lorschen en paard en slede zijn er door gezakt. Hoewel er spoedig hulp opdaagde, zijn vrouw en kind verdronken. Bjj de Ned. herv. gemeente te Amsterdam is tot predikant beroepen ds. J. Posthnmes Meyjes, pred. te Groningen. Te Rtjssen, in Overijssel, werd Vrijdag avoud II. een hollend paad met een kar met turf, zonder voerman, aangehouden. Toen men naar B laalsten onderzoek deed. vond men hem op eemgen afstand dood op grond liggen; vermoedelijk is hij van de kar gevallen en overreden, hij erg aan het hoofd gewond was. De Kamp. C. deelt het volgende feit mede, dat in de vorige wed^K Wolvega had plaats gehad. Door eeue dame te Oldeberkoop was Hk valsch tienstuiverstuk ontvangen. Zij had geld terugontvangen van vleesehhouwer R. Wonwenaar, een algemeen geacht ingezeten van Wolvflp, en dacht, dat het stuk misschien daarbij geweest was. Toen zij daarop met dezen sprak, gaf hjj te kennen, dat hij hel niet wist, hoewel het mogelijk was, maar dat hij bereid was om het te vergoeden. Men kwam echter overeen op voorstel van die dame, om de schade gezamenlijk te dragen. Toen men hem daarop het valsche stuk wilde teruggeven weigerde hij hel aan te ne men, met te zeggen, dal hij daarmede niets kon aanvangen. Dit feit kwam den brigadier der rijkspolicie te Oldeberkoop ter oore, en terstond begaf hij zich, zonder eenige lastgeving van wien ook te vertoonen, naar Wolvega, wekte de twee daar gestationeerde rijksveldwachters, laadde in het logement van 8 Schreur zijn geweer met een nieuwen kogel, arresteerde daarop genoem den Wouwenaar des nachts ten 12 ure, en vervoerde hem vervolgens ten 1 ure in den kouden guren nacht van Donderdag op Vrijdag 15 en 16 Dec. met boeijen aan de handen naar Oldeberkoop, waar h{j den nacht in de kantonnale gevangenis doorbragt. Den volgenden dag werd hij naar Heere veen getransporteerd, waar hij door den officier van justitie terstond op vrije voeten werd gesteld. Donderdag II. werd door twee ambtenaren der belastingen aan den tol onder Tilburg aangehouden de diligence van van Gend en Loos, vervoe rende twee doozeninhoudende kanten, lullen en mutseobodems voor eene aanzienlijke waarde, welke frauduleus uit Belgie waren ingevoerd. De vereeniging van hel kristallen paleis te Porto heeft besloten, ter opening van dal aan de nijverheid en kunsten gewijd gebouw eene inter nationale tentoonstelling te houden, waarvan Z. M. de koning van Portugal hel beschermheerschap op zich heeft genomen, terwijl koning Ferdinand het voorzitterschap van het bestuur zal bekleeden. Het genoemde gebouw is door zijne uitgebreidheid zeer geschikt voor eene dergelijke onderneming en het aangename klimaat van Porto doet een aanzienlijk getal bezoekers verwachten. De tentoonstelling zal geopend worden op 21 Augustus en ge sloten worden op 30 December. Zij zal bestaan uit 4 hoofdafdeelingen 1°. grondstoffen, 2". werktuigen, 3° gefabriceerde voorwerpen en 4°. kunst werken die hoofdafdeelingen zullen te zamen weder in 45 klassen verdeeld zijn. Tol het welslagen dezer tentoonstelling roept hel bestuur de krachtige medewerking in van alle kunstenaars, industriëlen enz zoowel uit Portugal "n - ziyv koloniën, als uil den vreemde. De inzending der voorwerpen zal een aanvang nemen op 15 Mei en na 31 Juljj zal niets meer aangenomen worden; alles moet vrachtvrij bezorgd worden. Van de inzenders zal geene betaling van regten als anderzins gevorderd wordenen ten hunnen dienste zal het bestuur tafels, planken en andere gewone zaken, die zjj voor het tentoonstellen hunner goederen noodig hebben, beschikbaar stellen. Het staal overigens den inzenders vrij de hun toegewezen plaats naar verkiezing op te luisteren. De inzenders kunnen hunne goederen door eencn van hun nentwege aangestelden agent in hel paleis doen ontpakken en rangschik ken; bij gebreke daarvan zal het bestuur daaraan de meest mogelijke zorg besteden. Aan alle voorwerpen mag de prjjs-opgave, waarvoor zij te koop zijn, worden gehecht. Door hel bestuur zal ook de noodige beweegkracht, hetzij stoom of water, verschaft worden om de werktuigen in beweging te brengen; ook zal het, indien men daartoe tijdig aanvrage doet, zorgen voor de noodige ruimte om verschillende bedrijven uil te oefenen, ten einde op die wijze den bezoekers in de gelegenheid te stellen het vervaardigen van verschillende voorwerpen, zooals stalen pennen, spelden, naaldenknoopen handschoenen, kousen, sigaren enz. enz., van nabjj gade te slaan. Me dailles en getuigschriften zullen in al de klassen toegewezen worden door eene internationale jury, te benoemen door het bestuur der tentoonstelling en bjj keuze door de vreemde inzenders. Van 5 lot 15 October zal er, om aan het geheel luister bjj te zetten ook eene internationale tentoon stelling van vee en planten plaats hebben. 's GRAVENHAGE, 3 Januarij. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer mr. P. J. A. M. van der Does de Willebois, zijnen commissaris in Limburg, tot het dragen der versierselen van de ridderorde der Kroon 2,le kl. met de Ster, en aan jhr. G. J. G. Klerck, adviseur, belast met de leiding van den aanleg der staats spoorwegen, tot hel dragen der versierselen van de ridderorde der Kroon 2de kl.hun door den koning van Pruissen geschonken. Tot burgemeester der gemeente Wervershoof is benoemd de heer K. Koopmans. HH. MM. de Koning en koningin en HH. KK. HH. de prins van Oranje en prins Alexander, hebben Zondag morgen de godsdienstoefening in de Waalsche kerk, onder het gehoor van d». Vust, bjjgewoond. De ministers van oorlog, van justitie, van koloniën en van marine zullen in deze week geen gehoor verleenen. In de zitting van de eerste kamer van gisteren hebben de commissiën van rapporteurs voor de begrootingsweiten van uitgaven voor lie dienstjaar 1865 hare verslagen uiigebragt De kamer zal de beraadslagingen over die wets-ontwerpen op morgei aanvangen. De minister van binuenl. zaken hreft in zijn antwoord *p liet voorloo- pig verslag der eerste kamer, nopens de zaak der doorgraving van Holland, op nieuw gezegd dat de regering geene vergunning tot storting zal geven dan wanneer zij zich overtuigd zal hebben dat de maatschappij volkomen bjj magte is te handelen, dal zij niet alleen geconstitueerd is, maar op het volle kapitaal, behoorljjk gewaarborgd, gevestigd. Hel onderzoek hierom trent is nog in gang. Men verneemt dat onze stadgenoote mejufvrouw Tinne, die van haar voornemen, om nieuwe nasporingen naar de bronnen van den Nijl in te stellen, heeft moeten afzien wegens de slechte gezindheid, welke eenige volkstammen van ceutraal-Afrika aan den dag legden, in gezelschap van den lieer von Heug I i nte Alexandrië is aangekomen, alwaar de beide reizi gers eene verzameling kostbare voorwerpen van allerlei aard hebben aange- bragt, benevens een aantal belangrjjke aanleekeniugendie waarschjjnirjk de bouwstoffen zullen uilmaken voor eene nieuwe beschrijving der belang wekkende streken, welke zij bezocht hebben. Tol pastoor in de S'. Jacobskerk (Oude Molstraat en Binnenhofskapel) is benoemd de heer J. J. Rioche, laatstelijk professor aan het seminarium te Warmond. D De Scheveningsche haringschuiten zijn sedert eenige dagen uit zee teruggekeerd. De vloot, uit 130 schuilen beslaande, heeft aangebragt ruim 25J millioen stuks steurharing en 130 ton pekelharing, zijnde ruim 3 mil- lioen stuks steurharing minder dan in 1863, loen de vloot 4 schuilen min der telde. De prijs van den haring was echter hooger dan in genoemd jaar. Naar men berigt is het admiraalschip van het Spaansche eskader in de Stille Zuidzee een prooi der vlammen geworden. t'ttAN HKIJU. PARIJS, 1 Januarij. Bjj de receptie van hel corps diplomatique, die heden ten hove plaals had, heeft de pauselijke nuntius, namens liet corps, den keizer zijne geluk- wenschen aangeboden. De keizer heeft het volgende geantwoord: «De gelukweuschen van het corps diplomatique, welke gjj mjj wel hebt wil len overbrengen, treffen mjj levendig. Ik mijnerzijds, weuschdat de een- dragt onder ons moge blij ven lieerschen. Uwe tegenwoordigheid om mij is een zekere waarborg daarvoor. Weest overtuigd, dat ik al mijne pogingen zal aanwenden, om mijne betrekkingen met de vreemde mogendheden steeds te doen bezield zijn van den eerbied voor het regt en van de liefde tot den vrede en de geregtigheid." Aan den aartsbisschop van Parjjs ant woordde de keizer: «Ik dank u voor de gevoelens, welke gjj in naam der geestelijkheid van Parjjs mij hebt te kennen gegeven, en voor de weusclien welke gij voor mjj ten hemel opzendt. Ik verheug mij te zien, dat myne pogingen tot handhaving van de belangen der godsdienst gewaardeerd wor den door den prelaat die de diocese van Parijs bestuurt, en verzoek u voor mjj, de keizetin en den kroonprins te bidden." De minister van justitie heeft aan 'de bisschoppen kennis gegeven dat bjj den staatsraad een ontwerp van besluit in overweging is, strekkende om magtigiug te verleenen tol de afkondiging van dat gedeelte van de encyclica, welke betrekking heeft op hel jubileum. Wat daarentegen het eerste gedeelte eu het overzigt der veroordeelde dwalingen betreft, zegt bjj in zjjne kennisgeving, behoeft het geen beloog dat lot het aannemen en afkondigen van deze stukken, die stellingen bevatten strijdig met de begin selen waarop de constitutie des keizerrijks berust, geene magtiging kan worden gegeven. Zij kunnen dus niet afgedrukt worden in de iustructiën, welke gij zult meenen aan de geloovigen te moeten rigien. Men verwachtdat hier eerstdaags eene b,;eenkomst van Fransche prelaten zal worden gehouden. Het initiatief daartoe is genomen door den aartsbisschop van Parjjs. Tol deze vergadering zijn reeds uilgenoodigd ntgrs. Dupanloup, te Orleans, Bonne Chose en de la Tour d'Auvergne, te Rouaan BUIT KNIL AN DSCHK BKRIGTKA. ËNGBLAA LONDEN. 1 Januarij. In den loop van het jaar 1863 zijn hier te lande 282 nieuwe maat- schappjjen aangekondigd, die echter allen niet in werking zijn gekomen. De gezamenlijke kapitalen dezer maatschappijen geven het cjjfer van 155,887,500 Door de reddingsbooten der «National Lifeboat Institution" zijn dit jaar 432 personen gered en is aan 37 vaartuigen adsislenlie verleend. Voorts heeft die maatschappij belooningen uitgereikt voor de redding van nog 266 personen door de bemanningen van verschillende andere kustbooteu. Door hel overlijden van den heer Bates, voormalig deelgenoot van het bankiershuis Baring Brothers, is aan zijn schoonzoon, den Belgischen ge zant bij ons hof, den heer van de Wejjer, eene aanzienlijke erfenis ten deel gevallen. Mevr. van de VVeijer is daardoor in het bezit gekomen van eene fortuin, die jaarlijks ongeveer 240,000 renten oplevert. De heer Bates heeft daarenboven aan elk der kinderen een jaariijksch inkomen vermaakt van 4200 De meeting te Dublindie men vreesde dal tot ergerlijke wanordeljjk- heden aanleiding zou geven, is rustig afgeloopen. De daarmede beoogde vereeniging, tegen de protestanlsche kerk in Ierland gerigt, is daarin tot stand gekomen. Volgens berigten uit New-York was het innemen van Savannah door Stierman niet bevestigd geworden. De plaals werd echter belegerd. Van den 23stcn meldt men, dat generaal llood, der zuidelijken, iu vollen afiogi is over de Duckrivier. Zjjn verlies beliep 17000 man en 61 stukken geschut. De president Lincoln heeft last gegeven lot de listing van 300.000 man. De minister van financiën is voornemens eene leening open te stellen ten bedrage van 100 millioen. Berigien uit West Indië ontvangen melden, dat volgens een besluit van het Peruaansche congres de president der republiek de ontruiming bin nen acht dagen van de Chliicha-eilanden moest vorderen, en dat, zoo aan dien eisch niet voldaan wierd, de Peruaansche vloot onverwijld hel Spaan sche eskader moest aantasten.

Leydse Courant | 1865 | | pagina 2