodat men dezen ongelukkige aan zijn lol moest overlaten. Later werd z(jn verbrand lijk aan stukken uit hel verkoolde houtwerk weggenomen. De beide zonen van wijlen den heer Sassoondie gedurende zijn leven menigvuldige bewijzen van zijne belangstelling in het lot der geringe volks klasse in Indië heeft gegeven, hebben bij gelegenheid van het Kersfeest de som van 1000 geschonken voor het fonds ter oprigting van een armengesticht. EKANHK1JK. PARIJS5 January. Aan de benoeming van prins Napoleon tol lid en vice-president van den geheimen raad wordt door velen een groot gewigt gehecht. Het J. d. Déb. laat zich daaromtrent aldus uit: Men weet dal krachtens het decreet van 1 Fehr. 1858 de geheime raad, in geval de troon openkomt, regent- schapsraad wordt, tenzij de keizer bij een openbaar besluit dienaangaande anders zal hebben beschikt. Uit dit oogpunt alleen zou reeds groot gewigt moeten worden gehecht aan hel besluit, dal prins Napoleon voor het eerst zitting in den geheimen raad geelt en Item tot ondervoorzitter daar van benoemt. Doch er is meer. Tol nog toe kwam de geheime raad niet anders zamen dan buitengewoon en op eene bepaalde oproeping van wege den keizer. Voorlaan zal hij onder de leiding van den prins kunnen za- menkomenom alle staatkundige vraagstukken, die van groot nationaal belang zijn, te behandelen. Onder de aangelegenheden, waarover de ge heime raad regelmatig geroepen zal worden advies te geven, noemt de Mo- niteur de zaken rakende hel openbaar onderwijs en hel bestuur van Algcrië. De Moniteur beval een decreetbepalende dat hel laatste gedeelte van de jongste Pauselijke bulle, waarin bet jnbilé wordt uitgeschrevenin Frankrijk toegelaten wordt en op de gewone wijs zal openbaar gemaakt worden, zonder dat echter uit die toelating eenige goedkeuring afgeleid kan worden van de in dat stuk voorkomende clausules, verklaringen of uitdrukkingen, die strijdig zijn of zouden kunnen zijn met de wetten des rijks, en met de vrijheden en leerstellingen der Gallicaausche kerk, De plannen van den prefect der Seine, tot reorganisatie van de verple ging der krankzinnigen, komen daarop neder, dat eene landhoeve, welker aankoop bjjna 2} millioen heeft gekost, in een krankzinnigengesticht voor 600 verpleegden zal worden herschapen. De kosten daarvan zijn op ruim millioen geraamd. De gronden voor twee andere inrigtingen van dien aard zjjn gezamenlijk voor 1,700 000 fr. aangekocht. De gemeenteraad van Besangon heeft van den heer Weissden biblio thecaris dier stad, een geschenk van 30000 fr. ontvangen, welke, volgens den gever, moeten bestemd worden voor de oprigting van een standbeeld van den kardinaal Perenol de Granvelle. In de omstreken van Blois heeft een 19jarig jongeling zijne moeder vermoord, om bevrijd te zijn van hare vermaningen, welke hjj zich door zjjn ongeregeld gedrag op den hals haalde. In Spanje is gedurende de jongste dagen buitengewoon veel sneeuw gevallen. Verscheiden honderden werklieden zijn gebezigd om den Noorder spoorweg daarvan te bevrijden en de gestremde gemeenschap te herstellen. PISCISSEN. BERLIJN 5 Januarij In de Wurlembergsche kamer van afgevaardigden heeft de minister van huitenl. zaken, bij de beantwoording eener interpellatie over de Slees- wijk Hobteinsche zaak, gezegd, dal men den uitslag der daarover lusschen de beide groote mogendheden gevoerd wordende onderhandeligen behoorde af te wachten dat de eensgezindheid lusschen die groote mogendheden eene voorwaarde voor de gelukkige oplossing van het vraagstuk was; dal eene n.iaiiwere vereeniging lusschen de middenstalen thans noch raadzaam noch mogelijk was, en dat hij, evenzeer als zijn ambtgenoot in Beyerenhet denkbeeld verwierp om voor zoodanige vereeniging eenen steun bjj het bui tenland te zoeken. De taal der dagbladen in de hertogdommen wordt meer en meer krachti ger. Zij beklagen zich dat de hertogdommen ten speelbal verstrekken aan den naijver der mogendheden. Allen dringen aan op eene opdragt van hel bestuur aan hertog Fredertk, benevens een door verdragen geregeld bondge nootschap met Pruissen De Prov. Corr. meldt dat er bij de onderscheidene lakken van bestuur beraadslagingen plaats hebben over de militaire, maritime en handelsbetrek kingen, die voortaan de hertogdommen aan Pruissen en Duitschland zullen verbinden. Omtrent de aanstaande zitting der kamers zegt dit blad dat het te hopen is dat na de roemrijke voordedenwelke Pruissen naar builen be haald heeft, thans ook de vrede van binnen duurzaam mogt bevestigd wor den. Mogten echter partijwoelingen die hoop verijdelen, dan zou de rege ring voorzeker ook de noodige kracht vinden om aan het euvel van verder felijke woelingen, tol heil des vaderlands, op doortastende wijze een einde te maken. In Oostenrijk heeft zich een groot aantal voorname landbouwers ver- eenigd om een fonds bijeen te brengen lot aankoop van uitstekend hoorn vee in Nederland, dat later door middel van eeue lolerjj onder de inleggers zal worden verdeeld. 'sGRXVEN'HAGE, 7 Januarij. De eerste kamer heeft van de begrooting voor binnenl. zaken het hoofdst. Kabinet aangenomen met 29 tegen 4 stemmen. ROME, 6 Januarij. Heden morgen heeft de Paus in tegenwoordigheid der kardinalen in het Vaticaan een besluit afgekondigd, strekkende o. a. ter verklaring, dat hij met volle gerustheid het feest zal kunnen vieren van de canonisatie der 14 martelaars van hel jaar 1572, wier heiligverkla ring reeds door Paus Clemens X was geschied. MADRID, 6 Januarij. De Notisias zegt dat in de adressen der kamer inzonderheid over de financiële zaken des lands, alsook over de Peruaan- sche en Italiaansche aangelegenheden zal gesproken worden. De koningin Christina is naar Frankrijk vertrokken. ALTON A6 Januarij. De generaal von Bilienfeld heeft het kommando der verbonden mogendheden naar Kiel verplaatst. Gevondenen kunnen regthebbenden b|j den lslen Commissaris van Politie terug bekomenEen groote mand waarin een drooge wasch. Een graauw linnen zak met idem. Drie groote ijzeren sleutels. Tien kleine idem. Een vier snoeren bloedkoralen ketting. Een bloedkoralen ketting, een snoer. Vier zilveren theelepeltjes. Een gouden hoofdijzerspeld Een porlemonnaie met eenig geld. Een witte vrouwezakwaarin twee witte zakdoeken. Een porlemonnaie met eenig geld. ADVEKTENTIEN. i Ten huize van haren Schoonzoon, Mr. P. C. Lezwyn, overleed heden, in |86jarigen ouderdom, onze geliefde Moeder, Vrouwe CATHAR1NA ANNA [ELISABETH BECKHAUS, Wed. van wijlen Prof. L. Scringar. Uit aller naam Leiden, 4 Januarij 1865. G. C. B. SURINGAR. Heden overleed na eene ongesteldheid van slechts weinige dagen, in den ouderdom van ruim tachtig jaren, onze geliefde Moeder en Behuwd-moeder CORNELIA VOORDUIN, Wed. den Wel-Ed. Gestr. Heer Willem de Timmerman. Uit aller naam Leyden, 4 Januarij 1865. P. F. W. de TIMMERMAN. Voor de vele en hartelijke bewijzen van belangstelling, bij de bevalling mijner Echtgenoole ondervonden, breng ik bij dezen, ook namens haar, mijnen erkenlelijken dank. Leyden, 6 Januarij 1865. K. HAREM\KER Pz. FAILLISSEMENT. Bij vonnis der Arrondisscments-Recbtbank te Leiden, van 6 January 1865, is CORNEL1S JOHANNES van der HART, Schoen- en Laarzenmaker te Leiden, verklaard te zijn in Staat van Faillissement, aanvang ne mende den 4dcn derzelfdc maand, met benoeming van den E. A. Heer Mr. J. I. DEL BAERE tot Rechter-Commissaris en van den Oudergeteekende lot Curator. Dientengevolge worden de Crediteuren in genoemd Faillissement opgeroe pen te verschijnen op de eerste byeenkomst tot verificatie hunner Schuld vorderingen, welke zal worden gehouden te Leiden, op Donderdag 19 January a. s., des voormiddags te 11 ure, in een der zalen van het Rechts- gebouw op het Rapenburg; terwijl zij verzocht worden hunne bewijzen vóór dien tijd in te zenden ten huize van den Ondergelcekende, Advokaal, Ra penburg I. 218 aldaar. Mr. M. P. MEELBOOM. De Ondergeleekende verwittigt zijne geëerde Begunstigers, dat van heden af de Huisschilders- en Glazenmakers-Affaire door zijn Zoon voor eigen rekening zal gecontinueerd wordendien hjj mitsdien beleefdelijk aanbeveelt, levens bedankende voor het vertrouweu dat hjj ruim dertig jaren heeft mogen genieten. UEd. Dw. Dienaar, W. VAN DER DRIFT. Mjj refererende aan bovenstaande, zoo neem ik de vrijheid, mij opnieuw aan mijne geëerde Begunstigers aan Ie bevelen en zal ik, door eene civiele en prompte bediening, mij het vertrouwen meer en meer trachten waardig te worden. UEd. Dw. Dienaar, Leiden, 1 Januarij 1865. L. van der DRIFT. IrEYPSCHE SCHOUWBÜllGr KONINKLIJKE HOLLANDSCHE TOONEELISTEN onder Üi reel ie van J. C. VA LOIS. Maandag 9 Januarij 1865. (Buitengewone Voorstelling.) DE ONTDEKKING- WAN AMERIKA. Historisch Drama in vijf Bedrijven en een Voorspel in e'e'n Tafereel, naar liet Franse!) van de Heeren Mesiepés en E. Bar.ré, door G. van Beek. Met nieuwe Decoratiën en Théatrale Toestellen, nieuwe Costumes van den Heer L. van Meerbeeke, Muziek van den Heer J. Strelelski, Optogten, Ge vechten, enz. Voorspel: 1489, te Genua, bij Columbus; le bedrjjf: 1492, bij Palos, in het klooster de la Rabida; 2C bed. 1492, op zee. de opstand aan boord; 3e bed. 1496, in Amerika, op Haïii; 4' bed. 1505, de dood van Isabella; 5C bed. 1506, de verschijning. APOTHEOSE. Aanvang ten half zeven ure. Heeren Geabonneerden kunnen tegen Abonnementsprijs over hunne plaat sen beschikken. IIij N. 14. S WEM ER. Mare. Dubbel gezuiverde Petroleum, onouUlambaar, reukloos, door zeer velen dc zuinigheid in het branden betuigd. 32 Cent de Kan. Zwarte Politoer, voor Haarden, Kagchels en Fournuizen, beproeving de beste aanbeveling, Fleschje 20 Cent. Engelsche Figuur-Pepermunt, 1 Ons 30 Cent. Gember-Tablettcn1 One 40 Cent. Hollaiidsche Pepermunt, 1 One 20 Cent. Poeder-Chocolaadde Flesch/0.80, ƒ1.60. Slentppoeder, 6) Cent de Pint. Emzer Malz-Extract50 Cent het Kruikje. Likdoornpleister40 Cent hel Pakje. Indisch Droesmiddelvan A. GUISE te Hoorn j. Fl. 1.50, Flesch 3. Doctor PATTlSON's Jichtwatten, Pakje 50 en 80 Cent. Alpengras, door geneeskundigen zeer aanbevolen. Zeegras, Varen, hjj de Baal en het klein.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 2