LEAJDSCIIE COURANT. 1863. MAANDAG 9 JANUARIJ. STADS-BERIGTEN. De Courant wordt Maandag, IVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. /Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Hemen de openbare kennisgeving omtrent de verpligting tot het doen van aangifte voor de Nationale Militie, in de maand Januarij 1865, voor hen die op den lste" Januarij van dit jaar hun 19de jaar zijn ingetreden en alzoo de personen geboren in liet jaar lt)4G, alsmede voor hen die eerst na het intreden van hun 19d«jaar, doch vóór het volbrengen van hun 205le, ingezetenen zijn geworden, geplaatst in de Leydsclie Couranten van den 16den, 21®'®" en 288teu December 1864; Doen te weten dat tot deze inschrijving wordt zitting gehouden op het raadhuis, van des morgens 10 tot des namiddags 3 uur, op Maandag den 9 Januarij, voor de bewoners van de wijken 1, 2 en 3, Dingsdag »10 »4en5, Woensdag »11 6, d Donderdag »12 7 Vrijdag 13 8 en 9 of de buitenwijk. en dat de geboorte-aclendie ieder belanghebbende, bij de inschrijving, onder opgave der woonplaats van den ingeschrevene, behoort over te leggen, dagelijks, de Zondag uitgezonderdzijn te verkrijgen ter Secretarie dezer gemeente (afdeeling Burgerlijke Stand), van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 uur, wanneer tevens voor de zoodanigen, die hier niet zijn geboren, aanvrage ter verkrijging dier .acten kan worden gedaan. En wordt deze door plaatsing in de Leydsclie Courant en bij aanplakking afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd Letden3 Januarij 1865. D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. V. PUTTKAMMER, Secretaris. BlNNKNLANDSUIIK liKitiüiTEN. LEYDEN 7 Januarij. In de maand December zijn binnen deze gemeente geboren 128 kinderen, als: 59 zoons en 69 dochters; waaronder is begrepen 1 paar tweelingen. Overleden 113 personen, als: 13 mannen, 29 vrouwen30 zoons en 41 doch ters; daarenboven als levenloos aangegeven 11. Voltrokken 13 huwelijken. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 217 tot 281 personen. De taal- en letterkundige afdeeling der kon. akademie van weienschappen te Amsierdam zal Maandag aanst. aldaar eene gewone vergadering houden. De commissaris des konings dezer provincie heeft goedgevondende gemeente Leymuiden in te deelen bijbel 14de kanton (hoofdplaats Woubrugge). Gedep. stalen dezer provincie hebben besloten den termijn voor den herijk der bij den handel in gebruik zijnde malen en gewigten voor dit jaar ie bepalen van 1 Mei lot 31 Augustus. De letter U is bestemd lot jaarlelter van dien ijk. Naar aanleiding van een daartoe strekkend voorstel, is door den mi nister van oorlog aan de officierendie die moglen verlangen vergunning verleend de, voor hunne studiën, benoodigde militaire boekwerken en kaar ten op rekening van hel officiers-kleediiigsfonds aan te schaffen. In het laatste geschrift van den heer mr. Groen van Prinsterer aan de kiezers komt o. a. deze zinsnede voor: »AI verlaat ik waarschijnlijk het parlementair strijdperk, hel zal mij ook dan, hoop ik, door niemand euvel worden geduid indien ik over volksbelangen die mij bij uitnemend heid ter harte gaan, wanneer de gelegenheid zich voorstelt, mijne gedach ten aan beter oordeel onderwerp." De A. C. deelt mede, dat de directie der Amsterdamsche kanaalmaat schappij na veel inspanning er in geslaagd is de contracten met de lirma Mac Cormick Sons te verbreken en in plaats daarvan met een ander huis op dezelfde voorwaarden te contracteren met voldoende borgen. Bij de ned. herv. gemeente te West-Zaandam is tol predikant beroepen ds. van Wiizenburg, pred. te Bergen op Zoom; bij die te Montfoort ds. Moorrees, pred. te Ommen; bij die te Rockanje de cand. L. Mees, en bij die te Hoogland de cand. E. C. van Baerle. Te Schiedam is eergisteren een branderskneclil in een met kokend heete spoeling gevulden bak gevallen. Nadat hij er spoedig was uitgehaald heeft hij slechts korten lijd geleefd. Te Rotterdam is gisteren b(j den noordwesten-wind de waterstand der rivier voor de stad in den laten avond met het hoog getijde zoodanig gere zen, dat omstreeks elf ure de Blaak, de Leuvehaven en andere gedeelten der buitenstad, over de geheele breedte der straat, overstroomd lagen. Op hel gedeelte der Steigers nabij de Vlasmarkt, zoowel als tegenover den Rijs- tuiii en het Westnieuwland stond het water ongeveer een half voet hoog tegen de huizen. Tot omstreeks half twee ure, zijnde 2j uren na den tijd van hoog getij, bleef het nog aanhoudend stijgen, zoodanig dat de Groote Markt alstoen lot omstreeks liet hooger gelegen middensie gedeelteeven als het Westnieuwland tot op de trotioirs, niet meer gepasseerd kon worden. Kort daarna stroomde hel water ook het Hang en andere straten binnen. Des morgens werd de Maas nog te voet gepasseerdmaar ten 9 ure be gon de rivier plotseling met ontzaggelijke drift te drijven. De schietschouw met eenige passagiers bevond zich op dat oogenblik nog op het jjs, doch heeft nog bij tijds den wal kunnen bereiken. De oudste veer- en varens lieden kunnen zich zulk eene drift, noch eene zóó plotseling opgekomene massa drijfijs herinneren, als zich kort na het losbreken der rivier voorde den. Onderscheidene schepen verkeerden daardoor in groot gevaar. De Maas was kort daarop met massa's drijfijs overdekt. De overtogt had we der geregeld plaats door middel van schietschouwendie nu en dan door het ijs heenzaktendoch door de bemanning weder daarop gebragt werden. Te Giessen Nicuwkerk heeft dezer dagen Jacob van 't Hof in redeljj- ken welstand zijnen 103cn verjaardag gevierd. Te Arasterdam is een persoon, ten wiens huize op 27 Dec. II. brand was ontstaan, als verdacht van brandstichtingin verzekerde bewaring-ge nomen. Te Meppel had Woensdag II. een treurig voorval plaats. Zekere vrouw V.die voor ruim een jaar weduwe was geworden, ten gevolge van het afsterven van haren echtgenoot, die in eenen staat van krankzinnigheid ver keerde, had het ongeluk, terwijl zij zich met haar dochtertje alleen in hnis bevond (sedert Nieuwjaar openbaarden zich ook bij haar teekenen van zins verbijstering), voorover op den vuurpot te vallen, zoodat deze kantelde en zij, op het kind liggende, in brand geraakte. Het schreijen van het kind deed de buren toesnellendie door dadelijke hulp hare geheele verbranding en die van het meisje voorkwamen. Geneeskundige hulp is ingeroepen de vrouw blijft in bewnsteloozen toestand verkeeren, terwijl de hoop op be houd gering is. Als eene bijzonderheid meldt men uit Groningen, dal Harm lemes v. d. Woude op zijn 84stc jaar in de vorige week op schaatsen van daar naar Hoogezand is geweest, en op dienzelfdeu dag is teruggekeerd, zonder op den volgenden dag eenige vermoeidheid te gevoelen. Te Maastricht ontvingen met Nieuwjaarsdag in een huisgezin twee jonge kinderen eenig suikergoed, met bloemen beschilderd, waarvoor men, zoo als later bleek, Spaanscli groen had gebruikt. De kleinen lekten dit geschilderde er af, met het gevolg dat zich weldra hevige kramppijnen bij hen voordeden; gelukkig dienden de ouders hun onmiddellijk warme melk toe en riepen zij geneeskundige hulp in, waardoor de kleinen behouden bleven. 's GRAVEN I1AGE7 Januarij. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer mr. L. N. graaf van Randwijck, grootmeester van 's konings huis, dienstdoende bij H. M. de koningin, lot het aannemen der ridderorde van Sl. Anna lste kl.hem door den keizer aller Russen geschonken. De 2de luit. M. U. Vis, van het 4de reg. infanterie, is in rang en ancienneteit overgeplaatst bij het leger in O. 1. De minister van oorlog en die van justitie zullen in de volgende week geen gehoor verleenen. De min. van financiën heeft berigt dal Cornelis Sterk, te Zwammer- dambekend heeft niet te hebben verzonden een door hem als vermist op gegeven brief met geldswaarde. De eerste kamer heeft gisteren de beraadslagingen voortgezet over de slaatsbegrooting voor 1865 en wel over het hoofdstuk V (binnenl. zaken). Onderscheidene punten werden besproken, zoo als: de voliooijing »an het kanaal van Apeldoorn naar Dieren, de aangelegenheid der calamileuse pol ders, de regeling der quarantaine, de werking der armenwet enz. Door den heer Messcherl van Vollenhoven werd de zaak der doorgraving van Hol land op zijn smalst uitvoerig besproken en van den minister van binnenl. zaken inlichtingen omtrent deze zaak gevraagd. De heer Harlsen deed, ten opzigte van dat onderwerp, aan de regering de vraag, of hel onderzoek omtrent eene behoorlijke vestiging der maatschappij tot kanalisatie van Hol land afgeloopen was, en de toestemming tot het doen ecner eerste storting op het ingeschreven kapitaal al dan niet zou worden verleend ln de zitting van heden heeft de minister van binnenl. zaken in eene uitvoerige rede de gemaakte bedenkingen beantwoord. De minister heeft ten opzigte van de doorgaving van Holland o. a. gezegd, dat de magtiging lol storting eerst nu is gevraagd, en dat zij niet zal verleend worden dan ouder de voorwaarden, die hij in de tweede kamer heeft medegedeeld. In eene eergisteren avond gehouden vergadering van de afd. 's llage der Ned. vereeniging tot afschaffing van sterken drank heeft de baron van Lynden gewezen op het toenemen van het gebruik van sterken drank. In 1843 was aan accijns voor dien drank betaald slechts 3 millioen, in 1863 5) millioen en in 1864 ruim 9, misschien wel 10 millioen. Te 's llage kon hel gebruik in 1863 op 8 kan per hoofd gesteld worden, terwijl het in 1864 tot ruiui 13 kan per hoofd is gestegen. Van Scheveningen verneemt men dal de schadedoor de visscliersvloot bij den jongsten storm geleden, niet zoo belangrijk is als waarvoor vrees be stond. De schuit van mej. de wed. van Duyne heeft het meest geleden. BUITENLANDSGUE BEKHtTEN. EI*« KI. A LONDEN. 5 Januarij. Blijkens eene officiële opgave zijn in het afgeloopen jaar 125,445 land verhuizers uit Liveipool vertrokken, dat is 12537 minder dan in 1863. Het waren voor de helft Ieren, die zich in de Vereenigde Stalen vestigen wilden. De uitgestrekte stoom-fineerzagerij van den heer S. Howell nabij Bat- tersea-Bridge is Woensdag nacht tot den grond toe afgebrand. In de omstreken van Plymouth is veel sneeuw gevallen. Een persoon, die zich naar Princetown begaf, is door zulk een geweldige sneeuwbui overvallen geworden en later dood op den weg gevonden. Te Nottingham heeft men drie ligte schokken van aardbeving waar genomen. Uit Canada is hel berigt ontvangendat op 15 Dec.op den grooten spoorweg, een goederen- en een passagierstrein met elkander in botsing zijn

Leydse Courant | 1865 | | pagina 1