COLUMBUS, Per Telegraaf. iSurgcriijke £»tant>. Directeuren der onderlinge Brandwaarborg-IMaalscIiappij LEYDSCHE SCHOUWBURG. 0F 1 en Bourges. Het doel der bijeenkomst is om niet slechts de verklaring van Bossnet van 1682 te bekrachtigen, maar om gelijktijdig de regten der Gal- licaansche kerk naattwkeuriger te omschrijven, opdat de geestelijkheid voort aan wete waaraan zfi zich te honden hebbe. Kaar men zegt heeft de heer Thiers, die voornemens was in de ka mer van afgevaardigden het woord te voeren ten gunste van de pauselijke regering, daarvan, na de openbaarmaking der encyclica, afgezien. De presbyteriale raad der hervormde gemeente dezer stad heeft besl ten den heet Rives niet als hulpprediker van den heer Coquerelden vade toe te laten. De raad heeft groote hulde gebragl aan de persoonlijke ho< danigheden van den heer Rives, en zijn besluit alleen op de weinig ortl; doxe beginselen van dien heer gesrond. In de provinciën is op sommige plaatsen zoo veel sneeuw gevallen da§ de gemeenschap gestremd is. Zoo is o. a. de spoorwegdienst tusschen Bor deaux en Celte grootendeels geslaakt moeten worden, daar het onmogelijk was door de sneeuw heen te komen, die de rails ter hoogte van een el overdekte. Twee treinen, die hel gewaagd hadden een proef Ie nemen om zich een weg te banenzijn in de sneeuw blijven steken en twee locomo- tiven die ter hulp waren gezonden ondergingen hetzelfde lot. Het garnizoen van Karbonne is te hulp gesneldom de reizigers uit hunnen moeijelijken toestand te verlossen. Dit Rome meldt men van den 28s'eD, dat de Paus op het kersfeest door de leden van het collegic van kardinalen is bezocht. In antwoord op de toespraak, lot hem gerigt door den deken van het collegie, heeft hij o. a. gezegd dal de kerk te eeniger tijd over allen zou zegevieren maar dat de dag waarop dit zou plaats hebbennog niet met zekerheid kon worden aangewezen. Ben ik daarvan getuige geweest, zeide hij, dan zal ik als Simeon uilroepen: Heer. laat uw dienstknecht gaan in vrede." Een half officieel orgaan van Rome, van de encyclica sprekende, zegt, dat de vjjanden der kerk haar niet verwacht hadden ofschoon men haar kon te gemoet zien, even goed als de bekende overeenkomst. Reeds twee jaren lang hield hel katholicisme er zich mede hezig en bereidde haar voor. Verder doel hel blad uitkomen, dal de Paus de eenige leidsman is op den weg van den waren vooruitgang, de eenige meester, die zoowel de moderne als de oude lijden gebiedt. Het hoopt dat de souvereinen tot het besef zul len komen, dat zij geen veiliger vrieud en bondgenoot hebben dan den Paus; doch vooral de keizer der Franschen die door de Voorzienigheid aan het hoofd der Christelijke natie bij uitnemendheid geplaatst is, zal volgens hel blad de verhevene taal goedkeuren, die de vijanden der maatschappe lijke orde brandmerkt en alle gevaren van een verbond met hare vijanden ontmaskert. PKIIISIEN BERLIJN 1 January. Aan de regtsgeleerde raadslieden der kroon zijn de volgende drie vra gen ten aanzien van Pruissens regten op de hertogdommen gedaan1°. Welke regtsgeldigheid hebben de van verscheidene kanten op de drie her togdommen Sleeswijk-llolsletn en kattenburg gedane aanspraken2°. Welke oude aanspraken op Sbeswijk-Holstein staan hel Pruissische koningshuis ten dienste? 3°. Welke regten op de hertogdommen vloeijen voor Pruissen voort uit hel vrcdes-tractaat met Denemarken, op 30 October jl. gesloten? Naar men uil Weenen meldt heeft Oostenrijk aan de Pittissische re gering doen verklaren, dal het van liet beginsel, volgens hetwelk dequaestie over de erfopvolging in overleg met den Duitschen bond geregeld moet wor den, niet kan afwijken. Verscheidene liberale leden van de kamer van afgevaardigden hebben hun mandaat nedergelegdomdat zij, hoewel de staatkunde van den heer von Bismarck ten opzigte der her log dom men goedkeurende, hem op geenen anderen weg hunne ondersteuning willen schenken. Blijkens de uitkomst der jongste volkstelling bedraagt de bevolking dezer stad 660,500 zielen, zoodal zij in drie jaren met 123,500 zielen is toegenomen. Uil Stockholm meldt men, dat onlangs de boekerij der Domkerk te Strengn8s grootendeels door brand is vernield. Deze bibliotheek bevatte niet meer dan 2000 deelen en 22 handschriften maar daaronder bevönden zich ver scheidene kostbare werken, namelijk 5 a 600 deelen, welke in den dertig- jarigen oorlog uit Bohemen en Moravië naar Zweden waren overgebragt. Men meldt ook van daar, dat op 23 Dec. II. bij het spoorwegstation Sandsjö een goederentrein van Nassjö in botsing is gekomen met een trein van Jött- köping naar Marmoe, waarbij 16 personen min of meer ernstig gekwetst en verscheidene wagens verbrijzeld werden. ITAHS-BEttlGTEl. TURYN, 2 Januarij. liet officiële dagblad deelt mede: Het verslag des ministers van financiën aan den koning ten opzigte van den uitslag van de vooruitbetaling der grondbelasting, toont den ijver aan der natie om aan de behoeften der schatkist te gemoet te komen. De gelden, verkregen in den termijn bij de wet bepaald, zijnde 5/6 van de belasting, zijn geïn casseerd, waarvan 43 pCt. onmiddellijk van de belastingschuldigen, het ove rige door tusschenkomst van de gemeenten en de provinciën. De volkomen goede uitslag van den maatregel is verzekerd. PARIJS, 3 Jannarij. De Monilenr bevat een keiz. decreet van 24 De cember jl waarby prins Napoleon tot lid en vice president van den gehei- meu raad wordt benoemd. De minister van oorlog heeft bepaald dat het na de algemeene inspectie van 1864 reeds verleende halfjaarlijksche verlof zal worden verlengd tot 31 Maart 1865. WEENEN, 3 January. De IVien Zeit bevat een keiz. rescript waarbij J het Servische nationale congres en de synode der Grieksch-Oostersch-Scrvi- sche bisschoppen worden bijeengeroepen. Volgens de Presse is de nieuwe Oostenrijksche commissaris in Sleeswijk door zijne regering aangeschreven, te beletten dat de grondwet van 1848 worde ter zyde gesteld. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 10, 2de alin., der Verordening van 2 Mei/6 Jttlij 1861 (Gem.- blad li". 9) en art. 8, 2de alin., der Verordening van 11 Mei/6 July 1861 Gem.-blad n°. 12); Doen te wetendal tot het laten insclirijven van nieuwe leer- linden voor de opeisbare scholen voor meer uitgebreid la ger oat dei wijs, gelegenheid gegeven wordt: voor die der lsle klassevoor jongensaan het schoolgebouw op de Aalmarkt voor die der lste klassevoor meisjesaan het schoolgebouw op de Breêstraat voor die der 2de klasse, voor jongens, aan het schoolgebouw in de Pieters kerkstra at voor die der 2de klasse, voor meisjes, aan het schoolgebouw op de Breêstraat en wel van den 2den tot en met den 14deD Januarij e.k.dagelijks (de Zon dagen uitgezonderd)des voormiddags van half negen tot negen uur, en op Woensdag en Zatnrdag, daarenboven, van twaalf lol twee uur des namiddags. En zal hiervan afkondiging geschieden door plaatsing in de Lexjdsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. T1EBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. Leiden, 29 December 1864. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Herzien de openbare kennisgeving omtrent de verpligting tot het doen van aangifte voor de Nationale Militie, iri de maand Januarij 1865, voor hen die op den lsten Januarij van dit jaar hun 19de jaar zijn ingetreden, en alzoo de personen geboren in het jaar alsmede voor hen die eerst na het intreden van hun 19dejaar, doch vóór het volbrengen van hun 20ste, ingezetenen zijn geworden, geplaatst in de Leydsche Couranten van den 16den, 21steD en 288ten December 1864; Doen te weten dat lot deze inschrijving wordt zitting gehouden op het raadhuis, van des morgens 10 tot des namiddags 3 uur, op Maandag den 9 Januarij, voor de bewoners van de wijken 1 2 en 3. Dingsdag 10 4 en 5 Woensdag 11 6 Donderdag 12 i> d 7, Vrijdag 13 8 en 9 of de buitenwijk. en dat de geboorte-actendie ieder belanghebbende, bij de inschrijving, onder opgave der woonplaats van den ingeschrevene, behoort over te leggen, dagelijks, de Zondag uitgezonderdzijn te verkrijgen ter Secretarie dezer gemeente (afdeeling Burgerlijke Stand), van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 uur, wanneer tevens voor de zoodanigen, die hier niet zijn geboren, aanvrage ter verkrijging dier acten kan worden gedaan. En wordt deze door plaatsing in de Leydsche Courant en hij aanplakking afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leyden, 3 Januarij 1865. D. TIKBOEL SIEGENBE1EK, Burgemeester. y. PUTTKAMMER, Secretaris. ONDERTROUWD: A. van Pnlanen, wedr. 33 j. en M. Slikkelorum,jd. 24 ,j. A. van Schooien, wedr.G5.j. en JVerdouw wede. 38 j. J.Terdu, jm. 29j. en F. van Wijk, jd. 26 j. P. Blaaitw wedr 65 j. en C. M. Sablerolle^ jd. 49 j. A. J. Jotigtnans, vvetp. 28 j. en F. 11. Prinzen jd. 28 j. ADVEEtTEA'TlEN. lieden overleed de Hoog Wel Geboren Vrouwe ISABELLE MARIE AN TOINETTE Baronnesse COLLOT D'ESCURY, geboren Baronnesse van Massow. Leiden, 29 December 1864. De Ondergeieekende betuigt zijnen dank voor de vele bewpzen van deel neming bij de bevalling zijner Echtgenoote. Leyden, 3 Januarij. F. A. IIOELEN. Voor de vele bewjjzen van deelneming, bij bet overlijden van mijnen geliefden Echtgenoot CAREL JAN van LOON alsmede voor de belangstelling ondervonden bij mijne bevalling, betuig ik aan allen mijnen hartelijken dank. Leyden, 4 Januarij. C. C. M1 DIJEN DOR PWed. C. J. van Loon. gevestigd Ie Amsterdam, geven kennis aan de belanghebbenden dat het gewijzigd Reglement verkrygbaar is ten hunnen Kantore en by de Correspondenten. Amstebdam, 24 December 1864. DE JONG C°. KONINKLIJKE HOLLANDSCHE TOONEELISTEN onder Directie van J. C. VAL.OIS. Maandag O Annua rij 1864. (Buitengewone Voorstelling.) WE OATi*EKKIAG AMERIKA. Historisch Drama in vijf Bedreven en een Voorspel in één Tafereel, naar liet Fransch van de Heeren Mestepe's en E. Barre, door G. van Reek. Met nieuwe Decoraiiën en Théatrale Toestellen, nieuwe Costumes van den Heer L. van Meerbeeke, Muziek van den Heer J. Slreletski, Üptogten, Ge vechten, enz. Voorspel: 1489, te Genua, bij Columbus; le bedrjjf1492, bij Palos, in het klooster de la Rahida; 2e bed. 1492, op zee. de opstand aan boord; 3e bed. 1496, in Amerika, op Haïti; 4e lied. 1505, de dood van Isabella; 5C bed. 1506, de verschijning. APOTHEOSE. Aanvang ten half zeven ure. Heeren Geabonneerden kunnen legen Abonnementspi-ys over hunne plaat sen beschikken.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 3